Ασθένειες Έχει το παπαγαλάκι μου Scaly face;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Irene
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Irene

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2016
Μηνύματα
75
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σας, βάζω φωτογραφία της Τασούλας και θα ήθελα να μου πείτε αν έτσι πρέπει να είναι το ράμφος και τα ποδαράκια της ή αν έχει scally face; Πολύ αρχάρια γαρ ☹
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_img_0001_2.webp
    rsz_1rsz_img_0001_2.webp
    12,6 KB · Προβολές: 61
rsz_1rsz_img_0001_2.webp
Απο τη φωτογραφια δεν μπορω να διακρινω κατι ανησυχητικο. Θα ηταν ευκολο να βαλεις ευκρινεις κοντινες απο τις περιοχες που σε προβληματιζουν;
εδώ φαίνεται καλύτερα; αν οχι θα προσπαθήσω να την τραβήξω ξανά οταν πάω σπίτι.. αυτό είναι ότι καλύτερο κατάφερα να τραβήξω ...
 
θα προσπαθήσω να την τραβήξω ξανά οταν πάω σπίτι
Καλό θα ήταν αν μπορέσεις γιατί δεν είναι και πολύ καθαρή, βασικά δεν είναι κοντινή και λεπτομερής.
Πάντως κι εμένα δεν μου φαίνεται να έχει κάτι.
Αν έχει αλλάξει η επιφάνεια του χαλινού τελευταία, οφείλεται στο γεγονός πως βρίσκεται σε οίστρο και τότε γίνεται ανώμαλος σαν σαγρέ ο χαλινός.
Ωστόσο βάλε να δούμε και τα ποδαράκια του.
 
Μπορεις να διαβασεις το πρωτο κομματι απο αυτο το αρθρο για τα ακαρεα (που προκαλουν το scaly face), καθως και καποια Χρησιμοποιήστε την Αναζήτηση του PetBirds της αναζητησης στο φορουμ για το συγκεκριμενο θεμα.
Ενδεικτικες φωτο απο το ιντερνετ για την ασθενεια αυτη.
αυτό είναι τώρα το θέμα ότι οι περισσότερες φώτο δεν έχουν να κάνουν με την δικιά μου περίπτωση αλλά λόγω απειρίας φοβάμαι μην είναι κάτι στο ξεκίνημα και δεν το προλάβω θα προσπαθήσω να βγάλω πιο κοντινές φώτο ωστε να είναι πιο ευκρινές αν εχει ή όχι σ' ευχαριστώ πάντως σε κάθε περίπτωση...
 
Καλό θα ήταν αν μπορέσεις γιατί δεν είναι και πολύ καθαρή, βασικά δεν είναι κοντινή και λεπτομερής.
Πάντως κι εμένα δεν μου φαίνεται να έχει κάτι.
Αν έχει αλλάξει η επιφάνεια του χαλινού τελευταία, οφείλεται στο γεγονός πως βρίσκεται σε οίστρο και τότε γίνεται ανώμαλος σαν σαγρέ ο χαλινός.
Ωστόσο βάλε να δούμε και τα ποδαράκια του.
ναι θα το κάνω .. αν βρίσκεται σε οίστρο θα πρέπει να της βάλω φωλίτσα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
αν βρίσκεται σε οίστρο θα πρέπει να της βάλω φωλίτσα;
Δεν είναι απαραίτητο. Δεν θυμάμαι, έχει αρσενικό για ζευγάρι; Τότε θα μπορούσες. Και μόνη της βέβαια θα μπορούσε να κάνει αυγά και πάλι να της βάλεις φωλιά για ολοκλήρωση του κύκλου αλλά πες να μην λέω αοριστίες :)
 
Δεν είναι απαραίτητο. Δεν θυμάμαι, έχει αρσενικό για ζευγάρι; Τότε θα μπορούσες. Και μόνη της βέβαια θα μπορούσε να κάνει αυγά και πάλι να της βάλεις φωλιά για ολοκλήρωση του κύκλου αλλά πες να μην λέω αοριστίες :)
ναι έχει το Μίμη και όλη την ώρα έχουμε ερωτοτροπίες... αλλά να μην σε κουράζω θα βάλω φώτο να σιγουρευτούμε ότι δεν πρόκειται για ασθένεια και μετά θα αρχίσει η μελέτη για αναπαραγωγή... :)
 
Δεν είναι απαραίτητο. Δεν θυμάμαι, έχει αρσενικό για ζευγάρι; Τότε θα μπορούσες. Και μόνη της βέβαια θα μπορούσε να κάνει αυγά και πάλι να της βάλεις φωλιά για ολοκλήρωση του κύκλου αλλά πες να μην λέω αοριστίες :)
Μαρακι δηλ φωλια βαζουμε κ χωρις να υπαρχει αρσενικο;
 
Αν θέλεις να την αφήσεις να κάνει τον κύκλο και να εκτονωθεί, της βάζεις να κλωσσήσει καμιά βδομάδα.
Δηλ τωρα που βρισκεται σε οιστρο κ αργοτερα τη βγαζω;κ ποια φωλια ειναι καταληλη; Μπορει να βοηθησει κ στην ψυχολογια κ να γεννησει λιγο πιο ευκολα;
 
Δηλ τωρα που βρισκεται σε οιστρο κ αργοτερα τη βγαζω;κ ποια φωλια ειναι καταληλη; Μπορει να βοηθησει κ στην ψυχολογια κ να γεννησει λιγο πιο ευκολα;
Άνοιξε άλλο θέμα, γιατί εδώ βγαίνουμε off :)
 
Ειρήνη μου, όπως και τα παιδιά παραπάνω, ούτε και γω βλέπω κάτι σ αυτές τις φωτό! Η Τασούλα σου δείχνει μια πανέμορφη, καθαρή, περιποιημένη και πυρωμένη κοπελιά! Καλού κακού όμως, βάλε και τις πιο κοντινές φωτό να το σιγουρέψουμε 100%!👍
 
Στο ράμφος δεν φαίνεται κάτι αλλά τα ποδαράκια χρειάζονται περιποίηση επειγόντως με epithol. Αν δεν βρεις εύκολα epithol μην αγοράσεις κάτι εναλλακτικό, να την παραγγείλεις και στο μεσοδιάστημα, να την περιποιήσαι με απλή βαζελίνη.
Η εφαρμογή τόσο της βαζελίνης όσο και της αλοιφής, γίνεται με τον ίδιο τρόπο.
Προτιμότερο να τυλίξεις το πουλάκι με ένα πανάκι σαν σουβλάκι, αφήνοντας απ' έξω τα ποδαράκια του και φυσικά τα ρουθούνια.
Δουλεύεις για λίγο ανάμεσα στον δείκτη και τον αντίχειρα ελάχιστη ποσότητα προϊόντος και κάνεις ελαφρύ μασάζ σε όλο το πέλμα, ανάμεσα στα δάχτυλα και μέχρι το μπουτάκι του, προσέχοντας να μην λερωθεί το πτέρωμα γιατί θα κρυώνει το πουλί.
Η δουλειά αυτή γίνεται καθημερινά το σούρουπο γιατί και το πουλί είναι υποτονικό και μετά θα κοιμηθεί και θα μείνει η κρέμα να δράσει.
Να βάλεις και στο άλλο γιατί κάτι ελαφρύ φαίνεται και σ' αυτό.
Αν μας βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες ράμφους, θα δούμε αν υπάρχει κι εκεί αρχή, οπότε θα πρέπει να βάλεις και στο ράμφος-χαλινό.
Όταν την πιάσεις κοίτα γύρω-γύρω από το ράμφος αν έχει σκληρά κύτταρα.
 
Σ´ευχαριστώ πολύ, να βάζω και στις πατήθρες ή απλά να της αλλάζω σε καθημερινή βάση ; και για πόσες μέρες επιτρέπεται η θεραπεία;
 
Επίσης πως δημιουργούνται αυτά; δεν έχω αφήσει ποτέ το κλουβί βρώμικο.. εκτός από μία εβδομάδα που τα φύλαγε προσφιλές μου άτομο και δεν τα καθάρισε.. είναι αυτό; ή είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω .. Πω πω έχω αγχωθεί πολύ..
 
Μην αγχώνεσαι! Συνήθως 7 μέρες θεραπείας είναι μια χαρά... Όχι στα κλαδιά μην βάζεις...άσε που αν βάλεις μετά τα κλαδιά θα γλιστράνε... Πάντα όμως η αλοιφή πρέπει να μπαίνει σε καθαρά ποδαράκια για να μπορεί να απορροφηθεί και για να γίνει σωστή δουλειά...
 
Τώρα που είπες πατήθρες, οι πατήθρες σου είναι ακατάλληλες. Χρειάζεσαι ξύλινες και στρογγυλές σε δύο μεγέθη.
Προς το παρόν, αν δεν μπορέσεις να βρεις ξύλινες, πάρε στρογγυλές πλαστικές. Δεν χρειάζεται να τις αλλάξεις, μπορείς κάθε πρωί να τις περνάς με ένα πανάκι βουτηγμένο σε λίγο ξυδόνερο.
Δεν είναι απαραίτητο να προέρχεται από βρωμιά, απλά η βρωμιά το επιδεινώνει και το επιμολύνει.
Μπορεί να δημιουργηθούν έλκη που να τους κοπούν κομματάκια από τα δάχτυλα ή να πέσουν κάποια νύχια.
Γι αυτό καλό μασάζ να εισχωρεί παντού.
Είναι επιρρεπή τα budgies σ' αυτήν την ασθένεια, είναι που λέμε να "το χει η κούτρα σου..." :)
Κολλάνε στις κλούβες και το εκδηλώνουν κάποια στιγμή. Ακόμα από χύμα ή ακατάλληλες τροφές.
Θα το κάνεις κάθε μέρα, προσέχοντας να μην ταράζεται πολύ το πουλάκι γιατί το στρες επιτείνει κάθε ασθένεια και για τουλάχιστον 15 ημέρες.
Θα ολοκληρωθεί όταν για τουλάχιστον 5-6 μέρες είναι καθαρό το πουλί και πάντα θα το έχεις στο μυαλό σου.
Αν επιμείνει, θα δούμε πιο δραστική λύση αλλά προς το παρόν δεν χρειάζεται.
 
Back
Top