Διατροφή Ένα 20κιλο vadigran breeder plus μεσα σε πόσο χρόνο πρέπει να καταναλωθεί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης katerinak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Παιδια εχω σκοπο να αγορασω ενα 20κιλο για τα καναρινακια μου, αλλα δεν ξερω απο τη στιγμη που θα ανοιχτει, μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να καταναλωθει πρωτου μπαγιατεψει, γι αυτο ρωταω. Τα φωτα σας! Αξιζει; Επισης μια 5κιλη αυγοτροφη, σε ποσο χρονο πρεπει αντιστοιχα κι αυτη να καταναλωθει;
 
Τα μείγματα σπόρων από τη στιγμή που θα ανοιχτούν έχουν σχετικά μικρό χρόνο που θα παραμείνουν όπως πρέπει για να γίνονται αποδεκτά από τα πουλιά μας.
Και ο σπόρος είναι αποδεκτός όταν δεν έχει μαλακό κέλυφος και κρατά τη σωστή σκληρότητα που θα επιτρέψει στο πουλί να τον σπάσει και να τον φάει. Αν δεν έχει την κατάλληλη κατάσταση μετά από τις πρώτες "δοκιμές" απορρίπτεται πάει χαμένος αλλά κυρίως εμείς έχουμε την ψευδαίσθηση πως τα πουλιά μας σιτίζονται σωστά...
Και μετά αρχίζουν οι αναφορές και οι καταγραφές για "ξαφνικές" ασθένειες, θανάτους..σε στυλ "μέχρι χτες ήταν μια χαρά..." κλπ.
Η διάρκεια που παραμένουν σε "σωστή" κατάσταση οι σπόροι είναι συνάρτηση του τρόπου και τόπου αποθήκευσης.
Όσο σωστά και καλά όμως να αποθηκεύουμε τα μείγματα οι 60 μέρες για μένα είναι το maximum που μπορεί να υπάρχουν και να θεωρούνται κατάλληλοι από τη μέρα που θα ανοιχτεί η συσκευασία.
Το να κρατήσω μια συσκευασία 4 και 5 μήνες είναι εξίσου εγκληματικό με τη χύμα τροφή που βρίσκουμε στα petshop μια και εκτός της χαμένης φρεσκάδας και της ακαταλληλότητας γίνεται φορέας μικροβίων, σκόνης, εντόμων κλπ... με απίθανες συνέπειες για τα πουλιά.
Θα σου πρότεινα λοιπόν @katerinak να κινηθείς σε μικρότερες συσκευασίες μειγμάτων, που ευτυχώς υπάρχουν πολλά στην αγορά δοκιμάζοντας ταυτόχρονα ποια ποσότητα μπορεί να σε καλύψει για 30-50 μέρες... και να συνεχίσεις να πορεύεσαι με αυτό τον τρόπο.
Για την αυγοτροφή τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα ειδικά αν πρόκειται για pate - υγρή αυγοτροφή... Εδώ οι ποσότητες πρέπει να είναι ακόμη καλύτερα ελεγχόμενες γιατί μια πιθανή αλλοίωση θα είναι ανασταλτική σε κάθε εκτροφική προσπάθειά μας.
 
Κ. Μισαλουρη θαυμαζω τον τροπο που απαντατε,τοσο εμπεριστατωμενα και με τοσα επιχειρηματα! Αρα κατι λιγοτερο ποσοτικα και δοκιμαστικα μεχρι να δω τι αρεσει στα πουλια! Δεν εχω και τοσα καναρινακια, εχω μονο 7. Οποτε εδω ισχυει το βλεποντας και κανοντας! Παντως ευχαριστω για τη μεγαλη βοηθεια που μου δινετε ολοι σας,ωστε να γινομαι καλυτερη και πιο υπευθυνη!👍
 
Σημερα εκανα την παραγγελια μου και κρατηθηκα απο μια παρορμητικη αποφαση. Πηρα 2 κιλα μονο απο μια συγκεκριμενη μαρκα για να δω πως θα τη δεχτουν τα πουλακια μου και ενα κιλο μονο απο αυγοτροφη, για τον ιδιο ακριβως λογο.Βεβαια με χαρα σας λεω οτι πλεον ειναι 8 τα καναρινακια μου, γιατι σημερα ηρθε κι αλλο στην οικογενεια μας! Ενας πανεμορφος ασπρομαυρος λοφιοφορος! 🙂
 
Πηρα 2 κιλα μονο απο μια συγκεκριμενη μαρκα για να δω πως θα τη δεχτουν τα πουλακια μου και ενα κιλο μονο απο αυγοτροφη, για τον ιδιο ακριβως λογο.
Σοφή κίνηση.. και δε θα το μετανιώσεις.
Ενας πανεμορφος ασπρομαυρος λοφιοφορος!
Να τον καμαρώσουμε κι εμείς...
 
Μπράβο Κατερίνα για τα ευχάριστα νέα που μας γράφεις.
Σωστά έπραξες που παράγγειλες 2 κιλά σπόρους και αυγοτροφη.
Εάν θέλεις γράψε μας την εταιρεία και την μάρκα των σπορών και της αυγοτροφης.
Από έξτρα σπόρους(κια, καμελινα, περιλα) δίνεις στα καναρίνια;
Κάποια στιγμή να διαβάσεις για τα υποστρώματα στα κλουβιά των καναρινιών
και για τις ποτίστρες.
Φιλικα.
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια! Θα ανεβασω φωτο να το δειτε κι εσεις το παλικαρι μου!

Τωρα οσον αφορα την τροφη πηρα την Hobby First King Canary Mix 1kg και απο αυγοτροφη την CEDE Αυγοτροφή Καναρινιών με κίτρινο Παράγοντα 1Kg και την CEDE Αυγοτροφή Καναρινιών με Λευκό Παράγοντα 1Kg. Δεν ξερω αν ειναι καλες ή οχι, αλλα ελπιζω να πανε καλα..Απο εξτρα σπορους δεν δινω, αλλα σιγα σιγα θα μπουν κι αυτοι στη διατροφη μας.
 
Σημερα μολις λαβαμε τα καινουρια μας φαγητακια! Περιττο να σας πω οτι και τους σπορους, αλλα και την αυγοτροφη την λατρεψαν! Ειδικα την αυγοτροφη την τιμησαν και με το παραπανω, μαλλον εκανα σωστη επιλογη. Και καπως ετσι, νιωθω οτι σιγα σιγα μπαινω σε ενα σωστο δρομο και γινομαι ολο και πιο σωστη απεναντι σ'αυτα τα μικρα χαριτωμενα και πανεμορφα πλασματακια.:DΣυγνωμη που βγαινω λιγακι απ'το θεμα αλλα ηθελα να σας πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους εσας που χωρις να με ξερετε και χωρις κανενα οφελος με βοηθατε τοοσο,ωστε να γινομαι καλυτερη! 🙂
 
Μετα απο αρκετες μερες που αφησα να δω κατα ποσο δεν τους πολυαρεσει η καινουρια τροφη τους(Hobby First King Canary Mix 1kg), σημερα πηραμε αλλη(versele laga prestige premium canaries). Για να δουμε... Περιμενω εντυπωσεις απο τους μικρους μου φιλους και θα σας πω...
 
Οι αλλαγές στα μείγματα δεν πρέπει να γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά σταδιακά σε βάθος 4-6 βδομάδων.
Μειώνεις το παλιό μείγμα και αυξάνεις σταδιακά το νέο.
 
Καλησπέρα @katerinak, έδωσες έξι ευρώ το κιλό για την καινούργια τροφή;
Καλύτερα να έπαιρνες το 20κιλο της vadigran και όσο περίσσευε να το πέταγες ή να τάιζες τα σπουργίτια...
Πάλι πιο φθηνά θα σου έβγαινε και "καλύτερη" τροφή θα έπαιρνες...
Όπως θα έχεις ήδη διαβάσει εδώ μέσα, προτείνεται πιο απλό μείγμα σπόρων χωρίς πολλά-πολλά πρόσθετα...
Ότι παραπάνω θες να δώσεις το δίνεις ξεχωριστά και μόνο του...
Όπως έγραψε κι ο Γιάννης, αν είναι δυνατόν κάνουμε σταδιακά την μετάβαση από το παλιό στο νέο μείγμα...

Όσον αφορά τις αυγοτροφές, από ότι έχω δοκιμάσει ξηρές/μαλακές, αυτή με την καλύτερη αποδοχή είναι η
Raggio Di Sole Lipo Soft - Ουδέτερη Pate!
 
Σπυρο απο αυγοτροφη δεν εχω προβλημα, τους αρεσει πολυ(cede), αλλα τα σπορακια δεν τα ηθελαν(hobby first king canary mix) και γι αυτο τα αλλαξα, το μονο λαθος οτι τα αλλαξα μονομιας..Αλλα θα το ξερω για την επομενη φορα👍
 
Εγώ της hobby first king δίνω στο κακατίλ, για τα καναρίνια δεν την έχω δοκιμάσει...
Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την Vadigran Posture στην οποία προσθέτω περίλα & καναβούρι όταν θεωρώ πως πρέπει να ενισχύσω το μείγμα όπως π.χ καναβούρι τον χειμώνα με τα πολλά κρύα...

Μέχρι να βρω ποια αυγοτροφή τους κάνει, δοκίμασα σχεδόν ότι παίζει στην Ελλάδα...
 
Επανερχομαι με το ιδιο ερωτημα φιλοι μου.
Μηπως τωρα εχει ερθει η ωρα για το 25κιλο που λεγαμε;Τωρα εχω 21 καναρινια και γεματα ορεξη, δεν προλαβαινω τις συσκευασιες του κιλου. Συν του οτι μαλλον δεν συμφερουν πια... Τρωνε αρκετα και αγοραζω πολυ συχνα συσκευασιες ενος κιλου,τι συμβουλευετε να κάνω;Ευχαριστω πολυ! 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top