Ασθένειες Σας φαίνονται τα πόδια του μπάτζι μου φυσιολογικά ή μήπως έχει ακάρεα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης DimitraB
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@DimitraB συμφωνώ σε οοοτι λέει ο κύριος Σταύρος. Αν το παπαγαλάκι σου τρώει αυγό και λαχανικά και έχεις σωστή τροφή δεν χρειάζονται πέλλετ, ίσως να είναι και πλεονασμός. Εγώ δεν δίνω πέλλετ. Τώρα σχετικά με το ταισμα θα παίρνετε κάτι που του αρέσει πχ κάποιο λαχανικό ή μιλετ και θα το κρατάτε έξω από το κλουβί κολλημένο στα κάγκελα. Μπορεί να χρειαστεί για κάποιες μέρες να το κάνετε αυτό για λίγη ώρα μέχρι να έρθει να φάει
 
Μου φαίνονται όχι βουνό αλλά ακατόρθωτα , δεν είχα ποτέ παπαγαλάκι ! Σκιουράκι είχα και ήταν όλα τελείως διαφορετικά ! Θα ρωτήσω κάτι χαζό , βιταμινουλες διαλυμένες στο νερό του ?? Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ! Σκεφτείτε ότι ακόμα δεν έχει χάσει τα πρώτα του φτερά ... Έχουμε δρόμο ακόμα !
 
Μου φαίνονται όχι βουνό αλλά ακατόρθωτα , δεν είχα ποτέ παπαγαλάκι
Σε αυτές τις περιπτώσεις πιστεύω ότι τα πέλλετ θα μπορούσαν να είναι μία καλή επιλογή.
 
@meniam σπρέι για ακάρεα κτλ στο κλουβί προληπτικά ?? Ή μπα ? Δεν παίζει να καταλάβω ποτέ αν έχει η όχι ... Από φωτό που έχω δει τρομοκρατούμαι .
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους από την καρδιά μου ! Δεν έχω λόγια , ειλικρινά
 
Να ξέρεις θα είναι δύσκολο να έρθετε σε επαφή γιατί το πουλάκι είναι μεγάλο. Δεν ξέρω από που το πήρες και ποιους σου είπε ότι είναι 5 μηνών αλλά καμία σχέση 😅, είναι ένα ενήλικο μπατζι θηλυκό
 
Σχετικά με τις βιταμίνες στο νερό, εγώ δίνω στο budgie μου το vitamix plus στην περίοδο της πτερρόροιας. Πραγματικά δεν έχω ιδέα, μπορεί να είναι όντως άχρηστες 🤔
 
Σταύρο , πέλλετ για να τον δελεασω να βγει έξω εννοείς ? Για αρχή τρώει από το χέρι μου και δαγκωνει-παιζει με τα δάκτυλα μου .
[automerge]1662925668[/automerge]
Σοβαρά ??? Το πήρα από ειδικό φαρμακείο πτηνών που περνούσα απλά απέξω και το είδα ! Και μου είπαν ότι είναι και αγόρι και 5 μηνών ... Αχαχαχαχα !
 
Σοβαρά ??? Το πήρα από ειδικό φαρμακείο πτηνών που περνούσα απλά απέξω και το είδα ! Και μου είπαν ότι είναι και αγόρι και 5 μηνών ... Αχαχαχαχα !
Φαρμακείο πτηνών πουλούσε ζώο;; Πάντως όχι το πουλάκι είναι πάνω από 6-7 μηνών σίγουρα κι εγώ θα έλεγα από την εμπειρία μου ότι είναι και πάνω του ενός έτους, ο χάλινος του ( τα ρουθούνια) είναι γαλάζια με άσπρο προς το κέντρο αν βλέπω καλά πράγματα που σημάνει ότι είναι θηλυκό εκτός αναπαραγωγικής φάσης
 
Πωπω κι εγώ νόμιζα ότι είχα αγοράκι και είχα χαρεί ότι θα είναι πιο ζωηρός ! Έβλεπα το μπλε και έλεγα αγόρι είναι αφού δεν είναι καφέ αλλά σαν να έχεις δίκιο ... Πωπω ! Καλά θα συνεχίσω να τον φωνάζω φίρφη σαν να μην άλλαξε κάτι 😂 και θα πάρω αύριο αυτούς να τους πω ότι ζήτησα αγόρι και πηρα κορίτσι ... Φυσικά δεν το αλλάζω με τιποτα το μπατζακι μου το έχω λατρέψει
[automerge]1662927048[/automerge]
Και πόσο δύσκολο είναι να έρθω σε επαφή μαζί του ? Θα μάθει ? Θα ξεθαρεψει ? Η θα κάθεται μέσα στο κλουβί εγκλωβισμένο ?
 
@DimitraB κι με εμένα το ίδιο είχε γίνει πριν 4 χρόνια 😂 δεν γνώριζα τότε, τουλάχιστον εμένα ήταν όντως μωρό. Δεν πειράζει για το φύλο εγώ που έχω και από τα δύο μπορώ να πω ότι όντως το αρσενικό είναι πιο μελωδικό και τραγουδιστο αλλά το θηλυκό είναι καλύτερα εξημερωμένο και περισσότερο χαδιαρικο ( είναι σχετικά αυτά). Αυτό που εγώ θεωρώ οτι πρέπει να γίνει είναι η αλλαγή κλουβίου ( 60αρα ζευγαρωστρα ή μεγαλύτερη ζευγαρωστρα) , κλαδιά ξύλινα σε διάφορες μορφές για διαστάσεις, παιχνιδάκι ξύλινα και χάρτινα, συσκευασμένο μείγμα εμπορίου, αυγοτροφη συσκευασμένη, λαχανικά, αν θέλεις δοκίμασε τα πέλλετ όμως αν τρώει όλα τα υπόλοιπα δεν είναι απαραίτητο (αν αποφασίσεις να δώσεις ξεκίνησε με μικρή ποσότητα 10% αν δεις ότι τρώει τότε θα το αυξήσεις). Αφού ήδη είπες τρώει από το χέρι και το έχεις μόνο τρεις μέρες έχει κάνει τελεία πρόοδο
 
Κοίτα η αλήθεια είναι ότι εμένα μου αρέσουν τα αρσενικά γενικά , αρσενικό σκιουράκι , αρσενικό σκυλάκι , αρσενικό γατάκι κ.ο.κ ... Ήθελα αρσενικό πουλάκι ! Φυσικά δεν αλλάξει κάτι το ότι τελικά μάλλον μας βγήκε κορίτσι - βλέπεις ακόμα έχω άρνηση αχαχαχα - αλλά διάβασα γενικά ότι τα αρσενικά μιλάνε τα αρσενικά δένονται εύκολα κτλ ... Τώρα το ότι είναι θηλυκό με τρομάζει , δεν θα με θέλει :'( δεν θα με αγαπήσει ! Βέβαια προσπαθώ , μιλάω πολύ , το χαϊδεύω κεφαλάκι , στην πλάτη δεν θέλει, αλλά κεφαλάκι κάθεται ... Τρώει από το χέρι , όταν μιλάω πλησιάζει προς την φωνή μου , κουναει το στόμα πάνω κάτω και κελαηδαει ... Φυσικά είναι και φορες που τρομάζει πολύ χωρίς λόγο .... Για το κλουβί ήδη βάλαμε μπρος να πάρουμε αυριο με το καλό καθώς και συσκευασμένη τροφή και ξύλινες πατηθρες ... Τώρα αυγοτροφη ... Αν βράζω αυγό εγώ δεν κάνει ? Κρόκο ή ασπράδι ?
[automerge]1662928005[/automerge]
Όσο για την ηλικία , από το μάτι το κατάλαβες ? Σορυ είμαι άσχετη αλλά κάτι τέτοιο είχα διαβάσει δεν ξέρω να ξεχωρίζω
 
Τελευταία επεξεργασία:
@DimitraB το αυγό κάνει απλά θέλει 2 φορές την εβδομάδα ( εμένα έρχεται πιο οικονομική η αυγοτροφη).


Φυσικά είναι και φορες που τρομάζει πολύ χωρίς λόγο
Το έχεις μόνο τρεις μέρες είναι εντελώς φυσιολογικό, αλλα παπαγαλάκια τις τρεις πρώτες μέρες μπορεί να μην φάμε τίποτα από το άγχος τους


Τώρα το ότι είναι θηλυκό με τρομάζει , δεν θα με θέλει :'( δεν θα με αγαπήσει !
Συγγνώμη αλλά αυτά είναι βλακείες 🤣 σου είπα έχω δύο και τα δύο από μωρά το θηλυκό θέλει χάδια φιλιά παιχνίδια έρχεται πάνω μας κτλ από τον πρώτο μήνα. Το αρσενικό ανέβηκε πάνω μας μετά από 10 μήνες δεν αφήνει ακόμα ύστερα από 2 χρόνια να το αγγίξουμε και άμα τεντώνουμε το χέρι δεν ανεβαίνει, άρχισε τώρα να τρώει από το χέρι μας μέσα από τα κάγκελα
[automerge]1662928116[/automerge]
Τρώει από το χέρι , όταν μιλάω πλησιάζει προς την φωνή μου , κουναει το στόμα πάνω κάτω και κελαηδαει ... Φυσικά είναι και φορες που τρομάζει πολύ
Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είσαι απίστευτα τυχερή να γίνει κάτι τέτοιο με πουλάκι που δεν αγόρασες μωρό ταισμενο στο χέρι.
 
Αυγοτροφη είπες κάθε πόσο ???
Κι αν ολόκληρο αυγό ολόκληρο ? Κάποιοι λένε με τσόφλι , ισχύει ?
Κοίτα δεν ξαναείxa θηλυκά, σκέψου και τα παιδιά μου αγοράκια είναι το είχα έτσι στο μυαλό μου αλλά ελπίζω να με εμπιστευτεί και να περάσει όμορφα μαζί μας
 
@DimitraB αυγοτροφη 2 φορές την εβδομάδα και αυγό το ίδιο, βάζε μισό αυγό με το τσόφλι και το αφήνεις 2-3 ώρες. Για όλα υπάρχει πρώτη φορά 😉εγώ τα έχω μιξ όλα 😂. Επίσης να ξέρεις γελάω ( με την καλή έννοια) όταν λες ελπίζω να με εμπιστευτεί γιατί αλήθεια για τρεις μέρες έχετε κάνει πράγματα που άλλοι χρειάζονται μήνα ή δεν καταφέρνουν ποτέ, να σας θυμίσω μιλάμε για ένα ενήλικο πουλάκι που έχει ήδη αποκτήσει συνήθειες και έχει αναπτύξει χαρακτήρα
 
@DimitraB Η διατροφή της δικιάς μου περιλαμβάνει 50% pellets 40% λαχανικά και 10% σπόρους.
Τα pellets δεν αντικαθισταν ΟΥΤΕ τα λαχανικά ΟΥΤΕ τους σπόρους. Μια ισορροπημένη δίαιτα θα πρέπει να περιλαμβάνει μια τεράστια ποικιλία τροφών όπως επίσης μυρωδικά και λουλούδια.
Αυγοτροφή πρέπει να τρώει 1-2 φορές την εβδομάδα αλλιώς αυγό το 1/4 βρασμένο καλά (12-14 λεπτά) μαζί με το τσόφλι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@meniam αυγοτροφη μιξαρισμενη με τα σπόρια ή κάπου ξεχωριστά ??? Λίγο αυτό με το φαι να καταλάβω θα τα πάμε καλά ! Είμαι ακόμα άσχετη . Σκεφτείτε ήμουν έτοιμη να το πάω σε κτηνίατρο κυριακάτικα σήμερα γιατί νόμιζα ότι κάτι έχει που έτρωγε τα φτερά του ! Κοίτα να δεις που μου είπανε 5 μηνών να μην τους ονοματησω... Και φύλο λάθος και ηλικία λάθος θα τους το πω δεν παίζει αχαχαχσχ
 
Κοίτα να δεις που μου είπανε 5 μηνών να μην τους ονοματησω... Και φύλο λάθος και ηλικία λάθος θα τους το πω δεν παίζει αχαχαχσχ
Ζητά τα λεφτά σου πίσω πέρα από την πλάκα 😂

Την αυγοτροφη να την βάζεις σε ένα δοχείο χωρια για να ελέγχεις αν την τρώει και καλό θα ήταν να μην μένει στο κλουβί πάνω απ 2-3 μέρες ( ανάλογα το είδος)
 
@Ledagcc μυρωδικά και λουλούδια...???
Επίσης αλλάζεις κάθε μέρα την τροφή ? Εμένα οι άλλοι από εκεί που το πήρα μου είπαν μια φορά την εβδομάδα
 
Back
Top