Γενικά Όσα δεν φέρνει ο χρόνος…Χάρη η κοκατιλίνα-βασίλισσα μας (συνέχεια)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γενικά συμφωνώ με την οπτική της Ηλέκτρας, απλά αυτό ισχύει εν μέρει και για κάποιους που έχουν μερικά κατοικίδια. Εδώ βλέπουμε ολόκληρες εκτροφές να στηρίζονται στις "ξεματιάστρες". Αυτός είναι και ένας λόγος που γίνομαι πιο επίμονη στο "σωστό". Γιατί το φαινόμενο αυτό είναι παρακμιακό και πρέπει να εκλείψει.
 
Γενικά συμφωνώ με την οπτική της Ηλέκτρας, απλά αυτό ισχύει εν μέρει και για κάποιους που έχουν μερικά κατοικίδια. Εδώ βλέπουμε ολόκληρες εκτροφές να στηρίζονται στις "ξεματιάστρες". Αυτός είναι και ένας λόγος που γίνομαι πιο επίμονη στο "σωστό". Γιατί το φαινόμενο αυτό είναι παρακμιακό και πρέπει να εκλείψει.
image0051058-300x240.jpg

Ματιάσμένο είναι το πουλάκι μου, φτου φτου φτου! Κάτσε να του κρεμάσω και μια χάντρα, περδίκι θα γίνει! 😛😡😛
 
Αλλά, στο μπουκάλι δεν αναφέρει πουθενά την σύνθεση...
Δύσκολο σε τέτοια σκευάσματα να βρεις τη σύνθεσή τους.
Είναι "μυστικό".
Εσύ όμως γιατί τη χρειάζεσαι;
Δεν σε καλύπτει ως σκεύασμα;
 
Δύσκολο σε τέτοια σκευάσματα να βρεις τη σύνθεσή τους.
Είναι "μυστικό".
Εσύ όμως γιατί τη χρειάζεσαι;
Δεν σε καλύπτει ως σκεύασμα;
Από ότι φάνικε, δεν το χρειαζόμασταν και καθόλου. Δεν ξέραμε και μας είπανε ότι θέλει ψέκασμα το πουλί κάπου 1 φορά το μήνα για να μην έχει φείρες, κλπ. Τελικά, αφού τα έχω όλα καθαρά και περιποιημένα και δεν έχουν επαφή με τα έξω πουλιά (τα άγρια), φαίνεται, πως δεν χρειάζεται. Τώρα κάνω χαμομύλι και εδώ και 3 μέρες τα ψεκάζω για μπανάκι με αυτό και τους αρέσει πολύ.
Αυτό ήταν το σκέυασμα που μάλλον προκάλεσε αλλεργία στην Χάρη και ξυνόταν συνέχεια μέχρι τσιρίδας (ενώ τα άλλα όχι) και εμείς νομίζαμε ότι είναι καθαρομανείς...
 
Ευχαριστούμε Ανατολία. Οικολογικό δεν είναι. Σαν δραστική ουσία περιέχει την αζαδιραχτίνη και προέρχεται από το δέντρο neem.
Θεωρείται ωστόσο από τα πλέον αθώα απωθητικά παρασίτων γιατί η δράση του δεν είναι εντομοκτόνος αλλά κατασταλτική μέσω της παράλυσης των νευρόνων των εντόμων.
Το πιο πρόσφατο οικολογικό σκεύασμα που κυκλοφορεί είναι αυτό το Exner Petguard, η λειτουργία του στηρίζεται στην αδυναμία αναπνοής των παρασίτων που τελικά επιφέρει τον θάνατο.
Η Χάρη προφανώς είναι αλλεργική στην αζαδιραχτίνη και εννοείται δεν πρέπει να το χρησιμοποιείς.
Γενικά δεν πιστεύω πως καθαρά από εξωπαράσιτα πουλιά που δεν ζουν σε εξωτερικό περιβάλλον και απολαμβάνουν σωστής καθαριότητας, χρειάζονται ψεκάσματα.
 
μας είπανε ότι θέλει ψέκασμα το πουλί κάπου 1 φορά το μήνα για να μην έχει φείρες, κλπ.
Η βαρύτητα των λεγομένων εξαρτάται από ποιον το είπε και το γιατί το είπε.
Αν για παράδειγμα αυτό ειπώθηκε από κάποιον υπεύθυνο σε petshop ... Τότε ήταν παραίνεση για να πουλήσει το σκεύασμα.
 
Η βαρύτητα των λεγομένων εξαρτάται από ποιον το είπε και το γιατί το είπε.
Αν για παράδειγμα αυτό ειπώθηκε από κάποιον υπεύθυνο σε petshop ... Τότε ήταν παραίνεση για να πουλήσει το σκεύασμα.
Σωστά, πρώτη φορά από εκεί το ακούσαμε, μετά και από έναν εκτροφέα... Τέσπα, τώρα ξέρουμε. Η Γνώση είναι Δύναμη!)
 
Δεν ξέρω το χρόνο που μένει δραστικό αυτό το φάρμακο...
Αλλά καλύτερα στο μήνα λόγω της ειδικής αντοχής που παρουσιάζουν αυτά τα παράσιτα σε κάθε περίπτωση.
Άνετα... ακόμη και το κλουβί του πτηνού και για ένα μήνα θα είσαι ήσυχη από τα παράσιτα.
Η βαρύτητα των λεγομένων εξαρτάται από ποιον το είπε και το γιατί το είπε.
Αν για παράδειγμα αυτό ειπώθηκε από κάποιον υπεύθυνο σε petshop ... Τότε ήταν παραίνεση για να πουλήσει το σκεύασμα.
Και εδώ δίνονται συμβουλές για μηνιαίους ψεκασμούς, όχι μόνο από τους εμπόρους.
Να καταλήξουμε σε μια ορθολογική άποψη;
 
Η πρόληψη στη δική μου λογική που πηγάζει κυρίως από την εμπειρία μου στα καναρίνια και μόνο, είναι καλύτερη από κάθε άλλη προσπάθεια αντιμετώπισης των παρασίτων.
Με δεδομένη την εξαιρετικά μεγάλη δυσκολία απομάκρυνσης από το χώρο της κόκκινης ψείρας όταν αυτή τον προσβάλει... Προτιμώ να την κρατώ με όποιο τρόπο μπορώ μακρυά.
Δεν με πειράζει μάλιστα να χρησιμοποιήσω στην εκτροφή μου για τη συγκεκριμένη μάστιγα και παρασιτοκτόνα.
Σε αυτή τη βάση ναι. Για μένα κάθε μήνα το καλοκαίρι προληπτική αγωγή...
Σέβομαι όμως και την αντίθετη άποψη που στην περίπτωση σου @anatolia παρακολουθώ.
Ο καθένας σε μια συζήτηση με τις προτάσεις του ομορφαίνει και εμπλουτίζει το δημόσιο διάλογο ώστε να υπάρχουν όλες οι απόψεις και να αποφασιστεί από τους ενδιαφερόμενους η σωστή κατά την κρίση τους.
Αν για κάποιους οι συμβουλές μου δεν έχουν τη "βαρύτητα" που περιμένουν ας τις αγνοήσουν...
Οι προτάσεις μου για όσους τα ξέρουν όλα ... Προφανώς και είναι άχρηστες.
 
Και εμενα τα καναρινια μου σε εσωτερικο χωρο ειναι μεσα στο σπιτι, και αν θυμαστε Μαρτιο γεμισα κοκκινη ψειρα.
Εγω πολλες φορες υποπτευομαι ακομα και οποια συσκευασια προμηθευτω απο πετσοπ. Οτι αγορασω καθετε στο υπογειο για καμια βδομαδα κ μετα τα ελεγχω αν τυχον δω κατι...
Γιατι καλα πχ πατηθρες τις απολυμαινεις. Αν ομως ειναι πχ καπου σε συσκευασια φαγητου; Δεν ειναι μονο η επαφη με τα εξω πουλια κινδυνος αλλα μπορει πχ να ειναι μια ψειρα μεσα στη σκουπα. Το σταματαω γιατι αρχισα παλι να ξυνομαι..

Καλη καθαριοτητα και απολυμανση σε σκευη κ εξοπλισμο και πιστευω για εσωτερικους χωρους μια φορα στο διμηνο ειναι αρκετο ενα ψεκασμα.
 
Και εμενα τα καναρινια μου σε εσωτερικο χωρο ειναι μεσα στο σπιτι, και αν θυμαστε Μαρτιο γεμισα κοκκινη ψειρα.
Οι παπαγάλοι όμως σε άλλο βέβαια δωμάτιο αλλά στο ίδιο σπίτι δεν κόλλησαν, έτσι δεν είναι;
 
Οι παπαγάλοι όμως σε άλλο βέβαια δωμάτιο αλλά στο ίδιο σπίτι δεν κόλλησαν, έτσι δεν είναι;
Σωστα.
Τωρα βεβαια εδω κ 1.5 μη α εχουν μεταφερθει στο ιδιο δωματιο με τα καναρινια για να εχουν και παρεα οταν λειπω.

Ευτυχβς κ δυστυχως οταν ειχα ψειρα ξεζουμισαν τα καναρινια, ευτυχως γιατι δεν περπαταγαν σε ολο το σπιτι (θα μου ηταν δυσκολο να πιασω το τζιτζι κ να κοιμαμαι κοντα σε ψειρες) κ δυστυχως γιατι υπεφεραν τα μικρα μου.. Τελος καλο ολα καλα ομως. Και απο τουε δεν εχω ψεκασει τιποτε. Απλα καθαριοτητα οσο αντεχω!
 
Το ζήτημα, πιστεύω, είναι να γνωρίζουμε τι ψεκάζουμε και τι επιπτώσεις έχει. Αν ξέραμε εξ αρχής ότι η Χάρη έχει αλλεργία, θα το σταματούσαμε αμέσως. Φανταστείτε, ότι επί 2 χρόνια συνεχιζόταν αυτό το βασανιστήριο. Και, αν δεν τύχαινε να την πάω χθες γιατρό, μάλλον θα συνεχιζόταν για πολύ καιρό ακόμη...
 
Δυστυχώς οι αλλεργίες είναι ύπουλο πράγμα, θα μπορούσε και κάποιος από εσάς να έχει αντιδράσεις από αυτό ή κάτι άλλο και να μην πάει το μυαλό σας καν που να το αποδώσετε.
Αλήθεια πως εντόπισε η γιατρός την προέλευση; Αυτό είναι το σημαντικό να μάθουμε.
 
Δυστυχώς οι αλλεργίες είναι ύπουλο πράγμα, θα μπορούσε και κάποιος από εσάς να έχει αντιδράσεις από αυτό ή κάτι άλλο και να μην πάει το μυαλό σας καν που να το αποδώσετε.
Αλήθεια πως εντόπισε η γιατρός την προέλευση; Αυτό είναι το σημαντικό να μάθουμε.
Αρχικά την έβγαλε έξω και την εξέρτασε ολόκληρη, κοίταξε τα φτερά, γενικά το φτέρωμα, και ιδίως το δέρμα της σε όλο το σώμα. Σε πολλά σημεία ήταν στεγνό και ξηρό, λίγο πιο έντονο ροζ από ότι θα έπρεπε, εκεί ξυνόταν μανιακά. Αφού με ρώτησε πολλά και διάφορα, και αφού ανέφερα ότι πριν 3 μέρες την ψέκασα, με ρώτησε με τι και τότε καταλήξαμε στο συμπέρασμα για την αλλεργία.
 
Τώρα της έδωσε κάτι για την φαγούρα; Ή με την αποχή από το προϊόν θα περάσει σταδιακά μόνη της;
 
Τώρα της έδωσε κάτι για την φαγούρα; Ή με την αποχή από το προϊόν θα περάσει σταδιακά μόνη της;
Σταματάμε τα ψεκάσματα, μόνο μπανάκια με χαμομύλι: βράζω χαμομύλι, φιλτράρω, συμπληρώνω λίγο νεράκι να γίνει λίγο αραιό, βάζω σε ψεκαστήρι μόλις κρυώσει και ψεκάζω το κοκό. Φαίνεται να το απολαμβάνει και κάπως μειώθηκε η φαγούρα, νομίζω, δεδομένου πως έχει και πτερρόροια τώρα.
 
Πολύ ωραία, περαστικά της!
Σε κάποια ευκαιρία που θα ξαναμιλήσεις με την γιατρό ρώτα αν θα μπορούσε ότι κάνεις με χαμομήλι να το έκανες και με αλόη, χωρίς βράσιμο φυσικά, με απλή αραίωση. Έχεις τέτοιο φυτό σπίτι;
 
Πολύ ωραία, περαστικά της!
Σε κάποια ευκαιρία που θα ξαναμιλήσεις με την γιατρό ρώτα αν θα μπορούσε ότι κάνεις με χαμομήλι να το έκανες και με αλόη, χωρίς βράσιμο φυσικά, με απλή αραίωση. Έχεις τέτοιο φυτό σπίτι;
Από Αλόη, ένα σωρό, μοιράζω και στη γειτονειά!) Καλή ιδέα, ευχαριστώ!)
 
Back
Top