Ασθένειες Έντονη φαγούρα στο budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stell_12
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stell_12

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2017
Μηνύματα
13
Πόλη
Τρίκαλα
Γεια σας, παρατήρησα τις τελευταίες μέρες ότι το παπαγαλάκι μου τρίβει το ράμφος του ( μερικές φορές και το εσωτερικό του ράμφους) και το κεφαλάκι του στις επιφάνειες του κλούβιου πχ. στις πατηθρες, στα κάγκελα κ. Α. Τον τελευταίο καιρό τρίβει συχνά το εσωτερικό του ράμφους και δαγκώνει διάφορα πράγματα που υπάρχουν στο κλουβί... Φοβάμαι μην είναι ακαρεα της τραχείας ή κάτι παρόμοιο... Τι μπορεί να έχει;
 
τι μπορεί να έχει;
Πολλά και τίποτα.
Το θέμα είναι πως για να μπορέσουμε να σε κατευθύνουμε σε μια σειρά ενεργειών, θα πρέπει να μας πεις κατ' αρχήν, αυτή η συμπεριφορά συνοδεύεται και από απώλεια φτερών ή και πούπουλων; Μπορεί δηλαδή να περνάει πτερόρροια;
Επίσης ποια τροφή σπόρων του δίνεις και τι άλλο τρώει εκτός από αυτό.
Δεν ρωτάω για να μας πεις αλλά έλεγξε θέματα καθαριότητας στις ταΐστες, ποτίστρες και πατήθρες.
Στα πόδια και το ράμφος εμφανίζει κάποια ξεφλουδίσματα ή άλλες ανωμαλίες;
τρίβει συχνά το εσωτερικό του ράμφους
Αυτό πως γίνεται ακριβώς;
 
Στα μπατζι αρεσει γενικοτερα να τριβονται πανω στις πατηθρες και στα καγκελα του κλουβιου! Επισης θα παρατηρησεις οτι γενικοτερα ασχολουνται με τις ωρες με την περιποιηση των φτερων τους στα πλαισια της οποιας ξυνονται συχνα! Ανεβασε μας φωτο να δουμε μηπως το πουλι εχει πτερορροια και οφειλεται εκει ο κνησμος! Επισης κοντινη φωτο απο το ραμφος και τα ποδια γιατι αν το πουλι στο οποιο αναφερεσαι ειναι αυτο του αβαταρ φαινεται να εχει ακαραια στο ραμφος αν και η φωτο δεν ειναι ιδιαιτερα καθαρη!
 
Το πρόβλημα με το ράμφος και τα ποδαράκια του είχε συζητηθεί εδώ.. https://community.petbirds.gr/threads/Προβλημα-στο-ράμφος-και-στα-πόδια-του-budgie-μου.30593/
Αλήθεια Στέλλα, πως είναι τώρα;
Ευτυχώς η θεραπεία πάει πολύ καλά! Στα ποδαράκια έχει αντιμετωπιστεί το πρόβλημα και στο ράμφος τα ακαρεα έχουν εξαφανιστεί αλλά όχι πλήρως! 🙂
 
Σε ποια σημεία έχει μείνει και κάθε πότε του βάζεις (epithol τελικά) ;
Μήπως βάζεις μεγάλη ποσότητα και τρίβεται για να την αφαιρέσει;
 
Αυτό πως γίνεται ακριβώς;
Τον τελευταίο μηνά παρακολουθώ ότι χάνει αρκετά πούπουλα και φτερά ! Κάποια στιγμή ανησύχησα διότι δεν είχαν μείνει σχεδόν καθόλου φτερά στην ουρά του, δεν ξέρω κατά πόσο φυσιολογικό είναι αυτό πάντως τώρα είναι εντάξει, χάνει πούπουλα άλλα όχι με την ίδια συχνότητα όπως πριν! Του δίνω χύμα τροφή από petshop, αυγό βραστό και κάναμε και προσπάθειες να φάει φρούτα άλλα δεν τρώει καθόλου όταν του βάζω. Το κλουβάκι του το καθαρίζω 1-2 φόρες την εβδομάδα όπως και τις ταΐστρες-ποτίστρες-πατηθρες. Στο ράμφος φαίνεται λες και ''ξεφλουδίζετε'' αλλά νομίζω ότι άπλα είναι ο παλιός ιστός και τον αντικαταστα.

Σε ποια σημεία έχει μείνει και κάθε πότε του βάζεις (epithol τελικά) ;
Μήπως βάζεις μεγάλη ποσότητα και τρίβεται για να την αφαιρέσει;
Όταν τον πήγα στον κτηνίατρο δεν μου χορήγησε φάρμακο αλλα μου πρότεινε να του βάζω στα πόδια και στα πλαϊνά του ράμφους (όπου υπάρχουν ακαρεα) αλοιφή πεταντιν ή βαζελίνη αναμειγμένη με υγρό πεταντιν και αυτό έκανα. Του το εφαρμόζω 2 μήνες περίπου και φαίνεται μεγάλη διαφορά!
 
Στη θέση σου, τη χύμα τροφή θα την έκοβα άμεσα. Μπορει να ειναι μπαγιάτικη αλλά κυρίως μπορει να εχει επιμολύνσεις με ολέθριες συνέπειες για την υγεία του πουλιου σου. Ακόμα και τα ακάρεα, καθώς έχω ακούσει, μπορει να μεταδοθούν απο την τροφή. Για αυτο λοιπόν, αγόρασε μια καλή συσκευασμένη με ημερομηνία λήξεως και άνοιξε εσυ τη συσκευασία.
 
Του δίνω χύμα τροφή από petshop,
Όπως σου είπε και ο Γιάννης πιο πάνω, ρισκάρεις πολλά παρέχοντας χύμα τροφή στο πουλάκι σου, διάβασε για περισσότερες πληροφορίες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/ και άλλαξε τρόπο διατροφής με συσκευασμένη τροφή.
κάναμε και προσπάθειες να φάει φρούτα
Ξεκίνησε πρώτα με χόρτα που μας ενδιαφέρουν και περισσότερο, χλωρή ρίγανη, άνηθο κτλ https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=99
αλοιφή πεταντιν ή βαζελίνη αναμειγμένη με υγρό πεταντιν και αυτό έκανα. Του το εφαρμόζω 2 μήνες περίπου και φαίνεται μεγάλη διαφορά!
Η μπεταντίν σκέτη δεν προσφέρει κάτι άλλο παρά τοπική αντισηψία και περιορισμό της μόλυνσης. Η βαζελίνη βοηθάει αλλά όχι τόσο αποτελεσματικά όσο η epithol και την χρησιμοποιούμε σε μικρές προσβολές. Αν είχες πάρει το σωστό σκεύασμα, θα είχες ολοκληρώσει τη θεραπεία νωρίτερα και δεν θα στρεσσαριζόταν το πουλάκι.
Φρόντισε πάντως όταν σταματήσετε, να μην υπάρχει η παραμικρή εστία.
Αυτή τη στιγμή είναι σε κάποια σημεία "λαδωμένο" το πτέρωμά του;
 
Στη θέση σου, τη χύμα τροφή θα την έκοβα άμεσα. Μπορει να ειναι μπαγιάτικη αλλά κυρίως μπορει να εχει επιμολύνσεις με ολέθριες συνέπειες για την υγεία του πουλιου σου. Ακόμα και τα ακάρεα, καθώς έχω ακούσει, μπορει να μεταδοθούν απο την τροφή. Για αυτο λοιπόν, αγόρασε μια καλή συσκευασμένη με ημερομηνία λήξεως και άνοιξε εσυ τη συσκευασία.
Είχα πάρει συσκευασμένη τροφή αλλά έβλεπα ότι δεν έτρωγε καθόλου και ξανά προτίμησα την χύμα. Πήγα σήμερα και του πήρα συσκευασμένη Vitakraft ''Premium Menu''

Ανεβασε μας φωτο να δουμε μηπως το πουλι εχει πτερορροια και οφειλεται εκει ο κνησμος!
χάνει πολλά φτερά και πούπουλα και ανησυχώ ότι μπορεί να έχει παθολογική πτερορροια ☹
 
δεν ξέρω κατά πόσο φυσιολογικό είναι αυτό πάντως τώρα είναι εντάξει, χάνει πούπουλα άλλα όχι με την ίδια συχνότητα όπως πριν!
χάνει πολλά φτερά και πούπουλα και ανησυχώ ότι μπορεί να έχει παθολογική πτερορροια ☹
Τι ακριβώς ισχύει τελικά; Μειώθηκε η πτερόρροια ή όχι;
Πάντως έχε υπ' όψιν σου η παρατεταμένη χρήση μπεταντίν, δημιουργεί πρόβλημα ξηροδερμίας με επιπτώσεις στην πτεροφυΐα.
Ψάξε επιθόλ και πρόσεξε τη διατροφή του πουλιού.
 
Τι ακριβώς ισχύει τελικά; Μειώθηκε η πτερόρροια ή όχι;
Πάντως έχε υπ' όψιν σου η παρατεταμένη χρήση μπεταντίν, δημιουργεί πρόβλημα ξηροδερμίας με επιπτώσεις στην πτεροφυΐα.
Ψάξε επιθόλ και πρόσεξε τη διατροφή του πουλιού.
Δεν χάνει τόσα πούπουλα αλλά χθες άρχισε να ξαναβγαζει φτερά από την ουρά και τις φτερούγες του. Χόρτα (άνηθος, βασιλικός κα) και φρούτα κάθε πότε να του δίνω;
 
χθες άρχισε να ξαναβγαζει φτερά από την ουρά και τις φτερούγες του.
Εννοείς να πέφτουν; ΄Η να φυτρώνουν; Υπάρχει περίπτωση να μαδιέται μόνο του;
Χόρτα (άνηθος, βασιλικός κα) και φρούτα κάθε πότε να του δίνω;
Χόρτα και κάθε μέρα, φρούτα και λαχανικά το πολύ 2-3 φορές την εβδομάδα όλα μαζί.
 
@maria p Πέφτουν, αυτό φοβάμαι κι εγώ μην τα βγάζει μόνο του από την φαγούρα ή από την περιποίηση γιατί ξοδεύει πολύ χρόνο για να περιποιηθεί τα φτερά του! Επίσης έχω παρατηρήσει ότι έχει κάτι σαν αγκάθια στο κεφαλάκι του, τι μπορεί να είναι;
 
@maria p Πέφτουν, αυτό φοβάμαι κι εγώ μην τα βγάζει μόνο του από την φαγούρα ή από την περιποίηση γιατί ξοδεύει πολύ χρόνο για να περιποιηθεί τα φτερά του! Επίσης έχω παρατηρήσει ότι έχει κάτι σαν αγκάθια στο κεφαλάκι του, τι μπορεί να είναι;
Αν τα έβγαζε μόνο του, πιστεύω πως θα τα έβλεπες μόνο μαδημενα!
Κάθε μέρα περιποιούνται το φτέρωμα τους!
Είναι μια φυσιολογική διαδικασία...
Τα "αγκαθια" που λες... Είναι τα νέα του πουπουλακια που ετοιμάζονται να βγουν σιγά σιγά.
 
Αν τα έβγαζε μόνο του, πιστεύω πως θα τα έβλεπες μόνο μαδημενα!
Κάθε μέρα περιποιούνται το φτέρωμα τους!
Είναι μια φυσιολογική διαδικασία...
Τα "αγκαθια" που λες... Είναι τα νέα του πουπουλακια που ετοιμάζονται να βγουν σιγά σιγά.
Ευχαριστώ γιατί είχα ανησυχήσει! 🙂
 
Back
Top