Γενικά Έπιασα ένα budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ναι επιτρεπεται! Προοληπτικα θα το βαλω και στα αλλα γιατι ξυνονται λιγο! Πανω γραφει προοληπτικα καθε 15 μερες!
 
Ποιό ακριβώς φάρμακο σου έδωσαν; Θέλεις να αναφέρεις την ονομασία;
 
ναι επιτρεπεται! Προοληπτικα θα το βαλω και στα αλλα γιατι ξυνονται λιγο! Πανω γραφει προοληπτικα καθε 15 μερες!

Mπορει να ξυνονται για πολλους λογους, μπορει πχ να φροντιζουν το φτερωμα τους απλως. Η ψειρα ειναι κατι συγκεκριμενο και φαινεται αν τα ψαχουλεψεις, ειναι μικρα εντομα ορτατα με γυμνο ματι, συνηθως κοκκινα ή μαυρα
 
Φώτη μου καταρχήν είναι κουκλί! Οπως σου είπαν και τα παιδιά στα παραπάνω post μην το βάλεις μαζί με τα άλλα παπαγαλάκια σου. Το κάθε ένα είναι διαφορετικό είδος και τα ράμφη των παπαγάλων προκάλουν θάνασιμα τραύματα. Τώρα η γνώμη μου είναι ότι είναι κοριτσάκι. Στα αρσενικά το ράμφος είναι μπλέ ή γαλάζιο. :)
 
λεγεται repeli neem BIRDS SPRAY! Λεει στις οδηγειες:

το σπρει καταπολεμα αποτελεσματικα τα εξωπαρασιτα και κυριως ακαρεα του αιματος-ψειρες που ζουν στα πτηνα και στα κλουβια! Δραστικο ακομα και για τις προνυμφες και τα αυγα! Μετα λεει τις οδηγιες! Δεν νομιζω οτι ειναι κατι κακο! Αφου το λεει και πανω καθε 15 μερες να γινεται χρηση προοληπτικα! Ειναι οικολογικο απ οτι λεει!

συστατικα:υδατωδες μικρογαλακτωμα φυσικων ελαιων! Και απ εξω εχει ενα καναρινακι και ενα παπαγαλακι!
 
λεγεται repeli neem BIRDS SPRAY! Λεει στις οδηγειες:

το σπρει καταπολεμα αποτελεσματικα τα εξωπαρασιτα και κυριως ακαρεα του αιματος-ψειρες που ζουν στα πτηνα και στα κλουβια! Δραστικο ακομα και για τις προνυμφες και τα αυγα! Μετα λεει τις οδηγιες! Δεν νομιζω οτι ειναι κατι κακο! Αφου το λεει και πανω καθε 15 μερες να γινεται χρηση προοληπτικα! Ειναι οικολογικο απ οτι λεει!

συστατικα:υδατωδες μικρογαλακτωμα φυσικων ελαιων! Και απ εξω εχει ενα καναρινακι και ενα παπαγαλακι!

Χρησιμοποιώ το repeli στην εκτροφή μου, αλλά και στους παπαγάλους μου (κυρίως για προληπτικούς λόγους) εδώ και αρκετά χρόνια. Δείγμα ψείρας ή δείγμα ακάρεων δεν είχα ποτέ. Είναι 100% οικολογικό προιόν, και παρασκευάζεται απο το εκχύλισμα του δέντρου Neem (σχετικές ιστοσελίδες περί δέντρου και του εκχυλίσματος Neem - Wikipedia, the free encyclopedia Neem oil - Wikipedia, the free encyclopedia )

Σχετικά με τα ακάρεα του αίματος εννοεί το κόκκινο ακάρι (dermanyssus) Ακάρεα και ψείρες στα πουλιά

Το μόνο μειονέκτιμα του εν λόγο σπρέι είναι κατα την διάρκεια της αναπαραγωγής που θα πρέπει να αφαιρεθούν οι νεοσσοί για τον ψεκασμό. Κατά τα αλλά δεν χρειάζεται αφαίρεση τροφής ή νερού για την εφαρμογή του.
 
ναι αυτο το προσεξα κι εγω! Αλλα κι εμενα καλο μου φανηκε! Χτες ψεκασα το κοκατιλ και τελικα ειδα οτι ειχαμε ψειρες αλλα μονο μια ειδα μαυρη! Ετσι τα ψεκασα ολα!
 
ναι αυτο το προσεξα κι εγω! Αλλα κι εμενα καλο μου φανηκε! Χτες ψεκασα το κοκατιλ και τελικα ειδα οτι ειχαμε ψειρες αλλα μονο μια ειδα μαυρη! Ετσι τα ψεκασα ολα!
Καλά έκανες και τα ψέκασες όλα. Γιατί αν είδες ψείρες σε ένα πουλάκι και έχει και άλλα πουλιά τριγύρω του είναι σίγουρο ότι θα τα κολλήσει. Τι ύπουλα πλάσματα αυτές οι ψείρες... 😡
 
Σε καταστήμα πετ. Ο αντιπρόσωπος είναι η Λυδία
ΛΥΔΙΑ ΕΠΕ
Θ. ΣΟΦΟΥΛΗ 1 Τ. Κ. 15451
Ν. ΨΥΧΙΚΟ
Τηλ. 2106726480 Fax 210 6748929
 
Back
Top