Φροντίδα Έπεσε στα πόδια μου ένα μωρό παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LillyW
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LillyW

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2021
Μηνύματα
134
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας. Ημουν σε ενα καφε κι επεσε στα ποδια μου ενα μωρο παπαγαλου μυοψιττακος οπως εμαθα μετα, αυτα που υπαρχουν στα παρκα της Αθηνας. Φωλια δεν ειδα ουτε βρηκα για να το ξαναεβαζα, το πηρα να το ταισω σπιτι, πηρα και τροφη για μωρα παπαγαλακια που την αναμειγνυω με νερο απο petshop, το ταιζω με τη συριγγα μεχρι στιγμης ολα καλα. Η απορια μου ειναι αμα μεγαλωσει τι ταιρι θα του βρω? Βλεπω οτι πουλανε άλλα ειδη παπαγαλων. Θα του παρω άλλο ειδος? Σας παρακαλω πειτε τη γνωμη σας ή συμβουλες τι να προσεξω, διαβασα τα αρθρα σας πως τα ταιζουμε κλπ μεχρι στιγμης ολα καλα.
Σας ευχαριστω για την αποδοχη.
Να ειστε ολοι καλα ευχομαι και καλη συνεχεια σε οτι κανετε! 👍😊Συγχαρητηρια και για τη σελιδα σας!

Οριστε το μωρο παπαγαλος😀
rsz_20210525_200333.webp
 
@Semina A Σε ευχαριστω 🙂το θεμα ειναι οτι εψαξα και ειδα δεν το πουλανε αυτο το ειδος,θα ψαξω περισσοτερο οταν μεγαλωσει φυσικα.
[automerge]1622115093[/automerge]
@Nausicaa Σε ευχαριστωωω!Μακαρι να επιβιωσει το εχω αγαπησει ηδη,ειχα παλια παραδεισακια και καναρινια αλλα τετοιο παπαγαλο οχι.
Και σκεφτομαι αμα παθει κατι θα στεναχωρηθω γιατι το εχω αγαπησει/συνηθισει ηδη 🥰.
 
Όσοι έχουν εμπειρία, ας δώσουν ορισμένες βασικές κατευθύνσεις πάνω στην ανατροφή του πουλιού γιατί δυστυχώς είναι εύκολο να στραβώσουν τα πράγματα σε αυτές τις ηλικίες.
 
Μονκ το λένε και είναι κουκλάκι
Monk-Quaker.webp
 
@takis1964 Ναι οντως,πιστευω θα ακολουθησε καποια περιστερια που συχναζαν στο καφε,γιατι ερχονται περιστερια τριγυρω μας.
Και βλεπω οπως καθομαι στο παπουτσι μου κιολας το παπαγαλακι,καταλαβα οτι ειναι παπαγαλος,εψαξα για φωλια δεν ειδα πουθενα,και το πηρα σπιτι.Ειμαι γενικα φιλοζωη ως ανθρωπος δεν θα το αφηνα. 🙂 🥰
 
Όσοι έχουν εμπειρία, ας δώσουν ορισμένες βασικές κατευθύνσεις πάνω στην ανατροφή του πουλιού γιατί δυστυχώς είναι εύκολο να στραβώσουν τα πράγματα σε αυτές τις ηλικίες.
Σας ευχαριστω🙂
[automerge]1622115788[/automerge]
@takis1964 σε ευχαριστω παρα πολυ!🙂Να σαι καλα!

@stavris σε ευχαριστω! Α ωραια γιατι ειχα στεναχωρηθει οτι δεν θα του εβρισκα παρεα.Θα ψαξω αμα μεγαλωσει.
[automerge]1622115961[/automerge]
Μια ερωτηση ηθελα να κανω τωρα το ταιζω οπως διαβασα εδω τα αρθρα σας λιγο λιγο για να καταπινει κιολας και μετα αυτο φωλιαζει στη γωνια του κουτιου και αποκοιμιεται,ανα τετραωρο κοιταζω να εχει αδειασει ο προλοβος και του καθαριζω εξωτερικα το ραμφος με βρεγμενο ελαφρα το χερι μου,επισης το καθαριζω με ενα μωρομαντηλο γιατι οταν τρωει πιτσιλαει πανω του κλπ.
Η απορια μου ειναι γιατι το ειδα να τσιμπαει τις κουτσουλιες του,του βαζω σπορια και πότε κανω τη μεταβαση?
Οποια συμβουλη καλοδεχουμενη και σας ευχαριστω ολους/ες! 🥰
 
@LillyW
Σου ήρθε δώρο από τον ουρανό.
Πρόκειται όντως για παπαγαλάκι Monk ,υπολογίζω περίπου είκοσι εικοσιπέντε ημερών.
Προσοχή στην θερμοκρασία της κρέμας, περίπου 37,5 βαθμούς και τάισμα 4 με πέντε φορές ημερησίως .
Θα ελέγχεις τον προλοβό του ποτέ γεμίζει και πότε αδειάζει.
Πιστεύω ότι για ένα μήνα ακόμη θα πρέπει να του δίνεις μόνο κρέμα.
Σπόρους μετά τους δύο μήνες.

Thread 'Οδηγός φροντίδας παπαγάλων' https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/.
Να σου ζήσει🐣.
εψαξα και ειδα δεν το πουλανε αυτο το ειδος
Βεβαίως και τα πουλάνε, το συγκεκριμένο είδος σε αρκετά pet shop, υπάρχουν,όπως και σε εκτροφεία.
Τα monk και τα ringneck είναι τα μοναδικά είδη παπαγάλων που ευδοκιμούν στην Ελλάδα ζουν και αναπαράγονται ελεύθερα στη φύση.
Έχουν γίνει ενδημικά είδη.
 
@Vada Σε ευχαριστω! 🥰 Ναι εψαχνα λαθος ειδος,μετα ως μονκ βρηκα και εκτροφεις,μακαρι να επιβιωσει.
Ναι κοιταζω να ειναι τερμα αδειος ο προλοβος. Σε ευχαριστωωωω πολυ! 🥰Να σαι καλα κι εσυ και να χαιρεσαι τα κατοικιδια τα πτηνα, αν εχεις δεν ξερω.

Να ειστε ολοι καλα παιδια,σας ευχαριστω! 🥰
 
@takis1964 Ευχαριστωωωω 😀 η πλακα ειναι γιατι το εχω στο δωματιο να κοιμαται κιολας ησυχα να μην τρομαζει με θορυβους κλπ,οταν μπαινω για να το ταισω κανει χαρές,κουναει τα φτερα του,κανει σαν μωρο αληθεια! 😀Του μιλαω κιολας και χαιρεται το δειχνει κι εχει πλακα😀🥰
Μακαρι να τα καταφερει! 🥰
 
Μεχρι τωρα επεφτε στα ποδια μας κανενα σπουργιτι,τωρα πεφτουν και παπαγαλοι!
Χαχαχαχαχα 😂 ε ναι!
[automerge]1622122586[/automerge]
Παιδια μια ερωτηση ακομα εχει κατι μικρα παρασιτα σαν τελειες που περπατανε στην πετσετα, παιρνω φαρμακο τωρα ή να το αφησω να μεγαλωσει λιγο? Τι λετε? Επειδη ακομα ειναι μωρο φοβαμαι να το ψεκασω με φαρμακο.Σας ευχαριστω και παλι! 👍😊
 
@LillyW H θερμοκρασία της κρέμας σε αυτή την ηλικία πρέπει να είναι ακόμη στους 39-40 βαθμούς κλεσίου. Χρειάζεσαι ένα θερμόμετρο φαγητού ακριβείας. Χρειάζεται επίσης τεράστια προσοχή καθώς με 1 βαθμό πιο πάνω (41) θα κινδυνεύει να καεί ο πρόλοβος του και να ανοίξει τρύπα και πιο κρύα δεν πέπτεται εύκολα με αποτέλεσμα να καθυστερήσει μέσα στον πρόλοβο και να πιάσουν μύκητες (το πιο συχνό λάθος). Τάιζε το το 12% τους βάρους του (σε καθένα απο τα 3 γεύματα-μετά τις 3 εβδομάδες τα 3 γεύματα αρκούν, αυτό άρχισε να φτερώνει οπότε φαίνεται για 3 και κάτι εβδομάδων περίπου) αφού το ζυγίσεις νηστικό κάθε πρωί και κράτα ημερολόγιο με το βάρος τους καθώς έτσι θα ξέρεις αν μεγαλώνει ομαλά. Καλή τύχη και να μας ενημερώνεις.

Χαχαχαχαχα 😂 ε ναι!
[automerge]1622122586[/automerge]
Παιδια μια ερωτηση ακομα εχει κατι μικρα παρασιτα σαν τελειες που περπατανε στην πετσετα, παιρνω φαρμακο τωρα ή να το αφησω να μεγαλωσει λιγο? Τι λετε? Επειδη ακομα ειναι μωρο φοβαμαι να το ψεκασω με φαρμακο.Σας ευχαριστω και παλι! 👍😊

Υπάρχουν σκευάσματα που μπαίνουν σε φωλιές με νεοσσούς. Για να μην σου γεμίσει το σπίτι, θα το έψαχνα απο τώρα να βρω κάποιο απολύτως ασφαλές για να μπει πάνω του.

επισης το καθαριζω με ενα μωρομαντηλο γιατι οταν τρωει πιτσιλαει πανω του κλπ.

Kαλύτερα όχι μωρομάντηλο πάνω του, έχουν χημικά που μπορεί να το ενοχλήσουν. Με χλιαρό νερό και χαρτί κουζίνας.

Τα σπόρια αργούν σε κανένα μήνα θα μπορείς να αρχίσεις να τα προσφέρεις. Πιο πριν, μπορείς να του δίνεις να δοκιμάζει μικρές μπουκιές απο μπανάνα, βραστό καρότο, βραστό μπρόκολο, μήλο, όλα τα μαλακά δηλαδή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@LillyW H θερμοκρασία της κρέμας σε αυτή την ηλικία πρέπει να είναι ακόμη στους 39-40 βαθμούς κλεσίου. Χρειάζεσαι ένα θερμόμετρο φαγητού ακριβείας. Χρειάζεται επίσης τεράστια προσοχή καθώς με 1 βαθμό πιο πάνω (41) θα κινδυνεύει να καεί ο πρόλοβος του και να ανοίξει τρύπα και πιο κρύα δεν πέπτεται εύκολα με αποτέλεσμα να καθυστερήσει μέσα στον πρόλοβο και να πιάσουν μύκητες (το πιο συχνό λάθος). Τάιζε το το 12% τους βάρους του (σε καθένα απο τα 3 γεύματα-μετά τις 3 εβδομάδες τα 3 γεύματα αρκούν, αυτό άρχισε να φτερώνει οπότε φαίνεται για 3 και κάτι εβδομάδων περίπου) αφού το ζυγίσεις νηστικό κάθε πρωί και κράτα ημερολόγιο με το βάρος τους καθώς έτσι θα ξέρεις αν μεγαλώνει ομαλά. Καλή τύχη και να μας ενημερώνεις.



Υπάρχουν σκευάσματα που μπαίνουν σε φωλιές με νεοσσούς. Για να μην σου γεμίσει το σπίτι, θα το έψαχνα απο τώρα να βρω κάποιο απολύτως ασφαλές για να μπει πάνω του.



Kαλύτερα όχι μωρομάντηλο πάνω του, έχουν χημικά που μπορεί να το ενοχλήσουν. Με χλιαρό νερό και χαρτί κουζίνας.

Τα σπόρια αργούν σε κανένα μήνα θα μπορείς να αρχίσεις να τα προσφέρεις. Πιο πριν, μπορείς να του δίνεις να δοκιμάζει μικρές μπουκιές απο μπανάνα, βραστό καρότο, βραστό μπρόκολο, μήλο, όλα τα μαλακά δηλαδή.
Ευχαριστω για τις κατατοπιστικοτατες πληροφοριες,επισης παρατηρησα οτι οταν το ταιζω αυτο απομακρυνεται μολις χορτασει και δεν το ταιζω αλλο,το βαζω στο κουτακι,σημερα κιολας γιατι το εχω δωματιο το βρηκα εξω απο το κουτι να με ψαχνει 😀 θα το βαλω σε ενα ευρυτερο κουτι να βλεπει μεν αλλα να μη μπορει να κρυφτει καπου και το χασω καταλαβατε.
Τη θερμοκρασια ναι αγορασα θερμομετρο και μια ζυγαρια και το ζυγιζω και γραφω ημερολογιο.Ηδη ειδα εβγαλε φτερακια μπλε στο πλαι που δεν τα ειχε οταν το εφερα σπιτι.
Θα ρωτησω αυριο για το φαρμακο ναι σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες,πιστευω να τα καταφερει! 🥰
Είναι πανέμορφο καλή τύχη σε όλα εύχομαι να γίνει δυνατό !
Σε ευχαριστωωωω! 🥰Το πιστευεις οτι εχω δεθει τοσο και εχω αγωνια πως θα παει,πως θα ειναι, πως θα το βρω οταν γυρισω?🥰

Είναι κουκλάκι! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
Να σαι καλα κι ευχαριστω! 🥰Μακαρι να τα καταφερει,βαζω τα δυνατα μου! 🥰
[automerge]1622134521[/automerge]
Ξερετε βαζω τα δυνατα μου,εξοπλιστηκα με τροφη με θερμομετρο ζυγαρια,κεφι και αγαπη για να μεγαλωσει,αυριο θα αγορασω φαρμακο απο το πετ σοπ ειπε θα μου φερει ο ανθρωπος, ομως σε καποια πραγματα πρεπει να εισαι προετοιμασμενος και για το μη αναμενομενο αποτελεσμα,τι θελω να πω.Πχ στα γατακια ειδατε οταν τα αφησει η μανα,δυσκολα επιβιωνουν,επιβιωνουν μεν αλλα θελω να πω σε καποια πραγματα ειναι η ιδια η φυση που κανει τον κυκλο της καταλαβατε.Μακαρι το θελω να ζησει γιατι το αγαπω ηδη και το σκεφτομαι,οταν λειπω τι κανει και τι φτιαχνει και πως θα το βρω🥰
 
Back
Top