Διατροφή Έντομα σε συσκευασμένη τροφή καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfurie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfurie

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2015
Μηνύματα
50
Πόλη
Λευκωσία
Καλησπέρα.
Σήμερα ανακάλυψα έντομα σε συσκευασμένη τροφή. Να σημειωθεί οτι όταν ανοίξω τι συσκευασία χυνω το περιεχόμενο σε αεροστεγη δοχείο. Η τροφή ειναι δύο εβδομάδων.
Τα έντομα ήταν λιγο πιο μεγάλα απο ψηρα και είχε έξι πόδια. Ηταν σαν μίνι σκαθάρι. Καφέ χρώματος.
Τι μπορεί να είναι;
 
Η τροφή δεν είχε λήξει; Περίεργο να μπήκε κάτι μέσα στο δοχείο αν ήταν αεροστεγές κλειστό.
 
Μάλλον αναφέρεσαι σε έντομα του γένους Tribolium sp.
Κλασικά έντομα αποθηκευμένων σπόρων, αλευριού, ριζιού και ζυμαρικών. Αν δεν θέλεις να κεράσεις την τροφή στα αγριοπούλια, με την προυπόθεση ότι δεν εμφανίζει έντονα σημάδια αλλίωσης, (στην περίπτωσή μας συγκέντρωση σκόνης στο πάτο της σακούλας και νεκρά ενήλικα έντομα), τοποθετείς στην κατάψυξη για 1-2 μέρες, καθαρίζεις από τα νεκρά έντομα και ταίζεις.
 
Κάθε αλλοιωμένη τροφή πρέπει να απομακρύνεται από το σιτηρέσιο των πουλιών γιατί είναι ακατάλληλη.
Εγώ πάντως θα την επέστρεφα και θα αγόραζα μια άλλη μάρκα συσκευασμένες τροφής.
Κι εγώ θα έκανα το ίδιο.
 
Τελικά ναι, το πιο σωστό είναι να επιστρέψεις την τροφή και να στην αλλάξει το μαγαζί. Καλού κακού ελεγξε και την καινούρια μπροστά του, για να είσαι σίγουρος.
Πάντως φέτος που αγόρασα χύμα 200γρ λευκή περίλλα και καναβούρι για να εμπλουτίσω το μείγμα που αγοράζω (manitoba 3kg με chia), την πάτησα με την περίλλα.
Ενώ είχα δώσει περίπου τη μισή, είδα 2-3 σκαθαράκια νεκρά (όχι τα ίδια με τα παραπάνω) και έκανα το ίδιο.
Πάντως η διάθεση για κατανάλωση δεν άλλαξε και το κυριότερο τα καναρίνια μου δεν εμφάνισαν κάποιο πρόβλημα.

Αυτό πως το κάνεις;

Χα χα, μου φαίνεται πολύ εύκολο πλέον Αλίκη λόγο σπουδών. Σκέψου το σαν να ξεδιαλέγεις φακές.
Χρισιμοποιείς τσιμπιδάκι ή κόσκινο, ανάλογα το υλικό που έχεις. Το θέμα είναι να εξασκηθεί το μάτι 😉.
 
Χα χα, μου φαίνεται πολύ εύκολο πλέον Αλίκη λόγο σπουδών. Σκέψου το σαν να ξεδιαλέγεις φακές.
Χρισιμοποιείς τσιμπιδάκι ή κόσκινο, ανάλογα το υλικό που έχεις. Το θέμα είναι να εξασκηθεί το μάτι 😉.
Θεέ μου! 😱😕
 
Γρήγορη, τι σπουδές έχεις κάνει;
Πως εξασφαλίζεις με ένα κόσκινο και με ένα τσιμπίδα κι, όσο εξασκημένο μάτι κι αν έχεις, οτι θα βρεις όλα τα σκαθάρια, τα μωρά τους και τα αυγά τους και ο,τι άλλο μικρότερο μολυςματικό μπορεί να υπάρχει μέσα στους σπόρους; Διότι, αν η τροφή εχει επιμολυνθεί, σημαίνει οτι σε κάποια φάση της παραγωγής ή της συσκευασίας της, δεν έχουν ακολουθηθεί οι κανόνες συντήρησης και απολύμανσης της, επομένως μπορεί εκτός απο έντομα να εχει και άλλα έντομα, βακτήρια, πρωτόζωα κλπ, τα οποία δε φαίνονται με γυμνό οφθαλμό. Οποτε;...
 
Επειδή δεν τα βρήκε στη σακούλα αλλά μέσα στο σκεύος που τα έβαλε τα σπόρια υπάρχει και η πιθανότητα να υπήρχουν από αλλού και να μην έφταιγε το μείγμα.
 
Γρήγορη, τι σπουδές έχεις κάνει;
Πως εξασφαλίζεις με ένα κόσκινο και με ένα τσιμπίδα κι, όσο εξασκημένο μάτι κι αν έχεις, οτι θα βρεις όλα τα σκαθάρια, τα μωρά τους και τα αυγά τους και ο,τι άλλο μικρότερο μολυςματικό μπορεί να υπάρχει μέσα στους σπόρους; Διότι, αν η τροφή εχει επιμολυνθεί, σημαίνει οτι σε κάποια φάση της παραγωγής ή της συσκευασίας της, δεν έχουν ακολουθηθεί οι κανόνες συντήρησης και απολύμανσης της, επομένως μπορεί εκτός απο έντομα να εχει και άλλα έντομα, βακτήρια, πρωτόζωα κλπ, τα οποία δε φαίνονται με γυμνό οφθαλμό. Οποτε;...

Εχω τελειώσει Γεωπονική σχολή στο ΑΠΘ και σε λίγο μεταπτυχιακό στην εντομολογία.
Με το τσιμπιδάκι αφαιρώ τα νεκρά σκαθάρια και με το κόσκινο τη σκόνη (αποχωρήματα εντόμων κτλ). Τα άλλα στάδια (αυγά, ανήλικα), τα θανατώνεις με χαμηλές ή υψηλές θερμοκρασίες. Τα βακτήρια προδίδουν την παρουσία τους με άσχημη μυρωδια και υγρασία.
Θεωρώ ως πιο επικίνδυνη παρουσία στα τρόφιμα, όχι τα έντομα ως οργανισμό (πρωτεινη), αλλά τα προιόντα που αυτά εκκρίνουν και ευνοούν την ανάπτυξη βακτηρίων στη συνέχεια.
Σαφώς και η παρουσία τους δεν είναι επιθυμητή.
Το αναφέρω απλά ως λύση για κάποιον που για διάφορους λόγους δεν θέλει να πετάξει την προσβεβλημένη τροφή του, χωρίς αυτό να σημαινει οτι είναι ακίνδυνο.
 
Καλησπέρα.
Σήμερα ανακάλυψα έντομα σε συσκευασμένη τροφή. Να σημειωθεί οτι όταν ανοίξω τι συσκευασία χυνω το περιεχόμενο σε αεροστεγη δοχείο. Η τροφή ειναι δύο εβδομάδων.
Τα έντομα ήταν λιγο πιο μεγάλα απο ψηρα και είχε έξι πόδια. Ηταν σαν μίνι σκαθάρι. Καφέ χρώματος.
Τι μπορεί να είναι;

το ιδιο ειχα βρει και εγω. Οταν το ειπα στο πετ σοπ μου ειπαν οτι δεν ηταν απο αυτους και μαλλον μπεικε απο εμενα αλλιως να τους πηγενα την τροφη με το μαμουνη. Απλα δεν ξαναπηρα απο εκει. Επισης μια βιταμίνη που τους επαιρνα βρηκα μαυρο μαμουνη. Την οποια βεβαια την σταμάτησα γιατι δεν κανει καλο γενικα.
 
επισης μια βιταμίνη που τους επαιρνα
ΟΙ βιταμίνες γενικά δεν τους κάνουν καλό και γενικά να μην τους δίνεις. Είναι μέσα στο λίπος, και δεν του προσφέρει τίποτα. Ίσα ίσα που τους χαλάει το συκώτι. Βραστό αυγό ή συσκευασμένη αυγοτροφή. Φυσικά υπάρχει και η επιλογή να φτιάξεις μόνη σου μια δικιά σου σπιτική αυγοτροφή!
 
Θα σου πρότεινα κι εγω επιστροφή, μπορει να έχει κι αλλες από την ίδια παρτίδα και να μην το ξέρει κι ο ίδιος
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Αυτο ειχε γινει πολυ παλια και πλεον σταμάτησα να παιρνω χύμα τροφες!
Συμφωνώ αλλά εδώ ο φίλος μας λέει ότι τα βρήκε σε συσκευασμένη τροφή...
 
Back
Top