Φροντίδα Έξυπνη κοκατιλίνα Kivi (εκπαίδευση)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Wind-sa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Wind-sa

PB Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2008
Μηνύματα
2.021
Πόλη
Αθήνα
Κοιτάξτε πόσο σημαντικό είναι να δώσουμε κάτι νόστιμο στο πουλάκι μας μόλις θα κάνει αυτό που του ζητάμε! Αν θα κοιτάξετε κι άλλα youtube tis [x] στo YouTube θα δείτε ότι έμαθε την κοκατιλίνα της να κάνει πολλά πράγματα!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πω πω! Πανέξυπνο είναι!

Το βλέπω να παίζει και στην Εθνική παπαγάλων!:D
 
Το χαρακτηριστικό κλικ-κλακ που κάνουν κάθε φορά πριν την επιβραβεύσουν πιστεύω ότι είναι σημείο κλειδί.
Έτσι μάλλον καταλαβαίνει ότι έκανε κάτι καλό.
 
Το χαρακτηριστικό κλικ-κλακ που κάνουν κάθε φορά πριν την επιβραβεύσουν πιστεύω ότι είναι σημείο κλειδί.
Έτσι μάλλον καταλαβαίνει ότι έκανε κάτι καλό.

Ναι, σε κάθε youtube έχει αυτό το κλικ-κλακ... Μάλλον παίζει μεγάλο ρόλο κι αυτό...
 
Για αυτο το θορυβο που λες το εχω δει και σε ντοκυματερ στο οποιο καποιος χρησιμοποιουσε ενα μικρο εργαλειο που εκανε ενα χαρακτηριστικο θορυβο που επαιζε βασικο ρολο στην εκπαιδευση λαμπραντορ ριτριβερ για χαρη ερευνητικου προγραμματος. Θελει πολυ υπομονη και πολυ δουλεια για να φτασεις σε αυτο το σημειο που εφτασε η κοπελα με τον παπαγαλο της! Τελειο βιντεο!
 
Αυτο λεγεται clicker και η μεθοδος λεγεται clicker training. Οταν ο παπαγαλος κανει την επιθυμητη ενεργεια που του ζηταμε κανουμε τον ηχο με το clicker και ξερει οτι το εκανε σωστα και περιμενει την αμοιβη του. Δηλαδη ο σκοπος του γινεται να χτυπησει το clicker oταν του ζηταμε κατι. Η μεθοδος εφαρμοζεται και σε σκυλια και σε αλλα ζωα. :D
 
Μήπως ξέρεις κανείς κάποιο link να διαβάσουμε πιο πολύ γι αυτήν την μέθοδο;
 
Parrot Clicker Training

αυτη η κυρια γνωριζει παρα πολλα για την συμπεριφορα των πουλιων. Εξηγει τη μεθοδο... Δειτε τι κανει ο παπαγαλος της.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πω-πω-πω Ανέστη... Καταπλητκικό youtube! Σε ευχαριστώ πάαααρα πολύ! Τρελάθηκα! Αν θα μου κάνουν μωράκια τα δικά μου θα αφήσω έναν να δοκιμάσω αυτή την μέθοδο! Όμως χρειάζεσαι πολλή χρόνο και υπομονή...
 
Η μέθοδος αυτή λέγεται και στα ελληνικά "λάδωμα". Εφαρμόζεται με επιτυχία όχι μόνο στα ζωάκια, αλλά και στους ανθρώπους!:D🙄

Tζωρτζίνα δεν φαντάζομαι να χρησιμοποιείς clicker και στον άντρα σου;:D

Αν και νομίζω ότι στον άνθρωπο "κολλάει" καλύτερα το "καρότο και μαστίγιο" δυστυχώς...
Το σκέτο καρότο τους κακομαθαίνει... 😉
 
Σας βάζω δύο Video από την Ann Castro, είναι μία κοπέλα στην Γερμανία που έκανε την δουλειά της για να βοηθάει ανθρώπους, που έχουνε πρόβλημα μετα παπαγαλάκια τους.
Παίρνει τα παπαγαλάκια ότα οι άνθρωποι που τα έχουνε δεν τα θέλουνε πια. Και βοηθάει όταν αρρωσταίνουνε οι φτερωτοί φίλοι.
[x]

[x]

Η Ann έγραψε ένα βιβλίο που έχει εκτυπωθεί σε γερμανικά και αγγλικά με το θέμα CLICKER. Σήμερα μιλούσαμε στο τηλέφωνο και της είπα ότι έχουμε αυτό το θέμα σε ελληνικό forum.

Μου έλεγε θα μου στέλνει ένα από τα βιβλία της ( Μαζί έχει ένα target-stick και ένα clicker ) γραμμένο σε αγγλικά, δώρο για κάποιον από το Forum.

Έχω όμως τώρα το δίλημμα ποιος θα παίρνει το βιβλίο. Έχω σκεφτεί διάφορους τρόπους σαν διαγωνισμό, κλήρωση κτλ . Μίλησα και με τον Σταύρο και λέγαμε το εξής:
Να αποφασίσετε εσείς ποιος θα πάρει το βιβλίο δωράκι. Να γράφετε τις ιδέες σας πως θα δίνουμε αυτό το βιβλίο.

Βεβαίως θέλουμε αυτός που θα πάρει το βιβλίο να γράφει εδώ τις εμπειρίες του.
 
Μιας και εγώ δεν έχω πλέον παπαγάλο δεν θα συμμετέχω. Πιστεύω ότι ο πιο δίκαιος τρόπος θα ήταν να γίνει κλήρωση ανάμεσα στους κατόχους παπαγάλων.
Με πιο τρόπο τώρα δεν ξέρω.

Σε περίπτωση ψηφοφορίας ίσως θα ήταν καλύτερα να δωθεί προτεραιότητα στους πιο ανεπίδεκτους μαθήσεως παπαγάλους παρα σε αυτούς που έχουν μάθει να φέρνουν την εφημερίδα!:D Οι ιδιοκτήτες τους το έχουν περισσότερο ανάγκη αυτό το πολύ ωραίο δώρο!

Μπράβο Αλέξανδρε για την πρωτοβουλία σου και αν ξέρεις πες μας πως θα μπορούσαν να το προμηθευτούν οι υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι.
(Βλέπω και τη πρόοδο της Πωλίνας με τη Μάιρα και... ζηλεύω λίγο)
 
Μάνο, με το klicker η Maira θα μάθει ποδήλατο και ο Riki θα πάρει δίπλωμα οδήγησης :D
Μπράβο Αλέξανδρε! Καλή ιδέα για διαγωνισμό! Ενδιαφέρομαι πολύ και θα ήθελα να μάθω περισσότερα! Περιμένουμε πληροφορίες!
 
Αλεξανδρε ειναι οντως πολυ καλη η ιδεα σου και σε ευχαριστουμε πολυ που το σκεφτηκες! Σκεφτηκα ομως κατι... Αν το βιβλιο ειναι στα γερμανικα πως θα το διαβασει καποιος που δεν ξερει γερμανικα; Τωρα για τροπο κληρωσης δεν εχω καμια ιδεα, αν σκεφτω κατι μετα θα το γραψω... 😉:D
 
Το βιβλίο είναι στα αγγλικά. Μου στέλνει ένα σε αγγλικά για το forum, και ένα για την δική μου βιβλιοθήκη στα γερμανικά.




Alexandros
 
Lovebird Clicker Training: Laser Targeting behavior...
Αυτή για το target-stick έχει ένα laser και το πουλάκι ακολουθεί το φωτάκι...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Cricket Clicker Training ...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Νομίζω ότι πολύ εύκολα μπορείς αντί για το clicker να χρησιμοποιείς κάτι άλλο... Οποιοδήποτε πράγμα μπορεί να κάνει τέτοιο ήχο.. Σε πολλά youtube το κάνουνε με γλώσσα και αντί για target stick χρησιμοποιούν απλό μολύβι...ή όπως στο youtube laser...

Το πιο βασικό είναι να ξέρεις την θεωρία του Clicker Training...
Όποιος θα πάρει το βιβλίο να μας κάνει scan, για να ξέρουμε την θεωρία! :D
 
Back
Top