Ασθένειες Άρρωστη κανάρα με υγρές κουτσουλιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fotis 9
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fotis 9

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2020
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα στο forum

Μια θυληκια καναρα που εχω εδω και καιρο κανει υγρες κουτσουλιες
Ειχα το ιδιο προβλημα και με αλλα πουλια περυσι και μου ειχαν δωσει το Baytril 10%, το χρησιμοποιησα και στη θυλικια που εχει προβλημα αλλα δεν εκανε δουλεια (μαλον εχει ξεθυμανει το φαρμακο)
Ειδα στη σελιδα σας το enroxyn tafarm το χρησιμοποιησα με τις οδηγιες αλλα τιποτα
Καπου διαβασα για το baycox αν θελεται πειτε μου τη γνωμη σας γιαυτο το φαρμακο, η αν πρεπει να παρω παλι το baytril
Ευχαριστω
 
Ποιος είδε το πουλακι και πρότεινε το baytril; Και ποιος σου είπε τώρα για baycox; Υπάρχει διάγνωση ή στην τύχη δίνεις φάρμακα;

Βάλε φώτο το πουλακι, τις κουτσουλιές και την κοιλιά του αν θέλεις μια γενική εκτίμηση. Στα τυφλα τι να πούμε;
 
Φώτη οι υγρές κουτσουλιές που αναφέρεις μπορεί να είναι το σύμπτωμα διαφόρων ασθενειών. Όταν ένα φάρμακο δεν λειτουργεί, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι... ξεθύμανε αλλά ότι δεν είναι το σωστό φάρμακο για την ασθένεια που έχει ένα πουλί.

Από τα φάρμακα που αναφέρεις τα δύο πρώτα είναι για συγκεκριμένου τύπου ασθένειες και μάλιστα έχουν την ίδια δραστική ουσία. Το baycox που αναφέρεις είναι για εντελώς αλλού τύπου ασθένεια. Όταν δοθεί το καθένα στη σωστή ασθένεια τότε είναι αποτελεσματικά. Αυτό που έχει σημασία είναι να βρεθεί η ασθένεια από την οποία πάσχει το πουλί. Η επιλογή του φαρμάκου στη συνέχεια γίνεται ευκολότερα.
 
@patrickios@patrickios Για τα περσινά πουλια που είχανε πρόβλημα μου έδωσε πτηνιατρος το byitril 10%
Για το πουλάκι που έχει τώρα πρόβλημα υπέθεσα ότι θα έχει κάτι παρόμοιο με τα περσινά.Σας παραθέτω τις φωτο που μπόρεσα να βγαλω
[automerge]1641907351[/automerge]
@fotis 9 έβγαλα κάποιες φωτο αλλά δυστιχως δεν περνάνε στη σελιδα
 

Συνημμένα

  • 20220111_150510.webp
    20220111_150510.webp
    31,9 KB · Προβολές: 28
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: pns
@fotis 9 Το καταλαβαίνεις κι εσύ πιστεύω ότι κάθε περίπτωση ασθένειας είναι ξεχωριστή και δε γίνεται να δίνουμε συνέχεια ένα συγκεκριμένο φάρμακο και να ξεμπερδευουμε χωρίς καν να υπάρχει διάγνωση.

Αν το πουλακι είναι άρρωστο πρέπει να το εξετάσει γιατρός και να δώσει κατάλληλη θεραπεία.
Αν τώρα θέλεις μια γνώμη και από εμάς, πρέπει να δούμε φώτο από το πουλακι όπου θα φαίνεται η κοιλιά του χωρίς να υπάρχουν πούπουλα μπροστά και φώτο από πρόσφατη κουτσουλια.
 
@patrickios Οι φωτο που έβγαλα δεν περνάνε στη σελίδα
Αυτό που μπορω να σας πω είναι ότι το πουλάκι ενώ τρώει κανονικά από όλα έχει αδυνατίσει πολύ και οι κουτσουλιες του εναι πολύ υγρές όπως το νερο ,κατά τα άλλα είναι ενεργητικό αν και κάποιες φορές φουσκονει
[automerge]1641908843[/automerge]
@patrickios
 

Συνημμένα

  • 20220111_154214(1).webp
    20220111_154214(1).webp
    95,5 KB · Προβολές: 28
Τελευταία επεξεργασία:
@Stavros Καλησπερα, πηγα το πουλακι στο γιατρο το ειδε και μου εδωσε τερακυκλινη για 5-7 μερες, δια βασα στο sait οτι πλεον η τετρακυκλινη δεν ειναι τοσο αποτελεσματικη αλλα τι να κανω μονω να περιμενω μπορω, ηθεραπεια θα ειναι μεχρι τη τριτη μετα θα επικοινονησω μαζι του και βλεπουμε, οπως και να εχει θα σου στηλω μην για τα αποτελεσματα😌
 
δια βασα στο sait οτι πλεον η τετρακυκλινη δεν ειναι τοσο αποτελεσματικη
Μία χαρά αποτελεσματική είναι για τις ασθένειες που προορίζεται αρκεί η ασθένεια να είναι διαπιστωμένη. Ο γιατρός τι ασθένεια βρήκε στο πουλάκι;

Σε ποιο γιατρό πήγες τελικά;
 
@Stavros δεν μου είπε τη διάγνωση απλά στο τέλος τη ρώτησα τι φάρμακο μου δίνει και μου είπε τετρακυκλινη
2 τσίμπησες στη ποτηστρα για 5-7 ημερες
 
@Stavros Καλησπερα Σταυρο, μετα απο 5+5+5 μερες με θεραπεια τετρακυκλινης το πουλακι δεν εγηνε εντελως καλα,οι κουτσουλιες εχουν αρχισει να φτιαχνουν αλλα το πουλι βγαζει πολλα ουρα, η γιατρος μου ειπε οτι πιθανοτατα να εχει νεφρικη ανεπαρκεια .
Απο εχτες ειναι παλι φουσκομενο αλλα εχει καποια ενεργεια απο οτι φαινεται τρωει κανονικα, η γιατρος μου ειπε οτι δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο
Δεν ξερω και εσεις τι εχεται να μου πειτε μηπως μπορω να κανω κατι ακομα?
Ευχαριστω!
 
Ποια είναι η διατροφή της Φώτη;
 
@Stavros Καλημέρα η τροφη είναι η pro mix 3.1 και η αυγοτροφη africa όταν τελείωσε την αγωγή της έδωσα και αυγο
 
Back
Top