Γενικά Έξω απο το κλουβί για 1η φορά (lovebird)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης volosr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μην ξεχασεις καθε φορα που θα του βαζεις ενα καινουριο παιχνιδι να το αφηνεις στην αρχη εξω απο το κλουβι να το συνηθισει οπτικα πρωτα κ μετα μεσα στο κλουβι, γιατι πολλες φορες τα φοβουνται κ δεν τα πλησιαζουν 🙂
 
Ανατολή ο Πόε δεν φοβάται,ή έτσι δείχνει τουλάχιστον,τίποτα!Ό,τι του δείχνω ή ό,τι του βάζω μέσα στο κλουβί τρέχει αμέσως να το επεξεργαστεί...
Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι οτι δεν τρώει καθόλου φρούτα... Τα ακουμπάει με την γλώσσα του και τ'αφήνει... Αν τα αφήσω αρκετά χαλάνε.
Γνωρίζεις κανένα τρόπο...
 
Να χαιρεσαι τον μικρο σου Ποε! Ακολουθησε τις συμβουλες των παιδιων και ολα θα πανε καλα! Οσον αφορα τη διατροφη κανε ο,τι εκανα και εγω στα μικρα μου να μαθουν να τρωνε φρουτα και λαχανικα. Να το κανεις καθημερινα! Εχει πιασει σε πολλους το κολπακι!(Ανατολιτσα με προλαβες, σ'ευχαριστω πολυ)!
 
  • Like
Αντιδράσεις: volosr
Λοιπόν κορίτσια το κόλπο φαίνεται πολύ έξυπνο...grosso! Θα το κάνω αύριο κι'όλας...
Σας ευχαριστώ πολύ! Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις...
 
Παιδιά επανέρχομαι στο αρχικό θέμα.. Έβγαλα τον Πόε για πρώτη φορά απο το κλουβί(ανέβηκε στο χέρι μου κλπ.),όταν συνειδητοποίησε τι ακριβώς συμβαίνει πέταξε, αρπάχτηκε απο την κουρτίνα και δεν κουνήθηκε για μισή ώρα περίπου μέχρι που τον έπιασα απαλά και τον γύρισα πίσω, δεν τον άφησα περισσότερο γιατί έδειχνε πολύ φοβισμένος... Πώς συνεχίζω;Κάνω το ίδιο άλλη μέρα;
 
αφισε του την πορτα ανοιχτη... Οτανξεπερασει το φωβο του θα βγει, στην αρχη ισως μηνει πανω στο κλουβι αλλα με τον καιρο θα ξεθαραψει. 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: volosr
Ερώτηση...όταν τον πλησιάζω με το πρόσωπό μου ή με το χέρι μου αρχίζει να ανεβοκατεβάζει το κεφαλάκι του γρήγορα και κάνει μια κίνηση σαν να θέλει να μου αφήσει κάτι απο το στόμα του, κάτι σαν αναγογές,ξέρει κανείς κάτι να μου πεί γι'αυτό;
 
Θελει να σε ταισει κ να σου δειξει ετσι την αγαπη του
 
Δοκιμασες το κολπακι με το μπολακι και τα λιωμενα φρουτακια και λαχανικα;
 
Αν είναι έτσι είναι απίστευτο... Καταλάβαινα πως κάτι καλό συμβαίνει αλλά δεν το ήξερα...
Ευχαριστώ πολύ!
 
Μαρία δεν το δοκίμασα ακόμα το κολπάκι με τα φρουτάκια γιατί αν είδες πιο πάνω ασχολήθηκα με την πρώτη προσπάθεια να τον βγάλω απο το κλουβάκι αλλά...ήταν κακή εμπειρία για εκείνον.
Ελπίζω την επόμενη φορά να είναι πιο ευχάριστη...
Θα το κάνω όμως
 
Σιγα σιγα και με υπομονη και ολα θα πανε καλα! Απλα να προσεχεις να μη χτυπησει πουθενα ενω θα πεταει! Να μαζεψεις ολα τα επικινδυνα αντικειμενα στο δωματιο!
 
Την επόμενη φορά θα το κάνω όπως μου είπε ο φίλος,θ'αφήσω την πόρτα ανοιχτή και όποτε αποφασίσει ας βγεί μόνος του... Πιστεύω θα είναι καλύτερα έτσι
 
Και εγω πιστευω οτι αυτο ειναι το καλυτερο! Ας τον να νιωσει αυτος ετοιμος και χαλαρος!
 
επισης προσεχαι αν εχεις δηλητιριοση φυτα και ιδιαιτερα αν εχεις κακτακια!
 
Να ρωτήσω και κάτι άλλο παιδιά; Είδα κάπου αλλού(στη διατροφή μάλλον)για τις βηταμίνες αυτές που και εγώ αγόρασα, την κίτρινη και κόκκινη σκόνη, είναι ακατάλληλη; Οχι οτι τρελαίνεται κιόλας...
 
Back
Top