Γενικά Έξω απο το κλουβί για 1η φορά (lovebird)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης volosr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτες οι βιταμινες που πουλανε χυμα στα πετ σοπ(κοκκινες, κιτρινες...)μονο βιταμινες δεν ειναι. Δεν περιεχουν καμια βιταμινη μεσα. Ειναι ακαταλληλες για τα πουλια.Χρωματισμενη σκονη ειναι. Καλο ειναι να του βαζεις καπου καπου πολυβιταμινες στο νερο. Εγω παιρνω Bogena multi-vit για παπαγαλους. Και να ακολουθεις τη δοσολογια(3-5 σταγονες για μικρους παπαγαλους). Οχι καθημερινη χρηση.
 
Αυτες οι βιταμινες που πουλανε χυμα στα πετ σοπ(κοκκινες, κιτρινες...)μονο βιταμινες δεν ειναι. Δεν περιεχουν καμια βιταμινη μεσα. Ειναι ακαταλληλες για τα πουλια.Χρωματισμενη σκονη ειναι. Καλο ειναι να του βαζεις καπου καπου πολυβιταμινες στο νερο. Εγω παιρνω Bogena multi-vit για παπαγαλους. Και να ακολουθεις τη δοσολογια(3-5 σταγονες για μικρους παπαγαλους). Οχι καθημερινη χρηση.

Όπως τα λέει η Μαρία είναι. Είναι ακατάλληλη για πουλιά... καλύτερα να πλουτίσεις με άλλες τροφές το διαιτολόγιό του.

Και μια σχετική συζήτηση: https://community.petbirds.gr/threa...ια-να-ενισχυθεί-το-χρώμα-του-καναρινιού.5511/

Εγω παντως νομιζω οτι ειναι roseicollis!

Δεν είναι το ίδιο; 😕
 
  • Like
Αντιδράσεις: volosr
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αφού είναι άχρηστες θα τις πετάξω.
Με μπερδεύετε όμως τώρα με το είδος του,roseicollis είναι τελικά ή peach faced;
 
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αφού είναι άχρηστες θα τις πετάξω.
Με μπερδεύετε όμως τώρα με το είδος του,roseicollis είναι τελικά ή peach faced;

To ιδιο πραγμα ειναι. :D Το peach faced ειναι η κοινη του ονομασια και το roseicollis ειναι η λατινικη ονομασια (επιστημονικη) 😉 .
 
Το ιδιο ειναι;Νομιζα οτι ειναι διαφορετικο! Τα peach faced δεν ειναι καπως ετσι:
 

Συνημμένα

  • 0C5NGACATBYYIGCA20YIF9CAK3KLYMCAUGR1CTCAVFE33KCA5BKHOGCANSJ9AGCA492ZB9CA1PST3RCAT071FXCAZOEWZ...webp
    0C5NGACATBYYIGCA20YIF9CAK3KLYMCAUGR1CTCAVFE33KCA5BKHOGCANSJ9AGCA492ZB9CA1PST3RCAT071FXCAZOEWZ...webp
    2,1 KB · Προβολές: 42
Aυτο που εχει το μελος volosr πιστευω πως ειναι αυτο που αποκαλουν rosy faced το οποιο ειναι επισης peach faced.:) Και οι τρεις ονομασιες αναφερονται στο ιδιο πουλι απλα η εντονοτητα του χρωματισμου του προσωπου μπορει να διαφερει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: volosr
Φίλε Ανέστη και συντοπίτη ευχαριστώ πολύ...
Έ,όπως και να το κάνουμε δεν λέει να μην ξέρω την ακριβή του ονομασία... Μέχρι τώρα λέω "Το παιδί"εκτός φυσικά απο Poe...
 
Παιδιά ερώτηση... Τι να παίρνω απο τροφή, χύμα απο PetShop ή σφραγισμένες απο Μάρκετ και να τις εμπλουτίζω με καναβούρι, ασπούρι κλπ. ;
 
Να παρεις συσκευασμενη επωνυμη τροφη κ να ελεγχεις την ημερομηνια ληξης, νομιζω δεν χρειαζεται να προσθεσεις τιποτα εφοσον ειναι ειδικη για Lovebirds, καλυτερα να δινεις λαχανικα κ φρουτα
 
Παιδιά ερώτηση... Κάπου διάβασα πώς ένα καλό αντικείμενο που θα απασχολεί το Lovebird για αρκετή ώρα ευχάριστα είναι ενα κλαδάκι με φύλλα, ενα φυτό... Ισχύει κάτι τέτοιο;
 
οχι οποιοδιποτε φυτο...
εγω βαζω ευκαλιπτου ή ελιας, αυτα ειναι ακυνδινα για τους παπαγαλους...
και αφου πρωτα τα ξεπλυνεις πολυ καλα.. (εγω τα καθαριζω και με μηλοξιδο και μετα πολυ καλο ξεβγαλμα)...
και προσοχη απο που θα τα μαζεψεις.. Οχι απο την ακρη του δρομου...
 
Το ξύλο απο κανέλα μπορεί να τον πειράξει; Γνωρίζει κανείς τίποτα γι'αυτό; Του έχω βάλει δυο μεγάλα αντί για ξυλάκια να πατάει, δεν πολυμυρίζουνε(αν δεν τα ξύσεις)...
(ανέβασα φωτό)
 
Παιδιά ερώτηση... Τα Lovebirds είναι χαδιάρικα και αγαπησιάρικα, εξού και το όνομα,ωστόσο ο δικός μου φαίνεται εδω και 1 1/2 χρόνο χαρούμενος και ευτυχισμένος, δεν έχω σκοπό να πάρω και δεύτερο,θα'ναι πρόβλημα;
 
Γιώργο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν ασχολείσαι αρκετά μαζί του και δεν μένει για πολλές ώρες μόνος του κι αν υπάρχουν και παιχνίδια για να ασχολείται τις ώρες που λείπεις. :)
 
Θέμα ζευγαρώματος τίθεται ή όχι...
Μου λένε διάφορα και...
 
Αν θα πρέπει να ζευγαρώσει εννοείς; Πιστεύω πως μία φορά τουλάχιστον στη ζωή τους είναι καλό να ζευγαρώσουν, αλλά δεν νομίζω να τους δημιουργήσει κάτι παθολογικό, αν δεν ζευγαρώσουν ποτέ τους.

Ας μας πουν και κάποιοι άλλοι την γνώμη τους, ίσως ξέρουν κάτι παραπάνω επί του θέματος. :)
 
Εγω στον Κοκο(αυτον που πεθανε)μετα απο πεντε χρονια αποφασισα να του παρω ζευγαρι! Δεν αντεχα να τον βλεπω να αυτοικανοποιειται με το ξυλαρακι! Δυστυχως η ευτυχως εχουν κι αυτη την αναγκη! Εμπειρικα λοιπον σου το προτεινω για ζευγαρακι!:D
 
Back
Top