Ασθένειες Ένα γερακοειδές επιτέθηκε στο καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lost
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lost

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2012
Μηνύματα
39
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά,
πριν από λίγη ώρα, ένα γερακοειδές επιτέθηκε στο καναρίνι μου.
Ευτυχώς το πρόλαβα, αλλά έχει τραυματιστεί στη μια φτερούγα...
Τι να κάνω;
Πτηνίατρο κοντά στο κέντρο της Αθήνας ξέρει κανένας;
 
το νοσοκομειο ζωων στι πικερμι εφημερευει μονιμα... Οι περισσοτεροι ομως δινουν και τηλ για επειγοντα... Βρες τους εδω στο φορουμ και παρε κανα τηλ
 
Γιώργο Χρόνια σου Πολλά. Αν θέλεις ενημέρωσέ μας για τις κινήσεις σου και την πορεία του πουλιού.
Επίσης έχε στα υπόψη ότι το γερακοειδές, θα επιτεθεί ξανά στην ίδια θέση, σύντομα, εφόσον εκεί έχει βρει τροφή, οπότε κράτα τα πουλιά μέσα στο σπίτι, μέχρι να τους φτιάξεις προστασία.
 
Γιώργο Χρόνια σου Πολλά. Αν θέλεις ενημέρωσέ μας για τις κινήσεις σου και την πορεία του πουλιού.
Επίσης έχε στα υπόψη ότι το γερακοειδές, θα επιτεθεί ξανά στην ίδια θέση, σύντομα, εφόσον εκεί έχει βρει τροφή, οπότε κράτα τα πουλιά μέσα στο σπίτι, μέχρι να τους φτιάξεις προστασία.
έχω προστασία, απλά δεν του την είχα βάλει σήμερα γιατί καθόμουνα σχεδόν δίπλα...
έφυγα πραγματικά 5 λεπτά, και έγινε...
Μίλησα με ένα πτηνίατρο, και μου είπε να του βάλω μπεταντίν αραιωμένο, για να μην κολλήσουν τα πούπουλα...
αυτό έκανα!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Betadine κρέμα πάνω στην πληγή.
Είναι κρεμασμένη ή στη θέση της;
Μίλησα με ένα πτηνίατρο, και μου είπε να του βάλω μπεταντίν αραιωμένο, για να μην κολλήσουν τα πούπουλα...
δεν έχει σχιστεί πολύ... (έτσι νομίζω..) αλλά δεν έχει κανένα φτερό στη φρερούγα αυτή, μόνό πούπουλα...
 
Περαστικά φιλε μου.
Δεν μου εχει συμβεί ποτέ τοσα χρόνια αλλα τώρα διαβάζοντας το πόστ σου
επαθα σόκ.
Αυριο πρωι θα παω κι εγω να παρω διχτυ να τα προστατευσω, γιατι φοβήθηκα πραγματικά.
 
Σε τι ψυχολογική κατάσταση είναι;
γενικά είναι μπούφος...
φυσικά και έχει σταματίσει να κελαηδάει... μόνο κανένα τσιρ κάνει όταν πάω κοντά στο κλουβί...
σα να έχει στρεσαριστεί από όλο αυτό, γιατί την περισσότερη ώρα είναι ακίνητος...
 
Κάλυψε το κλουβάκι από τις τρεις πλευρές για να νιώθει ασφάλεια και να ηρεμήσει πιο γρήγορα. Περαστικά του!
 
Κρίμα ρε γαμωτο και το προσεχες! Τι να πω! Περαστικα να γινει γρηγορα καλα και μακαρι να επανελθει και η ψυχολογια του και το τραγουδι! Εχω διαβασει πως σε πολλα καναρινια που συνεβη το ιδιο περιστατικο δεν ξανατραγουδησαν ποτε! ☹
 
το πουλάκι, είναι καλά σε σχέση με αυτο που έπαθε...
κελαιδάει κανονικά από την μεθεπόνη μέρα του συμβάντος!
Βέβαια, παίρνει αντιβίωση (amoxil) γιατί πήγε να κάνει φλεγμονή. Από την μόλυνση...
Δυο φορές τη μέρα μπεταντιν αλοιφή και πριν από αυτό καθάρισμα με οξυζενέ!
Τα κακά τώρα, είναι ότι έχει κολλήσει λίγο στραβά το οστό, και ότι εκτός από το εμφανές τραύμα, του έχει κόψει και ένα κομμάτι στο τέλος της φτερούγας... και ίσως έχει πρόβλημα πτήσης, όταν και αν βγάλει φτερά...
κατά τ'άλλα ο Φωτάκος είναι σα να μην έχει συμβεί τίποτα...

Σας ευχαριστώ παιδια για το ενδιαφέρον! Θα σας κρατώ ενήμερους!
και να προσέχετε τα ζωντανά σας... έχουν αγριέψει τα απρακτικά!
 
το πουλάκι, είναι καλά σε σχέση με αυτο που έπαθε...
κελαιδάει κανονικά από την μεθεπόνη μέρα του συμβάντος!
Βέβαια, παίρνει αντιβίωση (amoxil) γιατί πήγε να κάνει φλεγμονή. Από την μόλυνση...
Δυο φορές τη μέρα μπεταντιν αλοιφή και πριν από αυτό καθάρισμα με οξυζενέ!
Τα κακά τώρα, είναι ότι έχει κολλήσει λίγο στραβά το οστό, και ότι εκτός από το εμφανές τραύμα, του έχει κόψει και ένα κομμάτι στο τέλος της φτερούγας... και ίσως έχει πρόβλημα πτήσης, όταν και αν βγάλει φτερά...
κατά τ'άλλα ο Φωτάκος είναι σα να μην έχει συμβεί τίποτα...

Σας ευχαριστώ παιδια για το ενδιαφέρον! Θα σας κρατώ ενήμερους!
και να προσέχετε τα ζωντανά σας... έχουν αγριέψει τα απρακτικά!
Κρίμα ο καημένος ο Φωτάκος! Και ήταν τόσο όμορφος στα media που τον έχεις βάλει. Πάλι καλά που δεν είναι τίποτα πάρα πολύ σημαντικό και έχει καλυτερέψει. Με το καλό να γίνει περδίκι!
 
Καλησπερα κ περαστικα, το κλουβι δεν προστατευει τα μικρα πουλια; Πως τα αρπαζουν τα αρπακτικα; Απο τον τρομο τους κοπανιουνται στο κλουβι;
 
Καλησπερα κ περαστικα, το κλουβι δεν προστατευει τα μικρα πουλια; Πως τα αρπαζουν τα αρπακτικα; Απο τον τρομο τους κοπανιουνται στο κλουβι;
Και αυτό, αλλά και τα περισσότερα αρπακτικά όταν ορμούν στο κλουβί χτυπούν τα φτερά τους γύρω από αυτό, ώστε να τρομάξουν το καναρίνι και να το πάνε προς τις άκρες του κλουβιού για να το πιάσουν με τα νύχια τους και στην συνέχεια να φάνε ότι μπορούν. Μπορεί όμως και να το χτυπήσουν ή να το σκοτώσουν αλλά να μην καταφέρουν να το πιάσουν και να βρούμε το καναρίνι μας νεκρό στο πάτο του κλουβιού.
 
Back
Top