Αναπαραγωγή Ήρθε η ώρα να ενώσω το ζευγάρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pikika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπορεί να μην τα έχεις δει αλλά αυτά μπορεί να το έχουν κάνει.Το ίδιο και με εμένα,το ένα ζευγάρι δεν το είδα να κάνει τίποτα και αυτή την στιγμή έχουν 4/4 ενσπορα αυγά.
Εφόσον έχουν φτιάξει φωλιά είναι απαγορευτικό να μετακινεις το κλουβί,η έξω η μέσα θα το έχεις.
 
Καλή Επιτυχία.
Σήμερα είχε απίστευτο αέρα κ τα έβαλα μέσα.
Αλλαγές στον χώρο, την περίοδο της αναπαραγωγής (ιδίως μόλις στρωθεί η φωλιά και κυρίως όσο εκκολάπτονται τα αυγά) δεν πρέπει να γίνονται, διότι διακινδυνεύεται η διακοπή της επώασης. Μάλιστα ούτε στον περιβάλλοντα της φωλιάς (επομένως και του κλουβιού) χώρο δεν πρέπει να γίνονται δραστικές αλλαγές, ας πούμε ότι η θέση της φωλιάς προσδιορίζεται από την κανάρα σε σχέση με τον χώρο στον οποίο αυτή βρίσκεται (η φωλιά). Επομένως, κι εφόσον τα πουλιά είναι ήδη στη φάση της αναπαραγωγής ίσως, αν γίνεται βάλε ένα προστατευτικό για τον αέρα, εφόσον πράγματι εκτιμάς ότι θα μπορούσε να είναι πρόβλημα, το οποίο να μείνει τουλάχιστον για όσο κρατά η επώαση
 
@ianos ωχ πάλι βλακεια έκανα δλδ. Θαύμα θα είναι να κάνει ένα αυγό. Φυσάει πολύ σήμερα κ φοβήθηκα. Αν και τα έχω στο παράθυρο θα τα βγάλω αύριο πρωί έξω στη θέση τους.
 
@Pikika δεν είναι καλυμμένα με κάτι να μη τα πιάνει ο αέρας;
Αν όχι και εφόσον είναι έξω και θες και να ζευγαρώσουν θα σου πρότεινα να τα προφυλάξεις από τα καιρικά φαινόμενα με ένα νάιλον γύρω γύρω ή κάτι που να κόβει τον αέρα τέλος πάντων, ώστε να μένουν σταθερά στο σημείο και να σου κάνουν και μωράκια 😁
 
@Akanthillis έχω προστασία με σιτα αλλά σε τόσο πολύ αέρα δεν τα προστατεύει. Σήμερα τα έβαλα με το διάφανο προστατευτικο από το καρότσι του γιου μου. Είναι ότι πρέπει μέχρι να φτιάξω κάτι πιο καλό για προστασία.
 
Όλη μέρα βάζουν κλωστουλες μέσα κ τα 2, πάω να δω κ έχουν αβγουλακι! 😍😁 Το θηλυκό όμως δεν κάθεται να κλωσησει.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230314_120316_com.android.gallery3d_edit_781119533269871.webp
    Screenshot_20230314_120316_com.android.gallery3d_edit_781119533269871.webp
    20,8 KB · Προβολές: 13
@Pikika πέρα από την προστασία για τα αρπακτικά θέλει και για τον καιρό κάτι, κάνε κάτι να προστατεύονται από βροχή και αέρα και τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει η αναπαραγωγή και η εκτροφή των νεοσσών κρατά το μόνιμα.
Μόλις κάνει 3-4 αυγά θα αρχίσει να κλωσσαει, ίσως και πιο νωρίς.
 
@Akanthillis ναι είναι κάτω από τέντα για βροχή αλλά κ αέρα σε νορμάλ ένταση. Χτες ήταν πολύ έντονο. Θα βάλω όμως να είμαι 100% σίγουρη! Τέτοια χαρά που έχουμε στο σπίτι σήμερα δεν περιγράφετε! Όλη μέρα στο τζάμι κολλημένοι ειμαστε😁😍
 
@φιλομαθης ναι! Και σήμερα είχε το δεύτερο. Λογικά θα κάνει κ άλλα κ μετά θα μείνει μέσα γιατί τώρα βγαίνει τρώει, της έβαλα κ μπάνιο. Τώρα είδα που ρωτάς αν τα ένωσα Δευτέρα. Όχι τα ένωσα εδώ κ περίπου μια εβδομάδα.
 
@Akanthillis έχω προστασία με σιτα αλλά σε τόσο πολύ αέρα δεν τα προστατεύει. Σήμερα τα έβαλα με το διάφανο προστατευτικο από το καρότσι του γιου μου. Είναι ότι πρέπει μέχρι να φτιάξω κάτι πιο καλό για προστασία.
Αν πρόκειται για διάφανο πλαστικό, έχε στον νου σου ότι κρατά τη θερμοκρασία στο εσωτερικό του και ειδικά αν πέφτουν οι ακτίνες του ηλίου πάνω στο πλαστικό, ενδέχεται να υπερθερμανθούν τα καναρίνια, κάτι που δεν είναι καλό, θα μπορούσε ακόμα να είναι και επικίνδυνο στην περίπτωση που ο καιρός θα είναι ζεστός.
 
@ianos γ αυτό το λόγο έκανα μόνο σιτα σκληρή όχι δλδ τούλι. Τι θα προτείνατε για τις μέρες με έντονο αέρα???
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
3ο αυγουλακι σήμερα.!😍Τώρα την καταλαβαίνω ποτέ το κάνει. Ανοίγει το στοματάκι και κουνιέται.Μετα από λίγο που ηρεμεί πάει ο πισπιριγκος κ την ταΐζει. Μετά από 1 ώρα σηκώνεται πάει πίνει νερό κτλπ. Ένα άλλο ερώτημα ειναι κάθε πότε να καθαρίζω κλουβί. Τώρα κάνω χειρουργικές κινήσεις για νερό φαγητά και αυγό βραστό. Όταν βγάζω συρτάρι όμως είναι λίγο πιο έντονο.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230316_090046_com.android.gallery3d_edit_847746932373246.webp
    Screenshot_20230316_090046_com.android.gallery3d_edit_847746932373246.webp
    23,6 KB · Προβολές: 4
@Pikika , θα έλεγα να μας δείξεις μια φωτογραφία με το κλουβί, να φαίνεται και ο περιβάλλοντας χώρος...αλλά ουσιαστικά αυτό που θα πρέπει να δεις είναι από που φυσάει ο αέρας και πόσο ευάλωτα είναι τα πουλιά σε αυτόν (σχετικά είναι όλα νομίζω)
Λογικά το κάθε αυγό γεννιέται εντός μίας ώρας από την ανατολή του ηλίου (1-2 ώρες από την ανατολή είναι ο τυπικός χρόνος γέννας νομίζω)
Χειρουργικές κινήσεις χρειάζεται, και μάλιστα τώρα όσο γεννά - κλωσά, μόνο όσες κινήσεις θεωρούνται απολύτως απαραίτητες, για τροφή και νερό και τίποτε περισσότερο. Προσωπικά καθαρίζω με μαλακές κινήσεις και το ταψί και σχάρα κλουβιού κάθε εβδομάδα (εκτός αναπαραγωγικής περιόδου την ίδια δουλειά βέβαια την κάνω πολύ πιο συχνά), αλλά δεν πλησιάζω καθόλου εντός διώρου από το ξημέρωμα, για όσο διάστημα γεννά το θηλυκό.
 
➡️Ναι έτσι έχω παρατηρήσει. Γύρω στις 7.00 γίνεται αυτή η διαδικασία. Και κατά τις 9.00 την βλέπω σηκώνεται.
➡️Φώτο με το προσωρινό κάλυμμα κ χωρίς. Το έχω μόνιμα έτσι για να φυλαγετε ο χωρος της φωλιάς. Το σημείο χωρίς τέντα βάζει αέρα όταν φυσάει έντονα.
➡️Το "παρατηρητήριο" national geographic 😉 ετσι το λέμε. Από το τζάμι κ με τραβηγμένη κουρτίνα παρατηρω.
Αναμένω οποία συμβουλή 🐣
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230316_104043_com.android.gallery3d_edit_852238759156415.webp
    Screenshot_20230316_104043_com.android.gallery3d_edit_852238759156415.webp
    130,2 KB · Προβολές: 21
  • Screenshot_20230316_104231_com.android.gallery3d_edit_852204003228816.webp
    Screenshot_20230316_104231_com.android.gallery3d_edit_852204003228816.webp
    137,1 KB · Προβολές: 21
  • Screenshot_20230316_104551.webp
    Screenshot_20230316_104551.webp
    101,1 KB · Προβολές: 21
  • Screenshot_20230316_105205_com.android.gallery3d_edit_852285396894950.webp
    Screenshot_20230316_105205_com.android.gallery3d_edit_852285396894950.webp
    114,3 KB · Προβολές: 20
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Ίσως μετά το τέλος της αναπαραγωγής, καθώς τώρα το κλουβί δεν πρέπει να μετακινηθεί καθόλου, να μεταφέρεις τα πουλιά στη γωνία του τοίχου που φαίνεται στο βάθος της 1ης φωτογραφίας. Εκτός κι αν εκεί το πιάνει ο αέρας / βροχή περισσότερο ή χτυπά κατευθείαν ο ήλιος ή δεν αρκεί ο χώρος (δεν χωρά το κλουβί). Και εννοώ να το στηρίξεις στον τοίχο στο ύψος των ματιών σου.
 
@ianos εκεί είναι εκτεθειμένο σε βροχή αλλά κ σε πουλιά καρακαξες κτλπ. Επιπλέον το σημείο που έχει ήλιο έως 12.00 είναι αυτό που τα έχω τώρα. Ελεγα το καλοκαίρι να τα έβαζα στον τοίχο εκεί που είναι κ το άλλο κλουβί. Με άλλο προστατευτικο εννοείται.
 
Back
Top