Διατροφή Έρχεται η πτερόρροια

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Σιγά σιγά λοιπόν όλο και πιο πολλά πούπουλα βρίσκουμε στο χώρο που έχουμε τα πουλιά μας. Και όσο περνάει ο καιρός, έρχεται μια δύσκολη περίοδος για τους φτερωτούς μας φίλους... Και φυσικά η διατροφή τους είναι ζωτικής σημασίας για να την περάσουν όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται! Η απορία μου έχει να κάνει με την διατροφή τους την περίοδο της πτερόροιας.

Η Vadigran Breeder Plus, είναι κατάλληλη γι αυτή την περίοδο; Σαν έξτρα σπόρους αν δίνω κία, καμελίνα, περίλλα και αποφλοιωμένη βρώμη είμαι καλυμμένη ή πρέπει να προσθέσω και κάτι ακόμα;

Αυγοτροφή να αγοράσω πάλι την Easyyem την ουδέτερη που τρώνε απ την άνοιξη και τους αρέσει; Ή χρειάζεται άλλη αυγοτροφή με λιγότερη πρωτείνη; Αν τους δίνω μόνο την δική μου αυγοτροφή τα καλύπτει ή όχι;
 
τις Η Vadigran ειναι και οι δυο μια πορτοκαλι σκονη ειναι βαζω μισο κουταλακι στην μπανιερα και ειναι για την πτεοροια βοηθα το πουλακι και την αλλη την βαζω στο νερο κιτρινη ειναι μισο κουταλακι στην ποτιστρα και αυτη για την πτεορεια ειναι 9 ευρω αγορασα το ενα βαζακι και 7 το αλλο αν θες περισοτερες πληροφοριες 2 σχολαω οταν παω σπιτι να σου στειλω το χαρτακι που εχει μεσα η καθε σκονη να διαβασεις λεπτομεριες
 
μια πορτοκαλι σκονη ειναι βαζω μισο κουταλακι στην μπανιερα και ειναι για την πτεοροια βοηθα το πουλακι και την αλλη την βαζω στο νερο κιτρινη ειναι μισο κουταλακι στην ποτιστρα και αυτη για την πτεορεια ειναι 9 ευρω αγορασα το ενα βαζακι και 7 το αλλο αν θες περισοτερες πληροφοριες 2 σχολαω οταν παω σπιτι να σου στειλω το χαρτακι που εχει μεσα η καθε σκονη να διαβασεις λεπτομεριες
Δεν μπορώ να καταλάβω τι δίνεις... Άλατα στο μπάνιο πρέπει να είναι η μία σκόνη... Και το άλλο που μπάινει στην ποτίστρα μήπως είναι πολυβιταμίνη; Καλό θα ήταν όταν μπορέσεις να μας γράψεις πως λέγονται αυτά τα προιόντα της Vadigran. Και επίσης σαν συμβουλή στο λέω, μην βάζεις τίποτα έξτρα μες το νεράκι τους. Ειδικά αυτή την εποχή με την ζέστη χαλάει. Το νερό τώρα το καλοκαίρι θα πρέπει να είναι φρέσκο, δροσερό και καθαρό. Ό,τι έξτρα θέλεις να βάλεις καλύτερα να το βάζεις μέσα στην αυγοτροφή που τρώνε..
 
το νερο το αλαζω καθε μερα και βιταμινη ειδικα για την πτεορια ειναι τωρα αν ειναι αλατα στην μπανιερα θα σου πω οταν σχολασω αναλυτικα
 
το νερο το αλαζω καθε μερα και βιταμινη ειδικα για την πτεορια ειναι τωρα
Άρα η μία σκόνη είναι πολυβιταμίνες στο νερό έτσι; Και γιατί δίνεις κάθε μέρα; Ξέρεις αυτά επιβαρύνουν το συκώτι.. Και φού τους δίνεις τόσα καλά (χορταρικά, και λαχανικά και βότανα) νομίζω πως στην περίπτωσή σου είναι περιττή! 😉
 
Η Vadigran Breeder Plus είναι ένα μείγμα με ήδη 20% ελαιούχους σπόρους. Απο τα υψηλότερα στην αγορά.
Εικοτολογώ πως πρό πτερόρροιας πρέπει να έχει χορηγηθεί διατροφή τέτοια που να επιτρέπει μια σταδιακή και ομαλή αύξηση τους σωματικού βάρους(λίπος) έτσι ώστε το καναρίνι μας να είναι ήδη νταβραντισμένο και να χρησιμοποιήσει αυτά τα αποθέματα. Μια βίαιη μετατροπή της διατροφής του θα έχει και βίαιες συνέπειες σε έναν οργανισμό που τις μεταβολίζει. Η vadigran μου δείχνει ήδη πολύ πλούσια για να προστεθούν σε αυτή σπόροι που ήδη περιέχει,θα έβαζα μόνο κία, καμελίνα, κινόα και ανάλογα αγκάθι. Το κλείδι πιο πολύ πρέπει να είναι στην συχνότητα που δίνουμε πράσινα λαχανικά, φρούτα και βλαστωμένους σπόρους παρά κάπου αλλού.
Έχω συνδέσει την πτερόρροια με την πρωτείνη οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να πάς σε πιο ελαφριά αυγοτροφή. Πολλοί μάλιστα προσθέτουν γύρη ή μαγιά μπύρας (και σπιρουλίνα εναλλάξ ανα εβδομάδα)αυξάνοντας την πρωτείνη σε τεράστιο βαθμό. Θέλει προσοχή βέβαια, σκέφτομαι μόνο πόσο εύκολα μπορεί να τα πάιξει το συκώτι με τόση πρωτείνη χωρίς καν να υπολογίζω τις υπόλοιπες παροχές.

off
Με ενδιαφέρει και μια αλληλένδετη ερώτηση Αλίκη. Πώς σκέφτεσαι την διατροφή των πτηνών σου τον χειμώνα στην ταράτσα; Το θεωρείς πολύ "παχύ" για συντήρηση αλλά αναγκαίο για εξωτερικό χώρο; Μιλάω πάντα στη βάση της vadigran που έχεις.
Μπογιατζού...😛
 
Η vadigran μου δείχνει ήδη πολύ πλούσια για να προστεθούν σε αυτή σπόροι που ήδη περιέχει,θα έβαζα μόνο κία, καμελίνα, κινόα και ανάλογα αγκάθι.
Άρα μου λες πως η περίλλα και η αποφλοιωμένη βρώμη που δίνω είναι περιττά. Αγκάθι δίνω βότανο αποξηραμένο γαιδουράγκαθο μαζί με ταραξάκο, εχινάκια, βασιλικό και δε θυμάμαι τι άλλο έχω από βότανα 😛 Κία, καμελίνα έχω μόνιμα. Το κινόα το σνομπάρουν!meh

Το κλείδι πιο πολύ πρέπει να είναι στην συχνότητα που δίνουμε πράσινα λαχανικά, φρούτα και βλαστωμένους σπόρους παρά κάπου αλλού.
Άρα μου λες να έχω ένα σταθερό μείγμα σπόρων όλο το χρόνο και να αλλάζω την συχνότητα των υπολοίπων. Μαζί σου! Αλλά το breeder plus κάνει για όλο το χρόνο και για όλες τις εποχές και τις ανάγκες τους ή όχι;

Έχω συνδέσει την πτερόρροια με την πρωτείνη οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να πάς σε πιο ελαφριά αυγοτροφή. Πολλοί μάλιστα προσθέτουν γύρη ή μαγιά μπύρας (και σπιρουλίνα εναλλάξ ανα εβδομάδα)αυξάνοντας την πρωτείνη σε τεράστιο βαθμό. Θέλει προσοχή βέβαια, σκέφτομαι μόνο πόσο εύκολα μπορεί να τα πάιξει το συκώτι με τόση πρωτείνη χωρίς καν να υπολογίζω τις υπόλοιπες παροχές.
Επειδή η Easyyem έχει 22% πρωτείνη φοβάμαι την υπερδοσολογία. Στα μικρά που είναι 40 ημερών μέχρι 3 μηνών έχω αρχίσει και την μειώνω σταδιακά. Δεν δίνω καθημερινά. Δίνω εναλλάξ με την δική μου και μερικές μέρες δεν δίνω καθόλου και δίνω λαχανοφρουτοσαλάτα! Μέχρι όμως να σαραντίσουν δίνω καθημερινά. Κάπου έχω διαβάσει πως πρέπει να δίνουμε αυγοτροφή καθημερινά στα μικρά μέχρι να γίνουν 3 μηνών, αλλά φοβάμαι αυτό που λες περί πολλής πρωτείνης...

Πώς σκέφτεσαι την διατροφή των πτηνών σου τον χειμώνα στην ταράτσα; Το θεωρείς πολύ "παχύ" για συντήρηση αλλά αναγκαίο για εξωτερικό χώρο; Μιλάω πάντα στη βάση της vadigran που έχεις.
Καλά μη νομίζεις τώρα έχω αρχίσει και ψάχνομαι ανά εποχή. Παλιά την έβγαζαν με ένα μείγμα όλο το χρόνο (στην αρχή μανιτόμπα μετά raggio di sole). Το μόνο που κάνω στα πολλά κρύα λόγω ταράτσας και εξωτερικού χώρου βάζω επιπλέον καναβούρι στις ταίστρες. Ποτέ δεν έχω χάσει καναρίνι από κρύο. (φτυστα να μην μου τα ματιάσεις!) Αν η Vadigran Plus είναι κατάλληλη για όλο το χρόνο εμένα με βολεύει! 😛

Μπογιατζού...😛
Ρε πήγαινε πάρε ένα θηλυκό μπλε φορέας τοπαζιο και πουά και αη παράτα μας! 😛
 
Άρα μου λες πως η περίλλα και η αποφλοιωμένη βρώμη που δίνω είναι περιττά.
Λέω μόνο οτι μου φαίνεται υπερβολή.
Άρα μου λες να έχω ένα σταθερό μείγμα σπόρων όλο το χρόνο και να αλλάζω την συχνότητα των υπολοίπων. Μαζί σου! Αλλά το breeder plus κάνει για όλο το χρόνο και για όλες τις εποχές και τις ανάγκες τους ή όχι;
Καταρχάς συζήτηση κάνουμε. Εγω έχω να μάθω απο εσένα,όπως απο εσένα έχω μάθει πως δεν υπάρχει τέτοιο μείγμα, για όλο τον χρόνο. Όλα αλλάζουν απο σπίτι σε σπίτι πόσο μάλλον απο εποχή σε εποχή. Ειδικά εδώ στην Ελλάδα που ο χειμώνας συμπίπτει για κάποιους με την αναπαραγωγική διαδικασία δεν υπάρχει διατροφή διαχείμασης αφού είναι ήδη πλούσια λόγω αναπαραγωγής. Η breeder plus ας πούμε, για μένα, δεν κάνει για συντήρηση (τέλος πτερόρροιας-αρχή αναπαραγωγής) είναι πολύ πλούσια.
Κάπου έχω διαβάσει πως πρέπει να δίνουμε αυγοτροφή καθημερινά στα μικρά μέχρι να γίνουν 3 μηνών
Έχω άγνοια και μου φαίνεται υπερβολικό.
Ρε πήγαινε πάρε ένα θηλυκό μπλε φορέας τοπαζιο και πουά και αη παράτα μας!
καλαα... 😡
 
Λέω μόνο οτι μου φαίνεται υπερβολή.
Έλα να τα πάρεις και αυτά! Γι αυτό μάλλον μου το λες παλιοτσίπη! 😛

Εγω έχω να μάθω απο εσένα,όπως απο εσένα έχω μάθει πως δεν υπάρχει τέτοιο μείγμα, για όλο τον χρόνο. Όλα αλλάζουν απο σπίτι σε σπίτι πόσο μάλλον απο εποχή σε εποχή. Ειδικά εδώ στην Ελλάδα που ο χειμώνας συμπίπτει για κάποιους με την αναπαραγωγική διαδικασία δεν υπάρχει διατροφή διαχείμασης αφού είναι ήδη πλούσια λόγω αναπαραγωγής. Η breeder plus ας πούμε, για μένα, δεν κάνει για συντήρηση (τέλος πτερόρροιας-αρχή αναπαραγωγής) είναι πολύ πλούσια.
Συμφωνώ.. Σε όλα! (και στο ότι έχεις να μάθεις από μένα 😛 ) Αυτό που μπορώ να δοκιμάσω είναι να δώσω την ίδια μάρκα αλλά άλλη κατηγορία. Η Vadigran έχει πολλές κατηγορίες...
  • ADIGRAN CANARY POSTURE (Για Χρώματος + Υγείας - Κεχρί Καναδά 74%, Νίζερ 9%, Σπόροι Υγείας 9%, Αποφλοιωμένη Βρώμη 3%, Καναβούρι 2%, Λιναρόσπορος 1%, Ραδικόσπορος 1%, Γρασίδι 1%.)
  • VADIGRAN CANARY ECO FRUIT (Βιταμίνες+Γρασίδι-11σπόροι - Κεχρί Καναδά 50%, Αποφλοιωμένη Βρώμη16%, Ελαιοκράμβη 10%, Ρούπσεν 4%, Σπανακόσπορος 4%, Λιναρόσπορος 4%, Καναβούρι 3%, Γρασίδι 3%, Σπόρος Καρότου 3%, Μπισκότο Φρούτων 3%.)
  • VADIGRAN CANARY BREEDER PLUS (Εκτροφικό Μείγμα 5 σπόρων - Κεχρί Καναδά 76%, Νίζερ 8%, Περίλλα 6%, Αποφλοιωμένη Βρώμη 4%, Καναβούρι 3%, Λιναρόσπορος 3%)
  • VADIGRAN CANARY CONDITION (Κεχρί Καναδά 76%, Ρούπσεν 10%, Αποφλοιωμένη Βρώμη 5%, Περίλα Λευκή 3%, Νίζερ 2%, Σπόροι Υγείας (9σπόροι) 2%, Λιναρόσπορος 2%.)
  • VADIGRAN CANARY 4 SEASONS (Γενικής Χρήσης, με ρούπσεν)
Προσωπικά αποκλείω την Eco Fruit (δεν μ αρέσει η τροφή να έχει μέσα και φρούτα) και την 4 seasons γιατί έχει ρούπσεν. Η Breeder Plus όπως λέει και το όνομα της είναι κατάλληλη για αναπαραγωγή, και για συντήρηση από τον τίτλο της και μόνο θα έλεγα ότι κάνει η Condition, άλλα έχει ρούπσεν οπότε κάνει η posture; Και για την πτερόροια ποια είναι η πιο κατάλληλη οέο; 😛

Σμουτς σμουτς σμουτς! ❤️️️️

Ααα και τώρα θυμήθηκα πως ο κύριος Μάκης έχει πει να αφήνουμε τους φαγωμένους σπόρους και να τους φυλάμε για την συντήρηση αλλά εγώ δε θέλω.. Προτιμώ να την πετάξω και να τους βάλω φρέσκια τροφή...
 
Αυτό που μπορώ να δοκιμάσω είναι να δώσω την ίδια μάρκα αλλά άλλη κατηγορία.
Όχι μάγκα μου!😎
Μπορείς να έχεις βασικό μείγμα είτε breeder είτε posture και να προσθέτεις ή να αραιώνεις. Η vadigran και η quiko είναι υπο συζήτηση γιατί και αυτόν τον χρόνο έχουν πολύ καλή βάση, δηλαδή ασπούρι(κεχρί για εσένα).Αν η breeder είναι βαριά την αραιώνεις με http://my-petshop.gr/my-petshop/el/memonwmenoi-sporoi/133-vadigran-kexri-canada.html.
Να προσθέσω μάλιστα πως και οι σπόροι υγείας της vadigran είναι καλοί,https://www.gatoskilo.gr/368-vadigran-%CF%83%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-3kg.html
 
Μπορείς να έχεις βασικό μείγμα είτε breeder είτε posture
Αχ δε ξέρω ποιο να διαλέξω απ τα δύο...

και να προσθέτεις ή να αραιώνεις.
Αν η breeder είναι βαριά την αραιώνεις με my-petshop.gr/my-petshop/el/memonwmenoi-sporoi/133-vadigran-kexri-canada.html.
Το χω! 😎

Να προσθέσω μάλιστα πως και οι σπόροι υγείας της vadigran είναι καλοί, gatoskilo.gr/368-vadigran-σπόροι-υγειας-3kg.html
Σαν έξτρα για αναπαραγωγή και πτερόροια λες μάγκα μου; 😎
 
Αχ δε ξέρω ποιο να διαλέξω απ τα δύο...
Παίζεις με τον πόνο μας;😡
Θα διαλέξεις αυτό που μπορείς να μεταβάλλεις πιο εύκολα.Αυτό καθορίζεται απο δύο πράγματα, πόσο εύκολη πρόσβαση έχεις στους επιθυμητούς σου σπόρους(απο οικονομία... Μέχρι ποιότητα) και πόσο ευέλικτη είναι η υπάρχουσα σύσταση σε προσθήκες και αραιώσεις,ώστε να μην ξεφεύγει το μείγμα και να μπορείς να το αναπροσαρμόσεις όλο τον χρόνο.
Σαν έξτρα για αναπαραγωγή και πτερόροια λες
Μπορεί και όλο τον χρόνο, με διαφορετικές συχνότητες.
 
Η πολλή πρωτείνη χτυπάει πρώτα τα νεφρά όπως είπε η κ.Grey στο τελευταίο σεμηνάριο.
Προσοχή με τους βλαστωμένους αυτή την εποχή... Μεγάλες θερμοκρασίες.
Ενα καλό τρίκ είναι να προσθέτουμε τους εξτρα σπόρους μέσα στην αυγοτροφή.
Πάντα απο λίγους και ΠΡΟΣΟΧΗ στη συχνότητα αλλαγής της ταιστρας με την αυγοτροφή.
 
Η πολλή πρωτείνη χτυπάει πρώτα τα νεφρά όπως είπε η κ.Grey στο τελευταίο σεμηνάριο.
Αυτό φοβάμαι κι γω.. Τελικά ποια αυγοτροφή να πάρω για πτερόροια...; Ποια προτείνετε; Η Easyyem που τρώνε από την αναπαραγωγή έχει 22% πρωτεΐνη. Μήπως είναι πολύ; Τι λες Μπάμπη και όλοι!?!

Ενα καλό τρίκ είναι να προσθέτουμε τους εξτρα σπόρους μέσα στην αυγοτροφή.
Πάντα απο λίγους και ΠΡΟΣΟΧΗ στη συχνότητα αλλαγής της ταιστρας με την αυγοτροφή.
Γιατί να το κάνουμε αυτό και να μην τους βάζουμε έξτρα σε μία αυγοθήκη; Εγώ ας πούμε έχω μόνιμα κία και καμελίνα σε ξεχωριστή ταίστρα. Σε ποιους έξτρα σπόρους αναφέρεσαι; :)

Και η αυγοτροφή όχι παραπάνω από λίγες ώρες (2-3) στη διάθεση των πουλιών
Τις θεωρώ πολύ λίγες ώρες.. Τόσα χρόνια, έχω καθιερώσει την ημέρα που δίνω αυγοτροφή βάζω ένα κουταλάκι του γλυκού αυγοτροφή ανά καναρίνι και ποτέ δεν είχα θέμα με τις ώρες και με τις θερμοκρασίες. Όταν γυρίζω το απόγευμα σπίτι δεν έχει μείνει ψίχουλο αυγοτροφής.

Θα διαλέξεις αυτό που μπορείς να μεταβάλλεις πιο εύκολα.Αυτό καθορίζεται απο δύο πράγματα, πόσο εύκολη πρόσβαση έχεις στους επιθυμητούς σου σπόρους(απο οικονομία... Μέχρι ποιότητα) και πόσο ευέλικτη είναι η υπάρχουσα σύσταση σε προσθήκες και αραιώσεις,ώστε να μην ξεφεύγει το μείγμα και να μπορείς να το αναπροσαρμόσεις όλο τον χρόνο.
Αυτό που σκέφτομαι είναι.. Θα το αραιώνω σωστά; ή απλά θα πάρω κεχρί, θα βάζω με το μάτι κεχρί στο μείγμα και θα τρώνε; Αλλά δεν πάει έτσι... Δεν πρέπει να γίνει πιο σωστά και μετρημένα; Λέω εγώ τώρα... Δε ξέρω.. Μπερδεμένη είμαι και εγώ..

Παίζεις με τον πόνο μας;😡
Μην μου συγχίζεσαι! ❤️️️️
Έλα παραδέξου το μόνος σου το έβαλες το Best Answer στον εαυτό σου; 😛
 
Τις θεωρώ πολύ λίγες ώρες.. Τόσα χρόνια, έχω καθιερώσει την ημέρα που δίνω αυγοτροφή βάζω ένα κουταλάκι του γλυκού αυγοτροφή ανά καναρίνι και ποτέ δεν είχα θέμα με τις ώρες και με τις θερμοκρασίες.
Κι εγώ Αλίκη για πολλά χρόνια την κρατούσα πολλές ώρες στα πουλιά.
Και δυστυχώς κι εγώ όπως κι εσύ για "τόσα χρόνια" είμαστε λάθος.
Όμως ακούγοντας την dr. Δουκάκη στην πρόσφατη ομιλία της στο σεμινάριο διαπίστωσα για το απόλυτο δίκιο του σκεπτικού της.
Τα σάκχαρα που περιέχουν οι αυγοτροφές είναι εύκολο με τις μεγάλες θερμοκρασίες να δημιουργήσουν τις συνθήκες που χρειάζονται οι μύκητες να αναπτυχθούν. Έκανα και μια δοκιμή με καθαρό σκεύος που έβαλα αυγοτροφή... Τέσσερις ώρες μετά είχε "ξινίσει" και μύριζε. Από τότε μετά τις 11 - 11:30 δεν αφήνω ίχνος αυγοτροφής στα πουλιά... Μιλάω φυσικά για τις περιόδους που οι θερμοκρασίες είναι πάνω από τους 28 βαθμούς Κελσίου.
 
Μιλάω φυσικά για τις περιόδους που οι θερμοκρασίες είναι πάνω από τους 28 βαθμούς Κελσίου.
Εδώ έγκειται η διαφορά.. Είμαι τυχερή και το δωμάτιο που μένουν το καλοκαίρι τα μικρά μου είναι ένα δωμάτιο που η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 28 βαθμούς! 😉

Όσο για την αυγοτροφή κατά την διάρκεια της πτερόροιας έχεις να προτείνεις κάποια Γιάννη; Η Easyyem κάνει ή έχει πολλή πρωτείνη για την εποχή; Επίσης τα μικρά μόλις σαραντίσουν σταδιακά μειώνω την συχνότητα αυγοτροφής που τους δίνω.. Κάνω καλά ή θα πρέπει να τρώνε καθημερινά αυγοτροφή μέχρι τους 3 μήνες ζωής και μετά να αρχίσω να μειώνω την συχνότητα παροχής της;
 
Back
Top