Ασθένειες Άρρωστο καναρίνι από άγνωστη αιτία

GrigorisK

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
250
Πόλη
Μαυροδένδρι
Καλησπέρα! Τώρα που ήρθα να δω τα πουλάκια μου παρατηρώ ότι το καινούριο μου άσπρο θηλυκό καναρίνι βρίσκεται στο πάτωμα φουσκωμένο κλίνει τα μάτια του και δεν μπορεί να σταθεί όρθιο επίσης του λείπουν πούπουλα. Γνωριζεται τι μπορεί να ειναι; Την ίδια ακριβώς περίπτωση είχα και πέρυσι με ένα άσπρο θηλυκό το οποίο πεθανε και ο κτηνίατρος δεν είχε βρει τίποτα.
 
Το πουλάκι βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο;
Υπάρχει περίπτωση να έχει δεχθεί επίθεση από αρπακτικό;
Είναι μόνο του στο κλουβί;
 
Θα σου πρότεινα να το βάλεις σε ένα σημείο με αρκετή ζέστη (κοντά σε κάποια λάμπα) και να του δώσεις λίγο ζαχαρόνερο και πολυβιταμίνες στο νερό.
Αν μπορείς στείλε κουτσουλιές στο εργαστήριο στην Κομοτηνή ή σε κάποιο άλλο για να κάνουν ανάλυση και σίγουρα θα πρέπει να το εξετάσει Πτηνίατρος.
 
Εδώ που τα έχω έχει πολύ ζεστή

Το συγκεκριμενο πουλακι θα πρπεπει να βρισκεται σε θερμοκρασια 25-29 βαθμων λογω του οτι ασθενει και αυτο μεχρι να το δει γιατρος οπως σου ειπε και ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@
 
Γρηγόρη ανέβασε φωτογραφίες του πουλιού και του κλουβιού και δώσε πληροφορίες για την διατροφή του.
Έχει επαφή με τον ήλιο και το φυσικό φώς;
Πόσο καιρό το έχεις;
Αν μπορείς επικοινώνησε με κάποιον πτηνίατρο έστω και τηλεφωνικά για να σου δώσει κάποια πιο ειδική συμβουλή.
Το Σαββατοκύριακο είναι η χειρότερη περίοδος για την αντιμετώπιση προβλημάτων, μακάρι να μήν είναι πολύ άσχημη η κατάστασή του.
 
IMG_20191116_165322.webpIMG_20191116_165322.webp

Αυτες είναι οι κουτσουλιές της
Θα ήθελα να ρωτήσω αν την πάω σε ένα μέρος που έχει ζέστη αλλά καίνε ξυλοκάρβουνα γιατί εδώ στο χωριό έχουμε λέβητα λέτε να
πειράζει;
 
Η φωτογραφία δεν βοηθάει, είναι θολή.
Η αμάρα του πουλιού είναι καθαρή;
Έκανε μπάνιο το προηγούμενο διάστημα;
 
Γρηγόρη ανέβασε φωτογραφίες του πουλιού και του κλουβιού και δώσε πληροφορίες για την διατροφή του.
Έχει επαφή με τον ήλιο και το φυσικό φώς;
Πόσο καιρό το έχεις;
Αν μπορείς επικοινώνησε με κάποιον πτηνίατρο έστω και τηλεφωνικά για να σου δώσει κάποια πιο ειδική συμβουλή.
Το Σαββατοκύριακο είναι η χειρότερη περίοδος για την αντιμετώπιση προβλημάτων, μακάρι να μήν είναι πολύ άσχημη η κατάστασή του.

Για τροφή τους δίνω matinoba best premium
Αυγοτροφη συσκευασμένη
Και φρούτα πχ σήμερα τα έβαλα μήλο
Έχουν δύο τεράστια τζάμια όπου μπαίνει αρκετό φως και τα βγάζω έξω όταν έχω ώρα
Στην Κοζάνη δεν έχει πτηνιατρο
[automerge]1573916578[/automerge]
Η φωτογραφία δεν βοηθάει, είναι θολή.
Η αμάρα του πουλιού είναι καθαρή;
Έκανε μπάνιο το προηγούμενο διάστημα;
Είναι πεντακάθαρη απλώς την έχω μόνο μια βδομάδα και δεν γνωρίζω πολλά
[automerge]1573916617[/automerge]

[automerge]1573916842[/automerge]
IMG_20191116_170604.webp

Είναι πολύ θολες αλλά οι άλλες είναι μεγάλες σε mb
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πουλί έχει επαφή με τον πάτο του κλουβιού;
Τι υπόστρωμα υπάρχει στον πάτο του κλουβιού;
Συνεχίζει να κάθεται κάτω και να έχει την ίδια συμπεριφορά όταν είσαι κοντά της;
[automerge]1573917190[/automerge]
Είναι πολύ θολες αλλά οι άλλες είναι μεγάλες σε mb
Αντώνη @Tony Forpus βοήθεια 😀
 
Το πουλί έχει επαφή με τον πάτο του κλουβιού;
Τι υπόστρωμα υπάρχει στον πάτο του κλουβιού;
Συνεχίζει να κάθεται κάτω και να έχει την ίδια συμπεριφορά όταν είσαι κοντά της;
[automerge]1573917190[/automerge]

Αντώνη @Tony Forpus βοήθεια 😀
Δεν έχει επαφή και έχω ζεόλιθο
[automerge]1573917562[/automerge]
Δεν έχει επαφή και έχω ζεόλιθο
Επί η συμπεριφορά της αλλάζει τώρα που την έβαλα και αυγοτροφη έφαγε και ανέβηκε στο πάνω κλαδι
 
Επί η συμπεριφορά της αλλάζει τώρα που την έβαλα και αυγοτροφη έφαγε και ανέβηκε στο πάνω κλαδι
Υπάρχει περίπτωση οι ταΐστρες με τους σπόρους να έχουν τσόφλια πάνω πάνω;
 
Κάποιες φορές το πουλί τρώει τους σπόρους και πετάει τα τσόφλια μέσα στην ταΐστρα, έτσι κάποια στιγμή η ταίστρα είναι γεμάτη με τσόφλια και όχι με σπόρους με αποτέλεσμα το πουλί να μένει νηστικό.
 
Στην τελευταία φωτο φαινεται σα να εχει κατι στα ποδια του το πουλι, φτερα ειναι;

Ναι πούπουλα είναι το κοίταξα και αυτό το ενδεχόμενο αλλά είναι πεντακάθαρα τα πόδια της.
 
Για να το σιγουρεψουμε οτι μιλαμε για το ιδιο πραγμα Γρηγορη, αναφερομαι σε αυτο,τι ειναι αυτο ποιυ φαινεται στον κοκκινο κυκλο;

IMG_20191116_170604.webp
 
Γρηγόρη, από ό,τι καταλαβαίνω, πλέον έχεις αλλάξει χώρο στα πουλιά. Κάθε πότε τα επισκέπτεσαι;

Κάθε μέρα!
[automerge]1574017662[/automerge]
Για να το σιγουρεψουμε οτι μιλαμε για το ιδιο πραγμα Γρηγορη, αναφερομαι σε αυτο,τι ειναι αυτο ποιυ φαινεται στον κοκκινο κυκλο;

View attachment 68312

Οι κουτσουλιές της κυρίας
Αλλά σήμερα την άλλαξα κλουβί έπλενα όλα τα αξεσουάρ την έβαλα πολυβιταμινουχο και φάρμακο για εντερική λειτουργία, την έβαλα καινούργια τροφή, άμμο, την έδωσα μπρόκολο και αυγοτροφη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top