Ασθένειες Έκανε δουλεια το φάρμακο για τα ακάρεα της τραχείας;

dafnh751992

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2022
Μηνύματα
61
Πόλη
rethimno
Καλημερα σας!σας ξαναγράφω να σας πω για το καναρινι μ!προχτες τον πηγα στον κτηνίατρο και τον ψέκασε για ακαρεα τραχείας!και σημερα μου κανει ενα περίεργο θόρυβο ακουγεται ήχος απο το στομα ενω δεν τρωει κατι και οταν τρωει σπόρους ειναι σαν φταρνίζεται μετα!και ρωταω εγω τωρα το φάρμακο δεν εκανε δουλεια;χρειαζεται κατι αλλο;
 
Για ποιο φάρμακο πρόκειται;
Το πιο σωστό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρεις τηλέφωνο τον κτηνίατρο και να σου απαντήσει ο ίδιος, και να σου πει και με ποιο φάρμακο τον ψέκασε.
Όταν όμως λες τον ψέκασε, εννοείς ότι του έριξε με κάποιο σπρέι ή του έβαλε σταγόνες. Αν πρόκειται για σταγόνες, πού τις έβαλε; ανάμεσα στους "ώμους" ;
Πιο παλιά που είχα ένα καναρίνι με υποτιθέμενο (ποτέ δεν κατέληξα για το τι είχε), όταν του έβαζα ή εγώ ή ο κτηνίατρος σταγόνα, έκανε για μια δυο ημέρες τα κλικαρίσματα που υποθέτω ότι εννοείς, έμενε συχνά με ανοικτό το ράμφος, και ήταν πολύ "πεσμένη". Έπειτα συνερχόταν, δυο τρεις μέρες μετά.
Και μια τελευταία ερώτηση: Ο γιατρός που το πήγες πώς ονομάζεται (επιτρέπεται η αναφορά του ονόματός του) και είναι εξειδικευμένος σε πτηνά ή έχει εμπειρία στην παθολογία αυτών;
 
@ianos Καλημερααα!του εβαλε ιβερμεκτινη μια σταγόνα αραιωμενη στην ράχη !τον πηρα τηλεφωνο τον ενημέρωσα και μ ειπε οτι Ισως να χει κρυώσει!αυτο δεν το εκανε χτες π ηταν η δευτερη μερα του φαρμάκου!αλλα σημερα!κατ αλλα ειναι ζωηρός τρωει και κελαηδάει!πηγα στον κύριο Αλεξανδράκη κτηνίατρος αλλα εχει γνώσεις κ απο πτηνά!
 
και μ ειπε οτι Ισως να χει κρυώσει!
Δλδ ο γιατρός δεν το συσχετίζει με τη σταγόνα; Ρωτώ (και ειλικρινά εντυπωσιάζομαι με την απάντηση του γιατρού) διότι τα συγκεκριμένα συμπτώματα από ό,τι είχα διαβάσει στο παρελθόν (δεν θυμάμαι που) αλλά και είχα παρατηρήσει στο δικό μου καναρίνι, είναι παρενέργειες του φαρμάκου, που μπορεί να οφείλονται είτε στη θανάτωση των ακάρεων (εφόσον υπάρχουν) και στην προσπάθεια του πτηνού να τα αποβάλλει από την τραχεία του είτε και στην ίδια την τοξικότητα του φαρμάκου ως παρενέργεια. Εκτός κι αν με το "κρυώσει" εννοεί ότι τα συμπτώματα βάσει των οποίων το πήγες στον γιατρό είναι κοινά και στη λοίμωξη των ακάρεων της τραχείας και στο "κρύωμα" που στην πραγματικότητα λοιμώξεις του αναπνευστικού επίσης δίνουν ήχους κλικαρίσματος ή περίεργων ήχων κατά την αναπνοή του πουλιού. Με άλλα λόγια τα συμπτώματα κρυολογήματος και ακάρεων τραχείας έχουν κοινά σημεία.
αυτο δεν το εκανε χτες π ηταν η δευτερη μερα του φαρμάκου!αλλα σημερα!
Το συγκεκριμένο φάρμακο απορροφάται διαδερμικά και ως εκ' τούτου μεσολαβούν κάποιες ώρες (δεν ξέρω πόσες) από τη χορήγησή του έως την έναρξη της δράσης του ή πιο σωστά έως τη μέγιστη επίδρασή του στον οργανισμό.
 
Δλδ ο γιατρός δεν το συσχετίζει με τη σταγόνα; Ρωτώ (και ειλικρινά εντυπωσιάζομαι με την απάντηση του γιατρού) διότι τα συγκεκριμένα συμπτώματα από ό,τι είχα διαβάσει στο παρελθόν (δεν θυμάμαι που) αλλά και είχα παρατηρήσει στο δικό μου καναρίνι, είναι παρενέργειες του φαρμάκου, που μπορεί να οφείλονται είτε στη θανάτωση των ακάρεων (εφόσον υπάρχουν) και στην προσπάθεια του πτηνού να τα αποβάλλει από την τραχεία του είτε και στην ίδια την τοξικότητα του φαρμάκου ως παρενέργεια. Εκτός κι αν με το "κρυώσει" εννοεί ότι τα συμπτώματα βάσει των οποίων το πήγες στον γιατρό είναι κοινά και στη λοίμωξη των ακάρεων της τραχείας και στο "κρύωμα" που στην πραγματικότητα λοιμώξεις του αναπνευστικού επίσης δίνουν ήχους κλικαρίσματος ή περίεργων ήχων κατά την αναπνοή του πουλιού. Με άλλα λόγια τα συμπτώματα κρυολογήματος και ακάρεων τραχείας έχουν κοινά σημεία.

Το συγκεκριμένο φάρμακο απορροφάται διαδερμικά και ως εκ' τούτου μεσολαβούν κάποιες ώρες (δεν ξέρω πόσες) από τη χορήγησή του έως την έναρξη της δράσης του ή πιο σωστά έως τη μέγιστη επίδρασή του στον οργανισμό.
Οχι δεν το συσχέτισε με το φάρμακο!απλα μ ειπε οτι Ισως να χει κρυώσει γιατι τα συμπτώματα αυτα Ισως κ να οφείλονται και στο κρύωμα!εγω το εχω βαλει προληπτικά 3 σταγόνες aviomycine στο νερο του και εαν συνεχίσει κ ευσι αυριο θα τον ξαναπαω να τον δει!
 
προχτες τον πηγα στον κτηνίατρο και τον ψέκασε για ακαρεα τραχείας!
Το φάρμακο λειτουργεί για αρκετές ημέρες και σκοτώνει τα ακάρεα τα οποία φυσικά παρουσιάζουν κινητικότητα λόγω του φάρμακου για αυτό ακούς
ενα περίεργο θόρυβο ακουγεται ήχος απο το στομα ενω δεν τρωει κατι
Στις 15 ημέρες να επισκεφτείς τον γιατρό για επανάληψη της θεραπείας.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@να στε καλα!πηραζει π τ εβαλα aviomycine?προληπτικα;
 
πηραζει π τ εβαλα aviomycine?προληπτικα;
Κανονικά δεν πρέπει να δίνουμε προληπτικά φάρμακα χωρίς λόγο, αυτό ισχύει για όλους τους οργανισμούς.
Δεν πρόκειται να του κάνει κακό, αφού ξεκίνησες συνέχισε για όσες ημέρες γράφουν οι οδηγίες.
Μην αμελήσεις την επίσκεψη στον γιατρό για την 2η θεραπεία με ιβερμεκτίνη μετά τις 15 ημέρες.
 
Κανονικά δεν πρέπει να δίνουμε προληπτικά φάρμακα χωρίς λόγο, αυτό ισχύει για όλους τους οργανισμούς.
Δεν πρόκειται να του κάνει κακό, αφού ξεκίνησες συνέχισε για όσες ημέρες γράφουν οι οδηγίες.
Μην αμελήσεις την επίσκεψη στον γιατρό για την 2η θεραπεία με ιβερμεκτίνη μετά τις 15 ημέρες.
Θα τον ξαναπαω εννοειται!ευχαριστω πολυ!
 
εχω βαλει προληπτικά 3 σταγόνες aviomycine στο νερο του και εαν συνεχίσει κ ευσι αυριο θα τον ξαναπαω να τον δει!
με επιφύλαξη θα πω ότι η δόση του συγκεκριμένου φαρμάκου είναι 5-7 σταγόνες στα 100mL νερό για 5-7 συνεχόμενες ημέρες, τουλάχιστον αυτό γράφει η συσκευασία που έχω. Με δεδομένο ότι δίνεις αντιβίωση θεωρώ ότι δεν κάνεις σωστή δουλειά (μην το πάρεις στραβά) διότι αφενός υποδοσολογείς το πουλί, αφετέρου συμβάλλεις ώστε να αναπτυχθούν ανθεκτικά στελέχη στο φάρμακο και για το συγκεκριμένο αλλά και για άλλα πτηνά, το οποίο θα σημάνει την περαιτέρω υποβάθμιση της συγκεκριμένης αντιβίωσης, αλλά μπορεί και να συμβάλλει σε επικράτηση αυτών των στελεχών στο ίδιο το καναρίνι σου. Επιπρόσθετα θα σου έλεγα ότι τις αντιβιώσεις τις προτείνει ο γιατρός και μάλιστα σχετικά πρόσφατα στην Ελληνική Νομοθεσία για τους ανθρώπους έχει απαγορευτεί η χορήγηση αντιβιώσεων χωρίς την κατάλληλη συνταγή από γιατρό.
Τα παραπάνω τα αναφέρω ειλικρινά χωρίς ίχνος και διάθεση να σου κάνω παρατήρηση, αλλά συμβουλευτικά και θεωρώ ότι θα πρέπει να τα σκεφτείς και να κάνεις τις κατάλληλες κινήσεις.
Ελπίζω το πουλάκι να γίνει καλά, σύντομα.
 
με επιφύλαξη θα πω ότι η δόση του συγκεκριμένου φαρμάκου είναι 5-7 σταγόνες στα 100mL νερό για 5-7 συνεχόμενες ημέρες, τουλάχιστον αυτό γράφει η συσκευασία που έχω. Με δεδομένο ότι δίνεις αντιβίωση θεωρώ ότι δεν κάνεις σωστή δουλειά (μην το πάρεις στραβά) διότι αφενός υποδοσολογείς το πουλί, αφετέρου συμβάλλεις ώστε να αναπτυχθούν ανθεκτικά στελέχη στο φάρμακο και για το συγκεκριμένο αλλά και για άλλα πτηνά, το οποίο θα σημάνει την περαιτέρω υποβάθμιση της συγκεκριμένης αντιβίωσης, αλλά μπορεί και να συμβάλλει σε επικράτηση αυτών των στελεχών στο ίδιο το καναρίνι σου. Επιπρόσθετα θα σου έλεγα ότι τις αντιβιώσεις τις προτείνει ο γιατρός και μάλιστα σχετικά πρόσφατα στην Ελληνική Νομοθεσία για τους ανθρώπους έχει απαγορευτεί η χορήγηση αντιβιώσεων χωρίς την κατάλληλη συνταγή από γιατρό.
Τα παραπάνω τα αναφέρω ειλικρινά χωρίς ίχνος και διάθεση να σου κάνω παρατήρηση, αλλά συμβουλευτικά και θεωρώ ότι θα πρέπει να τα σκεφτείς και να κάνεις τις κατάλληλες κινήσεις.
Ελπίζω το πουλάκι να γίνει καλά, σύντομα.
Σ ευχαριστω για τις συμβουλές σου και τις εκτιμώ!οσο αφορά για τα αντιβιοτικά ξερω κατι λιγα παραπανω νομιζω ειδικα για τους ανθρώπους γιατι ειμαι νοσηλευτρια στον Covid!τωρα γι τ καναρινακι μ ειναι το πρωτο και οσο μπορω το προσεχω και γ αυτο ζηταω κ την γνώμη άλλων μιας κ γνωρίζεται πολυ περισσότερα!το aviomycine γραφει οτι το δίνεις προληπτικά 3 σταγόνες σε 100ml 3 μερες το μηνα!γ αυτο κ το εκανα!σας ευχαριστω πολυ παντως και θα τ σκεφτω ολα αυτα π μ γράψετε!
 
Βεβαίως και για εσένα περιττεύει αυτό που θα γράψω πιο κάτω, μια και είσαι Νοσηλεύτρια, αλλά το γράφω για κάποια μέλη που δεν το γνωρίζουν. δεν δίνουμε αντιβίωση προληπτικά, ποτέ, διότι το κόστος είναι δυσανάλογο του οφέλους.
Το ότι το aviomycin γράφει όντως στις οδηγίες την προληπτική του δράση, δεν σημαίνει ότι ακολουθούνται και Παγκόσμιες Οδηγίες, πχ. good clinical practice
 
Καλημερα!θα χρειαστώ για ακομα μια φορα την βοηθεια σας καθώς αυτο π βλεπω καθε μερα με προβληματίζει!σας ειχα ξανάπει σε θεμα μου οτι την τεταρτη πηγα το καναρινι μ στον κτηνίατρο και του εβαλε ιβερμεκτινη!απο προχτες ομως ξεκίνησε να ακουγεται έντονα ο θόρυβος σαν να μασάει σπόρια να τρίβει το Ράμφος τ και να κανει θορύβους σαν να θελει ν αποβάλει κατι!ενταξει ειναι φυσιολογικο μεχρι σ ενα σημείο αλλα σημερα εκτος απο ολα τ αλλα εχει βραχνιάσει!τι συμβαινει;μηπως ειναι παρενέργειες του φαρμάκου τελικα;
 
Καλημερα!εχω μεγαλο προβλημα μιας και κανένας Κτηνιατρος εδω δεν αναλαμβάνει το καναρινι μ!και ο δικός μ λεει πως ειναι καλα κ αυτο!τωρα περα απο το κλικ κλακ που κανει ξύνεται και απο το να τρίβει το Ράμφος του στις πατηθρες εχει κανει ενα κενό στο Ράμφος του!δεν ξερω πια τι να κανω αληθεια προσπαθω οσο μπορω να το σώσω αλλα μονη μ δεν γινεται!
 
@dafnh751992 στο Ρέθυμνο υπάρχουν 2 πτηνιατροι. Επέλεξε τον άλλο εάν δεν είσαι ευχαριστημένος.

Κ αυτό με το κενό στο ράμφος του, (μήπως να έβγαζες καμία φωτό) κ εμένα θα με ανησυχούσε. Περαστικά εύχομαι κ μπράβο σου που το παλεύεις.
 
@MARY58 Ο ένας απλα δεν αναλαμβάνει καναρίνια αλλα μονο εξωτικά πουλιά και ο αλλος απλα δίνει οδηγίες τηλεφωνικά!πηρα και τους δυο!τι να πω πια!πρεπει να το πιάσω για να στειλω φωτο και το αποφεύγω οσο μπορω!αρχιζει να κανει ενα μικρο κενο πανω απο Ράμφος ακριβως στην δεξία πλευρα!σαν πληγή ειναι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χριστέ μου. Όταν πέσεις στην ανάγκη τους κ είναι πολύ λίγοι! Πάρε τηλ στη Δουκάκη (πτηνιατρος στον Πειραιά) μήπως μπορεί να σου πει κάτι παραπάνω από την φωτό ή από την ανάλυση του ιστορικού που θα της κάνεις. Δεν είναι κ το καλύτερο αλλά .
 
Back
Top