Γενικά Ήρθε η ώρα να συστηθούμε: Ο Ασπρούλης

Καλημέρα Χριστιάνα. Καλός ήρθες.
Ανεξάρτητα εάν είναι αρσενικό ή θηλυκό, Τιμπραντο ή όχι να χαίρεσαι το
όμορφο πουλάκι που έχεις και αφού επέλεξες να συμβιώνεις μαζί του
θα ήθελα να λάβεις σοβαρά υπόψη τις σωστές συμβουλές
των μελών που καλοπροαίρετα σου έγραψαν.
Από δικιάς μου πλευράς θα ήθελα σε παρακαλώ να μας πεις δυο
λόγια για αυτήν την απώλεια σου
για να αναπληρώσω το κενό της χαμένης καρδερίνας.
Φιλικά θα σε συμβούλευα αν μου επιτρέπεις να διαβάσεις όσο μπορείς
περισσότερα θέματα - άρθρα που έχουμε εδώ μέσα.
 
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19 έγινε στις 13 Ιανουαρίου (ένα μήνα πριν) και είχα κάνει μια κουβεντούλα για το θέμα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πρόβλημα-με-τις-καρακάξες.31723/#post-408610
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα, γιατί δεν είδα τίποτα. μόνο το πουλάκι μου κολλημένο στα κάγκελα του κλουβιού. Ούτε σταγόνα αίμα - ούτε πούπουλα - τίποτα. Το πουλάκι, χωρίς κεφάλι, σφηνωμένο στο κλουβάκι του...
ήταν πραγματικά τραγικό θέαμα...

Τον Ασπρούλη τον πήρα 2 μέρες μετά, σα χαμένη, προσπαθώντας να σβήσω την ανάμνηση...
Βεβαίως δεν είναι καρδερίνα, αλλά... ήθελα να έχω ένα φτερωτό πλασματάκι που να μοιάζει - χωρίς να μοιάζει με εκείνο που έχασα... Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω - αλλά... όπως και να έχει : ήταν μια απώλεια για την οποία ένιωσα υπεύθυνη και λυπάμαι πολύ...
Υποψιάζομαι πως ήταν καρακάξα, επειδή για μέρες μετά, περνούσε από το μπαλκόνι μια κάθε πρωί. Την ξαναείδα πάλι την Κυριακή...
Βεβαίως το καινούριο μου πουλάκι δεν το βγάζω στο μπαλκόνι, παρά μόνο αν πρόκειται να μείνω κι εγώ εκεί.

Συζητώντας το με ανθρώπους στη γειτονιά, μου είπαν κι άλλοι πως έχασαν πουλάκια (καναρίνια) Σεπτέμβρη - Οκτώβρη του 2017. Άλλοι μιλούν για μακελειό = φτερά και αίματα παντού γύρω από το κλουβί και άλλοι για στεγνές επιθέσεις με αποκεφαλισμό και χωρίς σταγόνα αίμα.
Υποψιάζομαι πως πρόκειται για διαφορετικά αρπακτικά.
Όλα αυτά για την περιοχή του Αμαρουσίου (Αττική)
 
Καλός ήρθες xristianc στην παρέα μας.
Πολύ ωραίο το καναρίνι σου να το χώρεσε. :)
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι ο χώρος που σκέφτεσαι να τοποθετήσει τα κλουβιά δεν είναι ότι καλύτερο θα σου δημιουργήσει αρκετά προβλήματα. 😉
 
ταν μια απώλεια για την οποία ένιωσα υπεύθυνη και λυπάμαι πολύ...
Χριστιάνα σου ζητώ συγγνώμη για την δύσκολη θέση που σε έφερα
και σου ξαναθύμισα θλιβερά γεγονότα. Είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου.
Είχα διαβάσει το θέμα σου με την καρδερίνα. Έπρεπε να ήμουν πιο προσεκτικός.
Δεν ήταν στις προθέσεις μου. Ελπίζω κάποια στιγμή να επανορθώσω.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19 μην προβληματίζεσαι! Καταλαβαίνω πως χρειάζονται οι αναφορές των περιστατικών, και για να ενημερώνονται οι ανυποψίαστοι, και για να συνειδητοποιούμε τη σοβαρότητα του κινδύνου, αλλά και για να καταγράφονται τα ίδια τα γεγονότα από την ομάδα
Είναι γεγονός πως αν είχα ακούσει για τα περιστατικά που έγιναν στη γειτονιά νωρίτερα δε θα είχε συμβεί το μοιραίο.

Να είστε όλοι καλά! Καλημέρα!
 
Back
Top