Γενικά Έχασε κανείς παπαγάλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bookie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
...

Διάβασα σε περιπτώσεις κάποιων που τους μπήκε ένα πουλί στο σπίτι να του εύχονται τα καλύτερα λέγοντας τους μάλιστα ότι είναι και τύχη. (sic)

Σε μένα δεν ξέρω και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επίθεση και γιατί αυτή η ειρωνία.
...

Eπειδη αν γυρισεις πισω στα ποστ και διαβασεις θα δεις οτι εσυ ξεκινησες τις ειρωνειες, το υφος στα γραφομενα σου και τις απειλες οτι θα το δωσεις στις γατες. Επισης στα αλλα θεματα τα οποια αναφερεσαι θα ειδες οτι δεν διαστασαν τα μελη αυτα να βαλουν αμεσα φωτογραφιες του πουλιου που βρηκαν χωρις να φοβουνται μηπως το διεκδικησει καποιος οτι το εχασε. Δεν υπαρχει λογος να απορεις λοιπον γιατι η αντιμετωπιση δεν ειναι η ιδια επειδη εσυ χειριζεσαι διαφορετικα την κατασταση.
Ας χαλαρωσουμε τους τονους και ας προσπαθησουμε να βοηθσουμε το πουλι. Βρηκες κλουβι; Τι κλουβι βρηκες; Παιχνιδια του εχεις;
 
Δυστυχώς υπάρχει και πολύς κόσμος που παίρνει ένα πουλί για το κέφι και μετά το βαριέται ή κουράζεται να το καθαρίζει και ανοίγει την πόρτα...

Αλλά μου φαίνεται παράξενο να πάρει κάποιος άσχετος και να διεκδικήσει το Lovebird. Γίνεται; δεν είναι και κανένας μακάο...
(χωρίς να παρεξηγηθώ από κατόχους Lovebird! Ελπίζω να καταλαβαίνετε πως το εννοω!)
 
Αλλά μου φαίνεται παράξενο να πάρει κάποιος άσχετος και να διεκδικήσει το Lovebird. Γίνεται; δεν είναι και κανένας μακάο...
έχεις ένα τσιουαουα και ένα ντόπερμαν[sorry αλλα οσο να 'ναι στα σκυλια εχω μεγαλύτερη αδυναμία και πιστεύω οτι μπορώ να φέρω και καλύτερο παράδειγμα]λοιπόν χάνεις το τσιουάουα, τι θα πεις; Ε σιγα μωρε, μια σπιθαμη ήταν; Ε και το ντοπερμαν είναι 30 κιλά παραπάνωκαι τι έγινε;δεν έχει σημασία το μέγεθος του ζώου, είναι συναισθηματική αξία.
 
κοίτα, δεν είναι το μέγεθος το θέμα... αλλά το βρίσκω... Πως να το πω... Θρασύτατο ενώ μπορείς να πας στο μαγαζί να πάρεις ένα Lovebird με 30 ευρώ, να παίρνεις κάποιον που το βρήκε και προσπαθεί να το επιστρέψει και να του λες ψέμματα ότι είναι δικό σου...

Και για μακάο το βρίσκω επίσης ανήθικο, αλλά σ'αυτή την περίπτωση μιλάμε για κάτι που πάρα πολύς κόσμος δεν έχει τη δυνατότητα να αγοράσει, κι άρα το βρίσκω πιθανότερο να γίνει...

Σε καμία περίπτωση δε μιλάω για τη συναισθηματική αξία του πουλιού... Η αδελφή μου (που είναι 40 χρονών και έχει πάρει ένα κόκατιλ για το γιο της) έκλαιγε με λιγμούς όταν έφυγε η Πουπού ! (Την ξαναβρήκαν τελικά 😛)
Δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
 
το θέμα δεν είναι οτι κάποιος μπορεί να πει οτι είναι δικό του, εγώ προσωπικάκαι όσο ξέρω τα ενεργά μέλη αυτου του φόρουμ πιστεύω πως κανένας τους δεν πρόκειται να πει πως κάτι είναι δικό του χωρίς να είναι[για πολλους και διάφορους λόγους, ηθικούς και μη]... Το θέμα θα το καταλάβεις αν διαβάσεις με προσοχή όλα τα ποστς απο την αρχή μέχρι αυτή τη σελίδα 😉
 
!

βρηκα ενα παπαγαλο παιδια... Βεβαια δεν θα ηθελα να τον δωσω γιατι ειναι γλυκουλης, αλλα λυπαμαι αυτον που τον ειχε
 
ααα σίγουρα ο δικός μου δεν έχει πετάξει μέχρι Πειρεά αλλά το αναφέρω:

έχασα ένα pearl κοκατίλ στο Αίγιο...
 
Ασπρούλα, αν τον βρίσκεις εσύ γλυκούλη, σκέψου ότι κάποιος μπορεί να τον λατρεύει... κρίμα δεν είναι;
Υπάρχουν πολλοί γλυκούλιδες παπαγάλοι που μπορείς να αποκτήσεις με πολύ χαμηλή τιμή και να είναι ολοδικοί σου!
 
ασπρουλα, νομιζω οτι δεν το εννοεις αυτο που λες.. ( βεβαια δεν θα ηθελα να τον δωσω γιατι ειναι γλυκουλης...)
γιατι αν δεν η8ελες πραγματικα να τον επιστρεψεις δεν θα εμπαινες στη διαδικασια να κανεις εγγραφη στο forum για να μας το πεις απλα!
το καλυτερο λοιπον 8α ηταν να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για τον φιλο "δραπετη" και να βρεθει συντομα ο κατοχος του..

περιμενουμε νεα σου και ευχομαι να παρεις τη σωστοτερη αποφαση
 
Ασπρουλα κακως το λες αυτο.
Πριν ενα μηνα εχασα τον δικο μου παπαγαλο. Με κοπο καταφερα να τον εξημερωσω. Καθε μερα ειμασταν μαζι, καθοταν διπλα μου, επαιζε μαζι μου και μου εδινε πολυ μα πολυ αγαπη.
Τελικα μου εφυγε και τον επιασε καποιος "κυριος"δυο στενα πιο κατω απο το σπιτι μου.
Μπορεις να φανταστεις πως αισθανομαι εγω με αυτη την κατασταση;
Μπορεις να φανταστεις πως θα αισθανεται εκεινος που εχασε αυτον που βρηκες;
Μπορεις να φανταστεις πως θα αισθανεσαι ΕΣΥ αν χασεις αυτον που τοσο αγαπας;
 
Ασπρουλα, θα σου πω μοναχα κατι και κατσε και σκεψου, θα ανοιγα ενα αλλο ποστ με τιτλο ΧΑΘΗΚΕ ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΤΑΔΕ,
θα σου δωσω ενα παραδειγμα : για φαντασου να ειχες ενα παπαγαλο κα να τον ειχες εξημερωση εσυ υστερα απο κοπο και θυσιες... Να τον αγαπουσες πολυ, και να ασχολιοσουν αρκετες ωρες την ημερα μαζι του, δηλαδη με λιγα λογια να σου γεμιζε την ζωη... ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΕ ! Θελω να πιστευω οτι θα κανεις το σωστο.
 
Ρε παιδια η ασπρουλα ειπε οτι βρηκε καποιον παπαγαλο και πολυ απλα οτι θα ηθελε να μην εφυγε απο καπου αλλα να τον "εδιωξαν" γιατι ετσι θα μπορουσε να τον κρατησει!
Αν τελικα βρεθει ο "κατοχος" θα τον δωσει ομως!
Καλα δεν λεω ασπρουλα;
 
επειδη εισαι μικρη ακομα, γλυτωσαμε και οι δυο να κανω την πρωτη μου αρνητικη αξιολογηση. Θελω να πιστευω οτι ο φιλος banor εχει πιασει το σκεπτικο σου
 
Ρε παιδια η ασπρουλα ειπε οτι βρηκε καποιον παπαγαλο και πολυ απλα οτι θα ηθελε να μην εφυγε απο καπου αλλα να τον "εδιωξαν" γιατι ετσι θα μπορουσε να τον κρατησει!
Αν τελικα βρεθει ο "κατοχος" θα τον δωσει ομως!
Καλα δεν λεω ασπρουλα;
ναι αυτο εννουσα... Αν καποιος το εχει χασει κ τον εχει αναγκη θ τον δωσω... Εχω χασει κ εγω παπαγαλακι κ ξερω
 
σωστη ασπρουλα.
καλη επιτυχια σ οτι προκυψει.:)
 
Back
Top