Φροντίδα Άγριο ρινγκνεκ σε αρρωστημένο βαθμό

η τιμή των 60 ευρώ θεωρείται μια αναμενόμενη τιμή για έναν ρινγκνεκ εκτροφής; Αυτά δεν έχουν δαχτυλίδια;
 
η τιμή των 60 ευρώ θεωρείται μια αναμενόμενη τιμή για έναν ρινγκνεκ εκτροφής; Αυτά δεν έχουν δαχτυλίδια;
Θεωρείται μια καλή τιμή. Δαχτυλίδια όχι πάντα, μια που ο καθένας που έχει ένα ζευγάρι, γίνεται και επίδοξος εκτροφέας.
Ωστόσο, δυστυχώς η συμπεριφορά αυτού του πουλιού, δύσκολο να προέρχεται από γέννα σε κλουβί.
 
Και ενα απο τα δικα μου ringneck κανει σαν τρελο οταν πλησιαζω το κλουβι... χτυπιεται αριστερς και δεξια αλλα οχι οταν ειμαι σε αποσταση... Πρεπει να πλησιασω το κλουβι ή να το ανοιξω για να του βαλω φαγητο... εχω παρατηρησει οτι οι ringneck ειναι πιο αγριοι απο αλλους παπαγαλους...
 
Γιαννη θεληση και ορεξη να το ημερεψεις υπαρχει;
Κοιτα εσυ έχεις ορεξη να ηρενισεις εναν παπαγαλου που μπορεί να είναι πιασμενος;
Επιδη λοιπόν ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ ψαχνω καποια αλλη λυσυ
 
Η λύση για αιχμαλωτισμένο πτηνό είναι μόνο μία. Να απελευθερωθεί το συντομότερο.
 
Απλά ο Γιάννης δεν ξέρει αν είναι πιασμένο ή όχι, υποθέσεις κάνουμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γιαννη αν ειναι πολυ καιρο στο κλουβι το πιθανοτερο να μην μπορει να ζησει και εκτος αυτου... Παρτο μεγαλυτερο κλουβι και αστο να ηρεμησει... σιγα σιγα πιστευω οτι δεν θα κανει ετσι οταν σε βλεπει...
 
Βρε παιδιά ειμαι πολυ προβληματισμένος και φαντάζομαι εσυ Γιάννη ακόμα περισσότερο. Ειλικρινά νιώθω ότι αν το πουλι είναι πιασμένο, η όλη κατάσταση είναι εφιαλτική για το ιδιο και φυσικά για τον κάτοχοι του. Φυσικά δεν ξέρουμε αν είναι πιασμένο και αυτή η αμφιβολία είναι που κάπως καθηλώνει τα πράγματα.
Ας υποθέσουμε ότι είναι πιασμένο, τότε τι γίνεται; Θα μπορούσε να το επανεντάξει η ΑΝΙΜΑ; Θα δέχονταν την επανένταξη ενός πουλιού που πρόσφατα εχει αρχίσει να δείχνει ότι τείνει να ενταχθεί στην Ελληνική πανίδα; Θα δέχονταν και θα ήξεραν το πως να εντάξουν αυτό το πλάσμα αγνώστου ηλικίας σε μια Φύση, η οποία δεν είναι απαραίτητα και αυτή που εγγυάται την προσαρμογή του; Δεν ξέρω για τους ρινγκνεκ, αλλά υποπτεύομαι ότι αν πχ κάνει τρελό, καύσωνα και ξηρασία για ένα τρίμηνο ή παγετό έντονο για μια νύχτα, ενδεχομένως να μην μπορέσουν να επιβιώσουν με αλλά λόγια δεν έχουν την ίδια πιθανότητα να επιβιώσουν όπως μια καρδερίνες, εμάς κόκκινολαιμης κλπ. Κι εδώ δε μιλάμε για τα ρινγκνεκ, αλλά για το συγκεκριμένο ρινγκνεκ.
Αν δεν είναι πιασμένο, μιλάμε για ελάχιστες πιθανότητες επιβίωσης ούτως ή άλλως.
Εγώ λοιπόν Γιάννη, ακου τι θα έκανα: θα έβρισκα τον κτηνίατρο της ΑΝΙΜΑ η του κέντρου περίθαλψης στην Αίγινα, ή μια ομάδα απο αυτούς τους δυο οργανισμούς, θα έθετα τον προβληματισμό μου και θα τους ζητούσα ακόμη κι αν το πουλι δεν είναι πιασμένο μήπως να το αναλάμβαναν με στόχο να το αφήσουν ελεύθερο. Αν δε δέχονταν, τότε θα προσπαθούσα να ενημερώσω το πουλι: θα διάβαζα, θα συζητάγαμε γενικά, θα παρακολουθούσα βίντεο ανάλογα και ενδεχομένως με συμβουλή ειδικού πτηνιάτρου να του έδινα και κανένα ηρεμηστικουλι και να το κράταγα αγκαλιά, όσο ήταν σε καταστολή, ώστε να συνηθίσει και να καταλάβει ότι δεν κινδυνεύει απο εμένα και αυτό θα το έκανα οχι για να έχω ένα ήσυχο υποταγμένο πλάσμα, αλλά για να πάψει να υποφέρει στη θέα ανθρώπων.
 
παιδιά κατάφερα να μην με φοβάτε και να μένει σταθερό στα 3 μετρά, κάνουμε πρόοδο.
Η λύση για αιχμαλωτισμένο πτηνό είναι μόνο μία. Να απελευθερωθεί το συντομότερο.
Έχω την αίσθηση (εάν κάνω λάθος διορθώστε με ) ότι καταπιάνεστε όλοι με ένα από τα ενδεχομαινα και προτείνετε την απλουστερη λυση χωρις να σκεφτεστε το πτηνο το οποια θα μπορουσε να οδηγηθεί σε θάνατο...
το να το λες ειναι ευκολο το να το κανεις ομως...
Μπορει απλα να ειναι ενα παραμελιμενο και αρκετα αγριο κλουβισιο πτηνο...
 
Παιδια χωρις να ξερουμε την προελευση του δεν μπορουμε να απελευθερωσουμε εναν παπαγαλο... αν δεν το θελει μπορει να το παει στο αττικο παρκο που εχουν τεραστια κλουβια και θα ειναι μια χαρα...
 
Παιδια χωρις να ξερουμε την προελευση του δεν μπορουμε να απελευθερωσουμε εναν παπαγαλο... αν δεν το θελει μπορει να το παει στο αττικο παρκο που εχουν τεραστια κλουβια και θα ειναι μια χαρα...
ποιος δεν τον θελει; Τον θελω και τον παρα θελω, λυση ψαχνω
 
Έχω την αίσθηση (εάν κάνω λάθος διορθώστε με ) ότι καταπιάνεστε όλοι με ένα από τα ενδεχομαινα και προτείνετε την απλουστερη λυση χωρις να σκεφτεστε το πτηνο το οποια θα μπορουσε να οδηγηθεί σε θάνατο...
το να το λες ειναι ευκολο το να το κανεις ομως...
Γιάννη, καταλαβαίνω αυτό που λες και το δίλημμά σου. Πρόσφερε στο πουλί τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, κάτι που έτσι κι αλλιώς πρέπει να κάνεις. Όντως με πιθανότητες μιλάμε αφού δεν ξέρεις και δεν ξέρουμε το παρελθόν του.
Αφού έγινε η καλή αρχή πιστεύω σύντομα θα έχει και άλλη βελτίωση. Να μας ενημερώνεις, έτσι κι αλλιώς είσαι τακτικό μέλος του φόρουμ.
 
πραγματικά όσο τον κοιτάω τόσο πιο πολύ μου αρέσει και θέλω να του προσφέρω κάτι καλύτερο,ξέρει κάνεις να με ενημερώσει με πμ για κάποιο αξιόπιστο μαγαζί για να προμηθευτώ το κλουβί;
 
Δεν χρειάζεται με πμ μπορεί και δημόσια να μαθαίνουμε όλοι. Πάντως αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις χώρο, θα μπορούσες να φτιάξεις μεγάλο κλουβί σχετικά οικονομικά. Εγώ αυτό που σου είχα πει στην αρχή, το είδα πριν κανένα μήνα 150 ευρώ στο pet4you στην οδό Χαλανδρίου & Μεσογείων αλλά νομίζω με τα ίδια λεφτά μπορείς να φτιάξεις πολύ μεγαλύτερο.
 
παιδιά κατάφερα να μην με φοβάτε και να μένει σταθερό στα 3 μετρά, κάνουμε πρόοδο.

Έχω την αίσθηση (εάν κάνω λάθος διορθώστε με ) ότι καταπιάνεστε όλοι με ένα από τα ενδεχομαινα και προτείνετε την απλουστερη λυση χωρις να σκεφτεστε το πτηνο το οποια θα μπορουσε να οδηγηθεί σε θάνατο...
το να το λες ειναι ευκολο το να το κανεις ομως...
Μπορει απλα να ειναι ενα παραμελιμενο και αρκετα αγριο κλουβισιο πτηνο...

Καταπιανόμαστε όντως γιατί προφανώς έχουμε μια ευαισθησία με τα αιχμαλωτισμένα.
Όπως σου γράψανε πολλοί πιο πάνω και με βάση την περιγραφή σου ότι χτυπιέται και ματώνει + δεν έχει δαχτυλίδι + το γεγονός ότι τρώει τα πάντα δίνει πολλές πιθανότητες να είναι άγριο. Παραμελημένα πουλιά συνήθως δεν τρώνε τα πάντα παρά μόνο σπόρους. Σου προτάθηκε επίσης να κάνεις μια έρευνα για την καταγωγή του μπας και μάθεις κάτι παραπάνω...
 
Σου προτάθηκε επίσης να κάνεις μια έρευνα για την καταγωγή του μπας και μάθεις κάτι παραπάνω...
Γιάννη ίσως δεν είδες πιο πάνω, το αγόρασαν από petshop 60 ευρώ. Που να βρει την άκρη. 😕
 
Το είδα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να μάθει κάτι παραπάνω. Εξάλλου πολλοί πετσοπάδες παραδέχονται το γεγονός για αιχμαλωτισμένα πουλιά και πολλές φορές καμαρώνουν επίσης. Λες να φοβούνται κάτι;
 
Back
Top