Ένα πάρκο για το κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης luffy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
:)Παιδιά, προς αποφυγή παρεξηγήσεων...
Εκτός των μπράβο κτλ η καλοπροαίρετη ''κριτική'', η διαφορετική αλλά τεκμηριωμένη άποψη, η εντόπιση πιθανής παράληψης ή λάθους, θεωρώ πως είναι υποχρέωση όλων μας....
Εγώ πχ δεν γνωρίζω αν η (Χ) ξυλόκολλα είναι τοξική ή όχι...
 
Όμορφη δουλειά !
Μεγάλη προσοχή όμως στα υλικά... Μπορεί κάποια να σου φαίνονται αθώα αλλά να γίνονται επικίνδυνα στο στόμα του μικρού σου...
Τα μεταλλικά πιαστράκια(με τη πλαστική θηλιά) που έχεις περάσει, τα φοβάμαι... Επίσης και η ξυλόκολλα δε νομιζω να είναι τόσο ακίνδυνη.
 
Παιδιά καταλαβαίνω αυτό που λέτε, αλλά νομίζω πώς δε χρειάζεται να πω για ακόμα μια φορά πώς βρισκόμαστε σε πολύ κοντινή απόσταση οταν βρίσκεται στο πάρκο. Αν ποτέ πάθει κάτι απο μάσημα της κόλλας ή αν χτυπήσει από το μεταλλικό κλιψακι, να τα πούμε αυτά που λέγονται. Μέχρι τότε, τα θεωρώ υπερβολικά.

Σας διαβεβαιώνω οτι νοιάζομαι περισσότερο για το κατοικίδιο μου, από όσο μπορεί να νοιάζονται κάποιοι εδώ μέσα. Φαντάζομαι το ίδιο νιώθετε και εσείς για τα δικά σας πουλάκια.
 
Εγω δεν ανέφερα κίνδυνο από τραυματισμό των υλικών, αλλά απο μασούλημα και κατάποση τον επικίνδυνων (κατα τη γνωμη μου) υλικών.
Το οτι είστε παρόντες την ωρα που βρίσκεται στο πάρκο δε σημαίνει οτι όταν πλησιάζει τα υλικα με το ράμφος του θα το απομακρύνεται. Γιατί δεν υπάρχει λόγος να παίζει πάνω στο σταντ.
Το να λέμε τη γνώμη μας για κάτι που βλέπουμε "ύποπτο" και μπορεί να προκαλέσει κακό στο πουλάκι σου δεν είναι κριτική στη γενική σου φροντίδα του πουλιου, αλλά απλό ενδιαφέρον. Κάνεις δεν είπε οτι δε το αγαπάς και δε το φροντίζεις σωστά... Και μόνο το να μπεις στη διαδικασία να δημιουργήσεις κάτι τέτοιο για το πουλάκι δείχνει αγάπη και φροντίδα.
Δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να αντιδράς, πετάγοντας σπόντες οτι κάποιοι δεν ενδιαφέρονται τόσο,όσο εσύ για τα πουλάκια τους... Και φαντάζομαι οτι απευθύνεσαι σε εμάς που σου γράψαμε τη γνώμη μας...
 
@vagelis76, Βαγγέλη κάθε επισήμανση και παρατήρηση είναι καλοδεχούμενη. Γι αυτό άλλωστε θεώρησα χρήσιμο το μήνυμα για την κάλυψη των μεταλλικών μερών, αν χρειαστεί, που αναφέρθηκε η Σίσσυ.

Ωστόσο, επειδή γνωρίζω τη συμπεριφορά του κοκατιλάκου μου και φροντίζω όσο μπορώ να είναι ασφαλής όσο βρίσκεται έξω, πιστεύω ότι κάποια πράγματα είναι καλο όταν επισημαίνονται, αλλά υπερβολικό όταν υπερτονίζονται υποθετικά (και ίσως απίθανα) σενάρια - εφόσον στην δική μου περίπτωση υπάρχει συνεχής εποπτεία.

Επίσης κατάλαβες λάθος! Μπορεί να φταιει η διατύπωση μου, με συγχωρείς. Δεν πέταξα κάπου σπόντα. Είπα πώς εγώ νοιάζομαι περισσότερο για το δικό μου κατοικίδιο από όσο θα νοιαζόταν οποιοσδήποτε άλλος. Και επισήμανα πως όλοι (υποθέτω ότι) νιώθουν το ίδιο για τα δικά τους κατοικίδια, οτι δηλαδή τα νοιάζονται πιο πολύ απ' όλους τους άλλους.
 
Παιδιά καταλαβαίνω αυτό που λέτε, αλλά νομίζω πώς δε χρειάζεται να πω για ακόμα μια φορά πώς βρισκόμαστε σε πολύ κοντινή απόσταση οταν βρίσκεται στο πάρκο. Αν ποτέ πάθει κάτι απο μάσημα της κόλλας ή αν χτυπήσει από το μεταλλικό κλιψακι, να τα πούμε αυτά που λέγονται. Μέχρι τότε, τα θεωρώ υπερβολικά.
Νίκο, πρέπει να επισημαίνονται όσα βλέπουμε. Είναι υποχρέωσή μας να το κάνουμε στα θέματα που δημοσιεύονται εδώ. Φαντάσου δηλαδή να μην ειπωθούν επειδή όλοι γνωρίζουμε ότι νοιάζεσαι για το πουλάκι και να διαβάσει κάποιος στο μέλλον και να φτιάξει την κατασκευή σου χωρίς να γνωρίζει ποια είναι τα πράγματα που πρέπει να προσέχει.

Μην τα παίρνεις προσωπικά. :)
 
Νίκο, πρέπει να επισημαίνονται όσα βλέπουμε. Είναι υποχρέωσή μας να το κάνουμε στα θέματα που δημοσιεύονται εδώ. Φαντάσου δηλαδή να μην ειπωθούν επειδή όλοι γνωρίζουμε ότι νοιάζεσαι για το πουλάκι και να διαβάσει κάποιος στο μέλλον και να φτιάξει την κατασκευή σου χωρίς να γνωρίζει ποια είναι τα πράγματα που πρέπει να προσέχει.

Μην τα παίρνεις προσωπικά. :)
Σταύρο, συμφωνώ ότι πρέπει να επισημαίνονται και το θεωρώ χρήσιμο, όπως έχω ξαναπεί. Αλλά ο τρόπος και ο βαθμός στον οποίο παρουσιάζεται κάτι ως πιθανός κίνδυνος, έχουν τη σημασία τους.

Καλημέρα!
 
Δεν είναι σιλικόνη, αλλά ξυλόκολλα. Ωστόσο όπως είπα και πιο πάνω, το πουλάκι βρίσκεται συνεχώς μπροστά μου όταν είναι εξω από το κλουβί και μπορώ να επέμβω ανά πάσα στιγμή.

Δεν πιστεύω ότι έχω δείξει δείγματα πως δε νοιάζομαι αρκετά για το κατοικίδιο μου, έτσι δε νομίζεις;
ακομα χειροτερα, η ξυλοκολλα εχει αλλα χημικα μεσα
[automerge]1564489482[/automerge]
Νίκο, πρέπει να επισημαίνονται όσα βλέπουμε. Είναι υποχρέωσή μας να το κάνουμε στα θέματα που δημοσιεύονται εδώ. Φαντάσου δηλαδή να μην ειπωθούν επειδή όλοι γνωρίζουμε ότι νοιάζεσαι για το πουλάκι και να διαβάσει κάποιος στο μέλλον και να φτιάξει την κατασκευή σου χωρίς να γνωρίζει ποια είναι τα πράγματα που πρέπει να προσέχει.

Μην τα παίρνεις προσωπικά. :)
Σταυρο συμφωνω
[automerge]1564489779[/automerge]
Θα σου πρωτεινα καλυτερα τα σκαλια να τα στερεωνεις με κομπους αλλη φορα
 
Τελευταία επεξεργασία:
εαν δεν λεει πανω Μη Τοξικη τοτε βγαλτην
[automerge]1564491305[/automerge]
Ανέφερες ότι είναι ακόμα χειρότερη από τη σιλικόνη. Υποθέτω ότι γνωρίζεις κάτι για τη σύσταση των δύο για να το λες αυτό, διαφορετικά από που προκύπτει ότι είναι πιο ακατάλληλη η ξυλόκολλα;
 
Bλέπω παιδιά ότι ζοριζεστε και νευριάζετε χωρίς λόγο. Καλώς είπαν όσα είπαν αυτοί που θεωρούν ότι μπορεί να έχει τοξικά η κόλλα. Καλώς και ο φίλος που έχει το πουλί λέει πως δεν έχει τοξικά. Προφανώς το έψαξε και γνωρίζει. Επίσης κανείς δεν είπε ότι δεν ξέρει ή δεν προσέχει το πουλάκι του.
Τελικά καλό θα ήταν να επικρατήσει χαλαρότητα καθώς έχω την εντύπωση πως όλοι το ίδιο πράγμα πάνω κάτω θέλουμε, ότι καλύτερο για τους φίλους μας.

Φίλε Νίκο, εσύ απλά τσέκαρε την κόλλα και εφ' όσον δεν υπάρχουν βλαβερά συστατικά αν θέλεις το γραφεις κι εδώ για να ξέρουμε να τη χρησιμοποιούμε κι εμείς στην τελική και τελειώνει το θέμα. Και κάπου εκεί νομίζω τελειώνει και το όλο ζήτημα χωρίς να χρειάζονται παραπάνω "τσαντίλες".
 
Ανέφερες ότι είναι ακόμα χειρότερη από τη σιλικόνη. Υποθέτω ότι γνωρίζεις κάτι για τη σύσταση των δύο για να το λες αυτό, διαφορετικά από που προκύπτει ότι είναι πιο ακατάλληλη η ξυλόκολλα;
[automerge]1564491748[/automerge]
Bλέπω παιδιά ότι ζοριζεστε και νευριάζετε χωρίς λόγο. Καλώς είπαν όσα είπαν αυτοί που θεωρούν ότι μπορεί να έχει τοξικά η κόλλα. Καλώς και ο φίλος που έχει το πουλί λέει πως δεν έχει τοξικά. Προφανώς το έψαξε και γνωρίζει. Επίσης κανείς δεν είπε ότι δεν ξέρει ή δεν προσέχει το πουλάκι του.
Τελικά καλό θα ήταν να επικρατήσει χαλαρότητα καθώς έχω την εντύπωση πως όλοι το ίδιο πράγμα πάνω κάτω θέλουμε, ότι καλύτερο για τους φίλους μας.

Φίλε Νίκο, εσύ απλά τσέκαρε την κόλλα και εφ' όσον δεν υπάρχουν βλαβερά συστατικά αν θέλεις το γραφεις κι εδώ για να ξέρουμε να τη χρησιμοποιούμε κι εμείς στην τελική και τελειώνει το θέμα. Και κάπου εκεί νομίζω τελειώνει και το όλο ζήτημα χωρίς να χρειάζονται παραπάνω "τσαντίλες".
Μα φυσικα δεν ειπα κατι για να τον τσαντισω και ουτε οτι δεν ειναι ωραιο.
 
Μιας και παρακινήθηκα κι εγώ να ψάξω, να ένα θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Κατασκευή-φωλιάς-για-parrotlet.31812/ που αφορά φωλιες για τα πάροτλετ του φίλου @jk1980
Χρησιμοποίησε ξυλόκολλα οικολογική, μη τοξική κατάλληλη για παιδικές χειροτεχνίες όπως γράφει. Ας πάει η κουβέντα και ας απαντήσει και ο Γιάννης που προφανώς θα το έχει ψάξει, ώστε να μάθουμε και κάτι για τη χρήση της.
 
[automerge]1564491748[/automerge]

Μα φυσικα δεν ειπα κατι για να τον τσαντισω και ουτε οτι δεν ειναι ωραιο.
Το άρθρο γράφει γενικά για τις ξυλόκολλες.. Η κάθε ξυλοκολλα ωστόσο έχει διαφορετική σύσταση, γιατί προορίζεται για διαφορετικη χρήση. Η συγκεκριμένη που έβαλα από όσο ξέρω χρησιμοποιείται και για χειροτεχνίες από παιδάκια 😛.

@ErnestoTheParrotlet δεν υπάρχει κανένας λόγος αντιδικίας! Θεωρώ πως όλες οι απαντήσεις γράφονται καλοπροαίρετα, απλά για κάποια πράγματα είναι καλό να τεκμηριώνουμε την άποψη μας! Γι αυτό ζήτησα περισσότερες πληροφορίες από τον Ηλία, ώστε αν όντως έχει κάτι τοξικό η κόλλα να αφαιρέσω άμεσα τη σκάλα.
 
Παιδιά να σας πω εγώ την δίκη μου πρωτόγονη λογική εάν μου επιτρέπεται;

Δεν θα έβαζα τίποτα στα πουλάκια εάν θα φοβόμουν να το βάλω στο στόμα μου(αφού πρώτα είναι καθαρό και απολυμασμένο).. Και δεν θα έβαζα τίποτα να φάνε εάν θα φοβόμουν να το φάω κι εγώ.
Μπορώ να πιω από τις ποτίστρες τους, να φάω από τις ταΐστρες, να δαγκώσω μήλο που το έχω σφηνώσει στο κλουβί τους και εάν ξεμείνω από ξηροκάρπια ίσως και να δοκίμαζα μια μίξη από αυγοτροφή συν σπόρους.. :)

Και για να προλάβω.. Ξέρω ότι είναι πολύ γενικευμένο άλλα είναι ένα πάτημα..
 
Δεν θα έβαζα τίποτα στα πουλάκια εάν θα φοβόμουν να το βάλω στο στόμα μου(αφού πρώτα είναι καθαρό και απολυμασμένο)..
Έχεις απόλυτο δίκιο! Ελπίζω αν κάποιος από την παρέα έχει τις γνώσεις να μας απαντήσει και για την κόλλα.
 
Έχεις απόλυτο δίκιο! Ελπίζω αν κάποιος από την παρέα έχει τις γνώσεις να μας απαντήσει και για την κόλλα.
δεν πιστευω να το εχει δοκιμασει κανενας.
 
που ελεγες οτι η κολλα ειναι για παιδια;
Δεν σε καταλαβαίνω. Αυτό που λέω είναι ότι η ατλακολ ξέρω πως χρησιμοποιείται από παιδιά σε σχολεία που κάνουν χειροτεχνίες.
δεν πιστευω να το εχει δοκιμασει κανενας.
Γι'αυτό ρώτησα, για να μάθουμε μήπως.
 
Back
Top