Ασθένειες Ένα απο τα καναρινια μου δεν ειχε καθολου ουρα

Να ρωτησω αυτο με τα ποδια ειναι επικυνδινο για τη ζωη τους;
Δε θεωρείται επικίνδυνο για τη ζωή τους, αλλά πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα. Τους προκαλούν κνησμό και τα πουλιά προσπαθούν να τα αποβάλλουν με το ράμφος τους. Επίσης, στην πρώτη περίπτωση που έχει προχωρήσει πολύ, και το πόδι έχει παραμορφωθεί ίσως στο πουλί να έχει δημιουργηθεί και αδυναμία στήριξης. Η επάλειψη με epithol θα θανατώσει τα ακάρεα από ασφυξία. Σου προτείνω να αρχίσεις άμεσα τη θεραπεία.
 
Δε θεωρείται επικίνδυνο για τη ζωή τους, αλλά πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα. Τους προκαλούν κνησμό και τα πουλιά προσπαθούν να τα αποβάλλουν με το ράμφος τους. Επίσης, στην πρώτη περίπτωση που έχει προχωρήσει πολύ, και το πόδι έχει παραμορφωθεί ίσως στο πουλί να έχει δημιουργηθεί και αδυναμία στήριξης. Η επάλειψη με epithol θα θανατώσει τα ακάρεα από ασφυξία. Σου προτείνω να αρχίσεις άμεσα τη θεραπεία.
Ωραια απο αυριο θα παω να παρω
 
τα νυχια φοβαμαι να τα κοψω ☹😵
Όλοι φοβόμαστε το λάθος σ' αυτές τις περιπτώσεις, εγώ επιλέγω να τα κόβω απλά λιγότερο και συχνότερα, όταν χρειάζεται σε κάποιο να παρέμβω.
 
Νίκο ξεκίνησες τη θεραπεία; Ενημέρωσε μας αν θέλεις για την εξέλιξη.
Εε ναι σμρ τα καταφερα και το ελεγα απο την αρχη της εβδομαδας αλλα ειχα πολυ τρεξιμο αυριο που ειναι κυριακη θα κοψω και τα νυχια το χειροτερο μου δλδ αλλα θα προσπαθησω
 
Δειτε κλτερα σημερινη φωτο τα νυχια κανονισα να κοπουν απο τον γιατρο σε λιγες μερες που θα παω την σκυλα μου για εμβολιο ειναι πολυ χαλια!

1389o.webp
 
Ακάρεα. Ότι σου είπε η Παναγιώτα στο #16 👍!
Να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη, μήπως χρειαστεί να κάνεις και τίποτα άλλο.
Περαστικά:)!
οκ να σε καλα...
ελπιζω να πανε ολα καλα
 
Ωραια απο αυριο θα παω να παρω
Πήρες την epithol?
Χρήση άμεσα... Οπωσδήποτε...
Ακολούθησε τις οδηγίες
Έχουν ακάρεα.
Δε θεωρείται επικίνδυνο για τη ζωή τους, αλλά πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα.
 
Πως πάει το καναρινάκι; Ξεκινήσατε θεραπεία;
αμε κλτερα ηδη θα σας ανεβασω φωτο απλα ειναι ενας δυσκολος μηνας τωρα οταν βρω κανονικο ιντερνετ και οχι κινητο θα σας ανεβασω!
 
ολα καλα κοψαμε και νυχακια τωρα ολα οκ!
ευκολο ηταν τελικα
επισης καθε ποτε ειναι η ιδανικη καθαριοτητα εγω τα καθαριζω 1 φορα την βδομαδα χαρτι ξυλακια και τα σχετικα και στις 2 βδομαδες πλυσιμο με το λαστιχο το κλουβι τρ που ειναι καλοκαιρι τον χειμωνα το πλυσιμο ποιο λιγο ποιο σπανια
επισης θελω να μου πειτε για το senegal εκανα θεματακι στους παπαγαλους αλλα θελω και αλλες αποψεις!
 
ολα καλα κοψαμε και νυχακια τωρα ολα οκ!
ευκολο ηταν τελικα
επισης καθε ποτε ειναι η ιδανικη καθαριοτητα εγω τα καθαριζω 1 φορα την βδομαδα χαρτι ξυλακια και τα σχετικα και στις 2 βδομαδες πλυσιμο με το λαστιχο το κλουβι τρ που ειναι καλοκαιρι τον χειμωνα το πλυσιμο ποιο λιγο ποιο σπανια
επισης θελω να μου πειτε για το senegal εκανα θεματακι στους παπαγαλους αλλα θελω και αλλες αποψεις!
Τώρα σε αυτό το ποστ έχεις απορίες ή απλά μας αναφέρεις τι κάνεις με την καθαριότητα στα κλουβια των καναρινιων σου; Δεν κατάλαβα... :)
 
Τώρα σε αυτό το ποστ έχεις απορίες ή απλά μας αναφέρεις τι κάνεις με την καθαριότητα στα κλουβια των καναρινιων σου; Δεν κατάλαβα... :)
Σορρυ απορια αυτο κανω εγω ειναι σωστα; Θελει ποιο τακτικα;
 
Σορρυ απορια αυτο κανω εγω ειναι σωστα; Θελει ποιο τακτικα;
1 φορά την εβδομάδα καθαρίζεις τον πάτο και την σχάρα; Αν ναι τότε δεν χρειάζεται πιο τακτικά.. όταν λες με το λάστιχο εννοείς πως βάζεις αλλού το καναρίνι προσωρινά και πλένεις το κλουβι με λάστιχο; Αυτό μπορείς να το κάνεις πιο αραιά μια φορά τον μήνα δλδ αλλά να χρησιμοποιείς και κάποιο σαπούνι (detol ας πουμε) και να τριβεις τα κάγκελα για να εχει νόημα η γενική που κάνεις. Αν μαζί με όλα αυτά μια φορά τον μήνα μόλις το καναρινακι μπει στο καθαρό κλουβακι του ψεκασεις και το κλουβι και το καναρίνι με chevitren θα είσαι άψογος! 😉

Όσον αφορά το θέμα με τους παπαγάλος άνοιξε νέο θέματακι στο φόρουμ των παπαγάλων!
 
1 φορά την εβδομάδα καθαρίζεις τον πάτο και την σχάρα; Αν ναι τότε δεν χρειάζεται πιο τακτικά.. όταν λες με το λάστιχο εννοείς πως βάζεις αλλού το καναρίνι προσωρινά και πλένεις το κλουβι με λάστιχο; Αυτό μπορείς να το κάνεις πιο αραιά μια φορά τον μήνα δλδ αλλά να χρησιμοποιείς και κάποιο σαπούνι (detol ας πουμε) και να τριβεις τα κάγκελα για να εχει νόημα η γενική που κάνεις. Αν μαζί με όλα αυτά μια φορά τον μήνα μόλις το καναρινακι μπει στο καθαρό κλουβακι του ψεκασεις και το κλουβι και το καναρίνι με chevitren θα είσαι άψογος! 😉

Όσον αφορά το θέμα με τους παπαγάλος άνοιξε νέο θέματακι στο φόρουμ των παπαγάλων!
ανοιξα... και σε ευχαριστω πολυ!
 
παλι τα ιδια με τα ποδια ξανα γεμισαν ασπρακια κανεις καμια γνωμη και τωρα εχω και αλλα 2 με το ιδιο θεμα
 
Back
Top