Ασθένειες Άρρωστο καναρίνι, πέφτουν φτερά, έχει κλειστά μάτια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chrstr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ξέρει κανείς αν η χορήγηση αυγού αντενδείκνυται με κάποια αντιβίωση;
Εξαρτάται την αντιβίωση Γιάννη. Σε κάποιες πρέπει να αφαιρείς και το σουπιοκόκκαλο σε άλλες δεν παίζει ρόλο.
Περαστικά εύχομαι.Αν την βγάλει καθαρή το κακόμοιρο θα πρέπει να κάνεις μια σειρά πραγμάτων για να συνέλθει το πουλάκι. Δείχνει σε μαύρα χάλια. Την κίτρινη βιταμίνη που σου είπε η φίλη σου να μην την δώσεις. Θα μπορούσες να πάρεις ηλεκτρολύτες σε σκόνη από φαρμακείο almora plus και να του δίνεις να πίνει μαζί με την αντιβίωση για να ενυδατωθεί το καημένο.
 
Ξέρει κανείς αν η χορήγηση αυγού αντενδείκνυται με κάποια αντιβίωση;
Με το ασβέστιο από το τσόφλι;


η οποια αναφορα μου στο αυγο ηταν γενικοτερη και οχι στην παρουσα κατασταση/φαση του πουλιου
 
Ακριβώς, γι αυτό προτείνω να διαγραφεί το εν λόγω ποστ.
Οι ενέργειες που έπρεπε να γίνουν έχουν γίνει. Το μήνυμα επέσυρε ποινή και δεν μπορεί να διαγραφεί. Έχουμε γεμίσει τη συζήτηση με ένα σωρό μηνύματα που δεν επιτρέπονται. Συνεχίστε σας παρακαλώ στο θέμα της συζήτησης.
 
Καλημέρα. Ξύπνησα πριν λίγο και πήγα να δω το καναρίνι μου. Ήταν ζωντανό και χάρηκα πολύ. Το έπιασα στα χέρια μου και προσπάθησα να του δώσω την βιταμίνη του. Πεταρισε λίγο μέσα στο χέρι μου και απεβίωσε. Δεν ξέρω γιατί χρειαζόταν να γίνει αυτό στα χέρια μου. Όταν τον είδα ζωντανό γέμισα ελπίδα.
 
Δεν ξέρω γιατί χρειαζόταν να γίνει αυτό στα χέρια μου.
Είχε πάρει προ πολλού το "δρόμο χωρίς επιστροφή".
Το ότι επέλεξε το χέρι σου για να φύγει δεν είναι απαραίτητα κακό...
Στα ζώα ο θάνατος είναι το ίδιο φυσιολογικός όπως και η ζωή..
Την επόμενη φορά... στον επόμενο κίνδυνο... όσο το δυνατό νωρίτερα η παρατήρηση και η αναζήτηση βοήθειας..
Η ζωή συνεχίζεται.
 
Κρίμα το πουλάκι, λυπάμαι.
Αν αποφασίσεις να πάρεις άλλο κάποια στιγμή ή αν σου φέρουν άλλο σαν δώρο, πρόσεξε... Μην χρησιμοποιήσεις τίποτα από κλουβιά, σύνεργα, τροφές κλπ. Εγώ στη θέση σου ούτε θα τα αποστείρωνα... Θα τα πέταγα τώρα.
 
Καλημέρα. Ξύπνησα πριν λίγο και πήγα να δω το καναρίνι μου. Ήταν ζωντανό και χάρηκα πολύ. Το έπιασα στα χέρια μου και προσπάθησα να του δώσω την βιταμίνη του. Πεταρισε λίγο μέσα στο χέρι μου και απεβίωσε. Δεν ξέρω γιατί χρειαζόταν να γίνει αυτό στα χέρια μου. Όταν τον είδα ζωντανό γέμισα ελπίδα.
Λυπάμαι πολύ... Κρίμα! ☹ Δυστυχώς το στρες απ το πιάσιμο επιβάρυνε την ήδη επιβαρυμένη κατάσταση και ξεψύχησε στα χέρια σου.. σε καταλαβαίνουμε όλοι πως νιώθεις, αλλά μπράβο σου που το έτρεξες σε κτηνίατρο και έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες για να το σώσεις! Σου αξίζουν συγχαρητήρια!


Αν αποφασίσεις να πάρεις άλλο κάποια στιγμή ή αν σου φέρουν άλλο σαν δώρο, πρόσεξε... Μην χρησιμοποιήσεις τίποτα από κλουβιά, σύνεργα, τροφές κλπ. Εγώ στη θέση σου ούτε θα τα αποστείρωνα... Θα τα πέταγα τώρα.
*Δε ξέρω αν έχει σημασία, αλλά διαβάζοντας το θέμα με τα πολλά πούπουλα σκορπισμένα και την εικόνα του καναρινιού που ενώ πριν λίγο κελαηδούσε μετά το βρήκαν έτσι, το μυαλό μου πάει σε επιθεση από καποιο αρπακτικό. Οπότε σαν συμβουλή, προσθέτοντας τα πολύ σωστά που είπε ο Γιάννης θα σου έλεγα αν αποκτήσεις άλλο καναρινακι, μην το αφήνετε μόνο του έξω ή αν το έχετε μόνιμα στο μπαλκόνι με προστασία για τα αρπακτικά!
 
Back
Top