Ένα ακριβό "κλουβί" για πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jamieo

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.512
Πόλη
Cordova, USA
Μερικοί άνθρωποι έχουν ζητήσει φωτογραφίες από το δωμάτιο μου, όπου διατηρούν τα πτηνά. Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από την κατασκευή. Επίσης, ορισμένες λεπτομέρειες σχετικά με το δωμάτιο.

Μετά από λίγα χρόνια οι δαπάνες με κλουβιά ανάληψη πολύ χώρο στο σπίτι μου, αποφάσισα ότι ήταν ώρα να προσθέσετε ένα άλλο δωμάτιο.

Είχα ένα αίθριο που ήταν δίπλα μου στο σαλόνι. Αυτή ήταν μια ιδανική τοποθεσία για τη νέα αίθουσα. Έτσι, είμαι σε επαφή με μια εταιρεία που κατασκευάζει "sunrooms". Αυτά τα δωμάτια είναι κυρίως το γυαλί, αλλά και με μόνωση θέρμανσης και ψύξης.

Εδώ θα βρείτε φωτογραφίες που δείχνουν το αίθριο, πριν από την κατασκευή.

Το δωμάτιο είναι περίπου 3,7 μέτρα από 3,7 μέτρα. Δεν είναι τεράστιες, αλλά έχει αρκετό χώρο για τα πτηνά μου. Παρατήρησα αύξηση της δραστηριότητας και την ευτυχία μου πτηνά όταν μεταφέρθηκε σε ένα δωμάτιο.
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    20,3 KB · Προβολές: 825
  • 2.webp
    2.webp
    21,2 KB · Προβολές: 713
  • 3.webp
    3.webp
    19,9 KB · Προβολές: 703
  • 4.webp
    4.webp
    10,5 KB · Προβολές: 651
  • 5.webp
    5.webp
    14,2 KB · Προβολές: 636
περισσότερες φωτογραφίες
 

Συνημμένα

  • 6.webp
    6.webp
    20 KB · Προβολές: 395
  • 7.webp
    7.webp
    45,2 KB · Προβολές: 420
  • 8.webp
    8.webp
    21,3 KB · Προβολές: 418
  • 9.webp
    9.webp
    19,7 KB · Προβολές: 402
  • 10.webp
    10.webp
    19,5 KB · Προβολές: 492
περισσότερες φωτογραφίες...
 

Συνημμένα

  • 11.webp
    11.webp
    18,2 KB · Προβολές: 364
  • 12.webp
    12.webp
    18,4 KB · Προβολές: 354
  • 13.webp
    13.webp
    17,3 KB · Προβολές: 375
  • 14.webp
    14.webp
    48 KB · Προβολές: 395
  • 15.webp
    15.webp
    58,3 KB · Προβολές: 404
περισσότερες φωτογραφίες..
 

Συνημμένα

  • 16.webp
    16.webp
    34,8 KB · Προβολές: 356
  • 17.webp
    17.webp
    21,7 KB · Προβολές: 326
  • 18.webp
    18.webp
    33,3 KB · Προβολές: 321
  • 19.webp
    19.webp
    15 KB · Προβολές: 296
  • 20.webp
    20.webp
    14 KB · Προβολές: 295
περισσότερες φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • 21.webp
    21.webp
    28,9 KB · Προβολές: 247
  • 22.webp
    22.webp
    15,5 KB · Προβολές: 306
  • 23.webp
    23.webp
    17,6 KB · Προβολές: 359
  • 24.webp
    24.webp
    26,4 KB · Προβολές: 404
Το δάπεδο είναι στερεά μπαμπού που είναι κολλημένη με το σκυρόδεμα. Είναι εύκολο να καθαριστούν.
 
Συγγχαρητήρια! Είναι πραγματικά υπέροχο! 🙂
Απίστευτα όμορφο! Απλά πρόσεχε τα καλώδια απ'τα σποτάκια γιατί είναι επικίνδυνα μην τα δαγκώνουν τα πουλάκια σου...
Συχχαρητήρια και πάλι. 🙂
 
Eϊναι πραγματικά καταπληκτικό! Μακάρι να έιχαμε την δυνατότητα του χώρου να φτιάξουμε κατι παρόμοιο! Ζηλευωωω

Τι στοίχισε ολη αυτή η κατασκευή;

Διαπίστωσα οτι μένεις και σε αστική περιοχή! Παραπονιόνται οι γείτονες όταν οι παπαγάλοι σου είναι πολυ ενθουσιασμένοι και κραυγάζουν;
 
πόσο σου κόστισε περίπου, αν επιτρέπεται. 🙂

Το συνολικό κόστος πριν από το δάπεδο ήταν περίπου $ 28.000 ή 20.000 ευρώ 😱

Το γυαλί είναι ακριβό. Θα έχω μια δύσκολη ώρα να μεταφράζονται οι λεπτομέρειες, γι 'αυτό πρέπει να γράψει στα αγγλικά.

The windows are double paned with argon gas between the panes. This helps with insulation. Also, the outside of the glass has a special coating to reduce UV and heat transmission. So, it is economical to heat and cool the room.
 
Μου άρεσαν τα ανοίγματα για φυσικό φως στο ταβάνι.Ζηλεύω. Δέχομαι ένα τέτοιο δώρο για τα Χριστούγεννα 😛
 
Μου άρεσαν τα ανοίγματα για φυσικό φως στο ταβάνι. Ζηλεύω. Δέχομαι ένα τέτοιο δώρο για τα Χριστούγεννα 😛
Ένα ελαφάκι για τον Κωστάκη 😛

Jamie είναι καταπληκτικό, να το χαίρεσαι :)
 
Καταπληκτικό Jamie, συγχαρητήρια!

The windows are double paned with argon gas between the panes. This helps with insulation. Also, the outside of the glass has a special coating to reduce UV and heat transmission. So, it is economical to heat and cool the room.

Ο Jamie μας λέει ότι:

Τα παράθυρα είναι διπλά με το αέριο αργού μεταξύ των πλακακιών. Αυτό βοηθά με τη μόνωση. Επίσης, έξω από το γυαλί έχει ένα ειδικό επίστρωμα για να μειώσει τη UV και τη μετάδοση θερμότητας. Έτσι, είναι οικονομικό να θερμανθεί και να δροσιστεί το δωμάτιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jamieo
Δεν ξέρω για Αμερική, αλλά νομίζω πως σου ήρθε λίγο ακριβά...
Αλλά δεν το συζητώ ότι αξίζει τα λεφτά του...
Απίστευτα όμορφο! Μπράβο σου! 🙂
 
Eϊναι πραγματικά καταπληκτικό! Μακάρι να έιχαμε την δυνατότητα του χώρου να φτιάξουμε κατι παρόμοιο! Ζηλευωωω

Τι στοίχισε ολη αυτή η κατασκευή;

Διαπίστωσα οτι μένεις και σε αστική περιοχή! Παραπονιόνται οι γείτονες όταν οι παπαγάλοι σου είναι πολυ ενθουσιασμένοι και κραυγάζουν;

Το κόστος είναι το μήνυμα # 12. :)
Μέχρι στιγμής, δεν μου γείτονες έχουν διαμαρτυρηθεί για το θόρυβο. Οι άνθρωποι που ζουν στο σπίτι δίπλα σε ορυχείο μπορεί μερικές φορές να ακούσω τα πουλιά. Ο θόρυβος δεν είναι αρκετά δυνατά για να διαταράξει τους, ωστόσο.
Οι μόνες φορές μου πουλιά κάνουν πολύ θόρυβο, είναι το απόγευμα όταν θα φτάσει σπίτι. Το υπόλοιπο του χρόνου, αυτά δεν είναι πολύ υψηλή. :D
 
Back
Top