Ασθένειες Άρρωστο καναρίνι, πέφτουν φτερά, έχει κλειστά μάτια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chrstr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έχω επιφυλάξεις για το αν το συγκεκριμένο πουλί βγάλει τη νύχτα.
Κανείς από μας δεν μπορεί να σε βοηθήσει... και να σώσει το πουλί...
Δυστυχώς θα πρέπει να πας σε κάποιο ειδικό...
Αν τελικά ξημερώσει, πρέπει να πας να το δει γιατρός...
 
Άκουσε κορίτσι μου: Πάρε άμεσα τη γιατρό τηλέφωνο και ρώτα τη ποια είναι η δόση της αντιβίωσης για να τη δώσεις κατευθείαν στο στόμα του ζωντανού, ώστε να παραμείνει ζωντανό ή τέλος πάντων να αυξηθούν οι πιθανότητες. Ποιο σκεύασμα σου έδωσε; aviomycin?
Εύχομαι περαστικά.
 
όχι

δεν πίνει. αφού τον έβαλα στο καλοριφέρ γοα ζέστη, σήκωσε μόνο το κεφάλι του, που ήταν πεσμένο. καθώς τον μετακινούσα στον δρόμο προς την κτηνίατρο, αντιδρούσε, κουνιόταν λίγο. κατά τα άλλα είναι υποτονικό.
ο πτηνιατρος πως εδωσε αντιβιωση χωρις να πινει το πουλακι νερο;"/
 
Ποιο σκεύασμα σου έδωσε; aviomycin?
Εύχομαι περαστικά.
μου έδωσε μια σύριγγα με αντιβίωση, δεν ξέρω ποια αντιβίωση περιέχει. επίσης μου έδωσε βιταμίνες σε μπουκαλάκι. ήδη στις 19.30' σήμερα πήρε από την κτηνίατρο την πρώτη δόση. μου είπε ότι η σύριγγα της αντιβίωσης φτάνει για 7 ημέρες και ότι θα δίνω μια σταγόνα τη φορά.

ο πτηνιατρος πως εδωσε αντιβιωση χωρις να πινει το πουλακι νερο;"/
με σύριγγα. μου έδειξε και εμένα πως να την δώσω. είναι δύσκολο. χρειάζεται 2 άτομα ταυτόχρονα. είμαστε και άσχετοι στο σπίτι και δεν ξέρω πως θα τα καταφέρουμε να δίνουμε από σύριγγα σε μια σταλιά πλάσμα.
 
Έχω επιφυλάξεις για το αν το συγκεκριμένο πουλί βγάλει τη νύχτα.
Κανείς από μας δεν μπορεί να σε βοηθήσει... και να σώσει το πουλί...
Δυστυχώς θα πρέπει να πας σε κάποιο ειδικό...
Αν τελικά ξημερώσει, πρέπει να πας να το δει γιατρός...
έχω πάει ήδη. ευχαριστώ!
 
με σύριγγα. μου έδειξε και εμένα πως να την δώσω. είναι δύσκολο. χρειάζεται 2 άτομα ταυτόχρονα. είμαστε και άσχετοι στο σπίτι και δεν ξέρω πως θα τα καταφέρουμε να δίνουμε από σύριγγα σε μια σταλιά πλάσμα.
Θα τα καταφέρετε. Με ησυχία και με το μαλακό και όλα θα γίνουν.

Τί εννοείς;
 
Θεωρητικά όταν ακουμπήσει η σύριγγα ελαφρώς στο πλαϊνό μέρος του ράμφος του πουλιού εκείνο ανοίγει το στόμα και την λαμβάνει

Στην κατάσταση του όμως μπορεί και να μην συμβεί.
Προσπαθείς απαλά να του ανοίξεις το ράμφος κρατώντας σταθερά το κεφαλάκι.
Αν υπάρχει τόσο μεγάλη δυσκολία μπορείς να το κρατήσεις ανοικτό με μια οδοντογλυφίδα η μπατονετα(παράλληλα με το ράμφος, να την δαγκώσει δηλαδη)

Όλα αυτά εξαιρετικά προσεχτικα
 


Εξακολουθώ κι αναρωτιέμαι, κι απάντηση δεν έχει δοθεί. Μάλλον θα πρέπει να γίνω πιο υπομονετικός, αλλά η ανοχή (σε αντίθεση με την ευπρέπεια που δεν θα 'πρεπε να λείπει) έχει και τα όριά της. Δεν είναι δυνατό να ακούμε μια συμβουλή από μέλος μας, για τη συμβολή της οποίας θα έπρεπε να είμαστε ευγνώμονες αν μή΄τί άλλο, και να εκφραζόμαστε όπως μας καπνίσει και να βαράμε κι εξαφανιζόλ μετά για να μην απαντήσουμε έστω μία από τις πολλές, τις πάμπολλες χαζομάρες (όπως το περίγελος) που πολύ καλά ξέρουμε κι αραδιάζουμε, φροντίζοντας επάξια να δείξουμε και μάλιστα να επιδείξουμε (γιατί δεν έχουμε και τίποτε αξιολογότερο προφανώς) την ανεπάρκεια που μας χαρακτηρίζει, σαν άτομα. Κάνω λάθος; Παρεξήγησα την κατάσταση; Εξήγησέ μου και τα πήρα όλα πίσω.
Αλλά εδώ έχουμε ως θεματοθέτη ένα νέο μέλος, με αγωνία για το επείγον της κατάστασης του πουλιού και προσπαθούμε να βοηθήσουμε με όποιον τρόπο, και δεν χωρούν κοροϊδίες, ανόητες κουβέντες, και γενικότερα έλλειψη σοβαρότητας. Είμαι σίγουρος ότι παραπλήσιες φράσεις, θα έχεις ακούσει πολλές και δυστυχώς για εσένα και τους άλλους που θα σε ανεχτούν, θα ακούσεις κι άλλες μέχρι να ισιώσεις.
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από τους Συντονιστές, αλλά κάποιοι πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους όταν χρειάζεται, αλλιώς θα παίζουμε τάβλι κάθε μέρα.
 
Δεν ηταν προς το θεματοδετη το "περιγελος" Γιαννη...

ηταν μια παρεξηγηση των παιδιων σε αλλο θεμα που μεταφερθηκε εδω αλλα ας μην δωσουμε συνεχεια, ειναι κριμα...
 
Δεν ηταν προς το θεματοδετη το "περιγελος" Γιαννη...

ηταν μια παρεξηγηση των παιδιων σε αλλο θεμα που μεταφερθηκε εδω αλλα ας μην δωσουμε συνεχεια, ειναι κριμα...
Τί συνέχεια να δώσουμε δλδ; Εννοείται ότι καταλαβαίνω πολύ καλά προς ποιον πήγαινε...Αλλά η θεματοθέτης έχει την αγωνία της και ο κάθε να μην πω τώρα, πιάνεται και αρχίζει τις γελοιότητες; Έλεος ρε παιδιά.
Ακριβώς, γι αυτό προτείνω να διαγραφεί το εν λόγω ποστ. Δεν πάμε καλά μου φαίνεται.
Το δικό μου να διαγραφεί Μαρία; Αυτό μας έλειπε... Να λέμε ό,τι νά 'ναι και να μην μπορούμε να απαντήσουμε για να ανεχόμαστε την κάθε... Πφφφ
 
Του έχεις στην διατροφή του αυγο;
δεν έχω αυγό στην διατροφή του. Μόνο τα κλασικά σποράκια σε σακουλάκι. Καμιά φορά μήλο, φύλλα μαρουλιού, λίγο αγγούρι, τέτοια πράγματα. Μια φίλη με ενημέρωσε σήμερα για μια κίτρινη τροφή που περιέχει βιταμίνες. Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω, όταν με το καλό συνέλθει; Επίσης, το αυγό έιναι σημαντικό;
 
δεν έχω αυγό στην διατροφή του. Μόνο τα κλασικά σποράκια σε σακουλάκι. Καμιά φορά μήλο, φύλλα μαρουλιού, λίγο αγγούρι, τέτοια πράγματα. Μια φίλη με ενημέρωσε σήμερα για μια κίτρινη τροφή που περιέχει βιταμίνες. Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω, όταν με το καλό συνέλθει; Επίσης, το αυγό έιναι σημαντικό;

Η κιτρινη τροφη που αναφερεις ειναι σκουπιδια, θα πας σε ενα pet shop και θα ζητησεις μια επωνυμη,οχι χυμα, αυγοτροφη

Το αυγο(βρασμενο για 12-15 λεπτα) ειναι και αυτο σημαντικο στην διατροφη τους
 
κίτρινη τροφή που περιέχει βιταμίνες. Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω, όταν με το καλό συνέλθει; Επίσης, το αυγό έιναι σημαντικό;
Εξαρτάται τί είναι η κίτρινη τροφή αυτή. Στο εμπόριο κυκλοφορούν και σακουλάκια διαφανή με κίτρινη ή κόκκινη βιταμίνη, αλλά μόνο βιταμίνες δεν είναι. Περιέχουν γλυκαντικές ουσίες, μυρίζουν συνήθως πολύ όμορφα, παχαίνουν τα πουλιά και τα κάνουν πιο ευάλωτα και στην τελική δεν τους προσφέρουν τίποτα το θετικό.
Για τη διατροφή του μιλήσατε καθόλου με το γιατρό που το είδε;
 
Το δικό μου να διαγραφεί Μαρία;
Όχι φυσικά, δεν εννοούσα το δικό σου, εκείνο περί "περίγελου". Τώρα αν διαγραφούν και τα επόμενα μεταξύ των οποίων και τα δικά μου, δεν θα με ενοχλούσε.
 
Το αυγο(βρασμενο για 12-15 λεπτα) ειναι και αυτο σημαντικο στην διατροφη τους
Το αυγό το κάνω κομματάκια μικρά; Τι ποσότητα δινω και πόσο συχνά;

Για τη διατροφή του μιλήσατε καθόλου με το γιατρό που το είδε;
Όχι δεν μιλήσαμε. Να είμαι ειλικρινής, ούτε που το σκέφτηκα. Αλλά ευκαιρία είναι.
 
Ξέρει κανείς αν η χορήγηση αυγού αντενδείκνυται με κάποια αντιβίωση;
Με το ασβέστιο από το τσόφλι;
 
Back
Top