Ασθένειες Έχει να κάνει αυτή η αντίδραση του πουλιού μου με ακάρεα της τραχείας;

Kristy74

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2018
Μηνύματα
271
Πόλη
Αθήνα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Καλησπέρα σας.. ακόμα μια φορά θα χρειαστώ τις γνώσεις και τη γνώμη σας για κάτι που με έχει ανησυχήσει αρκετά σχετικά με τα κοκατιλακια μας..χτες το μεσημέρι παρατήρησα τον αρσενικό μου να κάνει σαν να δυσκολεύεται να αναπνεύσει.. Ενώ μου "παραπονιόταν" από κάποιο ώρα πριν.. στην αρχή υπέθεσα πως απλά ζεσταινοταν.. Μιας και έκανε αρκετά ζέστη εκείνη την ώρα στο σπίτι..όταν τον είδα όμως να το κάνει αυτό ανησυχήσα..
Τα πουλιά εντομεταξη τα παρατηρώ καθημερινά.. Δεν έχει κάνε ποτέ κάτι παρόμοιο.. Τη θηλυκή μου πριν ενάμιση μήνα περίπου την είχα δει να ανοίγει έτσι το στόμα της.. στιγμιαία όμως.. Το έκανε μια δυο φορές και τέλος.. αρκετά συχνά μέσα στη μέρα.. αυτό όμως που με έιχε ανησυχήσει τότε ήταν πως παράλληλα ακουγόταν και ο ήχος σαν να σπάει σπόρους στο στόμα της.. Δεν πρέπει να ακούγεται στο βίντεο.. Το έκανε όμως και ο αρσενικός μου τώρα.. Τον ήχο εννοώ..
Τότε (πριν 1μιση μήνα) τα πήγα και τα δύο στον κ.Ακριβο στο Περιστέρι.. Και τότε για ακάρεα είχα φοβηθεί.. Τα εξέτασε απλά αλλά και με μεγενθυντικο φακό.. με καθησυχάσε λέγοντας μου πως τα πουλάκια φαίνονται υγιέστατα και πως άδικα ανησυχώ.η αλήθεια είναι πως από τότε ζήτημα να είδα τη θηλυκή να το κάνει αυτό μια η δυο φορές.. Ενώ τον αρσενικό ήταν η πρώτη φορά χτες που τον είδα να το κάνει.. Να πω εδώ επίσης πως αμέσως μετά το βίντεο βγήκαμε στο μπαλκόνι που είχε λίγο αεράκι και δροσίζει κάπως.. Αμέσως έδειξε να αισθάνεται καλητερα.. μέχρι τώρα δεν το έχει ξανακάνει..
Θα τα ξαναπαω σε γιατρό.. Το θέμα είναι πως αύριο φεύγω και θα γυρίσω σε μια βδομάδα.. Τα πουλιά θα μείνουν στο σπίτι τους και θα έρχεται δικός μου άνθρωπος καθημερινά να τα φροντίζει αλλά και να περνάει χρόνο μαζί τους ώστε να μην είναι αυτές τις μέρες μόνα τους..
Τώρα σκέφτομαι όμως μην τυχόν και χειροτερέψει η κατάσταση τις επόμενες μέρες που θα λύπω.. είναι και πολύ δύσκολα όμως τώρα πια να το ακυρώσω.. Το σκέφτομαι παρόλο αυτά γιατί έχω ανχωθη αρκετά..
Πρώτα από όλα θέλω να ρωτήσω ..όπως βλέπετε το βίντεο.. Ανυσηχω λογικά για ακάρεα η όντως μπορεί και απλά να το είχε πιάσει κάποια δύσπνοια το πουλάκι λόγο ζέστης..
Επίσης να ρωτήσω θέλω και αν όντως πρόκειται για ακάρεα.. Πως θα το δει ο γιατρός; Γίνεται κάποια ειδική εξέταση για αυτό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποία απάντηση σας.. Και συγνώμη για το μεγάλο ποστ..
[automerge]1564234477[/automerge]
Να πω επίσης.. Αν και άσχετα ίσως.. Πως τις τελευταίες 2-3 μέρες τον βλέπω να πηγαίνει συνέχεια και να τρώει καρβουνακι που τους έχω στο κλουβί.. Και τρώει αρκετό κάθε φορά.. Το θυμήθηκα τώρα πάλι που είδα το βίντεο και το στοματακι του μαύρο.. Μήπως να το βγάλω για να φαίνονται καλύτερα και οι κουτσουλιές του; Μιας και αυτές είναι μαύρες επίσης.. Το βγάζω έτσι κι αλλιώς κάποιες μέρες για να τις βλέπω καθαρά.. Φαίνεται κάτι διαφορετικό στα κακά τους όμως αν πρόκειται όντως για ακάρεα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν μπορώ να πω κάτι με σιγουριά. Λογικά ανησυχείς διότι δεν πρόκειται για απλό λαχάνιασμα αλλά σαν κάτι να το ενοχλεί...
Αν μπορείς να δεις μέσα στο στόμα του και στον φάρυγγα (χρησιμοποιώντας δυνατό φως) αν έχει σημάδια (άσπρα ή σκούρα) θα πρέπει οπωσδήποτε να πάει στον γιατρό.
Έχω μια ιδέα... Αν ο δικός σου άνθρωπος που θα τα φροντίζει ''καταλαβαίνει'' από πουλιά (αν δηλ χειροτερέψει), μπορεί να σε ειδοποιήσει και εσύ να ειδοποιήσεις εμένα, θα βρίσκομαι στην Αθήνα αυτό το διάστημα... Να μου ανοίξει το σπίτι, να πάρω το πουλάκι και να το πάω εγώ στον γιατρό (το θέμα είναι να μην λείπει διακοπές ο γιατρός, αυτός ή όποιος άλλος)... Εάν συμφωνείς τα λέμε σε πμ για τηλ διευθύνσεις κτλ
 
Δεν ξέρω αν ισχύει ούτε θυμάμαι που το είχα διαβάσει (ίσως δηλαδή αυτό που θα πω να μην είναι αξιόπιστο)...
Έτσι κάνουν μερικές φορές για να "βοηθήσουν" την τροφή να κατέβει από τον προλοβο.

Μια φορά είχα πετύχει και τον δικό μου να το κάνει... Δεν είμαι σίγουρος όμως. Η αίσθησή μου είναι πάντως ότι δεν πρόκειται για δυσπνοια...
 
Υποθέτω από τις απαιτήσεις σας παιδιά πώς είδατε το βίντεο που έχω ανεβάσει.. Μιας και εμένα τώρα που μπήκα δεν μου το εμφανίζει καθόλου..
Δεν ξέρω αν φταίει το ότι μπαίνω από το κινητό μου η κάτι άλλο..
Χίλια ευχαριστώ sissy μου. Για τη προθυμία σου να μας βοηθήσεις σε περίπτωση ανάγκης.. ειλικρινά δεν έχω λόγια.. εννοείται πως θα βρίσκομαι σε διαρκή επικοινωνία με τον άνθρωπο που θα τα φροντίζει όσο θα λύπω.. Τώρα ειδικο δεν τον λες.. Αλλά εδώ και μέρες μιλάμε για το οτιδήποτε. Για το παραμικρό που θα πρέπει να προσέχει.. Το καλό είναι πως θα βρίσκομαι ούτε δύο ώρες δρόμο μακρυά.. Οπότε στο παραμικρό που πάει στραβά. Γυρνάω πίσω και τα πάω άμεσα στο γιατρό..όπως και να ζει.. Και πάλι σε ευχαριστώ..
 
Αυτό το ότι γίνεται διάγνωση για ακάρεα με το δυνατό φως το είχα διαβάσει..χωρίς να ξέρω όμως τι ψάχνουμε να δούμε. Γι'αυτό σκέφτηκα να αναφέρω και το γεγονός ότι τελευταία τρώει συχνά καρβουνακι οπότε το στόμα του όπως και ο φάρυγγας του υποθέτω είναι μαύρο χρώμα.. Οπότε και δύσκολο να διακρινει ακόμα και ο γιατρός; Θα του το βγάλω πριν φύγω το κάρβουνο..
Επίσης αυτά που λέει ο Γιώργος.. Δηλαδή πως δεν δίνει το πουλάκι ακριβώς την αίσθηση να έχει δύσπνοια.. Κατά ένα τρόπο ούτε εμένα ακριβώς αυτή την αίσθηση μου έδωσε εκείνη την ώρα αλλά δεν ξέρω και πως αλλιώς να το περιγράψω.. Το ότι θα μπορούσε ίσως Μ αυτό το τρόπο να προσπαθεί να βοηθήσει τη τροφή ούτε εγώ ξέρω αν ισχύει αλλά μου φαίνεται να στέκει..
Εμένα όμως με ανησυχήσε το γεγονός που αναφέρω και παραπάνω.. Ο ήχος σαν από σπάσιμο σπόρων που το άκουσα καθαρά..
Όπως και να χειι θα φροντίσω να τα δει γιατρός με το που γυρίσω για παν ενδεχόμενο..
Μια τελευταία ερώτηση να κάνω.. Από την αρχή που πρωτοήρθε η μικρή μας και είχαμε κάποια θεματακια.. Επισκεπτομασται τη κ. Δουκακη... Πριν ενάμιση μήνα όμως που προσπάθησα να κλείσω ραντεβού δεν μπορούσα να βρω άκρη.. Τα τηλ στο κέντρο μιλούσαν συνέχεια.. Αλλά δεν μπόρεσα να τη βρω ούτε στο κινητό της.. Οπότε και πήγαμε σε άλλον γιατρό.. Κάποια στιγμή διάβασα εδώ πως η κ., Δουκάκη δεν εργάζεται πλέον η μάλλον βρίσκεται σε άδεια..
Αν γνωρίζει καποιος ας μου πει παρακαλώ αν έχει επιστρέψει στο ιατρείο της..
Ευχαριστώ και πάλι.. Πήγε αργά.. Οπότε καληνύχτα..🙂
 
Επίσης να ρωτήσω θέλω και αν όντως πρόκειται για ακάρεα.. Πως θα το δει ο γιατρός; Γίνεται κάποια ειδική εξέταση για αυτό;
Οπτικά μόνο, με τη χρήση ειδικού φακού.
 
Αυτη τη κινηση τη κανουν για να καθαρισουν το λαιμο τους! Ειναι πολυ φυσιολογικο! Μεσα στη μερα θα το κανουν αλλα οχι συνεχεια!
Ακριβώς το ίδιο κάνει και ο δικός μου κάποιες φορές. Ισχύει για όλους τους παπαγάλους έτσι Ζαχαρια;
 
Ακριβώς το ίδιο κάνει και ο δικός μου κάποιες φορές. Ισχύει για όλους τους παπαγάλους έτσι Ζαχαρια;
Μην ανυσηχεις Βάσω! Και τα δικά μου κάνουν αυτή την κίνηση μια στο τόσο...
 
Ωραία.. Οπότε μάλλον τζάμπα ανυσηχω τόσο πολύ.. Τώρα με αυτό τον ήχο (τα τσόφλια).. Ξέρει κάποιος να μου πει παρακαλώ.. ισχύει όντως πως είναι χαρακτηριστικό δείγμα για ακάρεα η μπορεί να το κάνουν και για άσχετο λόγο; .. Δεν καταλαβαίνω φυσικά ούτε με τα ακάρεα πως συνδέεται ο ήχος απλά το έχω διαβάσει εδώ.. Ο κ Ακριβος πάντως που του το είπα.. Πως έκανε αυτό τον ήχο δηλαδή.. Δεν έδειξε να δίνει ιδιαίτερη σημασία..
 
Ωραία.. Οπότε μάλλον τζάμπα ανυσηχω τόσο πολύ.. Τώρα με αυτό τον ήχο (τα τσόφλια).. Ξέρει κάποιος να μου πει παρακαλώ.. ισχύει όντως πως είναι χαρακτηριστικό δείγμα για ακάρεα η μπορεί να το κάνουν και για άσχετο λόγο; .. Δεν καταλαβαίνω φυσικά ούτε με τα ακάρεα πως συνδέεται ο ήχος απλά το έχω διαβάσει εδώ.. Ο κ Ακριβος πάντως που του το είπα.. Πως έκανε αυτό τον ήχο δηλαδή.. Δεν έδειξε να δίνει ιδιαίτερη σημασία..
Καλημερα... Δες αυτό το βίντεο... Κάνει αυτό τον ήχο;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα..στο βίντεο που έχω ανεβάσει τον κάνει δύο η τρεις φορές.. Τον γνωρίζω τον ήχο που μου λέτε πριν τον ύπνο γιατί το κάνουν συχνά αλλά τον παρομοιάζω προσωπικά περισσότερο σαν τρίξιμο του ράμφους.. Ενώ αυτό που λέω τσόφλια να σπάνε.. Εκτός ότι είναι σε άσχετη στιγμή με το κουρνιασμα.. Είναι πραγματικά σαν να έχει σπόρους στο στόμα του και τους σπάει.. Κρακ.. κρακ δηλαδή.. Και σκέφτομαι τώρα.. Που δεν ξέρω αν μπορεί να στέκει πουθενά.. μήπως και υπάρχει η περίπτωση να είναι όντως σπόροι.; Εννοώ σπόροι που δεν είχαν σπάσει όταν τους έφαγε και κάνοντας αυτή τη κίνηση που λέμε για να καθαρίσει το λαιμό του.. Του ανέβηκαν πάλι στο στόμα και τους έσπαγε; Τσόφλια δεν έβγαλε πάντως..
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλους ανεξαιρέτως.. Αν και ηρέμησα κάπως.. σχετικά με το σαν δύσπνοια η κάτι άλλο..
έχω σκοπό να τα πάω γιατρό με το που γυρίσω Αθήνα.. Το πρωί πάντως που μίλησα με τον άνθρωπο που θα τα φροντίζει αυτές τις μέρες ήταν μια χαρά.. Του έκαναν καρδούλες τα καλα μου μόλις τον είδαν αν και δεν είχαν ιδιαίτερες σχέσεις πριν. Έμαθα και για το σεισμό εντομεταξη χτες και φοβόμουν πως θα έχουν κατατρομαξει.. Που θα τρόμαξαν αλλά ευτυχώς όλα καλά..σε άλλο γιατρό όντως έχω σκοπό να τα πάω αυτή τη φορά όχι για κάποιο άλλο λόγο.. Απλά θέλω να κάνουμε και ένα τσεκ στις κουτσουλιές με την ευκαιρία. Γνωρίζει καποιος τελικά αν έχει γυρίσει η κ Δουκάκη στο ιατρείο της;
 
Εντάξει παιδιά.. ευχαριστώ και πάλι..η βοήθεια σας είναι πραγματικά πολύτιμη κάθε φορά.. Θα σας έλεγα καλή συνέχεια και καλό καλοκαίρι να έχουμε..όμως με απασχολεί και κάτι άλλο που επίσης ειχα σκοπό να ζητήσω τις απόψεις σας.. Πριν μου προκύψει το συγκεκριμένο ζήτημα με τα πουλάκια μου.. Αλλά λόγο ότι το θέμα είναι αρκετά λεπτο θα έλεγα..όσο και στενάχωρο.. ήθελα να το δουλέψω λίγο μόνη πρώτα μέσα μου όσο και με το πολύ στενο περιβάλλον μου.. Κάποια στιγμή όμως μέσα στη βδομάδα έχω σκοπό να ζητήσω και πάλι τις απόψεις σας.. Οπότε καλό σας βράδυ και καλό ξημέρωμα να έχουμε..
 
Back
Top