Αναπαραγωγή Έχω πάθει σοκ, σήμερα αντίκρισα 3-4 πουλιά ψόφια

Λυπάμαι. Κρίμα για τα πουλάκια και για εσας... Πρέπει να γίνει κάτι άμεσα για τα υπόλοιπα. Ένας κτηνίατρος άμεσα και μια νεκροψία ίσως θα μπορούσαν να σώσουν τα υπόλοιπα πουλάκια. Δεν ακούγεται καθόλου τυχαίο. Στον κτηνίατρο να δώσετε όλες τις πληροφορίες για την διαβιωση, διατροφή κλπ.
 
Λυπάμαι. Κρίμα για τα πουλάκια και για εσας... Πρέπει να γίνει κάτι άμεσα για τα υπόλοιπα. Ένας κτηνίατρος άμεσα και μια νεκροψία ίσως θα μπορούσαν να σώσουν τα υπόλοιπα πουλάκια. Δεν ακούγεται καθόλου τυχαίο. Στον κτηνίατρο να δώσετε όλες τις πληροφορίες για την διαβιωση, διατροφή κλπ.


Εεεεε δυστυχώς τα πεταξα και δεν έδωσα σημασία καθώς αυτά είχαν θέμα τα δύο γεννησαν τουλάχιστο 10 αυγά και το άλλο από τότε που γεννήθηκε διάρροια χωρίς να το πιάνει ιατρική βοήθεια
 
Τότε μιλήστε με έναν καλό πτηνίατρο και πηγαίνετε του ίσως ένα από τα άλλα καναρινακια να το εξετάσει και να συζητησετε τις συνθήκες διαβίωσης τους μήπως βρείτε το πρόβλημα.
 
Απο την στιγμη που εχεις χασει τοσα πουλακια ετσι, αν δεν απευθυνθείς σε γιατρό θα χασεις και τα υπολοιπα Γρηγόρη.
Σε δευτερο χρονο μας λες τι τροφη δινεις κτλ
 
Απο την στιγμη που εχεις χασει τοσα πουλακια ετσι, αν δεν απευθυνθείς σε γιατρό θα χασεις και τα υπολοιπα Γρηγόρη.
Σε δευτερο χρονο μας λες τι τροφη δινεις κτλ

Τα δινω manitoba canary best premium.Αλλα όλα αυτά τα πουλιά είχαν προβλήματα πχ
Τα δύο είχαν γεννήσει 10 αυγά κάθε μέρα χωρίς αρσενικό το άλλο είχε πρόβλημα από τότε που γεννήθηκε το άλλο έχει πρόβλημα αιμομιξίας κάτι που διαπίστωσα τώρα που έμεινε το τελευταίο πουλί και το τελευταίο ζούσε σε υπόγειο με σόμπα πετρελαίου.
Εγώ από πλευράς μου τα καθαρίζω συχνα τα αλλάζω νερό και τα βάζω βιταμίνη μια φορά τον μήνα ή θεραπεία προληπτικά για ασθενειες
 
Καλησπέρα @GrigorisK, απ' όσα διάβασα στάθηκα στα παρακάτω:

Τα δύο είχαν γεννήσει 10 αυγά κάθε μέρα χωρίς αρσενικό

Λάθος διατροφή λόγω υπερβολικής παροχής πρωτεϊνης. Μείωσε την αυγοτροφή/αυγό σε μια φορά την εβδομάδα και έλεγξε το ποσοστό λιπαρών σπόρων στο μείγμα που χρησιμοποιείς.

το άλλο έχει πρόβλημα αιμομιξίας κάτι που διαπίστωσα τώρα που έμεινε το τελευταίο πουλί

Πως προέκυψε και πως το διαπίστωσες... Τώρα; Περιέγραψε αν θέλεις το πρόβλημα. Όπως και να έχει αυτό το πουλάκι είναι φιλάσθενο με χαμηλό προσδόκιμο ζωής και αποκλείεται από κάθε αναπαραγωγική προσπάθεια.

και το τελευταίο ζούσε σε υπόγειο με σόμπα πετρελαίου

Τραγικό λάθος. Ο Ήλιος και ο καθαρός αέρας είναι απαραίτητα για την καλή υγεία των πτηνών. Εχεις δύο επιλογές. Η πρώτη που είναι και οικονομικότερη: Βγάζεις όλα τα πουλιά έξω και λαμβάνεις μέτρα προστασίας για καιρικές συνθήκες, αρπακτικά, κουνούπια και ξενοιάζεις. Η δεύτερη λύση είναι να μετατρέψεις το υπόγειο σε birdroom με λάμπες uva uvb, συστήματα Ανατολής Δύσης, αφυγραντήρες κλπ, χωρίς σόμπες, θερμάστρες, κλιματιστικά κλπ. Υπάρχουν πολύ έμπειρα μέλη στη δημιουργία birdrooms, που μπορείς να συμβουλευτείς. Πριν αποφασίσεις, πρέπει να διαβάσεις τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ, ώστε να επιλέξεις που θα τοποθετήσεις τα πουλιά σύμφωνα με τις χωροταξικές και οικονομικές σου δυνατότητες.

θεραπεία προληπτικά για ασθενειες

Δεν κάνουμε προληπτικά θεραπείες, παρά μόνο κατόπιν οδηγιών πτηνιάτρου για καταπολέμηση ασθένειας.

Εγώ από πλευράς μου τα καθαρίζω συχνα τα αλλάζω νερό και τα βάζω βιταμίνη μια φορά τον μήνα

Όσο και να τα καθαρίζεις, προσφέροντάς τους Αμβροσία και Νέκταρ, αν δεν επιλύσεις τα παραπάνω ζητήματα δεν θα μείνει πούπουλο.

Φιλικά πάντα. Καλό διάβασμα.
 
Καλησπέρα @GrigorisK, απ' όσα διάβασα στάθηκα στα παρακάτω:



Λάθος διατροφή λόγω υπερβολικής παροχής πρωτεϊνης. Μείωσε την αυγοτροφή/αυγό σε μια φορά την εβδομάδα και έλεγξε το ποσοστό λιπαρών σπόρων στο μείγμα που χρησιμοποιείς.



Πως προέκυψε και πως το διαπίστωσες... Τώρα; Περιέγραψε αν θέλεις το πρόβλημα. Όπως και να έχει αυτό το πουλάκι είναι φιλάσθενο με χαμηλό προσδόκιμο ζωής και αποκλείεται από κάθε αναπαραγωγική προσπάθεια.



Τραγικό λάθος. Ο Ήλιος και ο καθαρός αέρας είναι απαραίτητα για την καλή υγεία των πτηνών. Εχεις δύο επιλογές. Η πρώτη που είναι και οικονομικότερη: Βγάζεις όλα τα πουλιά έξω και λαμβάνεις μέτρα προστασίας για καιρικές συνθήκες, αρπακτικά, κουνούπια και ξενοιάζεις. Η δεύτερη λύση είναι να μετατρέψεις το υπόγειο σε birdroom με λάμπες uva uvb, συστήματα Ανατολής Δύσης, αφυγραντήρες κλπ, χωρίς σόμπες, θερμάστρες, κλιματιστικά κλπ. Υπάρχουν πολύ έμπειρα μέλη στη δημιουργία birdrooms, που μπορείς να συμβουλευτείς. Πριν αποφασίσεις, πρέπει να διαβάσεις τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ, ώστε να επιλέξεις που θα τοποθετήσεις τα πουλιά σύμφωνα με τις χωροταξικές και οικονομικές σου δυνατότητες.



Δεν κάνουμε προληπτικά θεραπείες, παρά μόνο κατόπιν οδηγιών πτηνιάτρου για καταπολέμηση ασθένειας.



Όσο και να τα καθαρίζεις, προσφέροντάς τους Αμβροσία και Νέκταρ, αν δεν επιλύσεις τα παραπάνω ζητήματα δεν θα μείνει πούπουλο.

Φιλικά πάντα. Καλό διάβασμα.
Ευχαριστώ πολύ θα τα λάβω υπόψη όλα
 
Γρηγόρη, σε προηγούμενο θέμα που είχες γράψει στις 12/10, https://community.petbirds.gr/threads/Τα-καναρίνια-μου-βρίσκονται-σε-σύγχυση.36618/ αναφέρεις τα ακόλουθα:
Αρχικά λόγου τεραστιο φόρτου εργασίας έχω την δυνατότητα να τα βλέπω μόνο Σαββατοκύριακο.
Η τροφή που περνώ και η αυγοτροφη που περνώ την περνώ χύμα και δεν γνωρίζω
Τα καθαρίζω μια φορά στις 3 βδομάδες η καμιά φορά μια στον 1,5 μήνα.
Ο χώρος είναι πολύ φωτεινός και θερμοκρασία είναι γύρο στου 15 βαθμούς.
Σουπιοκόκκαλο δεν τα έχω αλλά τα έχω άμμο υγείας ανακατεμένη με δικά μου βότανα.
Προφανώς, και σύμφωνα με το ποστ 6 στο τωρινό θέμα, φαίνεται να έχουν γίνει αλλαγές στη φροντίδα των πουλιών, προς το καλύτερο φυσικά. Αλλά όπως φαίνεται, ο χρόνος τρέχει ενάντια, οπότε πραγματικά αυτό που έχω κι εγώ να σου πω, είναι ότι χρειάζεται ένας κτηνίατρος άμεσα και οπωσδήποτε αλλαγή του χώρου και των συνθηκών διαβίωσης των πουλιών.
Λυπάμαι για την κατάσταση που αντιμετωπίζεις, και φυσικά για τα πουλιά που χάθηκαν και ελπίζω ότι θα γίνουν οι κατάλληλες κινήσεις ώστε να επιζήσουν τα υπόλοιπα.
 
Γρηγόρη τα πουλιά και όλα τα κατοικίδια μας θέλουν φροντίδα, αγάπη και περιβάλλον ευχαριστώ για αυτά, δεν πρέπει να βασιζόμαστε σε άλλους για να τα φροντίσουν, εγώ πιστεύω ότι αν δεν μπορούμε να τα φροντίσουμε εμείς τότε καλό είναι να τα δώσουμε σε ανθρώπους που έχουν το χρόνο να το κάνουν, και να μπορείς να τα επισκέπτεσαι και να τα βλέπεις και να τα χαίρεσαι όταν έχεις χρόνο, ότι κανείς και τώρα.
Μπορεί να ακούγονται αυτά που λέω προσβλητικά αλά αν δεν κάνεις κάτι όπως είπε και ο @Stfns δεν θα μείνει πούπουλο

Εντελώς φιλικά χωρίς να θέλω να προσβάλλω.
 
Ευχαριστώ θερμά όλους σας για τις συμβουλές.
[automerge]1572155326[/automerge]
@Stfns, Έχω ήδη ξεκινήσει την κατασκευή ενός δωματίου ειδικά για τα καναρινάκια και θα ήθελα κάποιες συμβουλές για το εσωτερικό περιβάλλον ίσως και το εξωτερικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο χώρος αρχικά θα έχει δύο παράθυρα τα οποία μπαίνει πολύ φως. Πιστεύετε πως χρειάζεται και τεχνιτό φώς;!

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό, διότι η εκτροφή μου είναι εξωτερική. Θα μοιραστώ όμως μαζί σου μια εμπειρία. Πριν 2 χρόνια ένα πουλάκι εμφάνισε ένα πρόβλημα υγείας. Συγκεκριμένα αναπνευστικό. Παρόλα αυτά ήταν ζωηρό και δραστήριο. Έπρεπε όμως να βρεθεί σε χώρο με σταθερή θερμοκρασία. Οπότε το έβαλα μέσα στο δωμάτιό μου το οποίο διαθέτει μια μεγάλη μπαλκονόπορτα, καθιστώντας το αρκετά φωτεινό. Μόλις έβαλα το πουλί μέσα, άλλαξε αμέσως η διάθεση του. "Έπεσε". Χωρίς δεύτερη σκέψη πήρα την απόφαση να το βγάλω έξω και να ξεκινήσω εκεί τη θεραπεία του. Ανέκτησε άμεσα την διάθεση και τις δυνάμεις του. Συνεπώς, πιστεύω πως χρειάζεται και τεχνητό φως.
 
Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό, διότι η εκτροφή μου είναι εξωτερική. Θα μοιραστώ όμως μαζί σου μια εμπειρία. Πριν 2 χρόνια ένα πουλάκι εμφάνισε ένα πρόβλημα υγείας. Συγκεκριμένα αναπνευστικό. Παρόλα αυτά ήταν ζωηρό και δραστήριο. Έπρεπε όμως να βρεθεί σε χώρο με σταθερή θερμοκρασία. Οπότε το έβαλα μέσα στο δωμάτιό μου το οποίο διαθέτει μια μεγάλη μπαλκονόπορτα, καθιστώντας το αρκετά φωτεινό. Μόλις έβαλα το πουλί μέσα, άλλαξε αμέσως η διάθεση του. "Έπεσε". Χωρίς δεύτερη σκέψη πήρα την απόφαση να το βγάλω έξω και να ξεκινήσω εκεί τη θεραπεία του. Ανέκτησε άμεσα την διάθεση και τις δυνάμεις του. Συνεπώς, πιστεύω πως χρειάζεται και τεχνητό φως.

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ.Αλλα δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα του ηλεκτρισμού για αυτό μήπως γνωρίζετε κάποιος από άλλους σας λάμπες με μπαταρία κατάλληλες για την διαβίωση των πουλιών;
 
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ.Αλλα δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα του ηλεκτρισμού για αυτό μήπως γνωρίζετε κάποιος από άλλους σας λάμπες με μπαταρία κατάλληλες για την διαβίωση των πουλιών;
Αν δεν έχεις τη δυνατότητα ηλεκτρισμού, μην το επιχειρήσεις καθόλου. Βγάλε τα πουλάκια έξω και θα με θυμηθείς. Προτού το κάνεις, ψάξε στο φόρουμ για τα μέτρα προστασίας που πρέπει να λάβεις από αρπακτικά κουνούπια κ καιρικές συνθήκες.
 
Αν δεν έχεις τη δυνατότητα ηλεκτρισμού, μην το επιχειρήσεις καθόλου. Βγάλε τα πουλάκια έξω και θα με θυμηθείς. Προτού το κάνεις, ψάξε στο φόρουμ για τα μέτρα προστασίας που πρέπει να λάβεις από αρπακτικά κουνούπια κ καιρικές συνθήκες.

Ξέρεις τι αυτό το κάνω για να είναι τα πουλιά ξεχωριστά από ολα τα άλλα. Εγω τα βγάζω έξω καθημερινά γύρο στο 1 ½ ώρα αλλά μετα θα πρέπει να τα βάζω μέσα για αυτό. Επίσης άμα τα έχω εξω με μέτρα προστασίας από αρπακτικά όπως λες θα έρθει κάποιος να μου τα πάρει όλα γιατί είναι ένας που τα παιρνει. Και δεν πρέπει να είναι μέσα κατά την αναπαραγωγική περίοδο;
 
Που ζεις φίλε μου; Σε χωριό της Κοζανης; δεν υπαρχει συρματοπλεγμα; ρεύμα με μπαλαντεζα στο υπογειο δεν παει;
[automerge]1572176270[/automerge]
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ.Αλλα δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα του ηλεκτρισμού για αυτό μήπως γνωρίζετε κάποιος από άλλους σας λάμπες με μπαταρία κατάλληλες για την διαβίωση των πουλιών;
Οι μπαταρίες έχουν κόστος, συν ότι χρειάζονται αν είναι επαναφορτιζομενες πηγή ρεύματος!
 
Ζω στην Κοζάνη αλλά τα πουλιά είναι στο χωριό. Υπαρχει συρματοπλέγμα αλλά αυτοί είναι αδίστακτοι το κόβουν και μπαίνουν.Αλλα έχουμε φωτοβολταϊκά αλλά το θέμα είναι ότι τον χειμώνα δεν έχει αρκετό ήλιο για να μαζεύει.
 
Back
Top