Γενικά Έχασα το κοκατίλ μου από ένα σκύλο

Ποια είδη σκέφτεσαι;
Κοκατιλ. Δεν σκέφτομαι κανένα άλλο. Είναι η μεγάλη μου αγάπη αυτά τα πουλιά. Ξέρω πριν 2 μέρες έλεγα δεν θέλω να τα ξαναδώ.όμως η καρδιά μου μόνο εκεί κλείνει. Δεν θέλω τίποτα αλλο
 
Μίλα αν θες με @zack27 και @vagelis76 ...
Εγγυημένα υγιή πουλάκια, με καλή ανατροφή :) και κυρίως μαθημενα να τρώνε πολλά άλλα εκτός των σπόρων...

Ακόμα και αν δεν έχουν τώρα, πίστεψέ με ότι αξίζει να περιμένεις!

Που μένεις;
 
Εαν δεν ειχε αιματα, σημαινει οτιο σκυλος δεν το δαγκωσε αρα το επιασε για να το δωσει σε εσενα. Και με τις φωνες νομιζε οτι το πουλι ηταν απειλη.Και ετσι το κρατησε μακρια σου, θα το ελεγα αποτυχημενη αυτοθυσια του σκυλου. Και αν μας λες οτι ο αντρας σου το πηρε πισω, ο σκυλος δεν ηθελε καν να το φαει, αλλιως δεν θα το εβρισκε. Λυπαμαι πολυ και αν πραγματικα αγαπας τα πουλακια βαζω στοιχημα οτι θα βρεις μια νεα φτερωτη αγαπη. (εαν εκανα λαθος παρακαλω διορθωστε με 😍😥😭
 
Εαν δεν ειχε αιματα, σημαινει οτιο σκυλος δεν το δαγκωσε αρα το επιασε για να το δωσει σε εσενα . (εαν εκανα λαθος παρακαλω διορθωστε με 😍😥😭
Όχι καλέ μια χαρά τα λες. 😀
 
Εαν δεν ειχε αιματα, σημαινει οτιο σκυλος δεν το δαγκωσε αρα το επιασε για να το δωσει σε εσενα. Και με τις φωνες νομιζε οτι το πουλι ηταν απειλη.Και ετσι το κρατησε μακρια σου, θα το ελεγα αποτυχημενη αυτοθυσια του σκυλου. Και αν μας λες οτι ο αντρας σου το πηρε πισω, ο σκυλος δεν ηθελε καν να το φαει, αλλιως δεν θα το εβρισκε. Λυπαμαι πολυ και αν πραγματικα αγαπας τα πουλακια βαζω στοιχημα οτι θα βρεις μια νεα φτερωτη αγαπη. (εαν εκανα λαθος παρακαλω διορθωστε με 😍😥😭
Δεν είναι θέμα αν το πήρε ο σκύλος για να παίξει η να το φάει η να το κάνει οτιδήποτε. Το θέμα είναι ότι το πουλί μου πέθανε. Το σκύλο δεν πρόκειται να τον συγχωρέσω στον αιώνα τον άπαντα. Από το σπίτι μου είναι πλέον ανεπιθύμητος! Τα συγχωροχάρτια μου τελειωσαν
[automerge]1567288828[/automerge]
Μίλα αν θες με @zack27 και @vagelis76 ...
Εγγυημένα υγιή πουλάκια, με καλή ανατροφή :) και κυρίως μαθημενα να τρώνε πολλά άλλα εκτός των σπόρων...

Ακόμα και αν δεν έχουν τώρα, πίστεψέ με ότι αξίζει να περιμένεις!

Που μένεις;
Έχω ήδη μιλήσει με εκτροφέα από Χαλκίδα εγώ τώρα βρίσκομαι Μέγαρα από Οκτώβρη θα ειμαι Αθήνα... Με τα παιδιά που λέτε όλα καλά και ωραία όμως αρνούμαι να αγοράσω πουλί από τέτοια απόσταση και να κάνει ταξίδι από Κρητη αν κατάλαβα καλά !
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μακάρι να το σκεφτείς καλύτερα. Αν κάποιος ευθύνεται, αυτός δεν είναι σίγουρα ο σκύλος. Αποδεχόμενη αυτό, θα φροντίσεις καλύτερα και το επόμενο πουλάκι σου.
Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να δώσει ένα πιάτο φαγητό στο αδέσποτο σκυλάκι.
 
Δεν είναι θέμα αν το πήρε ο σκύλος για να παίξει η να το φάει η να το κάνει οτιδήποτε. Το θέμα είναι ότι το πουλί μου πέθανε. Το σκύλο δεν πρόκειται να τον συγχωρέσω στον αιώνα τον άπαντα. Από το σπίτι μου είναι πλέον ανεπιθύμητος! Τα συγχωροχάρτια μου τελειωσαν


Συμπεράσματα :

-Το πουλάκι από κάτι φοβήθηκε και βάσει ένστικτου πήγε να πετάξει αλλά δεν μπόρεσε λόγω κομμενων φτερών.

-Ο σκύλος έδρασε όπως κάθε υγιής αδεσποτος σκύλος θα δρούσε.

- Εσυ έβγαλες ένα πουλάκι χωρίς εκπαίδευση, λουράκι και παράλληλα ακωτηριασμενο σε ανοιχτό χώρο λες και είναι λουτρινο και θα καθόταν ακουνητο.


Μάλλον δεν φταίει ο σκύλος ε;
 
Μακάρι να το σκεφτείς καλύτερα. Αν κάποιος ευθύνεται, αυτός δεν είναι σίγουρα ο σκύλος. Αποδεχόμενη αυτό, θα φροντίσεις καλύτερα και το επόμενο πουλάκι σου.
Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να δώσει ένα πιάτο φαγητό στο αδέσποτο σκυλάκι.

Μην σκας ο σκύλος καλό περνάει...όλη η γειτονιά μαζί του ασχοληται. Εγώ έφαγα την πίκρα. Αυτός ζει και βασιλευει

Συμπεράσματα :

-Το πουλάκι από κάτι φοβήθηκε και βάσει ένστικτου πήγε να πετάξει αλλά δεν μπόρεσε λόγω κομμενων φτερών.

-Ο σκύλος έδρασε όπως κάθε υγιής αδεσποτος σκύλος θα δρούσε.

- Εσυ έβγαλες ένα πουλάκι χωρίς εκπαίδευση, λουράκι και παράλληλα ακωτηριασμενο σε ανοιχτό χώρο λες και είναι λουτρινο και θα καθόταν ακουνητο.


Μάλλον δεν φταίει ο σκύλος ε;
Δεν απορρίπτω τις ευθύνες μου.φερθηκα παντελώς χαζά.όμως μην μου υποστηρίζετε τον σκύλο. Ας περναγατε αυτό που πέρασα και μετά να μου κάνατε τον δάσκαλο της αγάπης στο συγκεκριμένο σκύλο. Να σας έβλεπα από μια μεριά τι θα κάνατε; Μην μου πείτε πως θα συνεχιζατε να τον βάζετε σπίτι σας και να τον τάιζα τε. Ειλικρινά δεν το πιστεύω. Τότε είστε άγιος αγαπητέ μπράβο σας!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μαρία καλημέρα. λυπαμε για το συμβάν. Νομίζω ότι από εδώ και πέρα πρέπει να λειτουργησης ψύχραιμα, και να αφοσιοθης στο νέο πουλάκι με το κάλο όταν έρθει με περισοτερη υπευθυνότητα. Προσωπικά όπως και υποθηκε δεν κυκλοφορούμε με τον παπαγάλο ελεύθερο διότι κάποια στιγμή θα πετταξη. Ο σκύλος δεν φταίη σε τίποτα. την ευθηνή την έχουμε εμεις
 
Μαρία καλημέρα. λυπαμε για το συμβάν. Νομίζω ότι από εδώ και πέρα πρέπει να λειτουργησης ψύχραιμα, και να αφοσιοθης στο νέο πουλάκι με το κάλο όταν έρθει με περισοτερη υπευθυνότητα. Προσωπικά όπως και υποθηκε δεν κυκλοφορούμε με τον παπαγάλο ελεύθερο διότι κάποια στιγμή θα πετταξη. Ο σκύλος δεν φταίη σε τίποτα. την ευθηνή την έχουμε εμεις
Βρε παιδιά μην μου το λέτε και το ξαναλέτε.φυσικά από μένα ξεκίνησε το κακο εγώ φερθηκα με αφέλεια. Εγώ υπερκτιμησα τον παπαγάλο μου.όμως μην μου το παίζετε άγιοι έξω από το χορό. Αν είναι δυνατόν να μπορέσω εγώ να ξαναδώ με αγάπη αυτό το σκύλο.σοβαρολογειται.. Έχει 4 αδέσποτα εδώ η γειτονιά. Ο σκύλος ήταν υπερχοστασμενος. Δεν το έκανε από πείνα. Κανένα από τα άλλα σκυλιά δεν το πειράξε αυτός μόνο σηκώθηκε.όλα αδιαφόρησαν.
 
μαρια μην περνάς τόσο ευκολα σε χαρακτηρισμούς. Οι άγιοι είναι στην εκκλησια. τι να σου πούμε δηλαδή, εάν το ξανά ταισης δικό σου θεμα. εσύ άνοιξες το θεμα, και σου λέμε τις απόψεις μας. στην γειτονια μου έχω αδέσποτες γάτες. όλη την ημέρα είναι γύρω από τους παπαγάλους μου, και πείρα τα μέτρα μου. καταλαβενω τι έζησες, αλλα η όλη στάση σου προς στο αδέσποτο δεν μπορεί να συνεχιστη νομίζω, διοτι βγάζη πόλη άσχημη εικόνα.
 
Νομίζω ότι όλοι, από την πλευρά του ο καθένας, καλά τα λέμε. Αλλά η κοπέλα (Μαρία) θα επιθυμούσε να μην ξαναδεί τον σκύλο, και για αυτό δεν κάνει δα και τίποτα, δεν έριξε φόλα, δεν του κοπάνησε μερικές κλωτσιές, δεν, δεν, δεν...
Αντ' αυτού αναγνωρίζει τις ευθύνες της, όσες δηλαδή της αναλογούν, και επικοινωνώντας μαζί μας, εκφράζει τον αποτροπιασμό της στη θέα του σκύλου... φυσικό δεν είναι; Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά κάνει και τον εκφράζει έτσι, αντί να προβεί σε ενέργειες κατά του σκύλου.
Τον αντιπαθεί ίσως... Πάρα πολύ ανθρώπινο μου φαίνεται. Και το κυριότερο, δεν περιγράφει την πρόθεσή της ο σκύλος να έχει την οποιαδήποτε συνέπεια. Λέμε ότι ο σκύλος λειτούργησε βάσει ενστίκτου και δεν φταίει το ζωντανό κλπ, κλπ. Βάσει ενστίκτου θα λειτουργούσε αν ένα παιδάκι μικρό πήγαινε και του τράβαγε το αφτί, και το δάγκωνε, έτσι δεν είναι;
Και στην τελική για ΧΥΖ λόγους η Μαρία έχασε το αγαπημένο της πουλάκι... Και αυτό που λέει είναι ότι ο σκύλος έχασε τη συμπάθειά της, δεν είναι τόσο τρομερό.
 
παρακολουθήσαμε ένα ατυχες γεγονός. μια άσχημη στιγμή, που μπορεί να το ζήση ο κάθε κάτοχος πουλειων. είναι οι στιγμές που ο κάθε ένας από εμάς τρέμει στην σκέψη. κανεις δεν περιέγραψε ως ευχαρηστη την στιγμή. επίσης τα μέλη συμπαρασταθηκαν και ανεπτηξαν τις σκέψεις τους. το ίδιο επραξα κι εγώ. Ο κάθε ένας από εμάς έχει την σκέψη του και τις ευαισθησειες του για την κοινωνία των εγκαταλειενων ζωων, που έχουν την ατυχία να μην ζουν σε ένα σπίτι η έστω σε ένα καταφύγιο. υπεύθυνος ο φιλόζωος άνθρωπος. και σε αυτή την αδεσποτη κοινωνία έχουμε ευθηνή. Και η ευθηνή αυτή δεν είναι των αγιων αλλα των κοινων θνητων, που όσο έχουν την δύναμη ζουν ανάμεσα στην κοινωνία των αδέσποτων, που πολες φορές είναι η μικρογραφεια της συχρονης ζωής των ανθρώπων του αιώνα μας.
 
Ειναι στη φυση του ανθρωπου να μεταθετει/μεταφερει/μετατοπιζει/αποδιδει ευθυνες αλλου ή και αλλου οταν πρακτικα ευθύνεται αποκλειστικα ο ιδιος.

Αυτο συμβαινει ειτε έμμεσα ειτε άμεσα και στρογγυλεύει λιγο τις οποιες "γωνιες" ενος προβληματος.
Σε αυτη την βαση αποτελει το εξιλαστήριο θυμα ο σκυλος που πρεπει να "τιμωρηθει" παραδειγματικα.
 
@ianos, Ακριβώς.έτσι είναι! Ναι η αφέλεια μου ναι η βλακεία μου στο τετράγωνο ναι ναι ναι φταίω φταίω φταίω! Όχι όμως να νιώθω και οίκτο για ένα σκύλο που του έδειξα τόση αγάπη να μου βγάλει τα μάτια και να συνεχίσω να έχω τα ίδια συναισθήματα. Δηλ. Ελεος. Θα ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό να έφευγε ο παπαγάλος και ένα τυχόν σκυλί που δεν το ήξερα να το έκανε αυτό! Και άλλο το σκυλί που με είχε δει με τον παπαγάλο είχε δει πως έτρεφα συναισθήματα γι'αυτό το πουλί πολλές μέρες πριν.έμπαινε στην αυλή ξάπλωνε μπροστά από την πόρτα με την σίτα και με έβλεπε που ήμουν μέσα με τον παπαγάλο! Αυτό ήταν φίδι κολοβό που έτρεφα στον κόρφο μου! Μια στιγμή μόνο φέρτε την εικόνα στο μυαλό σας! Ένας σκύλος που τάιζα τε να σκοτώσει τον παπαγάλο σας!φέρτε μόνο αυτό ως γεγονός στο μυαλό σας για το δικό σας πουλί και μετά να κρίνετε αν νιώθω καλά η όχι! Και στην τελική εκτός της βλακείας της δικής μου αν αυτός ο σκύλος δεν ήταν εκεί την δεδομένη στιγμή θα έβγαινα και θα επερνα τον παπαγάλο μου και εννοείται ούτε ζωγραφίστη δεν θα ξαναεβλεπε την αυλή ! Ούρλιαζα και του φώναζα κοπαναγα την πόρτα τέτοια ουρλιαχτά δεν έχω ξαναβάλει στην ζωή μου! Τώρα μετά από 3 μέρες σκέφτομαι γιατί δεν πέταγα ότι έβρισκα μπροστά μου για να κερδίσω χρόνο να αποτρέψω το σκύλο να πάει προς τα κει. Δυστυχώς είχα μόνο παγώσει και ούρλιαζα δεν σκεφτόμουν τίποτα!
[automerge]1567322791[/automerge]
@Tony Forpus, Δεν μεταθεσα πουθενά τίποτα νομίζω.ήμουν σαφέστατη την μεγαλύτερη ευθύνη την φέρνω εγώ.η έννοια των κομμένων φτερών. Με είχε χαυνωσει. Κάτι που ποτέ δεν ήθελα για τον παπαγάλο. Μία η κακη στάση η δική μου η αφέλεια μου. Το πείσμα του παπαγάλου να ουρλιάζει και ως κακομαθημένο του έκανα το χατίρι.όλα αυτά έφεραν το δεδομένο γεγονός. Παύλα και τέλεια. Ο δεδομενος σκύλος για μένα είναι παρείσακτος αρέσει δεν αρέσει στους μεγαλόψυχους και φιλοσόφους της παρέας! Και ξαναλέω φέρτε το γεγονός στο δικό σας πουλί και μετά να σας δω πόσο θα αγαπάτε το δεδομένο σκυλί! Σιγά μην του στρώσω και κόκκινο χαλί!
 
Τελευταία επεξεργασία:
όχι όμως να νιώθω και οίκτο για ένα σκύλο που του έδειξα τόση αγάπη να μου βγάλει τα μάτια και να συνεχίσω να έχω τα ίδια συναισθήματα.
αυτό ήταν φίδι κολοβό που έτρεφα στον κόρφο μου

Συγγνωμη που παρεμβαίνω, αλλά βλέποντας τα παραπάνω, πέρα από την οργή που είναι εμφανής, θεωρώ πως αποδίδεις στον σκύλο ανθρώπινες ιδιότητες όπως ο δόλος. Σαν να το έκανε επιτιδες ο σκύλος για να σε πληγώσει ή ότι κατάλαβε πως εσυ αγαπούσες το πουλί και ήθελε με κάποιο τρόπο να σου «την φέρει».

Κατά την ταπεινή μου άποψη το σκυλί δε σκέφτηκε έτσι. Το σκυλί είναι από τη φυση του κυνηγός και το πουλί θήραμα. Έτσι είναι γραμμένο στο DNA του. Δεν μπορεί να σκεφτεί και να συναισθανθεί με τους δικούς μας όρους. Καταλαβαίνω πως ο πόνος τυφλώνει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε το σκυλί για δόλο. Μου θυμιζει τους βοσκούς που πάνε και σκοτώνουν τους λύκους επειδή έφαγαν τα πρόβατα τους, ενώ οι ίδιοι δε έχουν πάρει μέτρα για τη σωστή φύλαξη τους. Εμείς είμαστε τα νοήμονα όντα.

Φυσικά κανείς δε σε υποχρεώνει να εξακολουθείς να το συμπαθείς και να τον ταΐζεις και συγγνωμη για την παρέμβαση μου.
 
Δεν ξέρω το λόγο που το έκανε σκύλος Ελένη! Και δεν με ενδιαφέρει ποια ήταν τα κίνητρα του... Εγώ έτσι νιώθω. Δεν ρίχνω τις ευθύνες στο σκύλο νομίζω αν διαβάσεις όλα όσα έχω γράψει δηλώνω ΕΝΟΧΗ γι'αυτό που έγινε...η αδυναμία μου στον παπαγάλο να μην τον ακούω να ουρλιάζει όταν φεύγω από το δωμάτιο η αφέλεια μου ως προς το τι μπορεί να συμβεί ! Έφερε το κακο.όμως δεν μπορώ να νιώσω αγάπη για το σκύλο που είδα τον παπαγάλο μου στα δόντια του.όσοι μπορείτε να φανταστείτε τον παπαγάλο σας στο στόμα σκύλου να ουρλιάζει και μετά από αυτό να εξακολουθείτε το δεδομένο σκύλο να τον αγαπάτε μπράβο σας!
 
Ο χρόνος που πέρασε από το φρικτό γεγονός, είναι ελάχιστος..
Όλοι εμείς το αντιμετωπίζουμε με το ''σοκ'' του διαβάσματος, αλλά δεν το ζήσαμε=
διατηρούμε ισορροπίες, συναισθήματα και σκέψεις με απόλυτη ''ψυχρή'' λογική.
Ο θυμός μετά από ένα τέτοιο τραγικό γεγονός είναι επακόλουθο... Είναι νωρίς, δεν αντιδρούμε όλοι με τον ίδιο τρόπο.

...όχι όμως να νιώθω και οίκτο για ένα σκύλο που του έδειξα τόση αγάπη να μου βγάλει τα μάτια και να συνεχίσω να έχω τα ίδια συναισθήματα. Δηλ. Ελεος. Θα ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό να έφευγε ο παπαγάλος και ένα τυχόν σκυλί που δεν το ήξερα να το έκανε αυτό! Και άλλο το σκυλί που με είχε δει με τον παπαγάλο είχε δει πως έτρεφα συναισθήματα γι'αυτό το πουλί πολλές μέρες πριν.έμπαινε στην αυλή ξάπλωνε μπροστά από την πόρτα με την σίτα και με έβλεπε που ήμουν μέσα με τον παπαγάλο!αυτό ήταν φίδι κολοβό που έτρεφα στον κόρφο μου! Μια στιγμή μόνο φέρτε την εικόνα στο μυαλό σας!ένας σκύλος που τάιζα τε να σκοτώσει τον παπαγάλο σας!
Τόσο νωρίς (προς το παρόν) ώστε δικαιολογεί την ιδέα, το ζώο (αδέσποτο) να μην αντιδρά με ένστικτα, αλλά ανθρώπινη λογική...
Ο πανδαμάτωρ χρόνος θ΄επαναφέρει ισορροπίες...
Η τοποθέτηση μου, με συναίσθηση Μαρία🙂
 
Κανένας δε σε κατηγορεί, ούτε γι αυτό που νιώθεις, ούτε για αυτά που σκέφτεσαι. Είναι όλα κατανοητά, τα καταλαβαίνω. Ίσως αυτό που προσπαθούμε, ίσως άτσαλα ή απότομα, να σου δείξουμε είναι πως ορισμένες φορές μπορεί ο πόνος και η οργή να μας τυφλώνουν. Απλά προσπαθούμε να βάλουμε τα πράγματα στην σωστή οπτική όσον αφορά το περιστατικό.
Φυσικά και έχεις αναλάβει τις οποίες ευθύνες σου και είμαι σιγουρη ότι αυτό θα σε κάνει ακόμα πιο υπεύθυνη ιδιοκτήτρια στο μέλλον. Τι άλλο είναι άλλωστε τα λάθη από καλές ευκαιρίες να μας γίνουν μάθημα.
Όλοι είμαστε με το μέρος σου, αυτό προέχει να καταλάβεις, όμως σαν ομάδα που νοιάζεται, θέλω να πιστεύω, για καθε είδους ζωή, απλά θέλαμε να σε κάνουμε να δεις πως τα ζώα δρουν βάση ενστίκτου.
Αυτό έκανε τον παπαγάλο σου να πετάξει, αυτό έκανε και το σκυλί να του επιτεθεί. Το ίδιο θα έκανε και μια γάτα ή κάποιο άλλο αρπακτικό. Δε θελουμε να σε πείσουμε για κάτι, ούτε να σου αλλάξουμε γνώμη. Φιλικά πάντα. 🙂
 
Δεν μεταθεσα πουθενά τίποτα νομίζω.ήμουν σαφέστατη την μεγαλύτερη ευθύνη την φέρνω εγώ.

Μαρια δεν ειναι σκοπος κανενος εδω να σου ριξει ή οχι ευθύνη.
Ειναι δεδομενο πως εχεις, οχι την μεγαλυτερη, αλλα ολη την ευθύνη.

Εδω οι κουβεντες που γινονται μενουν ως παρακαταθήκη για τα μελλοντικα μελη που θα μπουν και θα διαβασουν το θεμα.
Το Petbirds φιλοξενει και μικροτερα σε ηλικια μελη και καλο ειναι καποια πραγματα οσο και αν πονανε, οσο και αν ειναι ενοχλητικα στο ματι ή στο αυτι να λέγονται ως εχουν για να μην δημιουργούνται στρεβλες εικονες.
 
Back
Top