Γενικά Ήρεμο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dracip
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dracip

Banned
Εγγραφή
25 Μαϊ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Κιλκίς
Παιδια καλησπερα εχω τρια παπαγαλακια μπατζι, ενα ζευγαρι και ενα αρσενικο,το ζευγαρι το χω ξεχωριστα του βαλα και φωλια μηπως και γεννησουν καποια στιγμη,το αρσενικο το χω σε μια αλλη κλουβα και ειναι πολυ ηρεμο, βαζω το χερι μου μεσα μολις το βλεπει ανεβαινει πανω και τον βγαζω εξω να παρει αερα, δε φευγει απο κοντα μου, ανεβαινει πανω στον ωμο μου και γενικα δε με φοβαται καθολου χωρις να ασχοληθω μαζι του απο παλια, βεβαια το εχω αρκετο καιρο αλλα δεν πιστευα οτι ειναι τοσο ηρεμο, προχθες το καταλαβα οταν του βαλα αυγοτροφη (αν και δεν την τρωει με ορεξη) εβαλα τα χερια μου ετσι για πλακα κοντα του και δε με φοβοτανε, βεβαια ανεβαινε πανω στα σιδερα αλλα σε καποια φαση ανεβηκε πανω στο χερι μου και το βγαλα εξω

Παρακατω εχω και τη φωτο του.

Αντιθετα τα υπολοιπα δυο παπαγαλακια εχουν χρωμα μπλε και ειναι ζευγαρι οποτε προσπαθω να τα πλησιασω στρεσαρονται και πετανε περα δωθε, δε ξερω γιατι αυτα αντιδρουν ετσι, παντως μου φανηκε παραξενο γιατι ειναι και μικρα σχετικα σε μεγεθος, νομιζα οτι μονο οι μεγαλοι παπαγαλοι καθονται πανω σου γιατι εχουν πιο ανεπτυγμενο νου απο τα υπολοιπα πουλια.
 

Συνημμένα

  • Εικόνα000.webp
    Εικόνα000.webp
    22,3 KB · Προβολές: 143
το ζευγαρι το χω ξεχωριστα του βαλα και φωλια μηπως και γεννησουν καποια στιγμη

Επιτρέπεις μια φιλική συμβουλή; :) Εγώ σου προτείνω να βγάλεις την φωλιά, αφενός διότι και να ζευγαρώσουν δεν θα έχουν και τις ιδανικότερες συνθήκες λόγω της αυξημένης θερμοκρασίας (κι έτσι μπορεί να αποβεί μοιραίο για τα μικρά ή και για τα μεγάλα) κι αφετέρου γιατί τον Αύγουστο θα μπουν στην επίπονη φάση της πτερόρροιας και θα είναι καταπονημένα από όλη αυτή την διαδικασία.

Σημ: Εννοείται ότι τα πουλιά για να μπουν στην φάση της αναπαραγωγής θα πρέπει να χαίρουν άκρας υγείας, να έχουν προετοιμαστεί διατροφικά και να είναι σεξουαλικά ώριμα.

Αντιθετα τα υπολοιπα δυο παπαγαλακια ειναι ζευγαρι οποτε προσπαθω να τα πλησιασω στρεσαρονται και πετανε περα δωθε

Τα άλλα επειδή είναι ζευγαράκι δεν είναι και τόσο εύκολο να δεθούν μαζί σου γιατί έχει το ένα το άλλο, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να τα καταφέρεις. Η πεμπτουσία της επιτυχίας είναι η υπομονή και η επιμονή.

νομιζα οτι μονο οι μεγαλοι παπαγαλοι καθονται πανω σου γιατι εχουν πιο ανεπτυγμενο νου απο τα υπολοιπα πουλια.

Εδώ μέχρι τα καναρίνια και τα εξωτικά πουλιά εξημερώνονται... Οι παπαγάλοι, που θεωρούνται κι απ' τα εξυπνότερα πουλιά, δεν θα εξημερώνονταν; 😉

Δεν υπάρχει ζώο, το οποίο δεν θα ανταποκριθεί στην αγάπη, στην φροντίδα και στην αφοσίωση που θα του δείξει ο ιδιοκτήτης του. Κι αυτό με τη σειρά του, θα δείξει την αγάπη του στο αφεντικό του με τον τρόπο του. 😉
 
Επιτρέπεις μια φιλική συμβουλή; :) Εγώ σου προτείνω να βγάλεις την φωλιά, αφενός διότι και να ζευγαρώσουν δεν θα έχουν και τις ιδανικότερες συνθήκες λόγω της αυξημένης θερμοκρασίας (κι έτσι μπορεί να αποβεί μοιραίο για τα μικρά ή και για τα μεγάλα) κι αφετέρου γιατί τον Αύγουστο θα μπουν στην επίπονη φάση της πτερόρροιας και θα είναι καταπονημένα από όλη αυτή την διαδικασία.

Σημ: Εννοείται ότι τα πουλιά για να μπουν στην φάση της αναπαραγωγής θα πρέπει να χαίρουν άκρας υγείας, να έχουν προετοιμαστεί διατροφικά και να είναι σεξουαλικά ώριμα.



Τα άλλα επειδή είναι ζευγαράκι δεν είναι και τόσο εύκολο να δεθούν μαζί σου γιατί έχει το ένα το άλλο, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να τα καταφέρεις. Η πεμπτουσία της επιτυχίας είναι η υπομονή και η επιμονή.



Εδώ μέχρι τα καναρίνια και τα εξωτικά πουλιά εξημερώνονται... Οι παπαγάλοι, που θεωρούνται κι απ' τα εξυπνότερα πουλιά, δεν θα εξημερώνονταν; 😉

Δεν υπάρχει ζώο, το οποίο δεν θα ανταποκριθεί στην αγάπη, στην φροντίδα και στην αφοσίωση που θα του δείξει ο ιδιοκτήτης του. Κι αυτό με τη σειρά του, θα δείξει την αγάπη του στο αφεντικό του με τον τρόπο του. 😉

Μαλλον εχεις δικιο, καλυτερα τον Οκτωβριο να βαλω τη φωλια.

Παντως ειναι μοναδικη φαση, ενω παλιοτερα δεν τα πηγαινα τα παπαγαλακια τωρα μου φαινεται οτι θα κανω κατι σοβαρο στο μελλον, σκεφτομαι να κανω εκτροφη με αυτα τα μικρα και να αγορασω κανα δυο μεγαλους

Οι παπαγαλοι ειναι αλλη φαση σου φτιαχνουν τη μερα.
 
σκεφτομαι να κανω εκτροφη με αυτα τα μικρα και να αγορασω κανα δυο μεγαλους

Εύχομαι να πραγματοποιήσεις κάθε όνειρό σου.

Αν τελικά αποφασίσεις να πολλαπλασιάσεις τα πουλάκια σου να έχεις στο μυαλό σου ότι δεν πρέπει να ζευγαρώνει η μαμά με τα παιδιά, ο μπαμπάς με τα παιδιά ή τα παιδιά μεταξύ τους κτλ για να αποφύγεις την αιμομιξία, η οποία μπορεί να προκαλέσει διάφορα προβλήματα (όπως παραμορφωμένα πουλάκια ή να έχουν πιο χαμηλό ανοσοποιητικό σύστημα, με αποτέλεσμα να νοσούν και πιο εύκολα απ' τα υπόλοιπα κ. Α. ). Καλό είναι να βάζεις νέο αίμα στο κοπάδι σου. :)
 
Μπραβο σου για το παπαγαλακι. Νομιζω τωρα θα το χαιρεσαι πολυ περισσοτερο απ οτι πριν. Να το χαιρεσαι και να περνατε ομορφα μαζι.

*Αν φαινεται καλα στην φωτογραφια το χεις εξω; Προσεχε μην σου φυγει!
 
Μπραβο σου για το παπαγαλακι. Νομιζω τωρα θα το χαιρεσαι πολυ περισσοτερο απ οτι πριν. Να το χαιρεσαι και να περνατε ομορφα μαζι.

*Αν φαινεται καλα στην φωτογραφια το χεις εξω; Προσεχε μην σου φυγει!

Το βγαζω εξω αλλα δε φευγει, ειναι πολυ ηρεμο.
 
Το βγαζω εξω αλλα δε φευγει, ειναι πολυ ηρεμο.

Mπορει πολυ ευκολα να φυγει.Αν τρομαξει απο καποιον δυνατο θορυβο θα φυγει και μετα δυσκολα θα το ξαναβρεις.

Μια λυση αν θες να το βγαζεις οπωσδηποτε εξω ειναι η να του κοψεις τα φτερα(να δεις πρωτα πως γινεται) η να του βαλεις bird harness.
 
Mπορει πολυ ευκολα να φυγει.Αν τρομαξει απο καποιον δυνατο θορυβο θα φυγει και μετα δυσκολα θα το ξαναβρεις.

Μια λυση αν θες να το βγαζεις οπωσδηποτε εξω ειναι η να του κοψεις τα φτερα(να δεις πρωτα πως γινεται) η να του βαλεις bird harness.

Τι λες τωρα; στεκουν αυτα που λες. Αυτα τα κανουν οι ανεγκεφαλοι, το πολυ πολυ να μου φυγει 2-3 μετρα μετα θα το ξαναπιασω, δε μπορει να πεταξει μακρια.

Τα φτερα στους παπαγαλους δε πρεπει να τα κοβουνε, εχω ενα βιβλιο που το τονιζει αυτο το πραγμα.
 
για ποιο λογο να μην μπορει να πεταξει πανω απο 2-3 μετρα; Μην εισαι σιγουρος πως θα το πιασεις... Αν τρομαξει απο κατι να παει σε καποιο ψυλο σημειο...
οταν λεει φτερα ενοει σωστα κομενα και οχι πετσοκομενα... Κοβεις και δεν μπορει να πεταξει μεγαλη αποσταση και μεγαλο υψος... Επισης υπαρχει και το λουρακι. Για να εχεις το κεφαλι σου υσιχο.. Και την συνιδιση σου καθαρη(αν εισαι κατα του κοψιματος των φτερων.. Πραγμα απολιτος σεβαστο απο εμενα), αλλα το να βγενεις με ενα παπαγαλο με ακοπα φτερα το θεωρω παρακινδυνευμενο για το πουλι...
 
Τι λες τωρα; στεκουν αυτα που λες. Αυτα τα κανουν οι ανεγκεφαλοι,
Καλυτερα να μιλαμε πιο ευγενικα:)

το πολυ πολυ να μου φυγει 2-3 μετρα μετα θα το ξαναπιασω,δε μπορει να πεταξει μακρια.
Μην εισαι τοσο σιγουρος... αν το παπαγαλακι ειναι υγιες κ δεν εχει καποιο προβλημα γιατι να μην πεταξει; κ αν τρομαξει απο καποιο θορυβο κ πεταχτει;
 
θα θελες να σου κοψουν τα χερια εσενα; Ετσι κι ο παπαγαλος αν μπορουσε να το σκεφτει θα σου λεγε οχι, δε μπορουμε να επεμβαινουμε με αυτο το τροπο στα πουλια επειδη θελουμε να περιορισουμε καποιες ιδιοτροπιες που εχουν, ειναι κριμα δηλαδη ο ανθρωπος επειδη ειναι το πανισχυρο ων πανω στη γη να ταπεινωνει με αυτον τον τροπο τα ζωα.
 
Εσενα φιλε μου αν σου κόψουν τα χέρια θα τα ξαναβγάλεις σε 6 μήνες; Γιατι όταν λέμε για φτερα εννοουμε λίγα πούπουλα τα οποία μετα απο ένα διάστημα βγαίνουν ξανά και αν θέλεις δε τα ξανακόβεις! Εδώ δε θέλουμε να σου την πούμε αλλα να σε προφυλάξουμε. Γιατί σε λιγο καιρό θα βγείς και θα πεις (πράγμα που δεν το ευχομαι).. Εχασα το παπαγαλάκι μου βοηθήστε με. Για αυτο συγκρατησε λίγο τα νευρα σου και σκέψου, ψάξε πρίν απαντησεις...υπάρχουν πολλά θέμα για το κοψιμο ή όχι των φτερών.. Η υπάρχει το λουράκι bird harness.. Που εφόσον είνια ήρεμο δε θα δυσκολευτείς...Αυτό που κάνεις με το παπαγαλάκι χωρίς να πάρεις όλες τις προφυλάξεις είναι λάθος...
 
θα θελες να σου κοψουν τα χερια εσενα; ετσι κι ο παπαγαλος αν μπορουσε να το σκεφτει θα σου λεγε οχι, δε μπορουμε να επεμβαινουμε με αυτο το τροπο στα πουλια επειδη θελουμε να περιορισουμε καποιες ιδιοτροπιες που εχουν, ειναι κριμα δηλαδη ο ανθρωπος επειδη ειναι το πανισχυρο ων πανω στη γη να ταπεινωνει με αυτον τον τροπο τα ζωα.

Μιας κ η απαντηση σου ειναι ακριβως μετα απο τη δικη μου αν αναφερεσε σε εμενα εχω να σου πω οτι εγω δεν αναφερθηκα καν στο κοψιμο ή μη των φτερων, ειναι δικη σου αποφαση, εγω απλα θελω να τονισω οτι ειναι επικινδυνο να εχεις ελευθερο το παπαγαλακι σε εξωτερικο χωρο!:)
 
αποψη σου και σεβαστη, αλλα για εμενα λαθος. Γιατι με την ιδια ακριβως λογικη... Εσενα θα σου αρεσε να σε εχουν σε κλουβι; Μην του κοβεις τα φτερα μη του παρεις λουρακι, αλλα μη το βγαζεις και εξω... Αν χαθει θα στρεσαριστει παρα πολυ... Και αν δεν το βρει γηγορα καποιος αλλος το πιθανοτερο ειναι να πεθανει...
οπως καταλαβενεις δεν εχω καποιο οφελος εγω με το να του κοψεις ή οχι τα φτερα... Και ουτε θελω το κακο σου και πολυ περισσοτερο το κακο του παπαγαλου...
δεν σου λεει κανεις κοψτου τα φτερα.. Αυτο ειναι πρωσοπικη σου υποθεση... Να μην το βγαζεις εξω απο το σπιτι σου ειπαμε...
 
Τι λες τωρα; στεκουν αυτα που λες; αυτα τα κανουν οι ανεγκεφαλοι, το πολυ πολυ να μου φυγει 2-3 μετρα μετα θα το ξαναπιασω, δε μπορει να πεταξει μακρια.

Τα φτερα στους παπαγαλους δε πρεπει να τα κοβουνε,εχω ενα βιβλιο που το τονιζει αυτο το πραγμα.

Οκ εγώ δεν στώκω.Αλλά άλλα 100 τουλάχιστον μέλη που το χουν κάνει κι αυτα δεν στέκουν; Ποιος σου εγκυάται οτι δεν θα φύγει πολύ πιο μακρυά και θα πάει σε απόσταση 2-3 μέτρων και θα κάτσει κι ολας να το πιάσεις;

Κι εγω σ ενα βιβλιο που εχω για τα κοκατιλ λεει οτι καλο ειναι καπου καπου να τους βαζουμε να πινουν γαλα.Αμα το ψαξεις ομως εδω μεσα δεν τους προσφερει τιποτα το γαλα. Στα βιβλια αναφερονται πολλες ανακριβειες και ασαφειες.

Ψαξε μυνηματα μεσα στο φορουμ που αναφερονται στο κοψιμο των φτερων των παπαγαλων διαβασε και το λινκ που σου δωσε ο Γρηγορης και μετα πες μου αν στεκω η οχι!
 
Οκ εγώ δεν στώκω.Αλλά άλλα 100 τουλάχιστον μέλη που το χουν κάνει κι αυτα δεν στέκουν; Ποιος σου εγκυάται οτι δεν θα φύγει πολύ πιο μακρυά και θα πάει σε απόσταση 2-3 μέτρων και θα κάτσει κι ολας να το πιάσεις;

Κι εγω σ ενα βιβλιο που εχω για τα κοκατιλ λεει οτι καλο ειναι καπου καπου να τους βαζουμε να πινουν γαλα.Αμα το ψαξεις ομως εδω μεσα δεν τους προσφερει τιποτα το γαλα. Στα βιβλια αναφερονται πολλες ανακριβειες και ασαφειες.

Ψαξε μυνηματα μεσα στο φορουμ που αναφερονται στο κοψιμο των φτερων των παπαγαλων διαβασε και το λινκ που σου δωσε ο Γρηγορης και μετα πες μου αν στεκω η οχι!

Στη δημοσκοπιση των μελων ειναι κατα-υπερ 30-25 και επειδη η πλειοψηφια εχει το πανω χερι δεν πρεπει να την αγνοουμε, αποψη μου ειναι οτι χαραμιζουμε τα πουλια ετσι, ειναι κατι που δειχνει ελλειψη σεβασμου απεναντι στα πτηνα που αγαπαμε, οποτε εγω απο την πλευρα μου δε θα μπω σε αυτη τη διαδικασια, οτι κανουν οι αλλοι δε θα το κανω και εγω, εξαλλου η δημοσκοπιση δειχνει τις προθεσεις της πλειοψηφιας των μελων.

Φαντασου τωρα να δωσεις ενα σωρο λεφτα για παπαγαλο ζακο και να του κοψεις τα φτερα επειδη φοβασαι μη σου φυγει, το χαραμισες το πουλακι, εφοσον το πουλι ειναι ηρεμο και να σου φυγει θα το ξαναπιασεις, οι παπαγαλοι ειναι βαρυκινητα πουλια, που θα παει; δεν ειναι λυση αυτο το πραγμα, για την αλυσιδα θα το δεχτω αλλα κι αυτο υπο προυποθεσεις, δεν ειναι σκυλακι ο παπαγαλος να τον τραβας οταν παει να πεταξει,ισως να το βαλεις για ασφαλεια οταν ειναι πανω στο κλαρι του κι αυτο για να μη βρεθει σε πραγματα του σπιτιου και κανει καμια ζημια.

και οταν το βγαζεις εξω θα το πας σε ενα ηρεμο μερος και οχι εκει που εχει πολυκοσμια για να κανεις επιδειξη, λογικο ειναι μεσα στη βαβουρα και την κινηση να στρεσαριστει και να σου την κανει, εμενα εχει πεταξει το μπατζι οταν περπατουσα γρηγορα πεταξε και επεσε στα δυο μετρα μετα το πηρα ξανα στα χερια μου, το αφηνω πανω στο πλατανι για να δω τι θα κανει και δε φευγει το χω εκει με τις ωρες, βεβαια το παρακολουθω απο μακρια, αν ηταν να φυγει απο κοντα μου θα το ειχε κανει ηδη.
 
Φαντασου τωρα να δωσεις ενα σωρο λεφτα για παπαγαλο ζακο και να του κοψεις τα φτερα επειδη φοβασαι μη σου φυγει, το χαραμισες το πουλακι, εφοσον το πουλι ειναι ηρεμο και να σου φυγει θα το ξαναπιασεις,οι παπαγαλοι ειναι βαρυκινητα πουλια, που θα παει;

Κανεις λαθος! Ρωτα κ μελη που εχουν χασει πουλια να σου πουν αν μπορουν να φυγουν ή οχι!

δεν ειναι λυση αυτο το πραγμα, για την αλυσιδα θα το δεχτω αλλα κι αυτο υπο προυποθεσεις, δεν ειναι σκυλακι ο παπαγαλος να τον τραβας οταν παει να πεταξει,ισως να το βαλεις για ασφαλεια οταν ειναι πανω στο κλαρι του κι αυτο για να μη βρεθει σε πραγματα του σπιτιου και κανει καμια ζημια.

Κ αυτος ειναι λαθος τροπος σκεψης, θα πρεπει να μας νοιαζει η ασφαλεια του πουλιου πρωτα, ειναι σα να εχουμε ενα 3χρονο μωρο κ να μας νοιαζει περισσοτερο αν θα σπασει το βαζο κ οχι αν κοπει κ τραυματιστει το ιδιο!

Κανεις δε μπορει κ δε θελει να σε πεισει να κανεις κατι με το οποιο δε συμφωνεις! Αλλα κατα την προσωπικη μου γνωμη καλο ειναι να σκεφτεις λιγο περισσοτερο για την ασφαλεια του μικρου σου φιλου κ επειδη δεν εχει φυγει μεχρι τωρα σε σημαινει οτι δε μπορει να φυγει καποια στιγμη, κριμα δεν ειναι; δε θα μπορεσει να επιβιωσει μονο του! Σκεψου πριν το ξαναβγαλεις σε εξωτερικο χωρο!
 
Στη δημοσκοπιση των μελων ειναι κατα-υπερ 30-25 και επειδη η πλειοψηφια εχει το πανω χερι δεν πρεπει να την αγνοουμε, αποψη μου ειναι οτι χαραμιζουμε τα πουλια ετσι, ειναι κατι που δειχνει ελλειψη σεβασμου απεναντι στα πτηνα που αγαπαμε, οποτε εγω απο την πλευρα μου δε θα μπω σε αυτη τη διαδικασια, οτι κανουν οι αλλοι δε θα το κανω και εγω, εξαλλου η δημοσκοπιση δειχνει τις προθεσεις της πλειοψηφιας των μελων.

Οκ, αποψη σου.Αποψη μου ειναι ομως οτι απο την στιγμη που το βγαζεις ετσι εξω για να το σεβαστεις πρεπει να του τα κοψεις.Φτερα ξερεις να κοβεις;Εχεις δει πως κοβονται; Οταν κοβονται τα πουλια μπορουν να πεταξουν κανονικα αλλα σε χαμηλο υψος!

Φαντασου τωρα να δωσεις ενα σωρο λεφτα για παπαγαλο ζακο και να του κοψεις τα φτερα επειδη φοβασαι μη σου φυγει, το χαραμισες το πουλακι, εφοσον το πουλι ειναι ηρεμο και να σου φυγει θα το ξαναπιασεις,οι παπαγαλοι ειναι βαρυκινητα πουλια, που θα παει; δεν ειναι λυση αυτο το πραγμα, για την αλυσιδα θα το δεχτω αλλα κι αυτο υπο προυποθεσεις, δεν ειναι σκυλακι ο παπαγαλος να τον τραβας οταν παει να πεταξει,ισως να το βαλεις για ασφαλεια οταν ειναι πανω στο κλαρι του κι αυτο για να μη βρεθει σε πραγματα του σπιτιου και κανει καμια ζημια.

Σοβαρα;Ειναι πολυ βαρυκινητα... Δες το βιντεο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.

Εχεις ακομα την ιδια αποψη;


και οταν το βγαζεις εξω θα το πας σε ενα ηρεμο μερος και οχι εκει που εχει πολυκοσμια για να κανεις επιδειξη, λογικο ειναι μεσα στη βαβουρα και την κινηση να στρεσαριστει και να σου την κανει, εμενα εχει πεταξει το μπατζι οταν περπατουσα γρηγορα πεταξε και επεσε στα δυο μετρα μετα το πηρα ξανα στα χερια μου,το αφηνω πανω στο πλατανι για να δω τι θα κανει και δε φευγει το χω εκει με τις ωρες, βεβαια το παρακολουθω απο μακρια, αν ηταν να φυγει απο κοντα μου θα το ειχε κανει ηδη.

Το ξερεις οτι αυτο ειναι πολυ επικινδυνο;Εδω τα πουλια μα ςτα χουμε σε κλουβια και ερχονται σαινια γερακια κλπ και τα τρωνε.Αμα ερθει ενα εκει τι θα κανεις; Τι θα πεις; Το προσεχα βλεποντας το απο μακρυα; Πολυ το σεβεσαι τοτε που λες και πιο πανω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
εγω ξερω οτι ζακο ημερο... Εφυγε απο ν. Ανχιαλο και το βρηκαν στο βολο, δεν μιλαμε για 2-3 μετρα, αλλα για ενα τεταρτο χωρις κιννηση με το αυτοκινητο...
το λουρακι που λεμε δεν ειναι η αλυσα που λες απο το ποδι..η αλυσα μπορει να κανει μεγαλο κακο...
το παπαγαλακι εισαι σιγουρος οτι μπορει να πεταξει; Μονο 2-3 μετρα μου φενετε λιγο... Μηπως δεν μπορει παραπανω για καποιο λογο;
και δεν λεω.. Μπορει να εχετε τοσο καλη σχεση που να μην θελει να φυγει, αλλα δεν ειναι μαγκια να γυρναμε με ενα παπαγαλακι στον ωμο... Ειναι παρακυνδινευμενο.
 
Back
Top