Ασθένειες Έχει ακάρεα το κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης DimitraB
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

DimitraB

PB New Member
Εγγραφή
11 Σεπ 2022
Μηνύματα
66
Πόλη
Athens
Καλησπέρα σε όλους !
Σήμερα παρατήρησα αυτό το πράγμα σαν μπιμπικι στο ράμφος του κοκατιλ μου ! Είναι ακόμα άγριος και δεν κάθεται με τίποτα να του βάλω επιθολ ! Ο πτηνιατρος δεν απαντάει ! Πήγα σε κτηνιατρική φαρμακείο μου είπαν ότι το ακαρισιν δεν θα κάνει τίποτα για το ράμφος και θέλει επιθολ ωστόσο δεν τους φαίνεται για ακάρεα αυτό ! Μου δώσανε προληπτικά αβιομισιν αντιβίωση ! Τι πιστεύετε ρε παιδιά ? Από την ημέρα που τον πήραμε πριν 10 μέρες όλο κάτι παθαίνει :(
 

Συνημμένα

  • IMG_20230503_163023.webp
    IMG_20230503_163023.webp
    97,3 KB · Προβολές: 35
Καλησπέρα.
ωστόσο δεν τους φαίνεται για ακάρεα αυτό
Συμφωνώ δεν είναι ακάρεα.
Μοιάζει με κάποια τοπική μόλυνση του σημείου.
Είναι ακόμα άγριος και δεν κάθεται με τίποτα να του βάλω επιθολ ! Ο πτηνιατρος δεν απαντάει !
Ο πτηνίατρος θα πρέπει να το εξετάσει για να σας δώσει αξιόπιστες απαντήσεις.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια μικρή υφασμάτινη πετσέτα με την οποία θα αγκαλιάσετε όλο το κορμί του αφήνοντας ελεύθερο μόνο το κεφάλι του.
Μπορείτε να του βάλετε με μια βατονέτα λίγο betadine ή αλοιφή fucidin μέχρι να το εξετάσει ο γιατρός.
 
Θα κάνουμε μικροβιολογικό έλεγχο , θα εξεταστούν οι κουτσουλιές του και οι εκκρίσεις που ίσως βγαίνουν από το μπιμπικι και θα δούμε :(
 
Καλημέρα ! Ρε παιδιά αυτό το ασπράκι στο μάτι του τι είναι ???? Έτσι και είναι ακάρεα θα τρελαθώ , όχι τίποτα άλλο. Αλλά δεν μας εμπιστεύεται ακόμα και δεν θα μπορώ με τίποτα να βάλω επιθολ
 

Συνημμένα

  • IMG_20230504_083133.webp
    IMG_20230504_083133.webp
    91,3 KB · Προβολές: 28
Καλημέρα.
Η επιθολ είναι για τα πόδια και το ράμφος μόνο.
Στα μάτια μπορείς να χρησιμοποιήσεις οφθαλμικές αλοιφές όπως Tobrex ή Tobradex ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες του Πτηνιάτρου.
Ο Πτηνίατρος είναι η καλύτερη λύση,ειδικά όταν δεν υπάρχει η εμπειρία για το πιάσιμο και την ακινητοποίηση του πουλιού.
 
Δηλαδή είναι ακάρεα αυτά ??! Πφφφ κάθε μέρα όλο κατι καινούριο βγαίνει
 
Το ακαρισιν στην πλατουκα σαν προληπτική θεραπεία θα δουλέψει ? Έχω κανονίσει να στείλω κουτσουλιές για εργαστηριακό έλεγχο για ψιττακωση κιόλας γιατί φταρνιζεται
 
Σήμερα το ρουθούνι του και μετά από 4 μέρες που παίρνει και αντιβίωση νομίζω είναι λίγο πιο χάλια ?!
 

Συνημμένα

  • IMG_20230506_104545.webp
    IMG_20230506_104545.webp
    106,8 KB · Προβολές: 18
Μάλλον ψώρα είναι μου είπε η γιατρός και μας συνέστησε PODAGRINE...
Ρε παιδιά πως την κόλλησε? 2 βδομάδες τον έχουμε
 
Μεταδίδεται και σε εμάς ? Από την ωρα που το έμαθα με έχει πιάσει φαγούρα
 
Back
Top