Ασθένειες Έπιασαν ποδάγρα τα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παιδια.. Εχω προβλημα..
Ειχε ποδαγγρα η καναρα μου..
της εκανα θεραπεια με επιθολ, επλενα συνεχεια πατηθρες και ταιστρες..
μετα ξανα παλι εβγαλε ποδαγγρα και ακολουθησα παλι με την επιθολ..
Μετα απο λιγο καιρο εβγαλαν τα καρδερινοκαναρα μου.. Εκανα το ιδιο και σε αυτα..
και τωρα παλι εχουν.. Και καθε 3 μερες που βγαινω τους βαζω και επιθολ και πλενω τα αξεσουαρ..
επλυνα τα κλουβια, πατηθρες, ξυλακια με χλωρινη.. Τι αλλο να κάνω;
 
Μπορείς να μας τα δείξεις με κάποια φωτογραφία να δούμε το πρόβλημα; Μάλλον θα αναφέρεσαι σε ακάρεα γιατί ποδάγρα είναι κάτι διαφορετικό που πολλοί το μπερδεύουν.
 
Λαμπρο συγνωμη αλλα λογο πολυ λιγης ωρας που διαθετω και ειμαι εξοδουχος με υπηρεσιακο δεν ειναι ευκολο να κανω οτιδηποτε..
Ειναι ενα απρο πραγμα παντως πανω στα ποδια τους..
 
Ειναι ενα απρο πραγμα παντως πανω στα ποδια τους..
Μάλλον λέπια είναι... ακάρεα δηλαδή.. και με την επιθόλ δεν έφυγαν; Πόσες μέρες την έβαζες; Θέλει καθμερινή επάλειψη των ποδιών.. όχι κάθε τρεις μέρες.. ☹
 
Αλλαγή όλου του εξοπλισμού με καθαρό και απολυμασμένο... Καθημερινή αλλαγή στις πατήθρες για δυο περίπου βδομάδες.
Αν ακολουθήσεις και αυτό που προτείνει η Αλίκη...
Μάλλον λέπια είναι... ακάρεα δηλαδή.. και με την επιθόλ δεν έφυγαν; Πόσες μέρες την έβαζες; Θέλει καθημερινή επάλειψη των ποδιών.. όχι κάθε τρεις μέρες.. ☹
για χρήση της epithol κάθε μέρα, σε 10-15 μέρες θα είναι όλα παρελθόν...
 
Θέλει epithol για 7 μέρες και καλό θα είναι αν μπορείς να το βάζεις το απογευματάκι πριν κουρνιάσουνε ώστε να μην κινούντε και φεύγει. Δυστηχώς δεν ξέρω αν έχεις 7 μέρες άδεια αλλά όσο μπορείς πάλεψέ το πριν προλάβεις να ξαναμπείς :)
 
Παιδια.. Πφ..
Καθαριοτητες κανω οποτε βγαινω..
Και δυστυχως λογο ελειψης ατομων δεν μπορω να ειμαι εξω..
Και τωρα ισως με παει 4 κ 5 μερες μεσα..
Ισα ισα που βγαινουν οι υπηρεσιες..
 
Κάποιος άλλος δεν υπάρχει στο σπίτι να αναλάβει;

Υπαρχει.. Η μητερα μου.. Αλλα φοβαται να τα πιασει.. Εντομεταξυ ο πατερας μου δεν ασχολειται καν..
Γι'αυτο κανω οτι καλυτερο καθε 3 μερες..
 
Βασίλη από τη στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο μην αγχώνεσαι. Θεωρώ πως με την ημιτελή θεραπεία, τουλάχιστον περιορίζεις το πρόβλημα. Όταν απολυθείς με το καλό, θα έχεις όλο το χρόνο στην διάθεσή σου, ούτως ώστε με πλήρη και ολοκληρωμένη θεραπεία να το εξαλείψεις.
 
Βασίλη από τη στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο μην αγχώνεσαι. Θεωρώ πως με την ημιτελή θεραπεία, τουλάχιστον περιορίζεις το πρόβλημα. Όταν απολυθείς με το καλό, θα έχεις όλο το χρόνο στην διάθεσή σου, ούτως ώστε με πλήρη και ολοκληρωμένη θεραπεία να το εξαλείψεις.

Με το να βαζω καθε 3 μερες ομως βοηθαει;
Εστω λιγο..
Να μην επεκταθει..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Με το να βαζω καθε 3 μερες ομως βοηθαει;
Εστω λιγο..
Να μην επεκταθει..
Φυσικά και βοηθάει... και μάλιστα πολύ.
Απλά θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος για να επανέλθουν στην σωστή κατάσταση τα πόδια του.
 
Φυσικά και βοηθάει... και μάλιστα πολύ.
Απλά θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος για να επανέλθουν στην σωστή κατάσταση τα πόδια του.

Ωραια..
Ας γινουν καλα και θα βαζω συνεχεια..
Απλα γιατι ξαναπιασανε;
Στα 10 χρονια που ειχα πουλακια τν τελευταιο χρονο παρουσιαστηκε αυτο.. Και δν κτλβνω τι φταιει..
Και με επηρεαζει αρκετα το οτι τα εχω πεντακαθαρα ολα και πιανουν ακαρεα ή ποδαγρα..
 
Απλα γιατι ξαναπιασανε;
Στα 10 χρονια που ειχα πουλακια τν τελευταιο χρονο παρουσιαστηκε αυτο.. Και δν κτλβνω τι φταιει..
Και με επηρεαζει αρκετα το οτι τα εχω πεντακαθαρα ολα και πιανουν ακαρεα ή ποδαγρα..
Δυστυχώς όταν υπάρχουν τέτοια παράσιτα στην ευρύτερη περιοχή είναι εύκολο να επιστρέψουν στα πουλιά μας και στο χώρο μας με ένα μικρό φύσημα αέρα... Δηλαδή δεν είναι ανάγκη να έχεις εσύ στα πουλιά σου τέτοια δερματικά παράσιτα... αλλά είναι αρκετό να υπάρχουν στο μπαλκόνι του γείτονα άσχετα αν είναι στο διπλανό, στο πάνω ή στο κάτω διαμέρισμα.
Σε παρόμοιες περιπτώσεις είναι πιο έξυπνο να "δωρίσουμε" την υγεία και στο πτηνό του γείτονα παρά να παιδευόμαστε τόσο έντονα και για μεγάλο διάστημα μόνο με τα δικά μας.
 
Back
Top