Διατροφή Έχετε δώσει μακαρόνι στο καναρίνι σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY58
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY58

PB Known Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2021
Μηνύματα
3.783
Καλημέρα στην όμορφη παρέα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε δώσει μακαρόνι νεροβραστο, εννοώ, στο καναρίνι σας; Η θεία μου έδινε ένα μακαρόνι στο δικό της καναρίνι κάποτε (έκανε σαν τρελό) κ μάλιστα έζησε πάνω από 9 χρόνια δίπλα της. Σήμερα στον Σοφοκλή μου έχω δώσει δύο, τρεις φορές (σπάνια γιατί είμαστε μακαρονάδες ως οικογένεια!) νεροβραστο (χωρίς τίποτα πάνω, εννοείται), καλά ξεπλυμενο (από αλάτι), ένα ψιλό μακαρόνι. Το μίλλετ του είναι αδιάφορο, η αυγοτροφή έτσι κ έτσι, αυγό θα φάει αλλά δεν πεθαίνει κ όλας ( τρώει, αφήνει, βολτάρει, ξανατρωει), αλλά το μακαρόνι, άλλο να το λέω κ άλλο να το βλέπετε. Μόνο για τους άγριους σπόρους ( ευχαριστώ Σταύρο) κ τους σπόρους κία, κάνει έτσι. Τρελλαίνεται κυριολεκτικά. Μιλάμε για ένα ψιλό μακαρόνι όσο ένα δάκτυλο μου . Δεν ξεκολλάει μέχρι να το φάει όλο. Αυτός είναι πιο μακαρονας από όλους μαζί! Επειδή ξέρω για τα συστατικά του ότι μπορεί να του κάνουν κακό ( το αλάτι το ξεβγαζω όσο δεν παίρνει, αλλά σίγουρα έχει η σύσταση του), του το δίνω πολύ πολύ σπάνια. Έχετε, εάν δίνετε μακαρόνι, εντοπίσει κάποια μάρκα που μπορεί να μην βλάπτει; Κ πάλι καλημέρα.
[automerge]1651730457[/automerge]
Προχθές είχα μακαρόνια κ πήγα να φάω απέναντι του για να του κάνω παρέα. Δεν τουχα δώσει, εννοείται. Τι έκανε; Πέταξε δίπλα μου, έμεινε ενώ πέταγε λίγα δευτερόλεπτα στο ίδιο σημείο (! Πως το κάνει; Απορώ) κοντά στο κεφάλι μου κ μετά πήγε απέναντι μου πάνω στο καθρέφτη της τουαλέτας μου κ μέτραγε τις μπουκιες μου! Έτρωγα κ γέλαγα.😂 Του έβαλα κια κ καμελίνα για να τον παρηγορήσω. 😝😝
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα, το να δώσεις μια δυο φορές το μήνα ένα μακαρόνι ανάλατο στο καναρίνι δεν νομίζω ότι θα βλάψει ανεπανόρθωτα την υγεία του.
Δεν είναι τροφή πρώτης γραμμής γιατί τα καναρίνια είναι σποροφάγα πουλιά.
Στο ζακό μου βάζω μία φορά περίπου την εβδομάδα 2-3 μακαρόνια γιατί του αρέσουν.
Βέβαια είναι διαφορετικές οι διατροφικές ανάγκες των μεγάλων παπαγάλων.
Εναλλακτικά, μπορείς να δώσεις μακαρόνια ολικής, εάν θέλεις κάτι πιο υγιεινό για σένα και το καναρίνι σου.😏
 
@Vada Σ'ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω με το ολικής. Εάν του αρέσει, θα του αφιερώσω 2 με 3 φορές το μήνα ημέρες κραιπάλης(!)😄 κ θα του δίνω ένα μακαρόνι νερόβραστο ολικής άλεσης.
 
Όσο κι αν ξεπλύνουμε τα μακαρόνια του εμπορίου περιέχουν αλάτι (έστω κι αν δεν προσθέσουμε εμείς στο βράσιμο), το αλάτι δεν φεύγει.

Εγώ έχω καταλήξει σ΄ αυτή τη λύση, είναι νόστιμα και προσφέρουν διατροφικά στα πουλιά
Φρέσκα ζυμαρικά για παπαγάλους
Είναι νόστιμα και έχουν διατροφική αξία ( τόσο που ο κτηνίατρος μας θέλησε να τα φτιάξει και για την κόρη του😁)
 
@Sissy
Πραγματικά η πρόταση σου είναι πολύ χρήσιμη για εμάς τους φίλους των παπαγάλων, την γνώριζα, απλά δεν την πρότεινα γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι δεν εξυπηρετεί καθώς μιλάμε για μόνο ένα καναρίνι. 😊
 
@Sissy σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά όσο κ να τον αγαπάω τον μονάκριβο μου, μου φαίνεται δύσκολο να βρω χρόνο να αρχίσω να φτιάχνω μακαρόνια για να φάει ένα. Κ μετά πώς θα τα αποθηκεύω; Γι'αυτό ρώτησα εάν γνωρίζετε καμία μάρκα εμπορίου. Τώρα που το ξανάσκεφτομαι, μπορεί να υπάρχουν ολικής άλεσης μακαρόνια για διαβητικούς. Τουλάχιστον θα'ναι πιο υγιεινά από τη ζάχαρη κ ίσως να έχουν μειωμένο αλάτι. Όπως κ ναχει σας ευχαριστώ κ πάλι κ τους δύο για τις απαντήσεις.
 
@Sissy Τώρα είδα όλο το άρθρο κ δεν είδα ότι την υπόλοιπη ζύμη την βάζεις κατάψυξη. Είναι υπέροχες κ οι δύο εκδοχές, δεν το συζητώ. Κ για εμάς! Το μόνο που με προβληματίζει είναι το εξής για την 2η συνταγή σου. Δεν πειράζει που θα τρώει ωμά τα άλευρα, δηλ. αλεύρι βρώμης, αλεύρι ζέας, πίτουρο βρώμης και αλεύρι κεχριού. Κ τον αρακά κ καλαμπόκι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα κατεψυγμένα; Κ το άγριο ρύζι, εννοείς το μαύρο με την φλούδα, σωστά; Κ δεν είδα ποσότητες. Αχ! Με έκανες κ ψήνομαι! Νομίζω ότι θα το φτιάξω! Αχ! Για αυτά τα μάτια του, τα πλάνα! 😝🥰
 
@Sissy
Πραγματικά η πρόταση σου είναι πολύ χρήσιμη για εμάς τους φίλους των παπαγάλων, την γνώριζα, απλά δεν την πρότεινα γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι δεν εξυπηρετεί καθώς μιλάμε για μόνο ένα καναρίνι. 😊
Ευχαριστώ!
Δεν έχει κάτι που δεν μπορεί να γευτεί οποιοδήποτε πουλί μια φορά στο τόσο. Πολύ δε περισσότερο όταν μια φορά στο τόσο τρώει μακαρόνι εμπορίου.
Εφόσον του κάνει κέφι που και που δεν του κάνει κακό (όταν γυμνάζεται-πετά τόσο καλύτερα, ώστε να "καίει" τις λιχουδιές).
 
@Sissy ...
.Δεν πειράζει που θα τρώει ωμά τα άλευρα, δηλ. αλεύρι βρώμης, αλεύρι ζέας, πίτουρο βρώμης και αλεύρι κεχριού.
Τους σπόρους τους τρώνε ωμούς, δεν υπάρχει πρόβλημα .

.Κ τον αρακά κ καλαμπόκι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα κατεψυγμένα; Κ το άγριο ρύζι, εννοείς το μαύρο με την φλούδα, σωστά;
Φυσικά και μπορείς, εγώ προτιμώ τα φρέσκα!

.Κ δεν είδα ποσότητες. Αχ! Με έκανες κ ψήνομαι! Νομίζω ότι θα το φτιάξω! Αχ! Για αυτά τα μάτια του, τα πλάνα! 😝🥰
Μπορείς να υπολογίσεις από την φωτογραφία στο περίπου τις αναλογίες.
Δεν χρησιμοποιώ συγκεκριμένες ποσότητες, σίγουρα πάντως περισσότερα λαχανικά, άλευρα βάλε τόσα ώστε να δημιουργηθεί ζύμη.
 
@Sissy ... Κ κάθε πότε το δίνεις;
Σε καναρίνι κάθε 10-15 μέρες μια μικρή ποσότητα.
Σε μικρούς παπαγάλους και τρεις φορές τη βδομάδα εφόσον γυμνάζονται, ωμή ζύμη έτρωγε ο Μάριος συχνά.
[automerge]1651763339[/automerge]
@Sissy τώρα συνειδητοποίησα τα άλευρα (κεχρί, πίτουρο βρώμης, βρώμη που τα κάνουμε σκόνη). Όμως το αλεύρι ζέας τι είναι;
Όλα τ' αγοράζω από κατάστημα βιολογικών προϊόντων (υπάρχουν ως άλευρα) και ότι περισσεύει το διατηρώ στη κατάψυξη.
Η ζέα είναι είδος σταριού (ονομάζεται και δίκκοκο) χωρίς γλουτένη.🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Sissy Ο δικός μου πετάει συνέχεια από τις 7 παρά το πρωί που ανοίγει τα μάτια του μέχρι τις 9.30 με 10 το πρωί περίπου πάνω - κάτω, στροφές κ αεροπλανικα, κ νομίζω ότι κάνει γυμναστική στο φουλ. Θα του δίνω κάθε 10 μέρες κάνα δυο μικρά μπαστουνακια, κ την υπόλοιπη ζύμη κατάψυξη. Σ'ευχαριστώ κ sorry που σε έπρηξα με τις ερωτήσεις. Πιστεύω ότι θα έχει αποδοχή. 🥰
[automerge]1651763775[/automerge]
κατάστημα βιολογικών
Ποιο εάν επιτρέπεται;
 
Ο δικός μου πετάει συνέχεια από τις 7 παρά το πρωί που ανοίγει τα μάτια του μέχρι τις 9.30 με 10 το πρωί περίπου πάνω - κάτω, στροφές κ αεροπλανικα, κ νομίζω ότι κάνει γυμναστική στο φουλ.
Και εμένα έτσι κάνουν! Εγώ σου προτείνω το βιολογικό χωριό. Από εκεί εμείς πέρνουμε διάφορα βιολογικά προιόντα.😁
 
@Sissy ...Σ'ευχαριστώ κ sorry που σε έπρηξα με τις ερωτήσεις. Πιστεύω ότι θα έχει αποδοχή. 🥰
[automerge]1651763775[/automerge]

Ποιο εάν επιτρέπεται;
Δεν μ' έπρηξες με τις ερωτήσεις σου! 😍
Το κατάστημα είναι στην Βούλα αλλα το τελευταίο διάστημα έχει ανοίξει σε πολλά σημεία. Το Βιολογικό Χωριό είναι και διαθέτει όλα όσα ανέφερα.
 
Καλημέρα :) δεν έχω γνώσεις ότι αφορά το μακαρόνι, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω ποσό καιρό προσπαθεις να του δώσεις κεχρί και δεν το τρώει; Το δικό μου γλυκάκι μετά απο δυο εβδομάδες που του το έφερνα στη μούρη χωρίς να δίνει σημασία ειπα θα βγάλω την τροφή έξω θα βάλω σπόρους από αυτό που είχαν πέσει στο σακουλάκι κ μόλις ειδα οτι τσιμπάει από εκει πήγα ξανά με το κεχρι διπλα του κ για πρώτη φορά επιτελους έφαγε( και καθώς το κρατουσα) ! Κόντεψα να κλάψω 😂🥺
 
@MatouDim Καλημέρα. Εδώ κ μήνες δεν το θέλει το μιλλετ (έχω της versele laga). Έχω πάρει τους σπόρους του μιλλετ κ τον έχω ταισει στο στόμα κ μου τους φτύνει (ευτυχώς όχι στην μούρη)! Που κ που ανεβαίνει στο κλουβί κ μασάει το κοτσάνι που εξέχει από το μιλλετ!
 
Χαχαχα Ωραιος! Δεν πρόσεξα τ έχω πήρα κ χυμα κ από εταιρία αλλά δεν νομίζω να παίζει κ ρόλο, μάλλον απλά δεν το θέλει. Υπάρχουν εναλλακτικές. Απλώς κ εγω είχα απελπιστεί ομως είδα φως στο τούνελ γιαυτο το ανέφερα.. να το χαίρεστε παρολα αυτα ❤️
 

Σχετικά θέματα

Back
Top