Ασθένειες Υγρές κουτσουλιές καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Eγώ αν πάω καλά;
Εδώ ο άνθρωπος διαβάζει ''κάνε θεραπεία για σκουλήκια'' (προσωπικά λέω .. Καμμία σχέση!), βάλε baycox , δώσε esb, δώσε cosumix, teniazine, βάλε μπανιέρα.. Αν ήσουν εσύ και τα διάβαζες πες μου τι θα έκανες..
 
Πες μας τι πίνεις και δε μας δίνεις; Μου αρέσει και μένα να τα κάνω όλα αχταρμά, για ρώτα τον ίδιο λες να έχει θέμα;
 
ο. Κ. Γιατρέ μου, πάσο.. (πάντως διογκωμένο συκώτι δεν έχει, ούτε και οι κουτσουλιές ''δείχνουν'' κάτι, σε μένα).
 
Φυσικά και πολύ καλά κάνει και ακολουθεί τις συμβουλές του πτηνιάτρου! Το πουλάκι το έχει δει από κοντά ή αναγκαστική διάγνωση από μακριά; ☹
 
Πηγαμε στον πτηνιατρο χτες. Ειδε κοκκιδια στο μικροσκοπιο αλλα οχι σε συγκεντρωσεις που μπορουν να το σκοτωσει αμεσα! Συνεχιζουμε consumix και ενισχυουμε την τροφη. Οσο αφορα τα σκουληκια, το μονο που μπορεσα να βρω ειναι το tainex tafarm που ειναι ομως για περιστερια. Μου ειπανε απο το πετσοπ 1gr ανα 1lt νερο. Το εχει χρησιμοποιησει κανεις σας; Εχει την ιδια δραστηκη με το teniazine.
 
Ο γιατρός εφόσον έλεγξε κουτσουλιές στο μικροσκόπιο για κοκκίδια θα έβλεπε και τα σκουλήκια εάν υπήρχαν.
 
Είπα να μην το αναφέρω εγώ. Γιατί θα στεναχωρηθούν τα φιλαράκια μου :D
 
Το σκουληκοφαρμακο δε θα το χορηγησω απλα το πηρα μα υπαρχει. Ρωταω ενημερωτικα δοσολογια
 
Ο γιατρός είδε κοκκίδια ή ωοκύστες, τα κόπρανα τι ώρα συλλέχτηκαν;
 
Για όσους πεταλώνουν τζιτζίκια
Both species have a diurnal periodicity of oocyst discharge which occurs in late afternoon and evening.
Life cycles of two isopora species in the canary, Serinus canarius Linnaeus. - PubMed - NCBI

[QUOTE="dread05, post: 262245, member: 18469]Απογευμα περιπου 7μιση. Παει καπου αυτη η κουβεντα;[/QUOTE]
Ναι
Both species have a diurnal periodicity of oocyst discharge which occurs in late afternoon and evening.
Life cycles of two isopora species in the canary, Serinus canarius Linnaeus. - PubMed - NCBI
 
Μην ψάχνεις κάτι άλλο.
7 με 8 βγαίνουν βόλτα τα σκουλήκια.. Πριν και μετά κρύβονται και δεν ανιχνεύονται.
 
Back
Top