Returned Έχασα το κοκατίλ μου, πέταξε έξω από την πόρτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anagg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πουλιά που ενώ είχαν χαθεί αρχικά, επέστρεψαν στο σπίτι τους ή βρέθηκαν από τον ιδιοκτήτη τους.

Anagg

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2023
Μηνύματα
15
Πόλη
Πάτρα
Απαντησετε αμεσα. Εχασα το κοκατιλ μ. Πεταξε εκτος απο την πορτα . Το να οανω . Παρακαλω πολυ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΑΜΕΣΑΑ
 
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
@Anagg Βγες έξω να το ψάξεις για αρχή! Φώναζε το όνομα του μήπως τυχών κ ανταποκριθεί. Δεν βοηθάει που είναι νύχτα αλλά δεν χάνεις τίποτα να βγεις να ψάξεις. Ρώτησε κ τους γείτονες ή κ περαστικούς, μπορεί να πήγε σε κάποιο μπαλκόνι ή μπορεί καποιος να είδε κάτι.
 
Τι πιθανοτητες υπαρχουν; Εχει βγει εδω και ωρα . Και το ακουγαμαι στην αρζη που μας καλουσε . Και μετα ομως χαθηκε η φωνη του
Του εβαλα καλεσματα απο το ιντερνετ. Του εβαλα τραγουδια που ακουγε. Τι αλλο να κανω;
 
@Anagg συνεχίστε να του βάζετε καλέσματα. Μην εγκαταλείψετε. Μπορεί να είναι κάπου κ να τα ακούει αλλά λόγω νύχτας να φοβάται να πετάξει προς τα εκεί που τα ακούει κ να μην μιλάει. Μπορεί ξημερώνοντας να τον βρει τον δρόμο αν ακούει κάτι. Κ να αφήσετε κ τροφή κ νερό στο μπαλκόνι ή την αυλή από όπου έφυγε.
Δεν λέω, είναι μικρές οι πιθανότητες αλλά όχι ανύπαρκτες. Κ πλέον εξαρτάται από την υπομονή σας πόσο θα επιμείνετε. Εγώ θα ξενυχτουσα στο μπαλκόνι με καλέσματα κ το πρωί θα πήγαινα να βγάλω αφίσες να τοιχοκολησω με τη φωτογραφία του κ το τηλέφωνο μου. Κ θα ενημέρωνα επίσης τα πετ σοπ της περιοχής μου. Αν κάποιος τον έχει βρει θα πάει να του πάρει τροφή αύριο !
 
Τι πιθανοτητες υπαρχουν; Εχει βγει εδω και ωρα . Και το ακουγαμαι στην αρζη που μας καλουσε . Και μετα ομως χαθηκε η φωνη του
Του εβαλα καλεσματα απο το ιντερνετ. Του εβαλα τραγουδια που ακουγε. Τι αλλο να κανω
@Anagg συνεχίστε να του βάζετε καλέσματα. Μην εγκαταλείψετε. Μπορεί να είναι κάπου κ να τα ακούει αλλά λόγω νύχτας να φοβάται να πετάξει προς τα εκεί που τα ακούει κ να μην μιλάει. Μπορεί ξημερώνοντας να τον βρει τον δρόμο αν ακούει κάτι. Κ να αφήσετε κ τροφή κ νερό στο μπαλκόνι ή την αυλή από όπου έφυγε.
Δεν λέω, είναι μικρές οι πιθανότητες αλλά όχι ανύπαρκτες. Κ πλέον εξαρτάται από την υπομονή σας πόσο θα επιμείνετε. Εγώ θα ξενυχτουσα στο μπαλκόνι με καλέσματα κ το πρωί θα πήγαινα να βγάλω αφίσες να τοιχοκολησω με τη φωτογραφία του κ το τηλέφωνο μου. Κ θα ενημέρωνα επίσης τα πετ σοπ της περιοχής μου. Αν κάποιος τον έχει βρει θα πάει να του πάρει τροφή αύριο !δ
@Anagg συνεχίστε να του βάζετε καλέσματα. Μην εγκαταλείψετε. Μπορεί να είναι κάπου κ να τα ακούει αλλά λόγω νύχτας να φοβάται να πετάξει προς τα εκεί που τα ακούει κ να μην μιλάει. Μπορεί ξημερώνοντας να τον βρει τον δρόμο αν ακούει κάτι. Κ να αφήσετε κ τροφή κ νερό στο μπαλκόνι ή την αυλή από όπου έφυγε.
Δεν λέω, είναι μικρές οι πιθανότητες αλλά όχι ανύπαρκτες. Κ πλέον εξαρτάται από την υπομονή σας πόσο θα επιμείνετε. Εγώ θα ξενυχτουσα στο μπαλκόνι με καλέσματα κ το πρωί θα πήγαινα να βγάλω αφίσες να τοιχοκολησω με τη φωτογραφία του κ το τηλέφωνο μου. Κ θα ενημέρωνα επίσης τα πετ σοπ της περιοχής μου. Αν κάποιος τον έχει βρει θα πάει να του πάρει τροφή αύριο !
ΑΠο τις 21.30 εχει φυγει. Και ενω το ακουγαμε . Μετα οχι. Μετα περασε 1 ωρς . Και ακουγοταν πιο περα. Δεν ξερω δεν εζιυμε petshop εδω που μενω. Και εχω και τη γειτονια που θα βγαινει στα μπαλκονια . Δεν το εχει δει κανεις . Δεν μπορω να βαλω καλεσματα γιατι θα βγρι κανεις εξω και μετα θα με πρηζει.
[automerge]1695157159[/automerge]
@Anagg συνεχίστε να του βάζετε καλέσματα. Μην εγκαταλείψετε. Μπορεί να είναι κάπου κ να τα ακούει αλλά λόγω νύχτας να φοβάται να πετάξει προς τα εκεί που τα ακούει κ να μην μιλάει. Μπορεί ξημερώνοντας να τον βρει τον δρόμο αν ακούει κάτι. Κ να αφήσετε κ τροφή κ νερό στο μπαλκόνι ή την αυλή από όπου έφυγε.
Δεν λέω, είναι μικρές οι πιθανότητες αλλά όχι ανύπαρκτες. Κ πλέον εξαρτάται από την υπομονή σας πόσο θα επιμείνετε. Εγώ θα ξενυχτουσα στο μπαλκόνι με καλέσματα κ το πρωί θα πήγαινα να βγάλω αφίσες να τοιχοκολησω με τη φωτογραφία του κ το τηλέφωνο μου. Κ θα ενημέρωνα επίσης τα πετ σοπ της περιοχής μου. Αν κάποιος τον έχει βρει θα πάει να του πάρει τροφή αύριο !
@chrisa2102 ΑΠο τις 21.30 εχει φυγει. Και ενω το ακουγαμε . Μετα οχι. Μετα περασε 1 ωρς . Και ακουγοταν πιο περα. Δεν ξερω δεν εζιυμε petshop εδω που μενω. Και εχω και τη γειτονια που θα βγαινει στα μπαλκονια . Δεν το εχει δει κανεις . Δεν μπορω να βαλω καλεσματα γιατι θα βγρι κανεις εξω και μετα θα με πρηζει.
[automerge]1695157237[/automerge]
@chrisa2102 τι επιλογές εχω . Πως να αυξησω εστω και λιγο τις πιθανοτητες
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Anagg τότε ξαναβάλε καλέσματα το πρωί για να μην έχουν να πουν κάτι οι γείτονες! Κ εννοείται να βγείτε κ εσείς έξω να ψάξετε το πρωι! Εντωμεταξυ να υπάρχει φαγητό κ νερό διαθέσιμο σε σημείο που θα μπορούσε να έχει πρόσβαση κοντά σας.

Επίσης υπάρχουν τα εξής site.. lostandfound.gr και parrotalert.com. εκεί καταγράφονται τα ζωάκια κ οι παπαγάλοι αντίστοιχα που έχουν χαθεί, αλλά κ αυτοί που έχουν βρεθεί. Δεν χάνεις τίποτα να βάλεις αγγελία.

Το βασικό πάντως είναι το ψάξιμο στη γύρω περιοχή. Το πιθανότερο είναι να μην έχει απομακρυνθεί πολύ μέσα στη νύχτα. Μπορεί κάπου να έχει κουρνιάσει. Ξημερώνοντας βγείτε να ψάξετε ξανά με καλέσματα κ τραγούδια. Μην χάνετε τις ελπίδες σας!
Εύχομαι ολόψυχα να βρεθεί κ αύριο να μας πείτε τα καλά τα νέα!✨
 
@Anagg αν έχεις Facebook ρώτησε κ ανακοίνωσε το κ κει. Όσο ψάχνεις υπάρχουν πιθανότητες. Βάλε αγγελία ότι χάθηκε με φωτογραφία κ στα σάιτ που σου είπε η
@chrisa2102. Βγάλε αφίσες με φωτογραφία κ ενημέρωσε τοπικά πετ σοπ, γειτονιά κ ίσως κτηνίατρο της περιοχής σου. Ανέβασε κ εδώ φωτογραφία του.
Εύχομαι να το βρείτε κ σύντομα να μας πεις τα ευχάριστα.🤞
 
@MARY58 υπαρχει σχετικη ομαδα για χαμενα παπαγαλακια στο facebook? Ενημερώστε με αν υπαρχει και τι πρεπει να κανω
 
@chrisa2102 Τελικα τα καταφεραμε. Βρεθηκε . Βγηκαμε τα πρωι για ψαξιμο . Ομως πιο μετα καθως ημασταν στο μπαλκονι ακουγαμε κατι σαν το καλεσμα του . Και πηραμε ολα τα στενα . Τελικα μετα απο ωρα καθως ψαχναμε το ειδαμε πανω σε μια ταρατσα μιας πολυκατοικιας να στεκεται σε κατι καγκελα. Πηγαμε εκει ρωτησαμε αν μπορουσαν να μας ανοιξουν για να παμε να το παρουμε . Ανεβηκαμε και πηγα σιγα σιγα με ενα μιλετ στο χερι και ηρθε . Το εβαλα μεσα . Και μετα το πιασαμε και το πηραμε πισω μεσα σε ενα κουτι.Τελος ειναι ταλαιπωρημενος αρκετα και συνεχεια κλεινει τα ματια
 
@Anagg εχθές μου έφτιαξες την μέρα. 😊Μπράβο κ στον μικρό σας που σας φώναζε από την πρώτη στιγμή. 👏 Πάντως, τώρα μετά από το τόσο ευχάριστο γεγονός, θα σκεφτόμουν στην θέση σου, να του κάνω ένα τσεκ απ. Θα τον έψαχνα κυρίως στις πατούσες κ για παράσιτα μην κ τον πλησίασαν ή πλησίασε άλλα πουλάκια.
 
Back
Top