Ασθένειες Άρρωστος πετεινός;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kiriaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kiriaki

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Τήνος
καλημερα σε ολη την παρεα. εδω και μισο χρονο εχω λιγες κοτες και ενα πετεινο. απο μικρος ειχε ενα προβλημα στο ενα ποδι, σαν να το κουτσαινει λιγο αλλα κατα τ' αλλα ολα καλα. το τελευταιο ομως διαστημα τον βλεπω να καθεται συνεχεια κατω, παντα κοντα στις κοτες (τα εχω ελευθερα) και οταν περπαταει εχει συνηθως την ουρα του κατεβασμενη. εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει; Επισης, επειδη δε θελω να τον σφαξω, αν εχω 6 κοτες μπορω να εχω δυο πετεινους;
ευχαριστω εκ των προτερων
 
Καλημέρα καλή εβδομάδα!
Δεν είμαι καθόλου σχετική με τις κότες αλλά το θέμα του ποδιού του το είχες ψάξει καθόλου πιο πριν; Τώρα τον κοίταξες να διαπιστώσεις αν έχει κάποια πληγή;
Ξέρω πως είναι κυριαρχικοί οι κόκορες και ίσως ο δεύτερος τον ταλαιπωρήσει δεν είναι αρκετές οι κότες για δύο αρσενικούς.
Περίμενε και τους γνώστες βέβαια να σε κατατοπίσουν πιο σωστά.
 
μαρια ευχαριστω για την απαντηση. Δεν εχει καποια πληγη, απλα ειναι κουτσος.
 
το τελευταιο ομως διαστημα τον βλεπω να καθεται συνεχεια κατω, παντα κοντα στις κοτες (τα εχω ελευθερα) και οταν περπαταει εχει συνηθως την ουρα του κατεβασμενη.
Πάντα είχε την ουρά κάτω ή τώρα τελευταία;
 
Νομίζω πως είναι άρρωστος. Δυστυχώς δεν γνωρίζω και πολλά γι αυτά τα πτηνά, πιστεύω όμως ότι το πρόβλημά του οφείλεται σε κάποια ασθένεια και όχι στο πόδι.
 
Back
Top