Ασθένειες Ένα θηλυκό καναρίνι μου εδώ και 3 μέρες δεν το βλέπω καλά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα συμφωνήσω και με τους δύο σας απλά για περιοχές που δεν υπάρχει πτηνιατρος είναι νομίζω η καλύτερη λύση γιατί μόνο με το μάτι δεν μπορούν πολύ να ξέρουν τι πρέπει να δώσουν
Ναι οκ, σαφώς και από το να πει ο πετσοπας τι πρέπει να γίνει καλύτερα να σταλεί δείγμα για εξέταση.

Απλα νμζ ότι καλό είναι να λέμε πάντα και το πιο είναι το σωστό, ασχέτως εάν είναι πάντα εφικτό να γίνει.

Μετα απο χρόνια διαδικτυακών διαλόγων περιόρισαμε πιστεύω κάπως το κλασικό φαινόμενο ο καθένας να δίνει μόνος του θεραπείες ή να απευθύνεται στο γείτονα ή τον πετσοπα.
Ε δε θα το αντικαταστήσουμε τώρα με το να στέλνουμε δείγματα για καλλιέργειες με το παραμικρο. Είναι εξίσου λάθος.
Γι'αυτο λέω πάντα (και από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα), λίγη φειδώ στο τι προτείνουμε και πότε.
 
Θα συμφωνήσω και με τους δύο σας απλά για περιοχές που δεν υπάρχει πτηνιατρος είναι νομίζω η καλύτερη λύση γιατί μόνο με το μάτι δεν μπορούν πολύ να ξέρουν τι πρέπει να δώσουν

Aυτο που παρατηρω παντως ειναι οτι το να στειλει καποιος κουτσουλια για εξεταση εχει γινει της μοδας τωρα τελευταια.
Οταν δεν υπαρχει καμια αλλη λυση θα συμφωνησω,αλλα θα πρεπει να μπαινει και παλι ο αστερισκος που αναφερεται πιο πανω.
Το να βρεθουν σε μια κουτσουλια κοκκιδια ή τριχομοναδες δεν σημαινει οτι πρεπει οπωσδηποτε να λαβει αγωγη ενα πτηνο.
 
Σίγουρα θα υπάρχει κάποιο ποσοτικό κριτήριο ασχέτως εάν δεν συμπεριλαμβάνεται στα αποτελέσματα.

Ξαναλέω όμως ότι το νο1 είναι να υπάρχουν συμπτώματα τα οποία θα μπορούν να αποδοθούν στην όποια αύξηση.
Διότι τριχομονάδες και κοκκίδια εκτός του όπως σωστά αναφέρθηκε υπάρχουν έτσι κι αλλιώς, ο αριθμός τους αυξομειώνεται συνεχώς. Οπότε μπορεί τη μια μέρα για το χ,ψ λόγο να είναι κάπως ''τσιμπημένα'' και μετά από λίγες μέρες να πέσουν πάλι χωρίς θεραπεία. Διότι έτσι λειτουργούν οι οργανισμοί.

Η τυχαία εξέταση ναι, είμαι ένα βοήθημα για να έχει κάποιος μια εικόνα του μικροβιακού φορτίου της εκτροφής του. Και να μπορεί να αλλάξει πράγματα στη διαχείριση ή να έχει μια κατεύθυνση αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα.

Θεραπεία όμως χωρίς συμπτώματα μπας και μας βρει κανα κακό, πέραν όλων όσων έχουν ειπωθεί και είναι γνωστά, δε μας εξασφαλίζει καν για αξιόλογο διάστημα.
 
Back
Top