Φροντίδα Έκανα καλά που έκοψα τα φτερά του cockatiel μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nina 2

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2012
Μηνύματα
344
Πόλη
Αχαρνές
Παιδια να ρωτησω αν εκανα καλα που εκοψα τα φτερα του Αλεκου μου;Δεν ηταν πολύ καλα στις ακρες. Τωρα θα μεγαλωσουν κ θα είναι πιο ομορφα!
 
Παιδια να ρωτησω αν εκανα καλα που εκοψα τα φτερα του Αλεκου μου;Δεν ηταν πολύ καλα στις ακρες.Τωρα θα μεγαλωσουν κ θα είναι πιο ομορφα!
Τα φτερά που έκοψες δεν μπορούν να... Μεγαλώσουν ώστε να γίνουν πιο όμορφα! Θα πρέπει να πέσουν (όταν θα έχει πτερόρροια), να ξαναβγούν νέα και ν΄αρχίσουν να... Μεγαλώνουν.
Το αν έκανες καλά ή κακά τώρα πια δεν έχει αξία, αφού δεν γνωρίζεις ή δεν είσαι σίγουρη, καλό θα είναι πρώτα να συμβουλευσαι και μετά να πράττεις...Φυσικά και δεν έκανες καλά επειδή...
 
Οταν λεμε οτι τα φτερα ειναι σαν τα μαλλια δεν εννοουμε οτι μπορεις να τους κανεις κομμωση.🙄 Κατα τ'αλλα τα ειπε ολα η Σισσυ. Ρωταμε πρωτα οταν δεν ειμαστε σιγουροι. 😉
 
Τα φτερα τα κοβουμε για να μην μπορει να παρει πολυ υψος το πουλι και να μην κινδυνευει να φυγει..Αυτα που ειπες οτι δεν ηταν ωραια θα επεφταν με την πτεροροια και θα ξαναμεγαλωναν.Αφου το εκανες τωρα δεν πειραζει,ισως σε συνηθισει ετσι πιο ευκολα.
 
Οταν λεμε οτι τα φτερα ειναι σαν τα μαλλια δεν εννοουμε οτι μπορεις να τους κανεις κομμωση.🙄 Κατα τ'αλλα τα ειπε ολα η Σισσυ. Ρωταμε πρωτα οταν δεν ειμαστε σιγουροι. 😉

Καλημέρα.Ανεστη μπορεις να μου πεις σε παρακαλω όταν ειπατε σε μια κοπελα να παει στον μαγαζατορα να κοψει λιγο τα φτερα, τι ενοουσατε;
 
Τα φτερα τα κοβουμε για να μην μπορει να παρει πολυ υψος το πουλι και να μην κινδυνευει να φυγει..Αυτα που ειπες οτι δεν ηταν ωραια θα επεφταν με την πτεροροια και θα ξαναμεγαλωναν.Αφου το εκανες τωρα δεν πειραζει,ισως σε συνηθισει ετσι πιο ευκολα.


Ειρηνη μου ξερω από κοψιμο φτερων γιατι πριν 2 χρονια από την κυρια που πηρα τον πετρουλη μου κ την χιονουλα μου τα ειχε κομενα τα φτερα κ τα συντηρω ακομα κ σημερα. Με εμαθε η κυρια πολύ καλα να το κανω. Εγω στο cockatile τα εκοψα πολύ πολύ λιγο. Δεν τον κουρεψα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλημέρα.Ανεστη μπορεις να μου πεις σε παρακαλω όταν ειπατε σε μια κοπελα να παει στον μαγαζατορα να κοψει λιγο τα φτερα, τι ενοουσατε;

Μαλλον δεν αναφερεσαι σε δικα μου λογια γιατι δεν συστηνω μαγαζατορες για τιποτα αλλο περα απο το να πουλανε κλουβια, αξεσουαρ και τροφες. Ουτε καν πουλια πλεον εδω και καμποσα χρονια διοτι θεωρω οτι αυτο ειναι δουλεια που θελει προσοχη που δεν της δινουν.

Αυτος ομως που εγραψε το παραπανω πιστευω πως εννοουσε να ψαλιδιστουν τα φτερα πτησης. Συγκεκριμενα φτερα σε συγκεκριμενο σημειο.
 
Ειρηνη μου ξερω από κοψιμο φτερων γιατι πριν 2 χρονια από την κυρια που πηρα τον πετρουλη μου κ την χιονουλα μου τα ειχε κομενα τα φτερα κ τα συντηρω ακομα κ σημερα. Με εμαθε η κυρια πολύ καλα να το κανω. Εγω στο cockatile τα εκοψα πολύ πολύ λιγο. Δεν τον κουρεψα...

Δεν λεω πως δεν ηξερες να τα κοψεις, προφανως για να το εκανες θα ηξερες..Απλα προσωπικα δεν εχω ξαναακουσει να ψαλιδιζονται φτερα για να βγουν επειτα πιο ομορφα, γι αυτο και δεν πιστευω οτι ηταν απαραιτητο να το κανεις..Απο κει και περα μην σε ανησυχει, αν τα φτερα που εκοψες δεν ηταν καινουργια, θα βγουν γρηγορα :)
 
Τα φτερά ομορφαίνουν και αναδομούνται με το μπάνιο. Στα ταλαπωρημένα φτερά συνήθως τα άγκυστρα έχουν χάσει την συνοχή τους και τα φτερά δείχνουν να έχουν σκιστεί. Με ένα καλό μπάνιο τα πουλιά μπορούν να "χτενίσουν" και να ξαναφτιάξουν τα φτερά τους.
 
Back
Top