Φροντίδα Έχω πάρει μάινα τι να προσέξω;

vendetta

PB Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
230
Πόλη
Ηράκλειο
παιδια εδω και 2ημερες εχω παρει μια μαινα, ναι ναι το αποφασισα και τα εσκασα, βασικα ημουν αναμεσα σε εναν αφρικανικο παπαγαλο και σε αυτην που ηταν κι αρκετα πιο ακριβη.
εξημερωνεται πληρως η οχι;
τι θα πρεπει να προσεξω.
νομιζω οτι ειναι θυληκια, μπορω να βρω κι αρσενικο; Κι αν ναι μπορουν να ζευγαρωσουν;
ρπος το παρον δεν εχει μαθει να μιλαει, κανει κατι ωραιους ηχους και κατι στριγγλιες που και που.
 
η μαινα ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο πουλι δεν γνωριζω πολλα απο την αναπαραγωγη της αλλα ξερω οτι μιμιτε με τον καλυτερο τροπο οτι ακουσει δεν ειναι σαν τους παπαγαλους που οτι μαθουν θα το θυμουνται για καιρο ισως και για παντα μιμουνται οτι ακουσουν και αυτο τις κανει ξεχωριστες αμα θελεις μπορεις να μας πεις την τιμη που την αγορασες εδω εχω βρει μια μαινα με 300 ευρο.
 
Θεωρεις οτι με την απαντηση σου Lizard... Καλυψες τον Vendetta; Το οτι ειναι αριστος μιμος νομιζω ειναι γνωστο σε ολους.. Οχι μονο ξεσηκωνει λεξεις φρασεις αλλα και την χροια της φωνης.Απο εκει και περα τι; Ζευγαρωνει ευκολα; Την διατροφη της.. Τις συνηθειες της... Τις ευαισθησιες της; Τις ιδιαιτεροτητες της;
 
μα ειπε οτι δεν ξερει και πολλα.
δηλαδη η μαινα δεν θυμαται;δεν αποτυπωνει λεξεις;
αυτη με τα 300 ειναι ευκαιρια, παρε την.
αλλιως δωσε πληροφοριες να την παρω εγω.
850 την πηρα.
 
Από Μάινες ούτε εγώ ξέρω και πολλά αλλά να ναι καλά τα... Βιβλία.
Από το βιβλίο Εγκυκλοπαίδεια Κατοικίδιων Πτηνών Εκδόσεις Καρακώτσογλου μια περίληψη:
Κοινωνικά Χαρακτηριστικά: Είναι εξαιρετικά πουλιά που ζουν σε ομάδες. Αν έχεις ζευγάρι αυτό θα είναι μαζί για μια ζωή. Κάθε πουλί πρέπει να έχει αρκετό χώρο.
Τροφή: Πρέπει να τρέφονται με βασική διατροφή κατασκευασμένη ειδικά για Μάινες με χαμηλή περιεκτικότητα σε σίδερο και να την συμπληρώνεται με πολτό εντόμων επίσης με χαμηλή περιεκτικότητα σε σίδερο. Επί πλέον τους αρέσουν τα έντομα όπως κάμπιες, ενώ τρώνε επίσης μαλακά φρούτα και καρπούς.
Αναπαραγωγή:
Η αναπαραγωγή τους δεν είναι εύκολο πράγμα. Πολλά εξαρτώνται από το πόσο καλά θα τα πάνε μεταξύ τους οι μέλλον σύντροφοι. Μια κατάλληλη φωλιά πρέπει να έχει επιφάνεια 25Χ25 εκατοστά και ύψος 45-50 εκατοστά. Το άνοιγμα εισόδου πρέπει να έχει διάμετρο κατά προτίμηση 10 εκατοστά. Χτίζουν τη φωλιά τους χρησιμοποιπώντας άτεχνα υλικά όπως ξερά φύλλα, σανό, χλόη, φτερά και νήματα από καρύδες. Γεννούν κατά μέσο όρο 2 αυγά τα οποία έχουν χρώμα γαλαζοπράσινο με ανοιχτές καφέ κηλίδες. Τα νεογνά εκολάπτονται μετά πάροδο 2 εβδομάδων και ανατρέφονται από τους γονείς κυρίως με έντομα όπως γρύλους, μικρές ακρίδες και κάμπιες. Τα μικρά αρχίζουν να βγάζουν φτερά όταν γίνουν 4 εβδομάδων περίπου, όμως δεν είναι ακόμη σε θέση να φροντίσουν μόνα τον εαυτό τους και για το λόγο αυτό εξακολουθούν να ανατρέφονται από τους γονείς για 1-2 εβδομάδες επί πλέον.
 
εντυπωση μου προκαλει παντως αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω, δεν αποτυπωνουν λεξεις;δηλαδη τις ξεχνανε;
 
δεν τις ξεχνανε ακριβος απλα οταν θα το ξανακουσουν θα το φωναξουν συνηθως οταν τους αρεσει μια λεξει κολανε και την φωναζουν συνεχεια εχουν πραγματικα πολυ πλακα αυτη την πληροφορια μου την εχει δωσει πετ σοπας αλλα δεν ξερω αμα ισχυει.
 
Άρη δεν νομίζω ότι ισχύει και πολύ αυτό που σου είπαν. Από προσωπική εμπειρία μιας και είχα πολύ παλιά μάινα θυμόταν πάρα πολλές λέξεις και ήχους που δεν είχε μάθει από εμάς αλλά από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Ακόμα και καινούριους ήχους και λέξεις να μάθαινε συνέχιζε να λέει και ότι είχε ήδη μάθει.
 
δεν τις ξεχνανε ακριβος απλα οταν θα το ξανακουσουν θα το φωναξουν συνηθως οταν τους αρεσει μια λεξει κολανε και την φωναζουν συνεχεια εχουν πραγματικα πολυ πλακα αυτη την πληροφορια μου την εχει δωσει πετ σοπας αλλα δεν ξερω αμα ισχυει.

Mipos parxei periptosei, otan apantane, na apantame MONO an kseroume kati ;
Pios bori na katalabenei kati apo to pano, kai ti exei isxi apo afto ;

I giagia mou kserei kapion, pou eixe gnoristi enan tipos, afto emeine dipla se kapion, pou brike sto supermarket mia kopela, afti tote sto komotirio AKOUSE apo tin Komotria, ta mynah trone mikra pedia.
Nomiso afto den lei poli gia aftous pou psaksoune plirofories.

Alexandros
 
ουτε που βγαζω ακρη με το μυνημα σου φιλε μου.
τι εννοεις τρωνε μικρα παιδια;
δεν το νομιζω αλλα κι αλλιως να το παρουμε, στην ουσια ειναι αγριο πουλι, στην φυση μπορει να κανει οτι θελει αν το πειραξουνε.
εξημερωνεται παντως.
 
ουτε που βγαζω ακρη με το μυνημα σου φιλε μου.
τι εννοεις τρωνε μικρα παιδια;
δεν το νομιζω αλλα κι αλλιως να το παρουμε, στην ουσια ειναι αγριο πουλι, στην φυση μπορει να κανει οτι θελει αν το πειραξουνε.
εξημερωνεται παντως.

Ειρωνικά το λέει ο Αλέξανδρος.
Μερικές φορές δουλεύει το χαλασμένο τηλέφωνο και οδηγείσαι σε λάθος συμπεράσματα από αυτά που είναι αληθινά.
 
τι εννοεις τρωνε μικρα παιδια; δεν το νομιζω αλλα κι αλλιως να το παρουμε, στην ουσια ειναι αγριο πουλι, στην φυση μπορει να κανει οτι θελει αν το πειραξουνε.


UUUUppppppsssss...:13:


Alexandros
 
vendetta είπε:
ουτε που βγαζω ακρη με το μυνημα σου φιλε μου. τι εννοεις τρωνε μικρα παιδια;
Το προηγούμενο από το δικό σου μήνυμα λέει πολύ απλά, ότι όταν κάποιος ζητάει πληροφορίες σε ένα φόρουμ, θα πρέπει οι απαντήσεις που δίνονται να προέρχονται από κάποιον που έχει σαφή γνώση του θέματος ή τουλάχιστον οι πληροφορίες να προέρχονται από έγκυρες πηγές. Διαφορετικά είναι πολύ εύκολο λέγοντας ότι μας κατέβει ή ότι μπορούμε να φανταστούμε εκείνη τη στιγμή, να καταλήξουμε σε ένα λανθασμένο, απίστευτο ή ακόμη και κωμικό συμπέρασμα, όπως για παράδειγμα το ότι οι μάινες τρώνε παιδιά. :D

Ακόμη πιο απλά, όταν βλέπουμε σε ένα φόρουμ μια ερώτηση, πρέπει να αντιληφθούμε και να συνειδητοποιήσουμε ότι δεν απευθύνεται σε εμάς προσωπικά αλλά σε όσους γνωρίζουν. Αν γνωρίζουμε μας αφορά, αν δε γνωρίζουμε τότε θα πρέπει να θυμόμαστε πώς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να απαντήσουμε.
 
η μαινα ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο πουλι δεν γνωριζω πολλα απο την αναπαραγωγη της αλλα ξερω οτι μιμιτε με τον καλυτερο τροπο οτι ακουσει δεν ειναι σαν τους παπαγαλους που οτι μαθουν θα το θυμουνται για καιρο ισως και για παντα μιμουνται οτι ακουσουν και αυτο τις κανει ξεχωριστες αμα θελεις μπορεις να μας πεις την τιμη που την αγορασες εδω εχω βρει μια μαινα με 300 ευρο.
παιδια δεν υπαρχει μαινα κατω απο 1000ε. και να ξερετε μιλανε μονο οι αρσενικες! Εχω μια και γνωριζω πολλα
 
να σου ζησει.. κι εγω ειχα καποτε μια αλλα μια παλιογατα μου τη σκοτωσε.. Οπωσ κ να χει απ οτι ξερω συνηθωσ οι αρσενικεσ μιλανε. η δικη μου ειχε εξημερωθει πληρως και ξεκινησε να μιλα απο πολυ μικρη. αυτο που εχει πιο πολυ πλακα ειναι οτι οχι μονο μαθαινει και επαναλαμβανει οτι λεσ αλλα κανει ακριβως την ιδια φωνη μ αυτον που εχει μιλησει.. επισης να ξερεις ποως δε προκειται να πει αυτο που θελεις εσυ αλλα αυτο που θελει αυτη. Πχ μπορει να κατσεις ολη μερα να της λες μια λεξη και αυτη να πει μια αλλη ασχετη που την εχει ακουσει μια μονο φορα.. αυτη εσυ απο που τη πηρες γιατι ενδιαφερομαι κι εγω...
 
Back
Top