Γενικά Ήρεμο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dracip
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τι λεει ρε παιδια ο ασχετος. Για ποτε θα το χασει δεν θα παρει χαμπαρι... Εχω χασει τουλαχιστον τεσσερα πουλια που τα θεωρουσα ημρα και φυγαν απο την μπαλκονοπορτα οχι να καθομαι εξω μαζι τους, απλα ειναι ασχετος μην ασχολειστε...
 
οι παπαγαλοι ειναι βαρυκινητα πουλια, που θα παει;


Μονο να εβλεπες το αρσενικο Lovebird που μου εφυγε για ποτε εφτασε στο επομενο τετραγωνο...
Χωρις υπερβολες σε δευτερολεπτα...


Μην του κοψεις τα φτερα πτησης, μην του φορεσεις λουρακι.. Κι εγω το κοκατιλ μου ετσι το εχω..
Αλλα μην το βγαζεις εξω!
Οσο ηρεμο κι αν ειναι το ενστικτο θα το φωναξει...

Εκτος αν ειναι αρρωστο και δεν εχει δυναμεις και γι αυτο δεν πεταει μακρια...
 
τι λεει ρε παιδια ο ασχετος. Για ποτε θα το χασει δεν θα παρει χαμπαρι... Εχω χασει τουλαχιστον τεσσερα πουλια που τα θεωρουσα ημρα και φυγαν απο την μπαλκονοπορτα οχι να καθομαι εξω μαζι τους...απλα ειναι ασχετος μην ασχολειστε...
Μπορείς να έχεις διαφορετική άποψη όσον αφορά στο θέμα της συζήτησης και μπορείς επίσης να την εκφράσεις. Δεν έχεις όμως κανένα δικαίωμα (τουλάχιστον εδώ μέσα) να απευθύνεις προσωπικούς χαρακτηρισμούς αυτού του είδους σε οποιονδήποτε, επειδή έχει αντίθετη άποψη από εσένα. Σε παρακαλώ να είσαι πιο προσεκτικός.
 
Μπραβο Φωτη πολυ ωραιο το βιντεακι! Και εγω ηθελα να προσθεσω οτι εφοσον δεν θες να κοψεις τα φτερα του παπαγαλου σου πολυ απλα μην το κανεις! Προσωπικη σου αποψη, οπως προειπαν και τα παιδια! Εχεις ομως ενημερωθει σωστα για την διαδικασια αυτη και τα πλεονεκτηματα που προσφερει! Αμα κοψεις σωστα τα φτερα του παπαγαλου σου δεν ειναι καθολου απανθρωπο! Ισα ισα που αν θες να βγαινεις καμια βολτα με το παπαγαλακι σου να αισθανεσαι σιγουρος οτι δεν θα σου φυγει! Το λουρακι που σου προτειναν τα παιδια ειναι εξισου καλη ιδεα! Αν δεν το γνωριζεις κοιτα εδω: http://images.google.gr/image. Δεν θελουμε να νομιζεις οτι υποτιμαμε το"κατορθωμα "(ας το πω)σου να εξημερωσεις τον παπαγαλο σου! Ισα ισα που εδω στο forum χαιρομαστε οταν καποιος καταφερνει να κανει κατι το τοσο ενδιαφερον. Επισης μην βασιζεσαι μονο σε βιβλια! Υπαρχουν πολλα ντοκιμαντερ απο τα οποια μπορεις να μαθεις πως οι παπαγαλοι ζουν στο φυσικο τους περιβαλλον! Να γνωρισεις καλυτερα τα διαφορα ειδη και να δεις ποσο ευκολα διανυουν τεραστειες αποστασεις σαν κοπαδι κι οχι μονο! Εμπιστευσου και αυτα που σου λενε πολλα μελη,τα οποια μεσα απο διαφορες απαντησεις που δινουν(γενικοτερα) καταλαβαινεις ποσο εμπειρα ειναι! Μην το παιρνεις στραβα εχουμε καλη προθεση! Και κατι τελευταιο! Τα λαθη των αλλων θα πρεπει να μας γινονται μαθηματα για να μην βρεθουμε στην ασχημη κατασταση που βρεθηκαν και αυτοι! Αν διαβασεις και ψαξεις και αλλου στο forum θα δεις ποσοι μετανιωσαν που εβγαζαν εξω τον παπαγαλο τους χωρις να του κοψουν τα φτερα! Ισως θα επρεπε να το ξανασκεφτεις! Δεν σου γραφω για να παρω την ιδια απαντηση που εδωσες στα αλλα παιδια! Κανε οτι νομιζεις, ουτε θελω εγω και ολοι οι υπολοιποι να παρεμβουμε στην αποφαση σου, αλλα ουτε και να υποτιμαται η δικη μας αποψη με αυτον τον τροπο : "Τι λες τωρα; στεκουν αυτα που λες;"!
 
Σε περιπτωση που γινει κατι τετοιο υπευθυνος θα ειμαι μονον εγω, καθε πουλι εχει το δικο του χαρακτηρα, επειδη τα δικα σας φυγανε και τα χασατε δε σημαινει οτι κατι τετοιο θα γινει και με το δικο μου, εδω το εσωσα απο τη γατα μου και παραμενει ηρεμο οπως και πριν, αν ηθελε να φυγει θα το ειχε κανει ηδη,BILLY αμα θελεις να του κοψω τα φτερα ελα να το κανεις εσυ, ενταξει; Εγω δε θα μπω σε αυτη τη διαδικασια, αν φυγει ομως οπως λες θα σε ειδοποιησω μην ανησυχεις...

Εδω μου φυγανε καναρινια πεταξανε στα 100 μετρα και ξαναγυρισανε μονα τους, μετα απο καμια ωρα τα βρηκα πανω στο κλουβι, ο παπαγαλος που θα παει;
 
τοτε εισαι πολυ τυχερος αδερφε... Οσο γ τ παπαγαλος που θα παει μου ακουγεται αλλαζονικο, δεν ξερω εσας παιδια; Τελπαν, δεν ξανα συμμετεχω σ αυο το θεμα, δεν αξιζει
 
Καλυτερα να πεσουν οι τονοι. Ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει. dracip δικα σου ειναι τα πουλια αλλα μην μας γραψεις καποια στιγμη οτι εφυγε.

. Εδω μου φυγανε καναρινια πεταξανε στα 100 μετρα και ξαναγυρισανε μονα τους, μετα απο καμια ωρα τα βρηκα πανω στο κλουβι,ο παπαγαλος που θα παει;

Το βιντεο που σου εβαλα το ειδες;
 
παιδιά μισό λεπτο γιατι εδώ περα μαλώνετε για τα φτερα του παπαγάλου..
εχετε σκεφτει οτι και εσεις οι ιδιοι του στερειτε το φυσικο του περιβαλλον; Κατι πολυ σημαντικοτερο απο τα φτερα πτησης.
το περνετε απο τη ζουγκλα και το βάζετε μεσα στο σπίτι σας και ειδικα εσυ dracip που εισαι τοσο επιθετικος με ολους επειδη σου δινουν συμβουλες για να μη χάσεις το πουλάκι και υποτηθεται οτι παλευεις για τα δικαιωματα του ξ'ερω γω. Και εγω εχω παπαγάλους και δε σας τη λεω που τα βάζετε μεσα στα σπιτια σας γιατι και εγώ το κανω, καλως ή κακως στα ζωα έχω μεγαλη αδυναμια και ειδικα στα πουλια και τα σκυλιά, αλλα κάθεστε και μαλώνετε για το θέμα των φτερών και της βούλησης που θα ειχαν τα πουλια αν μπορουσαν να μας πουν τι θελουν και δε σκεφτεστε το πιο σημαντικο απ'ολα...
Φιλικα, βας
 
Μια διευκρινηση vas:Τα πουλια που αγοραζουμε εκτρεφοντει και δεν τα πιανουν απο την ζουγκλα για να μας τα πουλησου!
 
αυτο θέλω να πω ειναι πως το φυσικό του περιβάλλον είναι η ζούγκλα
 
Και τον λύκο, αν δεν τον είχε πάρει πριν από χρόονια ο άνθρωπος κοντά του, τώρα το φυσικό περιβάλλον του σημερινού "σκύλου-λύκου" θα ήταν τα δάση και τα βουνά.. Μπορεί ο παπαγάλος να έχει ακόμα κάποια ένστικτα της ζούγλας, αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι με κάποιες γενιές ακόμα εκτροφής, σιγά σιγά θα γίνονται και πιο ήπιοι.. Είναι τουλάχιστον μια πιθανότητα!
Όσον αφορά τα φτερά.. Εγώ κατά κανόνα τα κόβω και στους δυο μου παπαγάλους.. Ε, κάποια στιγμή που του τα άφησα παραπάνω, και τον είχα με το κλουβί έξω, ο κύριος άνηξε την πόρτα του κλουβιού και την έκανε! Επειδή ξαναγύρησε μετά από 48 ώρες πίσω μόνος του, ενώ είχε κάνει μια αρκετά καλή απόσταση από ότι μάθαμε, και εγώ ήμουν τυχερή, αλλά και αυτός.. Πρέπει να είμαι σίγουρη ότι θα ξανασυμβεί το ίδιο; ΠΟΤΕ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τον παπαγάλο σου, αλλά και για αστάθμητους παράγοντες και κινδύνους..
Φιλικά πάντα, αν νομίζεις ότι ξέρεις περισσότερα από αρκετούς εδώ μέσα, και αν νομίζεις ότι και το δείγμα που ψήφισε είναι επαρκές και η διαφορά μεγάλη για να βγει μια τεκμηριωμένη άποψη, ε, τί να πω, σύμφωνώ με όοτι έχεις πει μέχρι τώρα...
Ή το ένα θα κάνεις, ή το άλλο.. Κατά την γνώμη μου. Δηλαδή, ή κομένα φτερά και έξω, αλλά με προσοχή και πάλι για πολλούς λόγους, ή άκοπα φτερά αλλά πάντα πτήσεις εωτερικού χώρου!
 
εχω να προσπ8εσω κ εγω κατι. Ειχα μεχρι χ8εσ εναν αλεξανδρινο. Μεγαλοσ σχετικα σε μεγε8οσ. Τον εχασα 3 φορεσ και δεν γυρνανε πισω τον εψαχνα για ωρεσ να τον βρω .χ8εσ την 4ο φορα π μ εφυγε ξερεισ πωσ εφυγε; καταρχασ το κλουβι τοχο στο μπαλκονι. Τα φτερα δεν του τα ειχα κοψει γτ κ εγω ελεγα δεν προκειται να φυγει. Τισ πορτεσ απο το κλουβι τισ ειχα κλεισει με σιρμα. Αυτοσ εκοψε το συρμα κ βγηκε εξω μεχρι τορα αγνοειται... Εψαξα αρκετη αποσταση γυρω απο το σπιτι αλλα τπτ αμα γυρησει 8α σ πω να τον αφηνεισ ελευ8ερα εξω.. Κ εδω το μεροσ γυρω γυρω τοξερε καλα λογικα χα8ηκε ομωσ αποπροσανατολιζονται τα πουλια λογικα. Αυτα στα λεω οχι για να τ κοψεισ τα φτερα απλα μην το βγαζεισ εξω κ το χασεισ χωρισ να το κτλβεισ. Την πρωτη φορα π τοχα χασει ηταν μωρο κ ελεγα δεν πεταει κ εκει π το ταιζα στο τραπεζι ξαφνικά εφυγε...
 
τισ πορτεσ απο το κλουβι τισ ειχα κλεισει με σιρμα

Γιαννη καταρχην λυπαμαι γι αυτην την εξελιξη κ ευχομαι να τον βρεις συντομα!
Ενας απλος τροπος να ασφαλιζουμε τις πορτες ειναι μικρα λουκετακια!
 
Εφη συμφωνω μαζι σου απολυτα!Ηθελα ομως να σημειωσω οτι αναφαιρεσαι σε εξημερωμενο παπαγαλο οπως ειναι και του dracip ! Σωστα; Με εναν αγριο δεν ειναι σωστο να του κοβουμε τα φτερα γιατι πολλες φορες γινεται ακομη πιο αγριος και απομακρος!(Απλα για τυχον παρεξηγησεις οσων ανεφαιρες!)!
Αν τωρα φοβομαστε μην αποδρασει(αν ειναι και καλος στο αθλημα)ο μονος ασφαλης τροπος να το αποτρεψουμε ειναι αυτος που αναφαιρει η Ανατολη:με ενα λουκετακι! Με ενα μανταλακι ειναι ακομη ενας καλος τροπος, λιγοτερο ομως αποτελεσματικος!
 
Σε εξημερωμένο αναφέρομαι Κωσταντίνε! Για εμένα ούτε τα μανταλάκια είναι ασφαλή.. Ο δικός μου τα ροκανίζει με μεγάλη ευκολία, σαν παιχνιδάκι! Αν το πουλί είναι πιο μικρό, τότε αλλάζει..
 
Απλα το ανεφαιρα για να μην γινει καμια παρεξηγηση! Οσο για το μανταλακι ναι εχεις δικιο! Καλυτερο ειναι να το χρησιμοποιουμε σε μικρους παπαγαλους!
 
Και τον λύκο, αν δεν τον είχε πάρει πριν από χρόονια ο άνθρωπος κοντά του, τώρα το φυσικό περιβάλλον του σημερινού "σκύλου-λύκου" θα ήταν τα δάση και τα βουνά.. Μπορεί ο παπαγάλος να έχει ακόμα κάποια ένστικτα της ζούγλας, αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι με κάποιες γενιές ακόμα εκτροφής, σιγά σιγά θα γίνονται και πιο ήπιοι.. Είναι τουλάχιστον μια πιθανότητα!
Ναι, πες οτι γίνεται έτσι, πες οτι σε μερικα χρονια καποιες γενιές παπαγάλων θα εχουν εξημερωθεί πλήρως. Γιατι; Γιατι να τους εξημερωνουμε και να τους εχουμε μεσα στα σπιτια μας; Γιατι να μην τους αφήσουμε να πετάνε μόνοι στα δάση τους, κατι το οποιο απο τη φύση τους πρεπει να κανουν; Να σου πω κατι; Πόσοι νομιζεις οτι βγάζουν τους παπαγάλους έξω απο τα κλουβια; Ασε απ'εξω τα παιδια του φορουμ, πιστευεις πως ολοι αυτοι που περνουν παπαγαλους(μεγαλες κυρίες, μανάδες στα παιδάκια τους γιατι είδαν εναν τους άρεσε χωρις να ρωτησουν και λένε"σιγα μωρε μεσα στο κλουβι θα ναι")τους βγαζουν εξω απο τα κλουβια; Αν κάναμε γκάλοπ και ρωτουσαμε ολους αυτους που εχουν παπαγάλους στα σπιτια τους ποιος τον βγάζει έξω,τα οχι θα ήταν 98%(το αλλο 2% βρισκεται μεσα στο φορουμ)νομιζεις πως πολλοι εχουν την επιμονη και την υπομονη να μαθουν σε εναν παπαγάλο να συνυπάρχει με την οικογενεια; Και του σκυλου το φυσικό περιβάλλον τα δάση και τα βουνά ειναι, καθε συνηδιτοποημενος ιδιοκτήτης σκυλου τουλαχιστον μια φορά τη βδομάδα τον πηγαίνει σε τεράστιες αλάνες ή σε βουνά να τρέξει και να κυνηγήσει το οτιδηποτε κινείται, είναι μεσα απο τη φύση του, εχει ανάγκη να το κανει.
Φιλικα , βας
 
Back
Top