Ασθένειες Άρρωστη καρδερίνα, αν μπορείτε βοηθήστε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasos71
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
και τι να κανω ρε φιλε; να τσακωθω με εναν ανθρωπο που γνωριζομαστε απο παιδια;
Οταν οι αντιλήψεις σας είναι διαφορετικές ναι να τσακωθείς. Πρέπει να του δώσεις να καταλάβει ότι τα άγρια πουλιά ανήκουν στην φύση και με το να το εγκλωβίσει στο κλουβί το σκοτώνει.
 
οσο για το πιασιμο οντως δεν τα πιανει ποτε. Παντα πορτα -πορτα.
Τι σημαίνει αυτό;
Κοίτα αν και δεν ξέρω από ιθαγενή, οι κουτσουλιές αυτές δείχνουν ένα άρρωστο πουλί. Από τι δεν γνωρίζω, μόνο γιατρός θα μπορούσε να πει κατόπιν εξετάσεων.
Εφόσον το πουλί νοσεί, θα μπορούσε κάποιος προσωρινά να σε καθοδηγήσει με την προοπτική απελευθέρωσής του. Αυτή είναι η φιλοσοφία εδώ, όπως περιγράφεται και από τους όρους χρήσης.
Ούτε εμείς θα τσακωθούμε μαζί σου, ούτε εσύ μαζί του. Δεν βοηθάμε απλά την παράνομη και ανήθικη ενέργεια κάποιου και αυτό είναι νομίζω δικαίωμά μας, πέρα από το ότι είναι και το σωστό.
Μπορείς να αναπτύξεις μια επικοινωνία με την ΑΝΙΜΑ 2109510075 ή το ΕΚΠΑΖ, να δείξεις φωτογραφίες, μήπως μπορέσουν να σε καθοδηγήσουν αποτελεσματικά.
 
στελνω και φωτογραφιες αν μπορειτε βοηθειστε.
Καταρχήν είναι λάθος ο τρόπος που χρησιμοποιεί τον πάτο. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να υπάρχει πάντοτε υπόστρωμα υγιεινής. Τα λευκό χαρτί θεωρείται και αυτό υποτυπώδες υπόστρωμα.

Όταν χρησιμοποιούμε κάποιο άλλο και που υποπτευθούμε ότι υπάρχει ασθένεια, τοποθετούμε προσωρινά καθαρό λευκό χαρτί για να μπορούμε να δούμε με αυτόν τον τρόπο και στη συνέχεια να αξιολογήσουμε τις κουτσουλιές.

Αυτό που εμφανίζεται στη συγκεκριμένη φωτογραφία θα μπορούσε να είναι λόγω πολύ σοβαρής ασθένειας, αλλά θα μπορούσε επίσης να είναι νερό από την ποτίστρα που έχει ανακατευτεί με τις κουτσουλιές που υπήρχαν ήδη κάτω και όλα μαζί πήραν αυτήν τη μορφή.

Κατά τα άλλα, ο καθένας έχει τις απόψεις του σχετικά με το θέμα της αιχμαλωσίας των πουλιών. Η δική μας άποψη έχει γίνει γνωστή. Δεν περιμένουμε από όλο τον κόσμο να συμφωνήσει με αυτή, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να προσφέρουμε περισσότερη βοήθεια σε ένα θέμα που δεν συμφωνεί με τις απόψεις μας. Το πουλάκι χρειάζεται πραγματικά βοήθεια γιατί κατά πάσα πιθανότητα δεν την βγάζει καθαρή και ο μόνος τρόπος που μένει είναι να το φροντίσει κάποιος ειδικός.
 
Τελευταία επεξεργασία:
πολυ σωστος ο σταυρος. μπορω να πω οτι εντυπωσιαστικα κιολας, γιατι οντως ειχε χυθει νερο απο την ποτιστρα μεσα στον πατο του κλουβιου. αλλα δεν ηξερα οτι πεζει ρολο. Ξερω τις αποψεις σας και τις σεβομαι. αλλα λυπαμαι πολυ δεν μπορω να τσακωθω με εναν ανθρωπο που γνωριζομαστε τοσα χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εννοείται να τσακωθείς, εγω πέρυσι τσακώθηκα μ ενα ολόκληρο χωριό που άφηναν τους πιτσιρικάδες να πιάνουν κ να χαλάνε τις φωλιές απο τις καρδερινες κ τους φλωρους. Τωρα εδω κ μια βδομάδα εχω κάνει βόλτα όλο το χωριό κ δεν πέτυχα ούτε ενα κλουβί πάνω στα δέντρα κ χαίρομαι που βλέπω τα πουλακια να κελαηδούν απο το πρωί μεχρι το βραδυ ελεύθερα. Αντε γιατι με ολους τους χαζούς που κυκλοφορούν ανάμεσα μας δεν θα μείνει άγριο ούτε για δείγμα
και τι να κανω ρε φιλε; να τσακωθω με εναν ανθρωπο που γνωριζομαστε απο παιδια;
 
Εννοείται να τσακωθείς, εγω πέρυσι τσακώθηκα μ ενα ολόκληρο χωριό που άφηναν τους πιτσιρικάδες να πιάνουν κ να χαλάνε τις φωλιές απο τις καρδερινες κ τους φλωρους. Τωρα εδω κ μια βδομάδα εχω κάνει βόλτα όλο το χωριό κ δεν πέτυχα ούτε ενα κλουβί πάνω στα δέντρα κ χαίρομαι που βλέπω τα πουλακια να κελαηδούν απο το πρωί μεχρι το βραδυ ελεύθερα. Αντε γιατι με ολους τους χαζούς που κυκλοφορούν ανάμεσα μας δεν θα μείνει άγριο ούτε για δείγμα
αδερφε ειμαι παντρεμενος και εχω ενα παιδακι 6 χρονων. εχω καταστημα με ρουχα, σε μια κλειστη κοινωνια των10.000 κατοικων. Αν εσυ θεωρεις σωστο να τσακωθω με ολο το νησι και μετα να εχω αλλου ειδους προβληματα, ε τοτε τι να σου πω; Μαλλον δεν ειμαι τοσο θαραλεος οπως εσυ.
 
αν εσυ θεωρεις σωστο να τσακωθω με ολο το νησι
Τάσο, κατά την άποψή μου δεν χρειάζεται να τσακωθείς με κανέναν επειδή διαφέρουν οι απόψεις σας. Φρόντισε να κάνεις τη δική σου άποψη πάντα ξεκάθαρη και εκεί τελειώνει το καθήκον ενός δημοκρατικού ανθρώπου. Η επιβολή των απόψεών μας με οποιαδήποτε μορφή βίας, είναι κάτι που και πρακτικά να το δεις, δεν προσφέρει κανένα μακροπρόθεσμο όφελος.
 
Τάσο, κατά την άποψή μου δεν χρειάζεται να τσακωθείς με κανέναν επειδή διαφέρουν οι απόψεις σας. Φρόντισε να κάνεις τη δική σου άποψη πάντα ξεκάθαρη και εκεί τελειώνει το καθήκον ενός δημοκρατικού ανθρώπου. Η επιβολή των απόψεών μας με οποιαδήποτε μορφή βίας, είναι κάτι που και πρακτικά να το δεις, δεν προσφέρει κανένα μακροπρόθεσμο όφελος.
σωστοτατο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
αδερφε ειμαι παντρεμενος και εχω ενα παιδακι 6 χρονων. εχω καταστημα με ρουχα, σε μια κλειστη κοινωνια των10.000 κατοικων. Αν εσυ θεωρεις σωστο να τσακωθω με ολο το νησι και μετα να εχω αλλου ειδους προβληματα, ε τοτε τι να σου πω; Μαλλον δεν ειμαι τοσο θαραλεος οπως εσυ.
Κ εγω παντρεμένος ειμαι κ παιδί εχω κ εργάζομαι κ το χωριό μου εχει 300 κατοίκους κ αυτή τη στιγμη με ολους μιλάω, τους σέβομαι κ με σέβονται. Λέγοντας τσακώθηκα εννοούσα οτι με κάποιος ήρθα σε έντονο διάλογο γιατι έμεναν αμέτοχοι βλέποντας μικρά παιδιά να καταστρέφουν άγρια πουλιά. Δεν πλακώθηκα στις μπουνιές με κανέναν αν κατάλαβες κατι τέτοιο, απλά τους φίλους μας τους διαλέγουμε είτε ειμαστε φίλοι ενα χρόνο είτε 10 κ μπορούμε να τους δείξουμε οτι αυτο που κάνουν δεν ειναι σωστό με πολλούς τρόπους. Δεν χρειάζεται πάντα θάρρος, ίσως δράση κ συμμετοχή στην προσπάθεια για ελεύθερα άγρια πουλιά κ ζώα κ στην προστασία του περιβάλλοντος. Δεν σου έκανα προσωπική επίθεση αν αυτο κατάλαβες κ αν παρεξηγηθηκες σου ζήτω συγνώμη!
 
Δεν σου έκανα προσωπική επίθεση αν αυτο κατάλαβες κ αν παρεξηγηθηκες σου ζήτω συγνώμη!
κανενα προβλημα φιλε μου, μην ζητας συγνωμη, δεν παρεξηγηθηκα. απλα πηγα να κανω (νομιζω) κατι καλο, αλλα μου βγηκε λιγο περιεργα.
 
παιδια SOS. ασχιμη εξελιξη στην καρδερινα του φιλου μουκαι φταιω εγω. Πηρα τηλ. τον κτηνιατρο του νησιου και του ειπα για το πουλακι. (μου ειπε ο ανθρωπος οτι δεν ειδικεβεται στα πτηνα αλλα ηταν προθιμος). μου ειπε να τις δωσουμε baycox για 5 μερες. την δανιστικα απο εναν αλλο φιλο που εκτρεφει καναρια, γιατι ηταν λιγο ακριβη και τισ εβαλε εχτες για πρωτη φορα,0,2 στα 100. το απογευμα ειχαν σφηξει λιγο οι κοτσιλιες της και εκανε χαρα, αλλα σημερα το πρωι το πουλι ειναι φουσκομενο. τι κανουμε τωρα; ΥΓ. κανει κατι σαν χασμουριτο.
 
μια μερα του εχει δωσει μονο. Οχι δεν μου ειπε. εχω vitin απο τα δικα μου. κανει;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
εχω vitin απο τα δικα μου. κανει;
Υπ' όψιν από ιθαγενή δεν ξέρω τίποτα σου απάντησα γιατί δεν είδα άλλον παρόντα, τώρα όμως κάποιοι είναι, οπότε περίμενε.
Την vitin δεν την ξέρω, κάνει σίγουρα, διάβασε γι' αυτήν εδώ https://community.petbirds.gr/threads/vitin-chevita.43007/
Με το baycox κι εγώ έχω δει παπαγάλους μου να καταπέφτουν με τά την εφαρμογή. Συνέρχονται σιγά-σιγά όμως.
Περαστικά στο μικρούλι!
 
Πάντως ένας φίλος μου που έχει καρδερίνες και τον ρώτησα ισχυρίζεται πως το baycox είναι απαραίτητο για να κρατήσεις καρδερίνα για χρόνια... αυτός δίνει κάθε χειμώνα, εγω δεν ξέρω, δεν έχω εμπειρία προς το παρόν...
 
Τάσο, δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει. Ο σωστός τρόπος είναι να γίνει εξέταση του πουλιού και κυρίως των περιττωμάτων του (μικροσκοπικά και καλλιέργειες) για να βρεθεί εάν υπάρχει κάποιο μικρόβιο που πρέπει να αντιμετωπιστεί και ποιο ακριβώς είναι αυτό για να δοθεί το σωστό φάρμακο. Ο χρόνος είναι υπερπολύτιμος σε αυτές τις περιπτώσεις και αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να τον κερδίσεις.

Διαφορετικά, μπορείς να πας με βάση τα συμπτώματα αφού κάνεις κλινική εξέταση στο πουλί για να ξέρεις από πού περίπου πρέπει να ξεκινήσεις και να εύχεσαι να πέσεις μέσα. Δυστυχώς σε αυτήν την περίπτωση δεν γνωρίζουμε τίποτε απολύτως. Η πρόταση του γιατρού στηρίζεται μόνο από μια γενική αντίληψη που υπάρχει, με βάση την οποία ιθαγενές = κοκκίδια = baycox.

Δυστυχώς, δεν γίνεται να αντιμετωπίσουμε σοβαρά το πρόβλημα εάν δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα για κάποια βασικά πράγματα. Προσωπικά δεν μπορώ να υποθέσω εάν πρόκειται για παρενέργεια του φαρμάκου, ούτε εάν έχει όντως κοκκίδια ή αν πάσχει από κάποια άλλη ασθένεια. Φοβάμαι ότι το πουλί είναι καταδικασμένο, δεδομένης της καθυστέρησης που προηγήθηκε στην αντιμετώπιση του προβλήματος.
 
Πάντως ένας φίλος μου που έχει καρδερίνες και τον ρώτησα ισχυρίζεται πως το baycox είναι απαραίτητο για να κρατήσεις καρδερίνα για χρόνια... αυτός δίνει κάθε χειμώνα, εγω δεν ξέρω, δεν έχω εμπειρία προς το παρόν...
Γιώργο πες στον φίλο σου ότι δεν είναι τρόπος για να κρατήσεις στην ζωή καρδερίνες. Φάρμακα δίνεις μόνο ότι είναι απαραίτητο και ανάλογος την ασθένεια! Εαν τους δίνει έτσι baycox οταν αρρωστήσει τι δοσολογία θα τους βάλει;! Εχω αρκετα πουλια που ειναι πάνω 7-8 χρόνων και χωρίς φάρμακα! 🙂

Μαρία το baycox σωστά το δίνει για 5 μερες αλλα πιθανών να μην κάνει γι αυτή την περιπτώσει!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top