Γενικά Έχασε κανείς παπαγάλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bookie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Bookie

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Έχασε κανείς παπαγάλο σήμερα στην Αθήνα και αν ναι σε ποιά περιοχή και τι είδος;
 
Bookie, είδες εσύ κάποιον παπαγάλο να τριγυρνάει; Προσπάθησε κανένας να τον πιάσει; Τί είδους είναι; Μπορείς να μας περιγράψεις την εμφάνισή του; Φαινόταν αν φορούσε δαχτυλίδι;
 
φιλε Bookie αμα εχεις βρει εσυ καποιον παπαγαλο καλυτερα μην πεις τη ειδος ειναι να σου πει αυτος που το εχασε πρωτα και μετα γιατι μπορει πολυ να πουν οτι ειναι δικο τους.
 
Τουλάχιστον τότε ας μας πει την περιοχή. Η Αθήνα είναι τεράστια και έχει 5 εκατομμύρια κόσμο. Πολλοί παπαγάλοι μπορεί να έχουν χαθεί.
 
αν καποιος εχασε παπαγαλο ας του πει.. Αν πει τι ειδος ειναι, τι χρωμα κτλ... Τοτε ξαφνηκα καποιοι επιτυδιοι θα χασουν ενα ιδιο 😉
 
Μακαρι να ειναι τακτικο μελος του φορουμ...
γιατι αλλιως παει πεταξε το πουλι!
 
Bookie σημερα στην περιοχη του Φαληρου μου εφυγε ενα Lovebird peach face πρασινο.Φοραει δαχτυλιδι μωβ κλειστου τυπου. Ειναι γεννημενο το 2009 και ειναι απο την Ολλανδια(ΝΒ).

Αν το χεις δει σε παρακαλω ενημερωσε με γιατι το πουλι μολις ειχε τελειωσει με την αντιβιωση που επαιρνε και ισως ξαναχρειαστει να παρει.

Απλα να πω οτι το πουλι δεν ειναι δικο μου μιας κι ειχε ερθει στο μπαλκονι. Περισοτερα εδω-> https://community.petbirds.gr/threads/Ηρθε-ενας-Ολλανδος-στο-μπαλκονι-lovebird.14922/

Eπισης αν και ειναι λιγο δυσκολο να ναι αυτος και η Ιωαννα εχει χασει τον Yugi
 
Φωτακο σε ευχαριστω που με σκεφτηκες και μακαρι να ηταν αυτος...
 
..σε μια μέρα ενας παπαγάλος μπορεί να πετάξει στη πόλη γύρο στα 3 χλμ. Γιαυτό αν έχετε πιάσει ενα πουλί δεν σημαίνει πος ξέφυγε απο "κάπου απέναντι".
 
ναι αλλα τι να κανει;

παιδια δυστοιχος δεν ειναι ολοι δικαιοι... Πολλοι ειναι αυτοι που για να την βγαλουν τσαμπα θα επερναν τηλ να πουν οτι αυτοι τον εχασαν. Γιαυτο καλυτερα ή να λεει απλα οτι βρηκε εναν παπαγαλο(και αυτος που εχασε να του λεει πως ηταν.. Και αν ηταν αυτος οκ)...
ή αν δει καμοια αφισα απο καποιον που εχασε παπαγαλο...

εγω οταν βρηκα μια ροζελα...ηρθε μια κυρια κλεγοντας... Επιδη την ακουσε... Καταλαβενες οτι δεν ελεγε ψεματα.. Ενοϊτε πως την εδωσα... Οπως εγω θα ηθελα να μου δωσουν αν καποιος εβρησκε αυτο που εχανα, αλλα υπαρχουν και απατεονες...
 
Bookie αν φοραει δαχτυλιδι περιεγραψε το πουλι και οποιος ερθει για να το ζητηση πες του να σου πει τα στοιχεια που γραφει το δαχτυλιδι!
 
Παιδιά είμαι εντελώς άσχετος με την Αθήνα...
Απλά μήπως το διαβάσει τυχαία κάποιος και βρεθεί...

Έχασα τον Κόκκο. Ένα pearl cockatiel 1 έτους στο Αίγιο. ΑΝ κάποιος το βρει και ΑΝ εχει τη διάθεση να το επιστρέψει, ας μου στείλει μήνυμα...

Είναι πολύ ήρεμο και κάθετε στο χέρι του καθενός χωρίς να φοβάται...


Σας ευχαριστώ πολύ!
 
χαμένο παπαγαλάκι

έχασα ένα γαλάζιο μπάτζι χθες βράδυ, περιοχή αγίων αναργύρων. ☹
 
Xθες το μεσημέρι ήρθε στο σπίτι μου ένα Lovebird. Εγώ αγνοούσα την ύπαρξη τους και επειδή διάβασα κάπου ότι συνήθως πάνε ζευγάρια είπα αν τύχον είχε ζευγάρι κάποιος και το έχασε για να μην του αυτοκτονήσει και το άλλο ή του πεθάνει από τη στεναχώρια αν το έχει χάσει ας το πει να του το δώσω. Έχω και ένα καναρίνι παράλληλα και για κακή μου τύχη το λόβμπερντ αντιγράφει το καναρίνι και μου παίρνει τα αυτιά. Δεν το έχω σε κλουβί το έχω να πετάει χύμα στο σπίτι και του πήρα χθές που ήρθε τροφή πριμιουμ για να το ταίζω. Πρέπει να του πάρω ένα κλουβί να το βάλω μέσα και είδα στο πετ σίτι κάτι τιμές και μου πέσανε τα αυτιά. Μιλάμε για πάνω από 100 ευρώ. Δηλαδή το ζευγάρι κοστίζει λιγότερο από το κλουβί.😕
Ξέρετε κάποιο μέρος στην Αθήνα με λογικές τιμές να πάω να του πάρω ένα κλουβί για να το έχω μέσα γιατί και το να κυνηγάω τις κουτσουλιές του κάθε τρεις και λίγο είναι πακέτο όπως επίσης και κάποιο αναγνωρισμένο πτηνίατρο γιατί στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι.

Για να με πλησιάσει ούτε κουβέντα δεν νομίζω να με πλησιάσει ποτέ και δεν έχει έρθει ως τώρα. Σκέφτομαι επίσης να του πάρω άλλο ένα για να έχει παρέα και θέλω να του κάνω ένα dna test. Αυτό το τέστ πόσο πάει στο περίπου; Αν το πάρω μαζί μου σε κάποιον που πουλάει Lovebirds θα βρεί το φύλο του ή θα μου πει στη τύχη ότι του κατέβει;

Η αγαπημένη του ασχολία για την ώρα είναι τα καλώδια της λάμπας και δεν θέλω να το δω ψητό αλλά από την άλλη δεν θέλω να το κυνηγήσω τσάμπα για να μην το στρεσάρω και δεν έχω και που να το βάλω.
 
κανεις σχέδια για κλουβια...DNA Τεστ.. κλπ

δεν σκεφτηκες οτι αυτος ο καποιος που το εχασε, μπορει να το ψαχνει κ φυσικα να το θελει πισω;

δεν ειναι πιο σωστο να βαλεις ανακοινωσεις οτι βρηκες εναν παπαγαλο κ να ενημερωσεις κοσμο της περιοχης με καποιο τροπο; 🙄😕

κ αν με το καλο δεις οτι δεν υπαρχει αναζητηση του πουλιου μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα, το κρατας.

κ ο Φωτης Lovebird εχασε κ το ψαχνει.
αλλα ακομα κ αν δεν ειναι αυτο που φιλοξενουσε ο Φωτης, καποιος απ την περιοχη σου το εχασε λογικα...
 
Bookie διαβασες το ποστ μου; Σε ποια περιοχη το βρηκες; Τι ειδος ειναι;Εχει αυτα τα χαρακτηριστικα που αναφερω;
 
Τη διάβασα την αγγελία σου. Δεν είναι το δικό σου.

Χωρις να θελω να σε προσβαλω και χωρις να ειναι τετοια η προθεση μου μπορεις να βαλεις φωτογραφια του πουλιου;Γιατι μπορει να μην καταλαβες απο την περιγραφη..Αμα το δω θα καταλαβω πολυ καλα αν ειναι το δικο μου. 😉

Ο λογος που καιγομαι τοσο να το βρω(περαν του οτι το λυπαμαι) ειναι οτι ειναι αρρωστο.
 
κανεις σχέδια για κλουβια...DNA Τεστ.. κλπ

δεν σκεφτηκες οτι αυτος ο καποιος που το εχασε, μπορει να το ψαχνει κ φυσικα να το θελει πισω;

δεν ειναι πιο σωστο να βαλεις ανακοινωσεις οτι βρηκες εναν παπαγαλο κ να ενημερωσεις κοσμο της περιοχης με καποιο τροπο; 🙄😕

κ αν με το καλο δεις οτι δεν υπαρχει αναζητηση του πουλιου μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα, το κρατας.

κ ο Φωτης Lovebird εχασε κ το ψαχνει.
αλλα ακομα κ αν δεν ειναι αυτο που φιλοξενουσε ο Φωτης, καποιος απ την περιοχη σου το εχασε λογικα...

Κοίτα θα μπορούσα κάλλιστα να το αφήσω να βγει έξω και να το φάνε οι γάτες ή να το αφήσω να πεθάνει της πείνας έξω από το σπίτι μου. Έτσι δεν είναι;

Τώρα για τις αγγελίες αν ήμουν αργόσχολος θα μπορούσα να βάλω. επειδή όμως δεν είμαι και δουλεύω πολλές ώρες δεν έχω το χρόνο. Αυτό που μπορούσα να κάνω και έκανα ήταν να το αναφέρω εδώ.

Την επόμενη φορά που θα μου το παίξει κάποιος τάχα φιλόζωος και θα ασκήσει κριτική στη πράξη μου θα το αφήσω να χαρεί την ελευθερία του μέχρι να το φάνε οι γάτες της γειτονιάς.
 
Back
Top