Γενικά Έχασε κανείς παπαγάλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bookie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χωρις να θελω να σε προσβαλω και χωρις να ειναι τετοια η προθεση μου μπορεις να βαλεις φωτογραφια του πουλιου;Γιατι μπορει να μην καταλαβες απο την περιγραφη..Αμα το δω θα καταλαβω πολυ καλα αν ειναι το δικο μου. 😉

Ο λογος που καιγομαι τοσο να το βρω(περαν του οτι το λυπαμαι) ειναι οτι ειναι αρρωστο.

Δεν είναι το δικό σου, αν ήταν το δικό σου θα σου το έλεγα από μόνος μου χθες έστω και αν αμιφβάλλω να μπορεί να φτάσει τη περιοχή μου από το Φάληρο.
 
Την επόμενη φορά που θα μου το παίξει κάποιος τάχα φιλόζωος και θα ασκήσει κριτική στη πράξη μου θα το αφήσω να χαρεί την ελευθερία του μέχρι να το φάνε οι γάτες της γειτονιάς.
μας το εξηγεις λιγο παραπανω αυτο;
 
Δεν είναι το δικό σου, αν ήταν το δικό σου θα σου το έλεγα από μόνος μου χθες έστω και αν αμιφβάλλω να μπορεί να φτάσει τη περιοχή μου από το Φάληρο.

Δικο μου δεν ηταν εξ αρχης αυτο το πουλι. Ηρθε στο μπαλκονι μου το περιποιηθηκα το ταισα το ποτισα το πηγα σε κτηνιατρο γιατι ειδα οτι ηταν αρρωστο κλπ.

Ηθελα να γινει καλα απλως. Ηδη του χα βρει και οικογενεια μολις γινει καλα οπου θα εβρισκε και ταιρι. 😉

Την περιοχη σου ομως δεν μας την ειπες... Εγω σε πιστευω παντως. 🙂

Βαλε μας ομως και μια φωτογραφια γιατι μας εχεις αφησει και ξεροσταλιαζουμε.
 
Παιδιά, σκεφθείτε λογικά.

Booke, βάλε αγγελία στη περιοχή σου οτι βρέθηκε ενασ παπαγάλος, πάρε του ενα κλουβί και κράτησε το κανένα 2-3 βδομάδες. Αμα δεν το αναζητάει κανείς κράτησε το.

Φώτη, αμα θα βάλει τη φωτογραφία θα βρεθεί κάποιος που θα πει οτι είναι δικό του (ενώ δεν είναι). Αμα δεν φορά δακτυλίδι δεν θα βρεις άκρη. Ασ να στείλουν ΠΜ στον Bookιe και ασ ελπίζουμε οτι θα το δώσει αμα θα βρεθεί ο άνθρωπος που το έχασε.

Δεν είναι τόσο ακριβά πουλιά τα Lovebirds για να το κρατήσει ο Bookie, ενω μπορεί να είναι αγαπημένος φίλος για έναν άλλον.
 
... Την επόμενη φορά που θα μου το παίξει κάποιος τάχα φιλόζωος και θα ασκήσει κριτική στη πράξη μου θα το αφήσω να χαρεί την ελευθερία του μέχρι να το φάνε οι γάτες της γειτονιάς.

Αυτο τι ειναι τωρα απειλη; 🙄 Θα το κανεις για να τιμωρησεις ετσι καποιον απο εδω επειδη εχασε ενα πουλι και εχει αγωνια μηπως ειναι το δικο του, η για να δειξεις ετσι ποσο φιλοζωος εισαι εσυ; Αν οντως ενδιαφεροσουν να βρεις τον ιδιοκτητη του θα εβαζες φωτογραφια. Εχεις δει καμια αγγελια να λεει οτι χαθηκε σκυλακι και να μην εχει φωτογραφια; Κυκλοφορουν εκατομμυρια σκυλακια εξω.
 
Την επόμενη φορά που θα μου το παίξει κάποιος τάχα φιλόζωος και θα ασκήσει κριτική στη πράξη μου θα το αφήσω να χαρεί την ελευθερία του μέχρι να το φάνε οι γάτες της γειτονιάς.

Καμία λογική! Καλλίτερα ας να βάλει φωτογραφία... 😕
 
Ξέρετε τι δεν έχετε πάρει χαμπάρι. Πως αν ήθελα να το κρατήσω δεν θα έλεγα τίποτα σε κανέναν και απλά θα είχα ένα Lovebird στη συλλογή μου.

Το ξέρετε πως ένα Lovebird κάνει 30 ευρώ; Τώρα δηλαδή τι κάνετε έρχεστε να κρίνετε εμένα; Τώρα αν είναι να βάλω φωτογραφία ή να πω τη περιοχή μου καλύτερα να βάλω μια αγγελία και να πω χαρίζεται Lovebird.
 
Ξέρετε τι δεν έχετε πάρει χαμπάρι. Πως αν ήθελα να το κρατήσω δεν θα έλεγα τίποτα σε κανέναν και απλά θα είχα ένα Lovebird στη συλλογή μου.

Το ξέρετε πως ένα Lovebird κάνει 30 ευρώ; Τώρα δηλαδή τι κάνετε έρχεστε να κρίνετε εμένα; Τώρα αν είναι να βάλω φωτογραφία ή να πω τη περιοχή μου καλύτερα να βάλω μια αγγελία και να πω χαρίζεται Lovebird.

Οσοι εχασαν παπαγαλο το δηλωσαν εδω. Δεν υπαρχει καποιος αλλος. Οι μονος που δηλωσε οτι εχασε Lovebird ημουν εγω.
Αρα ποιο ειναι το προβλημα σου να βαλεις μια φωτογραφια; Τι θα χασεις;
 
Ξέρετε τι δεν έχετε πάρει χαμπάρι. Πως αν ήθελα να το κρατήσω δεν θα έλεγα τίποτα σε κανέναν και απλά θα είχα ένα Lovebird στη συλλογή μου.

Το ξέρετε πως ένα Lovebird κάνει 30 ευρώ; Τώρα δηλαδή τι κάνετε έρχεστε να κρίνετε εμένα; Τώρα αν είναι να βάλω φωτογραφία ή να πω τη περιοχή μου καλύτερα να βάλω μια αγγελία και να πω χαρίζεται Lovebird.

Μια χαρα τα παιρνουμε ολα χαμπαρι μιας και οι περισσοτεροι απο εδω καποια στιγμη εχουμε βρει χαμενα η εγκατελειμενα πουλια στο δρομο. Επισης δικαιωμα σου ειναι να το κρατουσες και να μην ελεγες τιποτα σε κανεναν οπως δικαιωμα σου ειναι αν δεν φοραει δαχτυλιδι ωστε να επαληθευτουν τα στοιχεια του να μην πιστεψεις κανεναν που θα το διεκδικησει ως δικο του. Αρχιζεις ομως να ψαχνεις τον διοκτητη ενος πουλιου που δεν εμφανιζεις και ερχεσαι σε μια κοινοτητα φιλων των πτηνων και απειλεις οτι θα αφησεις ενα πουλι να το φανε οι γατες. Τι αντιδραση περιμενες να εχεις απο τα υπολοιπα μελη; Δεν υπαρχει λογος ουτε για καυγαδες ουτε για διαφωνιες. Καλυτερα το θεμα να τελειωνει εδω και αφου ο ιδιοκτητης το πιθανοτερο ειναι να μη βρεθει τουλαχιστον καλο θα ηταν να παρεις οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες για να φροντισεις το πουλακι απο ατομα που φροντιζουν και αναπαραγουν Lovebirds ομορφα και χωρις ειρωνειες για το αν "παιρνουμε χαμπαρι" η οχι.
 
Ο καθένας κρίνεται σε ένα φόρουμ απο τα λεγόμενά του. Όλοι κρίνουν και κάποια στιγμή όλοι κρίνονται. Το θέμα είναι οτι εσύ εξέλαβες μιά συμβουλή ως προσπάθεια επίκρισης. Το συγκεκριμένο φόρουμ υπάρχει για να ανταλλάσσονται απόψεις και συμβουλές σχετικά με τα πουλιά. Δεδομένου οτι σκέφτεσαι να το κρατήσεις το πουλί φαντάζομαι οτι κάποια στιγμή θα σου χρειαστούν κάποιες συμβουλές για την φροντίδα του. Σε αυτό το φόρουμ όταν βλέπουμε κάποιο "κενό", ή όταν θεωρούμε οτι ένα μέλος που ανεβάζει κάποιο θέμα μπορεί να κάνει κατά την άποψή μας κάτι καλύτερο τότε το συζητάμε όλοι μαζί και προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη.
Αυτή είναι η βασική αρχή κάθε εξειδικευμένου φόρουμ που υπάρχει στο ίντερνετ.
Τέλος πάντων, παίρνοντας τόσο στραβά κάποιες συμβουλές ίσως και να "σαμποτάρεις" την αρχική σου πρόθεση, που είναι να βρεις ποιανού είναι το πουλί. Ο καλύτερος τρόπος για να το κάνεις αυτό είναι να βγάλεις αφίσες στην περιοχή σου και να ενημερώσεις κτηνιατρεία και πετ σοπ. Αυτό μπορεί να γίνει και μέσα σε 1 ώρα. Βγάζεις αφίσες, κολλάς μερικές, ενημερώνεις. Αν δεν μπορείς να διαθέσεις αυτή την ώρα τότε ίσως να μην μπορέσεις να διαθέσεις και στο πουλί τον καθημερινό χρόνο που χρειάζεται ούτως ή άλλως. Επομένως μάλλον είναι καλύτερο καί για εσένα να ψάξεις λίγο περισσότερο παρά να το κρατήσεις. Κατανοώ οτι έχεις καλή πρόθεση αλλά σε παρακαλώ να καταλάβεις και εσύ οτι και όλοι οι υπόλοιποι που γράφουν σε αυτό το θέμα έχουν καλή πρόθεση επίσης.
 
Δεν μπορώ να βάλω φωτογραφίες. Δεν έχει δαχτυλίδι αμάν πια. Αν βάλω φωτογραφίες όλοι θα μου χτυπήσουν τη πόρτα και θα μου πούνε ότι είναι δικό τους.

Έλεος ρε παιδιά. Έχω καναρίνια δεν είμαι μαμάκας. Δεν είναι σκύλος το Lovebird να το φωνάξεις με το όνομα του και να έρθει κατευθείαν ή αν δει το χαμένο αφεντικό του να τρελαθεί από τη χαρά του όταν βρεθεί απέναντι.

Να πω και τη περιοχή τώρα να βρεθούν 50 άτομα που ''χάσανε'' ένα Lovebird;
 
Τώρα αν είναι να βάλω φωτογραφία ή να πω τη περιοχή μου καλύτερα να βάλω μια αγγελία και να πω χαρίζεται Lovebird.
ξαφνικά βρηκες τον χρονο να βαλεις αγγελια δλδ...🙄
μαλιστα...

Δεν μπορώ να βάλω φωτογραφίες. Δεν έχει δαχτυλίδι αμάν πια. Αν βάλω φωτογραφίες όλοι θα μου χτυπήσουν τη πόρτα και θα μου πούνε ότι είναι δικό τους.

Έλεος ρε παιδιά. Έχω καναρίνια δεν είμαι μαμάκας. Δεν είναι σκύλος το Lovebird να το φωνάξεις με το όνομα του και να έρθει κατευθείαν ή αν δει το χαμένο αφεντικό του να τρελαθεί από τη χαρά του όταν βρεθεί απέναντι.

Να πω και τη περιοχή τώρα να βρεθούν 50 άτομα που ''χάσανε'' ένα Lovebird;
εχεις κανει ενα σωρο σκηνοθεσιες(!) αλλα να βρεις τον ιδιοκτητη, αδυνατεις ε;
τοσα ποστ που εγραψες εδω τοση ωρα θα κολλουσες 5-6 αφισσες σε καποια σημεια...
τελικα καλυτερα να το αφηνες ελευθερο μηπως το βρει κανεις που να ειναι διατεθιμενος να το επιστρεψει σ'εκεινους που το χασαν;

οσο για το ποστ μου 22 που...🙄 ακομα απαντας, να σου πω οτι αν ηταν δικο μου,θα προτιμουσα να το φαν οι γατες, παρα να το εχει καποιος που μιλαει με τροπο σαν τον δικο σου!
 
Πράγματι μπορεί έτσι να γίνει. Αλλά είναι στο χέρι σου να συζητήσεις μαζί τους για να καταλάβεις τί συμβαίνει. Επίσης υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που έχει Lovebirds αλλά δεν ξέρει καν οτι λέγεται έτσι αυτό το είδος. Δεν αποκλείεται επίσης αυτός που το έχασε να μην έχει ίντερνετ, ή να μην ξέρει το φόρουμ. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο πώς είναι δυνατόν αλλιώς να μάθει οτι το πουλάκι του είναι καλά;
Αν ακόμα δεν θέλεις να βγάλεις αφίσες με το όνομα του είδους ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο παρά να το κρατήσεις. Όμως τότε πρέπει να αφιερώνεις καθημερινά χρόνο σε αυτό, ακόμα και αν του πάρεις ταίρι. Οι παπαγάλοι δεν είναι σαν τα καναρίνια (χωρίς να θέλω να τα υποβιβάσω). Τα καναρίνια μπορούν να ζήσουν και χωρίς την παρέα μας, που λέει ο λόγος. Τα Lovebirds χρειάζονται καί την παρουσία μας για παρέα.
 
ξαφνικά βρηκες τον χρονο να βαλεις αγγελια δλδ...🙄
μαλιστα...


εχεις κανει ενα σωρο σκηνοθεσιες(!) αλλα να βρεις τον ιδιοκτητη, αδυνατεις ε;
τοσα ποστ που εγραψες εδω τοση ωρα θα κολλουσες 5-6 αφισσες σε καποια σημεια...
τελικα καλυτερα να το αφηνες ελευθερο μηπως το βρει κανεις που να ειναι διατεθιμενος να το επιστρεψει σ'εκεινους που το χασαν;

οσο για το ποστ μου 22 που...🙄 ακομα απαντας, να σου πω οτι αν ηταν δικο μου,θα προτιμουσα να το φαν οι γατες, παρα να το εχει καποιος που μιλαει με τροπο σαν τον δικο σου!

Να βρώ εγώ τον ιδιοκτήτη; Συνήθως το αντίθετο γίνεται. Ο ιδιοκτήτης που το έχασε κολλάει αφίσες στις κολόνες με φωτογραφία του κατοικίδιου που έχασε και λέει ότι το έχασε. Μήπως τα έχεις μπερδέψει λιγάκι;

Και συνεχίζουμε... Υποτίθεται πως αν είναι φιλόζωος θα το πηγαίνει τουλάχιστον μια φορά το χρόνο σε πτηνίατρο να το εξετάσει. (Έτσι διάβασα ότι πρέπει να κάνουν για τους παπαγάλους). Οπότε αν το έχει χάσει και το θέλει τόσο πολύ εκτός από τις αφίσες που θα έπρεπε να είχε κολλήσει λογικά θα το έχει αναφέρει και στο κοντινότερο πτηνίατρο της περιοχής που μένω. Όταν λοιπόν θα το πάω εκεί αν το έχει αναφέρει στο πτηνίατρο θα μου πει ότι αυτό το έχει χάσει πελάτης του. Δεν νομίζω να υπάρχουν τόσοι πολλοί πτηνίατροι στην Ελλάδα.

Διάβασα σε περιπτώσεις κάποιων που τους μπήκε ένα πουλί στο σπίτι να του εύχονται τα καλύτερα λέγοντας τους μάλιστα ότι είναι και τύχη. (sic)

Σε μένα δεν ξέρω και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επίθεση και γιατί αυτή η ειρωνία.

by the way τη περίπτωση του τάχα φιλόζωου που το άφησε να φύγει γιατί το βαρέθηκε ή γιατί φωνάζει τη σκεφτήκατε καθόλου; Πάντως σήμερα το βράδυ που έκανα μια μεγάλη βόλτα στη περιοχή δεν είδα και κανά φιλόζωο που τρελάθηκε για την απώλεια του να έκανε το κόπο να κολλήσει καμιά αφίσα.
 
Μπορεί αυτός που το έχασε να μην έχει υπολογιστή ή κάμερα για να φτιάξει αγγελία. Μπορεί επίσης να το ψάχνει για μέρες και να έχει σταματήσει το ψάξιμο λόγω απογοήτευσης. Επίσης μπορεί να είναι απο άλλη περιοχή και να μην προέβλεψε οτι το πουλί κατευθύνθηκε προς τη δική σου. Νομίζω οτι οφείλεις να τα σκεφτείς και αυτά. Πάντως νομίζω οτι μιά έστω παραπάνω προσπάθεια απο μέρους σου ούτε χρόνο θα σου φάει, ούτε θα κάνει σε κανέναν κακό.
Εκτός αν το συμπάθησες και αποφάσισες να το κρατήσεις. Τότε οφείλεις να οτυ προσφέρεις ότι καλύτερο μπορείς και να κάνεις χώρο και για αυτό στο καθημερινό σου πρόγραμμα.
 
Μήπως τα έχεις μπερδέψει λιγάκι;
εγω;, σιγουρα οχι(!)
γιατι δεν συνηθιζω να χανω τα λογια μου με αχρηστες σκηνοθεσιες προκειμενου να επαναπαυτω.
εγω θα βαζα 2-3 αφισσες -πανω στο δρομο μου κ χωρις ν αφηνω τις δουλειες μου-κ θα λεγα κ σε 5-10 ανθρωπους οτι βρηκα ενα πουλι.
δεν θα καθομουν να το συζηταω 5 ωρες αλλα να μην κανω κατι να βοηθησω [οσο μπορω.]
Να βρώ εγώ τον ιδιοκτήτη; Συνήθως το αντίθετο γίνεται.
αυτο ειναι το μονο που εχεις "καποιο" δικιο.
αλλα γιατι να σταματαει εκει;
[κ επειδη το λες ειρωνικα] θα σου πω μονο οτι αν ειναι να γινει σωστα κ ολοκληρωμενα θα πρεπει να γινει κ απ τις 2 μεριες

εννοειται οτι πρεπει να ψαξει ο ιδιοκτητης! Δεν ειπα το αντιθετο.

αυτο ομως δεν σου απαγορευει να κανεις κατι κ συ μ οποιον τροπο μπορεις.
στα υπολοιπα δεν εχω απαντησεις,ή μαλλον εχω, αλλα δεν θελω να σου τις διαθεσω.
δεν μου αρεσει ο τροπος που γραφεις.

Υ. Γ
εχω χασει πουλι κ το ξαναβρηκα ψαχνοντας μονη μου κ μετα απο πολυ κοπο.
αν ερθεις ποτε στη θεση αυτη,θα καταλαβεις οσους προσπαθουν σ' αυτο το τοπικ να σου εξηγησουν τα ευνοητα
 
Bookie συγνώμη αλλα η Εύα έχει απόλυτο δίκιο, δεν ξέρω αν έχεις βρεθεί ποτε στη δυσάρεστη θέση να χάσεις πουλι,[ή οποιοδήποτε άλλο ζώο] και δεν ξέρω αν είχες την τύχη να το ξαναβρείς, αν το έπαθες όμως θα ξέρεις οτι πονάει πολύκαι εγώ προσωπικά το θεωρώ χρέος σου να ψάξεις τον ιδιοκτήτη,το οτι ψάχνει[ή μπορει να ψάχνει] αυτος δε σημαίνει οτι θα έπρεπε να σε έχει βρει,ίσως να είναι κάποιος ηλικιωμένος[συνεπώς χωρις ιδιαίτερη σχέση με computers]ή καποιο μικρό παιδάκι,ή καποιος απο άλλη γειτονιά ή συνοικία, αν θες να λέγεσαι ευσυνήδητος φιλόζωος πρέπει να ψάξεις.
Και προσπάθησε να μην είσαι τόσο επιθετικός 😉
 
by the way τη περίπτωση του τάχα φιλόζωου που το άφησε να φύγει γιατί το βαρέθηκε ή γιατί φωνάζει τη σκεφτήκατε καθόλου;
αυτοι οι 'δηθεν φιλοζωοι' που λες, ειναι πανπόνηροι σε πληροφορώ,θα μπορούσαν να πάνε να το δώσουν σε ενα πετ σοπ και να βγάλουν και κάτι, γιατι να το αφησουν ελεύερο;, αυτο εσυ δε το σκέφτηκες?
 
η απωλεια ενος πουλιου ειναι σαν να χανεις ενα δικο σου ανθρωπο

Bookie θα ήθελα να σου πω ότι δυο φόρες έχω χάσει παπαγάλο και μόνο την μια φορά κατάφερα να τον βρω.
Η απόλυα του πρώτου δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα παρόλο που έχουν περάσει 6 μήνες. Λόγο του ότι εχω περάσει από αυτή την φάση, σου λεω ότι είναι πολύ οδυνηρή παρόλο που πρόκειται για πουλί..
Αν υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να βρεθεί ο ιδιοκτήτης του τοτε αξίζει να προσπαθήσεις.
Υπάρχει μια διεύθυνση ([email protected] ) και ([email protected])</SPAN> όπου αυτοί τοποθετούν αφισακια στην περιοχή σου και την στέλνουν και σε εσένα.
Θα σου πρότεινα να δώσεις ένα νούμερο τηλεφώνου που δεν χρησιμοποιείς και πολύ(πχ καρτοκινητό για να αποφύγεις τις φάρσες)
Παρατήρησε καλα το πουλί και δες αν εχει κάποιο εμφανές σημάδι.
Κάποια ιδιαιτερότητα.Αν ναι τότε ζήτα να στην περιγράψουν αυτοί που θα σε παίρνουν τηλέφωνο.

Δεν σου κρύβω ότι διαβάζοντας το πρώτο ποστ αναστατοτιθικα λέγοντας λες να είναι ο δικος μου (ζακο)παρόλο που εχει περάσει τοσο καιρός

... Να ξέρεις ότι ο ιδιοκτήτης του θα είναι ευγνώμων που τον έπιασες και τον έσωσες από σίγουρο θάνατο………;
 
Back
Top