Φροντίδα Έπεσε στα πόδια μου ένα μωρό παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LillyW
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Είστε τυχεροί που βρήκατε ο ένας τον άλλον!
Μπράβο σου γιατί όχι μόνο ασχολήθηκες αλλά το κάνεις και σωστά.

Να σου ζήσει το μικράκι! Που είναι το καφέ αυτό να το κάνω στέκι; <3
 
Είστε τυχεροί που βρήκατε ο ένας τον άλλον!
Μπράβο σου γιατί όχι μόνο ασχολήθηκες αλλά το κάνεις και σωστά.

Να σου ζήσει το μικράκι! Που είναι το καφέ αυτό να το κάνω στέκι; <3
Ηρώδου Αττικού Το Καφενεδάκι του Κήπου,πρεπει να το ξερετε 😀

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,🥰πιστεψε με εχω μεγαλωσει γατια,και πτηνα καναρια κυριως και παραδεισακια,παλια βεβαια οταν ημουν σχολειο.Τωρα παπαγαλος τετοιο ειδος πρωτη φορα😀🥰Να σαι καλα! 🥰
[automerge]1622135805[/automerge]
Θα κανω Update παιδια και θα σας ενημερωνω και με φωτογραφιες.Για να δουμε το μικρακι πως θα τα παει,ειμαι περιεργη κι εγω πως θα γινει πως θα ειναι,θα εχει πλακα τελικα 🥰 😀
 
Δεν μένει αλλος στο σπίτι; τα μωρά θέλουν συχνό τάισμα
Καλε ποσο συχνο αφου επιστρεφω σπιτι οταν ειναι το ταισμα 😀 Μου ειπαν γυρω στις 4 με 5 φορες ημερησιως να το ταιζω και να εχει αδειασει απο το προηγουμενο ταισμα, οποτε μεχρι στιγμης ολα καλα θελω να πιστευω.
Μη με αγχωνεις @takis1964 χαχαχαχα😀🥰αγχωνομαι ευκολα😀
 
update φωτο μολις που τρυπωνει στη γωνια και κοιμαται,🥰δεν το ταισα ακομα,οταν συμπληρωθει το 5ωρο.Επελεξα τετοια πετσετα την οποια πλενω και αλλαζω καθημερινα γιατι γλιστραγε στο ρολο κουζινας ενω ετσι γραπωνεται και τρυπωνει στη γωνια,ισως νομιζει οτι ειναι φωλια αγκαλια 🥰 😀
rsz_20210527_224758.webp
 
@LillyW Το πουλάκι είναι στο κατάλληλο στάδιο για να αρχίσεις να το εξοικειώνεις με παιχνίδια σε διάφορα σχήματα και χρώματα (βάλτου τα στο κουτάκι που είναι η φωλιά του) όπως και με το χάρνες αν σκοπεύεις αργότερα να του φορέσεις για να το βγάζεις εκτός σπιτιού. Τώρα είναι η ηλικία που δεν έχει ακόμη αναπτυγμένο το ένστικτο του φόβου κι όσα περισσότερα του δείξες τώρα θα μεγαλώσει όντας σχεδόν ατρόμητο. Αν περάσει το κρίσιμο στάδιο του απογαλακτισμού, όλα αυτά μετά γίνονται λίγο δυσκολότερα και με μεγαλύτερη προσπάθεια απο εσένα. Δες αν θέλεις αυτό το θέμα μου για να πάρεις ιδέες. https://community.petbirds.gr/threads/Ανασκόπηση-φώτο-απο-τα-αμαζονάκια.32421/page-2#post-421559

Τα μόνκ γίνονται εξαιρετικοί ομιλητές. Να του μιλάς και θα σε ξαφνιάσει υπέροχα. 🙂

Α! Βγήκε απο τη φωλιά επειδή η πετσέτα γυρνάει μέχρι έξω απο το στόμιο του κουτιού και τα νύχια του γατζώνονται μια χαρά για να σκαρφαλώσει. Βάλτο σε βαθύτερο χαρτόκουτο ώστε να μην κινδυνέψει να τραυματιστεί αν βγει έξω όσο δεν το βλέπεις και σφηνώσει κάπου ή πέσει απο ύψος.
 
@giannisvlg Γιάννη, δεν είναι ενδημικό είδος. Αυτό σημαίνει ότι αρχικά δεν ανήκει στο ελληνικό περιβάλλον. Η ελληνική ορνιθολογική εταιρεία αναγνωρίζει μόνο τα ρινγκνεκς ως πλέον ενδημικό είδος τα οποία έχουν εγκατασταθεί εδώ κι αρκετές δεκαετίες στις περισσότερες περιοχές της χώρας.
 
@Φοίβος Εγω όσες φορες εχω βρει μωρα (Μονκ) συνολικα 4 φορες, τα εχω παει στην ανιμα μεγαλωσαν εκει και επανενταχθηκαν με το ειδος τους.Δε ξερω αλλα εκει βρισκουν και το ειδος του.🙂
 
@giannisvlg Γιάννη, δεν είναι ενδημικό είδος. Αυτό σημαίνει ότι αρχικά δεν ανήκει στο ελληνικό περιβάλλον. Η ελληνική ορνιθολογική εταιρεία αναγνωρίζει μόνο τα ρινγκνεκς ως πλέον ενδημικό είδος τα οποία έχουν εγκατασταθεί εδώ κι αρκετές δεκαετίες στις περισσότερες περιοχές της χώρας.
Ναι ειδα την Ανιμα δεν αναφερει πουθενα αυτο το ειδος δειτε κι εσεις @giannisvlg το εψαξα.
https://www.wild-anima.gr/odigies-gia-neossous/
Εγω μπορει να ειμαι λιγο ξενέρωτος αλλα θεωρω οτι ειναι δουλεια της Αnima.😕
Παρόλα αυτα να σου ζησει.🙂
Να παρω την ορνιθολογικη? Αν ηταν γερακι να το καταλαβω, να επικοινωνησω, αλλα με το παπαγαλακι ειναι επιβαλλομενο? Τι λετε?
[automerge]1622178310[/automerge]
Αν ειναι να το παω, να το παω, δεν εχω θεμα, πειτε μου καποιος και σας ευχαριστω. 👍😊
 
Αυτος ο καταλογος με τα ζωα που "δέχονται" στην Ανιμα ειναι πιο παλιος.Αν δειτε το βιντεο αυτο θα δειτε οτι μεγαλωσαν και επανενταξαν στη φυση και Μονκ ΠΛΕΟΝ!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@giannisvlg, Ωραια θα παρω τηλεφωνο σε μια ωρα να συννενοηθω με την Ανιμα να ερθουν να το παρουν, οτι μου πουν κι εκεινοι δηλαδη.
Θα σας κανω update.
 
αλλα με το παπαγαλακι ειναι επιβαλλομενο? Τι λετε?
Επιβαλλόμενο δεν είναι. Αν ήταν προσωπική μου επιλογή κι επειδή όπως είπα δεν είναι ενδημικό είδος και ούτε καν θα γυρίσει στη φωλιά του, στη μάνα του ή στο κοπάδι του όταν θα μεγαλώσει στην ΑΝΙΜΑ (κι εκεί με κρέμα σε σύριγγα), θα το μεγάλωνα αν ήθελα να το κρατήσω για κατοικίδιο όπως ακριβώς μεγαλώνουμε όλα τα υπόλοιπα κατοικίδια είδη παπαγάλων που παίρνουμε κι απο τις φωλιές των γονιών τους. Γιάννη, για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι μόνο προσωπικά σε εσένα μιας και το ίδιο έχω κάνει κι εγώ στο παρελθόν. Και σαφώς δεν έχω την ίδια άποψη για όλα τα ενδημικά είδη τα οποία προστατεύονται απο τη νομοθεσία.

Παρόλα αυτά, αφού η ΑΝΙΜΑ τα αναλαμβάνει κάνε αυτό που θέλεις εσύ. 🙂
 
@Φοίβος, Εχεις δικιο, θα επικοινωνησω με την Ανιμα για να μη φωναζει ο Γιαννης😀και οτι μου πουν κι εκεινοι. Θα σας ενημερωσω.
Αν το παρουν ε θα παω να αγορασω ενα παπαγαλακι απο το πετ σοπ μιας και ταυτιστηκα με το συγκεκριμενο.
 
@Φοίβος Δε παρεξηγώ είπα εγω τι θα θα εκανα και τι εκανα σε τετοιες περιπτωσεις! 😁
@LillyW Οσο αφορα το μωρακι δικια σου αποφαση ειναι,απλα θελω να προσθεσω οτι θελει πολυ χρονο,συγκεξριμενη ωρα ταισματος πολυ προσοχη για να καταφερει να ανταπεξέλθει.Στην ανιμα εχουν το κατάλληλο εξοπλισμο.Εσυ αποφασιζεις,δικια σου αποφαση αν το κρατησεις η οχι🙂
 
Update παιδια το αφησα στην Ανιμα💖
Θα το προσεξουν 👍😊
Κι εγω ειμαι στο πετ σοπ στη γειτονια μου να αγορασω ενα παπαγαλακι, και μου δειχνει ο κυριος ποια ειδη εχει😀και θα σας ενημερωσω! 😀
Να ειστε ολοι ολες καλα και ευχαριστω για την υποστηριξη! 😊💖
Χαρηκα που το αφησα ξερω οτι θα το προσεξουν και με το παραπανω. 💖
Οποτε θα τα λεμε με τα νεα παπαγαλακια, δεν τα αγορασα ακομη απλα μου λεει καποιες λεπτομερειες για τα παπαγαλακια😀
Σας ευχαριστω ολους ολες! 😊μιλαμε παλι.
 
Back
Top