Γενικά Ένα πολυ τυχερό μωρό! (Ringneck Parakeet)

Εχει καποιο προβλημα το ποδι του; Εμενα φυσιολογικο μου φαινεται απο τις φωτογραφιες, φυσικα αλλο φωτογραφιες κι αλλο απο κοντα...

ναι το δεξι του ποδαρακι είχε σπάσει και έδεσε στραβά αλλα βλεπω οτι δεν του δημιουργει κανενα προβλημα ευτυχως!
 
στο φωνακλα της παρεας
Αληθεια; Για αυτο ρωτησα πριν γιατι νομιζα οτι εσπασε το ποδι του ringneck αλλα απο τις φωτογραφιες φαινοταν μια χαρα! Τελικα συγγνωμη! Λαθος μου που σας μπερδεψα! Evans τελικα για το κοκατιλ αναφερομασταν... Εκανα λαθος, αν γινετε σβηστε το παραπανω ποστ μου.
 
απο αυτο που δειχνει το φτερωμα του δεν ειναι cinnamon τελικα αλλα pallid! Είμαι πολυ τυχερη!
Πως είναι η μετάλλαξη Pallid? Πως θα γίνει άμα μεγαλώσει το πιο γλυκό σκατζοχεράκι του κόσμου; Και το άλλο είναι γλύκα όμως! :D
 
Πως είναι η μετάλλαξη Pallid? Πως θα γίνει άμα μεγαλώσει το πιο γλυκό σκατζοχεράκι του κόσμου; Και το άλλο είναι γλύκα όμως! :D

κιτρινο κεφαλι, κιτρινη ουρα, κιτρινοπρασινο σώμα!
οπως στο βιντεο!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
κιτρινο κεφαλι, κιτρινη ουρα, κιτρινοπρασινο σώμα!
οπως στο βιντεο!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
ααα τελειόο! Με μια πανέμορφη κόκκινοφούξια μύτη! Φτου φτου! :D
 
Τσα! Να μαστε παλι! Καθε μερα ολο και το θαυμαζω πιο πολυ και δεν το χορταινω!
Ποτε ηταν 5 εκατοστα ενα τοσο δα πλασματακι μολις 11 γραμμαρια ποτε εγινε ενα τοσο βαρυ δεινοσαυρακι να με κοιταζει; 🙄

11095230_10206007683784690_7890547119675273771_n.jpg

11214264_10206007683824691_4900633774355993445_n.jpg
11705250_10206007683544684_5404484143948594676_n.jpg
11703114_10206007682184650_8228067240963089994_n.jpg
11698648_10206007682424656_3802470990538550297_n.jpg

11403173_10206007681944644_8076063669873402904_n.jpg
 
Επιτέλους ο δεινόσαυρος πρασινισε έγινε πουλί🙄 πανέμορφος! Και το αλλο δεν παει πίσω να σε ρωτήσω πώς τα παει μπορεί να περπατήσει να κάτσει στα κλαδια;
 
Επιτέλους ο δεινόσαυρος πρασινισε έγινε πουλί🙄 πανέμορφος! Και το αλλο δεν παει πίσω να σε ρωτήσω πώς τα παει μπορεί να περπατήσει να κάτσει στα κλαδια;

ναι κανονικα! Δεν βλεπεις καθεται πανω στο δαχτυλο μου! Αν θυμιθω το λογαριασμο μου στο youtube θα βαλω και βιντεακι, οποτε με βλεπει δεν περπαταει τρεχει καταπανω μου! Εχει γουστο γιατι παει σαν καβουρακι 😛
 
Τυχερά τα μωρα σε εχουν να τα φροντίζεις! Επίσης θα τους δωσεις την ευκαιρία κοινωνικοποιησης ώστε να μπορέσει το πουλί να είναι ανεξάρτητο και να μπορεί να μπει σε αναπαραγωγή;(@alicedros μην πέσεις κατω απο τις φωτο ξέρουμε οτι γλυκες 😛)
 
  • Τυχερά τα μωρα σε εχουν να τα φροντίζεις! Επίσης θα τους δωσεις την ευκαιρία κοινωνικοποιησης ώστε να μπορέσει το πουλί να είναι ανεξάρτητο και να μπορεί να μπει σε αναπαραγωγή;(@alicedros μην πέσεις κατω απο τις φωτο ξέρουμε οτι γλυκες 😛)

Όλα μου τα μωρα μαθαινουν να ερχονται σε επαφη και με το ειδος τους και με τους ανθρωπους. Καθημερινα εχουμε ελευθερες ωρες για πτησεις και παιχνιδι και στο παρκο που τους εχω βαζω μαζι με ενηλικα ημερα πουλια ωστε να μαθουν τις συμπεριφορες τους. Τα μικρα ειναι οι καλητεροι μιμοι! Επειδη καθημερινα βλεπουν μονο εμενα μιας και εγω μονο ασχολουμαι μαζι τους, εχω το μεταφορικο τους, παιρνω τα παιχνιδια τους το φαγητο τους και το χαλακι δραστηριοτων μας και κατεβαινουμε βολτα για καφε σε παπαγαλοφιλους φιλους μας και ερχονται σε επαφη και με αλλα ατομα στα χαδια και στα αλλα χερια.
Εδω η προηγουμεν φουρνια απο τσουλουφομωρα σε φιλικο σπιτι!
11261104_10205544694450246_950685677_n.jpg


Ωστόσο με ενα ποδι ζαβο για το κοκατιλ σε περιπτωση που ειναι αρσενικο δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσε να ανεβει πανω στη θηλυκια να ισορροπισει επανω της και να την ζευγαρωσει, αν ειναι θηλυκο ισως και να μπορει. Προσωπικα αυτο το πουλι δεν θα το εβαζα ποτε για αναπαραγωγη.
Για το ρινκ νεκ οοταν με το καλο φτασει στην ηλικια αναπαραγωγης θα πρεπει να βρω τον καταλληλο γαμπρο :D
 
Είσαι γεννημένη να ταιζεις μωρα μου φαινεται εσυ 😛 Παρα πολλά μωρα βλέπω δεν έλεγα για το κοκατιλ για το αλλο μωρό έλεγα αυτο θα μπορέσει να μπει ετσι το βάζεις να κάνει παρέα με τους γονείς του;
 
Ωστόσο με ενα ποδι ζαβο σε περιπτωση που ειναι αρσενικο δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσε να ανεβει πανω στη θηλυκια να ισορροπισει επανω της και να την ζευγαρωσει, αν ειναι θηλυκο ισως και να μπορει. Προσωπικα αυτο το πουλι δεν θα το εβαζα ποτε για αναπαραγωγη.
εγω προσωπικά πιστεύω πως δεν θα έχει πρόβλημα αφού μπορεί και καθεται στα κλαδάκια απο τώρα όσο μεγαλώνει θα φτιάχνει το πόδι του
 
😀 λες γιαυτο να επελεξα να γινω νηπιαγωγος; 😛

οχι τα ενηλικα που εχω ειναι αγρια πουλια, εχω ομως φιλους που χουν ημερα ρινκνεκ και θα πηγαινουμε βολτουλες για να αποκτησει νεους φιλους του ειδους του!
Επισης μελλοντικα θα γνωρισει την Αλεξανδρα μου, το θηλυκο ημερο Αλεξανδρινο μου που ξερω τον χαρακτηρα της και ειναι πολυ υπομονετικο πουλι.
 
Τα πηγαίνεις και σε παιδικα πάρτυ τι να πω τι πιο ωραίο να γνωριστούν μεταξυ τους τα μωρά λογικά θα κάνουν το σπίτι ανω κάτω με αυτά τα παρτυ! Τους κόβεις και τούρτα; 😛
 
Back
Top