Ασθένειες Σας φαίνονται τα πόδια του μπάτζι μου φυσιολογικά ή μήπως έχει ακάρεα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης DimitraB
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Άμα ζητήσω λεφτά πίσω θα μου πάρουν και το φιρφιρικι μου πίσω δεν παίζει απλά θα τους πω δεν παίρνω τίποτα από αυτούς ! Πάνω από 2-3 μέρες αυγοτροφη και πάνω από 2-3 ώρες το αυγό ! Κατάλαβα ❤️
 
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: meniam
@DimitraB Η αυγοτροφή μπει σε ένα δοχείο μόνη της.
Η τροφή με σπόρους θα σου συστεινα να τα φυσας για να φεύγουν τα σπόρια και κάθε 3 ημέρες να τα αλλάζεις εντελώς.
Για να δούμε !!! 2-3 φορές την εβδομάδα θα το δοκιμάσω σιγά σιγά
[automerge]1662929639[/automerge]
@DimitraB Το αυγό θα πρέπει να μείνει στο κλουβί το ΠΟΛΥ 4 ώρες μέσα καθώς αναπτύσσονται βακτήρια εύκολα.
Ναι ναι σωστά ! Και τα λαχανικά τα αφαιρώ μετά από καμιά ώρα δεν τα αφήνω ! Και κάθε μέρα καθαρίζω τις πατηθρες και την κούνια του ! Άλλαξα άμμο την 3η μέρα κιόλας που το πήρα και νερό 2 φορές την ημέρα ! Προσέχω να είναι καθαρό !
 
@DimitraB άντε καλή αρχή αν και βλέπω έχεις μπει δυναμικά 😍 πολύ χαίρομαι να βλέπω νέα άτομα στο χώρο να νοιάζονται τόσο να τα κάνουν σωστά 👏😍. Όταν θα έχεις καινούργιο κλουβί να στείλεις πάλι να σε βοηθήσουμε στο σετ απ
 
@meniam καλά αυτό σίγουρα θα χρειαστεί να με βοηθήσετε ...εδώ σκέφτομαι πως θα το βάλω από το ένα στο άλλο !!! Θα φύγει και θα το κυνηγάω στο σπίτι χεχεχε ! Πάντως από την πρώτη στιγμή το ερώτευτηκα και το ξεχώρισα ανάμεσα σε άλλα μπατζις , λοβμπερντς κι ένα αλμπινακι ! Είναι κι αυτό μερος της οικογένειας μας !
[automerge]1662930020[/automerge]
@DimitraB Να ρωτήσω , αυτά που βλέπω σε βιντεακια στο γιουτιουμπ που φοράνε στα ποδαράκια τους σαν βραχιόλι τι είναι ? Επίσης πότε θα πρέπει να το δει προληπτικά κτηνίατρος ? Θα ήταν καλό να γίνεις ένας έλεγχος ? Μην γελάσετε .... Βιβλιάρια σαν τα άλλα ζώα βγάζουν ? Μην γελάσετε 😂
 
@DimitraB Αυτά ονομάζονται δαχτυλίδια είναι σαν την ταυτότητα πάνω τους. Αναφέρει τον κωδικό εκτροφεα, την διάμετρο κλπ. Στον πτηνιατρο μπορείς να πηγαίνεις για ένα ετήσιο check up μια ή δυο φορές τον χρόνο. Εγώ πάω 2.
Βιβλιάριο τα πουλιά δεν βγάζουν
 
@Ledagcc άρα εμείς δεν χρειάζεται να τους βάζουμε δαχτυλίδια ! Τσεκ απ τι ακριβώς περιλαμβάνει? Έψαξα και βρήκα πτηνιατρο στα 10 λεπτά από το σπίτι μου που είναι και σαν επείγον περιστατικά!
 
@DimitraB οπτική εξέταση την εξωτερικής εικόνας του πουλιού, να πιάσει το πουλί να τσεκαρει λίπος κτλ και εννοείται εξέταση κουτσουλιας στο μικροσκόπιο. Εμένα το είχε ακροαστει κιόλας αλλά δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι αυτό
 
Επίσης όταν σηκώνει ποδαράκια κτλ βλέπω ροζ την κοιλίτσα από κάτω και νόμιζα επειδή νόμιζα ότι είναι μωρό ότι είναι για αυτό , είναι κάτι ? Η να μην ανησυχήσω ?
 
@meniam σαν κοιλίτσα!
[automerge]1662931692[/automerge]
@Ledagcc τώρα κοιμάται θα προσπαθήσω να σας στείλω το πρωί να φαίνεται και καλά ! Λέτε να ναι κάτι ? Πωπω θα σκάσω τώρα
 
@meniam ναι κατάλαβα τι λέτε , αλλά τώρα κοιμαται κά φυσικά είναι πολύ δύσκολο να το πετύχω σε αυτή τη στάση , απλά πως να το πω , φαίνεται σαν δέρματακι ... Ροζ σαν όταν είναι μωρά !
 
@DimitraB αύριο το πρωί τότε, πιθανόν απλά να λείπουν κάποια πούπουλα από αν όντως έχει γυμνό δέρμα ( δεν είναι κάτι ανησυχητικό) απλά ίσως δεν βγήκαν ακόμα αν πέρασα πτερορροια. Θα δούμε βέβαια και τις φωτογραφίες αύριο
 
@meniam ναι κατάλαβα τι λέτε , αλλά τώρα κοιμαται κά φυσικά είναι πολύ δύσκολο να το πετύχω σε αυτή τη στάση , απλά πως να το πω , φαίνεται σαν δέρματακι ... Ροζ σαν όταν είναι μωρά !
Τα φτερά είναι κολλημένα μεταξύ τους?
 
@meniam κι εγώ αυτό φαντάστηκα αλλά θα σας στείλω φωτογραφίες αύριο να μου πείτε κι εσύ την γνώμη σας ! Να μην ανησυχώ τζάμπα !
[automerge]1662931957[/automerge]
Δνε μου έχει φανεί κάτι τέτοιο ! Μόυ φαίνεται φυσιολογικό από άποψη φτερών!
 
@DimitraB γενικά λόγος ανησυχίας δεν υπάρχει δείχνει εντάξει και έχει προσαρμοστεί. Καλό θα ήταν να πάμε σε ένα πτηνιατρο στο κοντινό μέλλον γιατί ως καινούργιο μέλος χρειάζεται ένα τσεκ και επειδή δεν είστε έμπειρη να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο
 
Back
Top