Ασθένειες Καρδερινοφουσκωματα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katerina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Kατερινα ησουν πολυ κατατοπιστικη να 'σαι καλα προφανως ηταν καποιο απο αυτα τα ξαφνικά χτυπηματα που αναφερθηκαν. Τωρα που το σκεφτομαι... ηλικια γνωριζες;
 
"Παιδια συγνωμη για την αργοπορια, δεν παρακολουθησα την ολη συζητηση την οποια βρηκα πολυ ενδιαφερον" ενδιαφερουσα εννοω

Γιωργο το πουλακι ηταν 15 μηνων γεννημενο σε μενα περυσι 6ιουνιου.☹
 
Κι επανερχομαι δυστυχως! Θηλυκη καρδερινα 4 ετων, εχει παρουσιασει διαρροια εδω και λιγες μερες, ηταν σ ε εξωτερικο χωρο, αλλα τωρα την εχω μεσα, σε εσωτερικο χωρο. καθεται φουσκωμενη και αναπνεει γρηγορα μονιμως. εβαλα teniazine tafarm (για πλατια και στρογγυλα σκουληκια). η θεραπεια ειναι για μια μερα μονο. Η τροφη της ειναι συσκευασμενη για αγριοπουλια και μονο αμμο της παρεχω εδω κι ενα μηνα. Ουτε αυγοτροφη, ουτε πρασιναδες, ουτε φρουτα. Δε νομιζω να τα καταφερω, αλλα ελπιζω. Αν δε δω βελτιωση αυριο λεω να δοκιμασω το coccidiol L(εινια για αγριοπουλια). Eχετε κατι να προτεινετε; ευχαριστω παρα πολυ
 
για να μην αφυδατωθη το πουλακι καλο θα ηταν να του χορηγησης ηλεκτρολυτες με το ποσιμο νερο και σιγουρα θα χρειαστη και καποιο προβιοτικο
 
Κατερίνα κάτι τρέχει, κάτι φταίει και πρέπει να βρεις τι είναι αυτό…

Καταρχήν βρες έναν τρόπο να της παρέχεις υψηλή και όσο το δυνατόν σταθερή θερμοκρασία στους 28-30 βαθμούς. Αφαίρεσε και την άμμο και δίνε της μόνο σπόρους. Δίνε της μόνο εμφιαλωμένο νερό στο οποίο θα προσθέτεις τυχόν φάρμακα - συμπληρώματα. Τέλος, κάνε μια περιγραφή τον περιττωμάτων.

Επίσης, προσπάθησε να σκεφτείς αν έχεις αλλάξει οτιδήποτε στις συνήθειες ή τις τροφές τους από τότε που εμφανίστηκε το πρώτο περιστατικό. Οτιδήποτε και αν ήταν αυτό, όσο αδιάφορο και αν φαίνεται.
 
Επειδή έλειπα κάποιο διάστημα και δεν συμμετείχα στην κουβέντα. Κατερίνα έχεις δει μήπως παρουσιάζει φούσκωμα στην κοιλιά;
 
Θ απροσπαθησω το πρωι να βαλω φωτογραφιες την κοιλια της και τα περιττωματ ακαι απο τα 2 πουλια-1 καρδερινα κι ενα καναρινι!
Σταυρο, εχω σταθερη τροφη ολο το χρονο,την καρδερινα τη χωρισα απο τα μικρα της τελευταιας της γεννας.Απο κει και περα, οπως ανεφερα σε αλλο ποστ, οσο ελειπα δεν υπηρχε στο πετ η τροφη για αγριοπουλια και ο μπαμπας μου τους εβαζε ολα την ιδια -συσκευασμενη μεν τροφη-για καναρινια ακομα και στις καρδερινες. Αρρωστησαν 1 καναρινι, μι ακαρδερινα που εχασα υποθετω απο αυτο και η εν λογω καρδερινα. Ισως οφειλεται σε μολυσματικη παρτιδα τροφης. Δε χρησιμοποιω τιποτα αλλο αυτη την περιοδο ιδιως στα ενηλικα πουλια! Μονο αμμο και τροφη.Απο τα 15 πουλια αρρωστησαν 2 και ψοφησε ενα. Το νερο ειναι εμφιαλωμενο. Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω και πως να το ανατιμετωπισω.
 
καθεται φουσκωμενη και αναπνεει γρηγορα μονιμως.

Afto akougete san exoune problima sto anapneftiko sistima.

Bori na einai:

Akaria
Krioma
kai Mykites.

ego stin thesi sou, kai analoga me tin perigrafei ekana proto ena check gia Akaria, meta kati gia to xrioma ( Lampa thermansis, kai farmako, oxi Antibiosei ) kai sto thelefteo ena Antimykotiko.

Kai bebaios erthei tora to gonsto pima:
Mipos einai kala na pas se ena Ptiniatro.
 
Θα κοιταξω να κλεισω ραντεβου τη Δευτερα σε πτηνιατρο και θα σας ενημερωσω εννοειται για τις εξελιξεις.
 
Η καρδερινα καθεται ακομα φουσκωμενη και αναπνεει πολυ γρηγορα, τρωει και κινειται αλλα εχει διαρροια, την εβαλα στο αυτι μου το βραδυ, εκανε σαν τσικ τσικ αλλα μετα σταματησε, δεν το κανει συνεχεια, αλλα δεν ξερω αν ειναι ακαρεα η κρυωμα. Οι κουτσουλιες αν φαινονται καθαρα ειναι οι εξης σημερα πρωι:
 

Συνημμένα

  • koytsoylies 003.webp
    koytsoylies 003.webp
    52,9 KB · Προβολές: 142
  • koytsoylies 004.webp
    koytsoylies 004.webp
    46 KB · Προβολές: 151
Σημερινες:Σημερα θα φροντισω να παμε στον κτηνιατρο!
 

Συνημμένα

  • koytsoylies 014.webp
    koytsoylies 014.webp
    47,4 KB · Προβολές: 115
  • koytsoylies 015.webp
    koytsoylies 015.webp
    47,9 KB · Προβολές: 116
Η καρδερινα μαλλον δεν τη βγαζει! Πηγαμε στον κτηνιατρο και αυτη ηταν η απαντηση του! Του εκανε εντυπωση που το πουλι ειναι ετσι και ζει μια εβδομαδα με ταχυπνοια καισε αυτη την κατασταση! Διαρροια δεν εχει ειπε, ολα αυτα ειναι αποτελεσμα των φαρμακων που της χορηγησα. Εχει αδυνατισει πολυ,θεωρει οτι ειναι ασθμα, της εβαλε antiasmatico tabernil στο στομα απευθειας και μου ειπε να χορηγησω για μια εβδομαδα και μετα πολυβιταμινες total tabernil. Επισης μου ειπε να βαλω orlux αυγοτροφη με αυγα μυρμηγκιων,(τα εψαχνα καιρο αυτα) και να ταιζω μονο μαυρο ηλιοσπορο και νιζερ! Εγω τα προσθεσα στη τροφη της αυτα, φοβηθηκα να τα βαλω σκετα, και ας ελπισουμε-χλωμο το βλεπω- οτι θα ζησει!
 
Αληθεια κανει ασθμα η καρδερινα; Γιατι του ελεγα για ακαρι αλλα ελεγε τα δικα του... Μη φαει κι αλλη τζαμπα αντιβιωση...☹
 
Γεια σου Κατερίνα,1η φορά ακούω για άσθμα σε καρδερίνα. Το πουλί τρώει; Κελαηδάει; Τα καναρίνια είναι ok?
 
το πουλι τρωει, πινει νερακι και κοιμαται στα ψηλα κλαδακια, αλλα ειναι ολητη μερα φουσκωμενη και αναπνεει γρηγορα. Ειναι πολυ αδυνατισμενη και φοβαμαι να ξεκινισω τζαμπα μια ακομα θεραπεια που θα εξασθενησει τελειως τοπουλι. Καποιες φορες το βραδυ κανει τσικ τσικ το ραμφος, οχι συνεχεια. Ειπα σε αυτον για ακαρι αλλα δε μου εδωσε σημασια. Καθε απαντηση δεκτη.
 
Κατερίνα μου ότι το πουλί τρώει και πίνει νερό σημαίνει ότι και το ίδιο θέλει να ζήσει και το προσπαθεί. Το θέμα είναι εσύ να μην απογοητευτείς. Πρέπει και εσύ μαζί με αυτό να μην τα παρατήσετε. Η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού γιατί σίγουρα εμείς κατέχουμε λιγότερα πράγματα. Έχω δει σε καρδερίνα άσθμα που οφείλοταν σε κρύωμα. Μην πειραματιστείς.Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού και βάλε το πουλάκι κάπου ζεστά. Ελπίζω με υπομονή και πολύ προσπάθεια να τα καταφέρετε.
 
Το antiasmatico το εβαλε κατευθειαν στο στομα ο γιατρος και οταν γυρισαμε ηπιε παλι νερακι με φαρμακο γιατι της ειχα αφαιρεσει την ποτιστρα και διψουσε. Το φαρμακο το ανανεωσα το πρωι αλλα οταν το απογευμαγυρισα σπιτι τη βρηκα νακοιμαται στον πατο του κλουβιου. Εφερα το κλουβι στο δωματιο,ξυπνησε ανεβηκε λιγο εφαγεκαι ξανακαεβηκε κατω στον πατο να κοιμηθει. Προσπαθησα να της βαλω σκετο νερακι αλλα δεν επινε, βουτηξα το ραμφος μεσα, τιποτα. Πηρα τηλ το κουικο χτες, εξηγησα και μου ειπε βαλτης αστρυκυλινη (beaphar bogna astricyline)αν θες να κανεις κατι τελευταιο. Πηρα το φαρμακο αλλα... Η πλακα ειναι οτι προσπαθει με οσες δυναμεις εχει να μου αντισταθει νατηνπιασω, ειναι παρα πολυ αδυναμη. Απο χτες παραιτηθηκε, σημερα κοιμοταν την ξυπνησα της εριξα φαγητο κατω, προσπαθησα να της βαλω νερο... Παραιτηθηκε... Ολο θελει να κοιμαται. Τομεσημερι δε θα τη βρω ζωντανη.
 
Κατερινα σε αυτες τις περιπτωσεις δεν μπορεις να ταισεις το πουλι με συριγγα και λιγη φορμουλα για ταισμα στο χερι; Απλα για να παιρνει λιγες δυναμεις απο κατι θρεπτικο.
 
ουτε νερο πινει, χτες ανεβηκε λιγο εφαγε μονη της και μεχρι χτες ετρωγε μονη της, σημερα ομως... Αν την προλαβ θ αδοκιμασω και αυτο. Ευχαριστώ φοιβο
 
Back
Top