Διατροφή Έχουν αδύναμο ανοσοποιητικό τα πουλιά που μεγαλώνουν με κρέμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mitsaki7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όχι δεν ισχύει αυτό αν ο εκτροφεας κάνει σωστή δουλειά το πουλί θα αποκτήσει ένα πολύ δυνατό ανοσοποιητικο σύστημα. Και θα σου εξηγήσω τι κάνω εγώ που ταΐζω αρκετά πουλιά κάθε χρόνο. Ένα περνώ τους νεοσσους από τη φωλιά από 18 με 21 ημερών πράγμα που σημαίνει ότι όλο αυτό το καιρό που ταιζαν οι γονείς έχουν περάσει στους νεοσσους την εντερικη χλωριδα τους μετά που τρώνε κρεμα αυτές έχουν προβιοτικα πρεβιοτικα όμως το μεγαλύτερο ρόλο στη μετέπειτα υγεία των πτηνων παίζει ο σωστός απογαλακτισμος και όσο ποιο γρήγορα απογαλακτιστει τόσο το καλύτερο γιατί σε εκείνο το σημείο τις ζωής τους ή κρεμα δεν είναι και ότι καλύτερο. Τι κάνω εγώ ξεκινάω και δίνω γλυκοπατάτα για 3 μέρες συνεχόμενα μετά προσθέτω μαζί με τη γλυκοπατάτα και βραστό αυγό για άλλες 3 μέρες και μετά δίνω οτιδήποτε άλλο και προς το τέλος δίνω μεγάλη ποικιλία δλδ και 30 διαφορετικά φρούτα και λαχανικά ξηρούς καρπούς .βραστό αυγό συνεχίζω και δίνω μέχρι και 10 μέρες συνεχόμενα αφού κόψω τη κρεμα όλα τα άλλα απλά είναι μέσα στο πρόγραμμα δε τα έχω στάνταρ. Τώρα με τη γλυκοπατάτα το έντερο αποκτά μια μεμβράνη που το προστατεύει από βακτήρια και προτοζωα και κερδίζω 6 μέρες που του δίνω μόνο βραστά και δεν του επιβαρύνω το μικρόβιακο φορτιο.
 
Back
Top