Γενικά Έχω timbrado αρσενικό και θέλω να τον εξημερώσω

dionibobou

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2016
Μηνύματα
22
Πόλη
Κιβέρι
Γειά σας!Έχω ένα καναρίνι(timbrado) αρσενικό και θέλω να τον εξημερώσω! Το ξέρω είναι δύσκολο αλλά θέλω να τον κάνω να νιώσει άνετα με εμένα, επειδή είναι το στήριγμα της ζωής μου!(επίσης θα μπαίνω όσο πιο συχνά μπόρω γιατί έχω σχολικές υποχρεώσεις😎)
Με εκτίμηση Ευγένια😛
 
Πρεπει να αρχισεις σιγα σιγα αρχικα πρεπει να το δελεασεις με τροφη και να βαλεις το χερι σου μαζι με την τροφη μεσα στο κλουβι σιγα σιγα θα αρχισει να σε συνηθιζει (προσωπικη εμπειρια)
 
Καλως ηρθες και παλι Ευγενια :)

Θαμπορουσες να γινεις λιγο πιο σαφης στο τι εννοεις να εξημερωσεις ενα καναρινι; Εννοεις να νιωθει πιο οικεια με το χερι σου και να μη χτυπιεται στο κλουβι ή κατι πιο προχωρημενο οπως πχ να ανεβαινει στο χερι σου/να βγαινει εξω κτλ;

Γενικως τα καναρινια δεν ειναι το πιο τρανο παραδειγμα εξημερωσης (οσο και αν υπαρχουν δειγματα) διοτι σπανιως αποζητουν την ανθρωπινη παρεα με στενες επαφες.
 
Καλως ηρθες και παλι Ευγενια :)

Θαμπορουσες να γινεις λιγο πιο σαφης στο τι εννοεις να εξημερωσεις ενα καναρινι; Εννοεις να νιωθει πιο οικεια με το χερι σου και να μη χτυπιεται στο κλουβι ή κατι πιο προχωρημενο οπως πχ να ανεβαινει στο χερι σου/να βγαινει εξω κτλ;

Γενικως τα καναρινια δεν ειναι το πιο τρανο παραδειγμα εξημερωσης (οσο και αν υπαρχουν δειγματα) διοτι σπανιως αποζητουν την ανθρωπινη παρεα με στενες επαφες.
θέλω και να εξημερωθεί σε προχωρημένο επίπεδο (το οποίο προυποθέτει χρόνο) αλλα και να να μην κοπανιεται (οπου δεν κοπανιεται πολυ)😛

Πρεπει να αρχισεις σιγα σιγα αρχικα πρεπει να το δελεασεις με τροφη και να βαλεις το χερι σου μαζι με την τροφη μεσα στο κλουβι σιγα σιγα θα αρχισει να σε συνηθιζει (προσωπικη εμπειρια)
ναι αλλά αν το παω να βαλω το χερι μου εστω και σε μεσαια αποσταση απο το κλουβι θα τρομαξει
 
Καλησπέρα Καλώς ήρθες! 🙂
Τότε μήπως να μην το δοκιμαζες καθόλου; Γιατί μπορεί και να στρεσσαριστεί ειδικά άμα φοβάται πολύ...
 
Καλησπέρα Καλώς ήρθες!
Τότε μήπως να μην το δοκιμαζες καθόλου; Γιατί μπορεί και να στρεσσαριστεί ειδικά άμα φοβάται πολύ...
κοιταχτε παρα πολυ δεν φοβαται ισα ισα που του μιλαω και απανταει με ενα τιτιβισμα αλλα πιστευω οτι μπορω για αυτο ζηταω συμβουλες
 
Άμα βάλεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί φοβάται και πετάει η είναι ήρεμο;
 
Τότε η δικιά μου γνώμη είναι να μην το προσπαθήσεις. Γιατί μερικά καναρινακια φοβούνται πάρα πολύ οτι και να κάνεις! Είναι κρίμα γιατί αν αγχωθεί μετά... Το στρες προκαλεί διάφορα και δεν είναι καλό για την υγεία τους... Εγώ λέω άστο στην ησυχία του για να μην φοβάται... Και έτσι θα χεις και το κεφάλι σου ήσυχο... Έχετο σε ένα μέρος έξω προστατευμένο από ρεύματα και απο αρπαχτικά, φρόντιζε το σωστά(διατροφή κ καθαριότητα κλουβιού) και αστο ήσυχο για να κελαηδαει και εσύ να το απολαμβάνεις και να το χαίρεσαι χωρίς προβλήματα... 🙂
 
Πήρα την απάντηση μου σας ευχαριστώ όλους!

Λοιπόν σχετικά με το τελευταίο μου θέμα αποφάσισα να μην προσπαθήσω να τον εξημερώσω επειδή μπορεί να υπάρξουν επιπτώσεις και θέλω να ειναι παντα χαρούμενος! Σκέφτομαι το επόμενο καναρίνι μου να το πάρω μωράκι ώστε να μπορούμε να κάνουμε περισσότερα πράγματα! 😛
 
Είμαι πολύ χαρούμενη! Στο χθεσινό μου θέμα έγραψα ότι θέλω να εξημερώσω το καναρίνι μου και αποφάσισα οτι μάλλον δεν θα το κάνω. Σήμερα το μεσημέρι που άλλαξα το φαγητό του αποφάσισα να κάνω κάτι. Γέμισα και τις δύο ταίστρες και τις τοποθέτησα πάλι στις θέσεις τους και κρατούσα την μια την ακουμπούσα τέλος πάντων και περίμενα να πάει να φάει από το φαγητό του. Πήγε και έφαγε, χωρίς να τον τρομοκρατεί το γεγονός ότι ήμουν δίπλα του και το θεωρώ μεγάλη πρόοδο. Πείτε μου τις γνώμες σας! 😛🙂
 
Πήγε και έφαγε, χωρίς να τον τρομοκρατεί το γεγονός ότι ήμουν δίπλα του και το θεωρώ μεγάλη πρόοδο. Πείτε μου τις γνώμες σας!
Η γνώμη μου είναι οτι η μεγαλύτερη χαρά έρχεται μέσω αυτού που προσφέρεις στο φιλαράκι σου.
Ως προς αυτή την κατεύθυνση πρέπει να νιώθεις τυχερή,υπάρχουν πολλά άρθρα που θα σε κάνουν κατα πολύ πιο χαρούμενη προσφέροντάς του τις φροντίδες σου.
 
Γέμισα και τις δύο ταίστρες και τις τοποθέτησα πάλι στις θέσεις τους και κρατούσα την μια την ακουμπούσα τέλος πάντων και περίμενα να πάει να φάει από το φαγητό του. Πήγε και έφαγε, χωρίς να τον τρομοκρατεί το γεγονός ότι ήμουν δίπλα του και το θεωρώ μεγάλη πρόοδο.
Όντως είναι μεγάλη πρόοδος και όσο περνάτε χρόνο μαζί και του μιλάς με ήρεμη φωνή και κάνεις πάντα ήρεμες κινήσεις, τότε θα έχετε και άλλη πρόοδο!
Αλλά γενικά μην γεμίζεις και τις 2 ταίστρες. Καλύτερο θα ήταν να του βάζεις κάθε μέρα 2 κουταλίτσες του γλυκού σπόρους σε κάθε ταίστρα (σε σύνολο 4 κουταλιές του γλυκού σπόρους), την επόμενη μέρα αν δεν έχει φάει όλους τους σπόρους, φύσα λίγο να φύγουν τα τσόφλια και την επόμενη μέρα ανανέωσε με νέο μείγμα σπόρων. Έτσι θα τρώει όλους τους σπόρους και δε θα τρώει μόνο τους λιπαρούς και νόστιμους σπόρους. :)
 
Η γνώμη μου είναι οτι η μεγαλύτερη χαρά έρχεται μέσω αυτού που προσφέρεις στο φιλαράκι σου.
Ως προς αυτή την κατεύθυνση πρέπει να νιώθεις τυχερή,υπάρχουν πολλά άρθρα που θα σε κάνουν κατα πολύ πιο χαρούμενη προσφέροντάς του τις φροντίδες σου.
😛:)

Αλλά γενικά μην γεμίζεις και τις 2 ταίστρες. Καλύτερο θα ήταν να του βάζεις κάθε μέρα 2 κουταλίτσες του γλυκού σπόρους σε κάθε ταίστρα (σε σύνολο 4 κουταλιές του γλυκού σπόρους), την επόμενη μέρα αν δεν έχει φάει όλους τους σπόρους, φύσα λίγο να φύγουν τα τσόφλια και την επόμενη μέρα ανανέωσε με νέο μείγμα σπόρων. Έτσι θα τρώει όλους τους σπόρους και δε θα τρώει μόνο τους λιπαρούς και νόστιμους σπόρους. :)
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας κατά γραμμα ευχαριστώ πολυ! 😛
 
Κάνε μας και μια παρουσίαση το κούκλο σου εδώ: https://community.petbirds.gr/forums/canaries/?prefix_id=90
Και γράψε μας τι ρουτίνες ακολουθείς, τι τροφή του δίνεις και τα σχετικά, ώστε να πάρεις περαιτέρω συμβουλές σε ότι χρειαστείς!
 
Back
Top