Γενικά Έχω υποψίες ότι το καναρίνι που πήρα δεν είναι timbrado

Καλησπέρα @eptalofitis18,
Ως κάτοχος και όχι εκτροφέας καθαρόαιμων timbrado θεωρώ ότι το συγκεκριμένο πουλί δεν είναι καθαρόαιμο. Τόσο ο σωματoτυπός του, όσο και οι πορτοκαλί αποχρώσεις που παρατηρώ στην πρώτη φωτογραφία της παρουσίασης, μου δημιουργούν αμφιβολίες για την προέλευσή του. Επειδή τα timbrado ανήκουν σε μια κατηγορία που εύκολα εκφυλίζεται, θα σου πρότεινα να απευθυνθείς αποκλειστικά σε σύλλογο εκτροφέων της ράτσας. Από έρευνα που έχω κάνει, υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι εκτροφείς που είναι μέλη συλλόγων και με διακρίσεις σε διαγωνισμούς. Είχα την τύχη να γνωρίσω κάποιους από αυτούς και να προμηθευτώ πουλιά, τα οποία έφεραν πάντα κλειστό δακτυλίδι με κωδικό συλλόγου, εκτροφέα κλπ. Κάποια από αυτά ήταν και βαθμολογημένα που σημαίνει ότι είχαν διαγωνιστεί και αξιολογηθεί από έμπειρους κριτές. Αν και πωλούνται ακριβότερα συνοδεύονται από πιστοποιητικό συμμετοχής στον διαγωνισμό(FICHA) με την βαθμολογία που έχουν συγκεντρώσει. Για παράδειγμα: https://community.petbirds.gr/media/ficha-de-enjuiciamiento-canto-del-timbrado-espanol.22517/
 
Να πω και εγω την γνώμη μου δεν έχω την εμπειρία των προηγούμενων αλλά πριν από είκοσιπεντε περίπου χρόνια που ασχολιόμουν πιο εντατικά με καναρινια, κάποια καναρινια που ταιριάζουν χρωματικά με το δικο σου τα λέγαμε μπαστοκαναρα και αυτο που τα ξεχώριζε ήταν το πολύ ωραίο κελαηδισμα τους. Βλεπω πως ειναι πολύ εξοικειωμένο μαζί σου να το χαίρεσαι.
 
Σημερα κελαηδησε με τη βοηθεια κατι σπορων.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
δεν καταφερα να βγαλω καλυτερο βιντεο γιατι φοβηθηκε
 
@Tony Forpus ειδα ότι οντως περιέχουν σπορους απο καναβουρι, βαση αυτού δεν νομιζω να ειναι τυχαιο. Ωστόσο το πουλί ξεκίνησε το κελαηδημα αφού βγηκε στο μπαλκονι, παιζει κ αυτο το ρολο του.Ειχε ηλιο σήμερα και γενικά ηταν μια καλή μερα
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Tony Forpus εβγαινε καθε μερα απο 1 ωρα αλλα ειχε χαμηλοτερες θερμοκρασιες.Σπορους απο καναβουριά, η καναβουριά ειναι φυτό η κοινή ονομασία του φυτού κάνναβη, καρπός του οποίου είναι το καναβούρι.
 
@eptalofitis18

Αν ψάξεις λίγο το φόρουμ και διαβάσεις τα άρθρα, θα καταλάβεις την επίδραση του ήλιου στην διαβίωση των πτηνών.
Επίσης θα μάθεις ότι δεν υπάρχει σπόρος που πατάει κάποιο κουμπί στα πτηνά και αρχίζουν αυτά να κελαηδούν!
 
@eptalofitis18 Λέγοντας ΄΄μαγικοί'', εννοώ δεν υπάρχουν σπόροι που να είναι άγνωστο το τι θρεπτικά συστατικά έχουν και πως αυτά επηρεάζουν. Ό,τι περιέχει το μείγμα που έδωσες είναι συστατικά των οποίων ξέρουμε τις ιδιότητες. Για κανένα από αυτά δεν προκύπτει ότι έχει κάποια σχέση με το τραγούδι των πουλιών.

Αλλά ακόμα και να πάρουμε το πιο λογικό σενάριο, οτι δηλαδή είναι ένα mix με κοινούς μεν αλλά πολύ θρεπτικούς σπόρους για τον οργανισμό, το αποτέλεσμα τους γίνεται εμφανές μετά από αρκετό διάστημα χορήγησης, όχι αμέσως.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πως σας ακούγεται; καταφερα να το ηχογραφησω ,εχει και φασαρια απο αμαξια
 
@Tony Forpus συμφωνώ απόλυτα με τον Αντώνη. Άλλωστε το καναβουρι που αναφέρεται πιο πάνω εμπεριέχεται σε πολλά μείγματα σπόρων για καναρίνια δεν ειανι κατι ιδιαίτερο.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Κελαηδημα ο Σπίθας
 
Back
Top