Ασθένειες Όγκος στην κοιλιά αρσενικού καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alex124
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπορειτε να μου πείτε τι θα πετύχει επιστρεφοντάς το, πέραν του να καταδικάσει το πουλί;
Δεν έχεις άδικο στη σκέψη σου, σε ότι αφορά του πουλί.
Υποθέτω όμως πως έτσι θα αποτύχει αυτό που σχεδίασε το petshop και ο πωλητής του πτηνού, μια και έτσι ίσως καταλάβουν (αν μπορούν), πως όσοι αγαπούν τα πτηνά δεν είναι νοσοκομείο ή καλύτερα νεκροτομείο ζώων.
 
Το θέμα είναι το πουλάκι κι όχι ο πετσοπάς. Γι αυτόν είναι φυσιολογική - αναλώσιμη φθορά ''εμπορεύματος''.
 
Το θέμα είναι το πουλάκι κι όχι ο πετσοπάς. Γι αυτόν είναι φυσιολογική - αναλώσιμη φθορά ''εμπορεύματος''.
Οπότε ας ανασκευάσω την πρόταση... Να πάει να γυρέψει τα λεφτά του πίσω ή άλλο καναρίνι σε αντικατάσταση αυτού; Τι λες; Εσύ τι θα έκανες;
 
Αν είχα άποψη για τον όγκο θα την είχα εκφράσει Μιχάλη. Δεν ξέρω ούτε τι είναι, ούτε πως αντιμετωπίζεται. Απλά δεν θεωρώ λύση την επιστροφή... Εκεί ταυτόχρονα το κλαίς..
 
Αν είχα άποψη για τον όγκο θα την είχα εκφράσει Μιχάλη. Δεν ξέρω ούτε τι είναι, ούτε πως αντιμετωπίζεται. Απλά δεν θεωρώ λύση την επιστροφή... Εκεί ταυτόχρονα το κλαίς..
Τηρουμένης της εμπειρίας και των γνώσεων που έχεις... είμαι σίγουρος πως σε σένα θα είχε κάποιες πιθανότητες επιβίωσης... στο φίλο όμως το κρίνω δύσκολο. Το ίδιο σίγουρος είμαι πως σε σένα δεν θα τολμούσε να το πουλήσει.
Μέσα στο "χόμπι" υπάρχουν καλοί άνθρωποι... Οι οποίοι σταθερά γίνονται θύματα ή νέα παιδιά που δεν γνωρίζουν, απογοητεύονται και τα παρατούν. Πρέπει λοιπόν προκειμένου να χαθούν από την "παρέα" τέτοια άτομα, να σκληρύνουν λίγο τη στάση τους απέναντι στους από "λάθος" θύτες.
Μη έχοντας περισσότερο να προσφέρω στην κουβέντα θα ήθελα τις απόψεις σας... Τις συμβουλές σας...
Θύμα και το κρατάει... ή πίσω και διεκδίκηση του δίκιου του;
 
Λογικά αυτό που λέει ο Γιάννης είναι το σωστό. Συναισθηματικά, ελάχιστοι από εμάς μπορούν να το κάνουν.
 
Eγώ δεν έγραψα γιατροσόφια, για να μην τον μπερδέψω και τον αποπροσανατολίσω.
Από κει και πέρα το μυαλό μου (και με ότι μπορώ να διακρίνω) παραπέμπει σε όγκο.
Μετάφραση Google
Αν δεν είναι όγκος και είναι κύστη, θα πρότεινα χορήγηση τροφών που περιέχουν αμινοξέα ( μεθειονίνη, λυσίνη, θρεονίνη, τρυπτοφάνη και τα οποία βρίσκονται σε διάφορα τρόφιμα όπως μπρόκολο, καλαμπόκι, σπανάκι).

Προσωπικά θα το κρατούσα χορηγώντας του ''σωστή'' διατροφή και όσο αντέξει.
 
Ειναι αρκετά περίπλοκο ζήτημα. Το ηθικό δίλλημα που τίθεται είναι: αφήνεις να σε κοροϊδεύουν και να ξεφορτώνονται το κατα τη γνώμη τους σκάρτο εμπόρευμα; Αρκείσαι στο γεγονός ότι ο έμπορος δεν έλεγξε αυτό που σου πούλησε για καλό, μη δινοντάς του τη γνώση ότι θα έπρεπε να το εχει εκ των προτέρων τσεκάρει; Αποδέχεσαι το να γυρίσεις πίσω το άρρωστο, γνωρίζοντας ότι δε θα τύχει της σωστότερης, καλύτερης, αποτελεσματικότερης φροντίδας; Αφήνεσαι στην τύχη, κρατώντας το άρρωστο που δεν έχεις ακόμη προλάβεις να αγαπήσεις και υποβάλλοντας τον εαυτό σου σε ένα εκ προοιμίου πένθος αόριστου χρόνου, και το οποίο η επίγνωση της ανθρωπιάς σου δεν είναι ικανή να το μετριάσει; Είναι ομολογουμένως δύσκολο και να το αναλύσεις περαιτέρω, αν και εδώ χρειάζεται σκέψη και πράξη άμεσα.
Μια ερώτηση μόνο: διάλεξες το καναρίνι μόνος σου ή σου το πρότειναν μεταξύ άλλων; Ρωτώ διότι αυτό θα αποτελέσει ισχυρό επιχείρημα.
Και μια κάπως ανορθόδοξη πρόταση, για γερά συκώτια και όχι μόνο: πας με το πουλί στο κατάστημα, εξηγείς το πρόβλημα και ζητάς όχι αντικατάσταση αλλά να διαλέξεις ένα ακόμα, οποίο ΕΣΥ θέλεις δωρεάν. Εξηγείς φυσικά ότι το εν λόγω πουλάκι πεθαίνει και αν θέλει ο έμπορας να το φροντίσει στα τελευταία του, με ο,τι αυτό συνεπάγεται του το επιστρέφεις. Αλλιώς διαχειρίζεσαι το ζήτημα απειλώντας με καταγγελία σε συνδέσμους καταναλωτών, διαδίκτυο και φορείς προστασίας ζώων. Εναλλακτικά και προκειμένου να ισχυροποιήσεις το να σου δώσει δωρεάν ένα ακόμα πουλάκι της αρεσκείας σου, και το τονίζω αυτό, λες ότι ήδη έχεις δώσει την αξία του καμαρινιού σε επίσκεψη στον πτηνίατρο, όποτε αν το πάρει πίσω να σου δώσει και τα χρήματα.
Σκέψου τα λίγο όλα τα παραπάνω
 
Στην θεση σου θα το επεστρεφα γιατι αν τελικα δεν επιβιωσει και με δεδομενο οτι ειναι το πρωτο μου καναρινι θα λειτουργουσε αποτρεπτικα στο να αποκτησω αλλο.

Περα απο το ηθικο του πραγματος μιλαμε και για μια εμπορικη συναλλαγη, που καποιος απλα εξαπατηθηκε
 
οαουυυ *.* σε ευχαριστω παραα πολυυ θα κανω αυτο που ειπες αλλα δεν ξερω αν θα μου δoσει αλλο ://...

Ειναι αρκετά περίπλοκο ζήτημα. Το ηθικό δίλλημα που τίθεται είναι: αφήνεις να σε κοροϊδεύουν και να ξεφορτώνονται το κατα τη γνώμη τους σκάρτο εμπόρευμα; Αρκείσαι στο γεγονός ότι ο έμπορος δεν έλεγξε αυτό που σου πούλησε για καλό, μη δινοντάς του τη γνώση ότι θα έπρεπε να το εχει εκ των προτέρων τσεκάρει; Αποδέχεσαι το να γυρίσεις πίσω το άρρωστο, γνωρίζοντας ότι δε θα τύχει της σωστότερης, καλύτερης, αποτελεσματικότερης φροντίδας; Αφήνεσαι στην τύχη, κρατώντας το άρρωστο που δεν έχεις ακόμη προλάβεις να αγαπήσεις και υποβάλλοντας τον εαυτό σου σε ένα εκ προοιμίου πένθος αόριστου χρόνου, και το οποίο η επίγνωση της ανθρωπιάς σου δεν είναι ικανή να το μετριάσει; Είναι ομολογουμένως δύσκολο και να το αναλύσεις περαιτέρω, αν και εδώ χρειάζεται σκέψη και πράξη άμεσα.
Μια ερώτηση μόνο: διάλεξες το καναρίνι μόνος σου ή σου το πρότειναν μεταξύ άλλων; Ρωτώ διότι αυτό θα αποτελέσει ισχυρό επιχείρημα.
Και μια κάπως ανορθόδοξη πρόταση, για γερά συκώτια και όχι μόνο: πας με το πουλί στο κατάστημα, εξηγείς το πρόβλημα και ζητάς όχι αντικατάσταση αλλά να διαλέξεις ένα ακόμα, οποίο ΕΣΥ θέλεις δωρεάν. Εξηγείς φυσικά ότι το εν λόγω πουλάκι πεθαίνει και αν θέλει ο έμπορας να το φροντίσει στα τελευταία του, με ο,τι αυτό συνεπάγεται του το επιστρέφεις. Αλλιώς διαχειρίζεσαι το ζήτημα απειλώντας με καταγγελία σε συνδέσμους καταναλωτών, διαδίκτυο και φορείς προστασίας ζώων. Εναλλακτικά και προκειμένου να ισχυροποιήσεις το να σου δώσει δωρεάν ένα ακόμα πουλάκι της αρεσκείας σου, και το τονίζω αυτό, λες ότι ήδη έχεις δώσει την αξία του καμαρινιού σε επίσκεψη στον πτηνίατρο, όποτε αν το πάρει πίσω να σου δώσει και τα χρήματα.
Σκέψου τα λίγο όλα τα παραπάνω
 
Αν το απαιτήσεις, δεν μπορεί παρά να σου δώσει άλλο. Απλά κοίταξε να το επιλέξεις ο ίδιος και αν γίνεται πες του να το πιάσει, φυσά το και έλεγξε το
 
Αν το απαιτήσεις, δεν μπορεί παρά να σου δώσει άλλο. Απλά κοίταξε να το επιλέξεις ο ίδιος και αν γίνεται πες του να το πιάσει, φυσά το και έλεγξε το
ενοιτεεε σε ευχαριστω πολυ! Θα το κανω αυριο!
 
Αν αυτοί του δώσανε ένα καταδικασμένο πουλί τότε να το κάνουνε αυτοί καλά. Είναι κρίμα να στεναχωρηθεί ο φίλος χωρίς να φταίει ούτε αυτός ούτε το καναρινάκι. Προσωπικά πιστεύω πως μπορεί και να μην έχει κάτι σοβαρό. Εγώ θα το επέστρεφα χωρίς να πάρω άλλο από τον ίδιο αν δεν το παραδεχότανε. Και δεν θα ζητούσα πίσω λεφτά.Αν όμως με πίστευε και ήθελε να μου δώσει οκ θα το έπαιρνα
 
οαουυυ *.* σε ευχαριστω παραα πολυυ θα κανω αυτο που ειπες αλλα δεν ξερω αν θα μου δoσει αλλο ://...
Να πάρεις κάποιον μεγάλο μαζί σου και ήρεμα να του εξηγήσεις τι είδες στο πουλί...
Αυτός όσο και να "ξινίσει" δεν μπορεί να μην δει το αυτονόητο, πως αυτό δεν παρουσιάζεται από τη μια μέρα στην άλλη...
Δεν το είδα θα πει και θα σου δώσει άλλο...
 
Μια φιλη που εχει παρει ενα παπαγαλακι απο πετ σοπ, μετα απο λιγο καιρο ειχε προσεξει αυτο το χαρακτηριστικο πορτοκαλι του λιπους στην κοιλια του πουλιου και επικοινωνισε με e-mail στελνωντας την φωτογραφια του πτηνου σε εναν ειδικο ρωτωντας αν το πουλι ειναι αρρωστο ή οχι (δεν ηξερα κι εγω το petbirds τοτε για να την μυήσω😉, ο κτηνιατρος της ειπε πως το πουλακι ηταν απλως χοντρο και επρεπε να κανει διαιτα 😛
Επομενως περα απο το αν θα το γυρισει πισω ή οχι (συμφωνω στο να γινει τουλαχιστον μια καποια επιπληξη στο καταστημα!) ισως ενα e-mail σε καποιον κτηνιατρο ή καλυτερα πτηνιατρο να βοηθουσε σχετικα, στο κατα ποσο σοβαρο ειναι...

Δεν υπονοω φυσικα οτι το πουλι εχει κατι ελαφρυ, διοτι εχει διαπιστωθεί ηδη απο τους εμπειρους του site η σοβαροτητα της καταστασης, ενα παραδειγμα εδωσα απλα...
 
Παιδιά πως πεθαίνει τι πουλάκι; Το παιδί λέει πως η συμπεριφορά του είναι κανονική! Όπως και η Άννα μου ζούσε με αυτό! Πιστεύω αν ήταν ένας κακοήθης όγκος θα είχε ήδη πεθάνει... Σίγουρα δεν είναι ένα υγιές καναρίνι και σίγουρα δεν πρέπει να μπει σε αναπαραγωγή αλλά εγώ συμφωνώ με τον Νίκο:
Προσωπικά θα το κρατούσα χορηγώντας του ''σωστή'' διατροφή και όσο αντέξει.
 
Back
Top